Jump to content

Stage 2 To νεο μου ενυδρειο.!


Recommended Posts

stage 2 To νεο μου ενυδρειο.!και θα ακολουθησουν και αλλα...πολλα..οπως λιγα φυτα ακομα και περισοτερα ψαρακια.. ;) τι λετε? την γνωμη σας παρακαλω ? :huh::D

post-15692-1268833362_thumb.jpg

post-15692-1268833384_thumb.jpg

post-15692-1268833402_thumb.jpg

post-15692-1268833428_thumb.jpg

post-15692-1268833476_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφο στησιμο με πολλες προοπτικες να γινει ακομα καλυτερο ;)

πες μας χαρακτηριστικα και μετρησεις απο το ενυδρειο σου :D

Link to comment
Share on other sites

απο μετρησεις ph 6.8-7 NO3-0 NO2-0

160 lt aquatlanits εσωτερικο φιλτρο βιολογικο φτιαγμενο ολο απο την αρχη-αμμος χαλαζιας.

ξυλα moorwood αμαζονιου.

Link to comment
Share on other sites

απο μετρησεις ph 6.8-7 NO3-0 NO2-0

160 lt aquatlanits εσωτερικο φιλτρο βιολογικο φτιαγμενο ολο απο την αρχη-αμμος χαλαζιας.

ξυλα moorwood αμαζονιου.

το φιλτρο απο οτι βλεπω και στη φωτο ειναι πλατης->απωλεια λιτρων και δυσκολο να το κρυψεις

θα προσανατολιζομουν σε ενα καλο εξωτερικο, 2215 Eheim πχ σε καποια φαση :D

μηχανικο καθαρισμα δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη στο φιλτρο? (ενυδρειακο βαμβακι/σφουγγαρια χονδροτρυπα)

Έγινε επεξεργασία - Knight77
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο απο οτι βλεπω και στη φωτο ειναι πλατης->απωλεια λιτρων και δυσκολο να το κρυψεις

θα προσανατολιζομουν σε ενα καλο εξωτερικο, 2215 Eheim πχ σε καποια φαση :unsure:

μηχανικο καθαρισμα δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη στο φιλτρο? (ενυδρειακο βαμβακι/σφουγγαρια χονδροτρυπα)

το μειονεκτιμα σε αυτο ειναι το φιλτρο δεν με ενδιαφερει η απωλεια λιτρων με θα ενδιαφερε να μην μου καραταγε τοσο χορο.ειναι περιορισμενο.Και ξανα αυτο δεν με ενδιαφερει γιατι θα βαλω javamoss και θα το σκεπασει ολο. +και αλλα φυτακια ακομα συμπεριλαμβανετε μια ανουμπια πανω σε πετρα μαυρη δεξια. Απλα επειδη ειναι το δευτερο ενυδρειο μετα τα 100 λτ που υπαρχει ακομα ;) σε αυτο το new εχω βαλει και λιγη φαντασια,περιμενω απλα να μου μεγαλωσουν τα φυτα και θα εχω και γεννα απο σκαλαρι σε λιγο καιρο. :huh::unsure: το θελω λιγο {{φορτωμενο}}. :D

Υ.Γ. υποψην στο φιλτρο εχει αλαχθει η αντλια και εχει μπει mini jet 800 lt/h

Έγινε επεξεργασία - xristos dimakopoulos
Link to comment
Share on other sites

το μειονεκτιμα σε αυτο ειναι το φιλτρο δεν με ενδιαφερει η απωλεια λιτρων με θα ενδιαφερε να μην μου καραταγε τοσο χορο.ειναι περιορισμενο.Και ξανα αυτο δεν με ενδιαφερει γιατι θα βαλω javamoss και θα το σκεπασει ολο. +και αλλα φυτακια ακομα συμπεριλαμβανετε μια ανουμπια πανω σε πετρα μαυρη δεξια. Απλα επειδη ειναι το δευτερο ενυδρειο μετα τα 100 λτ που υπαρχει ακομα ;) σε αυτο το new εχω βαλει και λιγη φαντασια,περιμενω απλα να μου μεγαλωσουν τα φυτα και θα εχω και γεννα απο σκαλαρι σε λιγο καιρο. :huh::unsure: το θελω λιγο {{φορτωμενο}}. :D

Υ.Γ. υποψην στο φιλτρο εχει αλαχθει η αντλια και εχει μπει mini jet 800 lt/h

και εννοειτε πως εχουν μπει τα απαραιτητα βιολογικα υλικα μεσα στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα σε ολη την παρεα.--- εγιναν καποιες ανακαταταξεις στο ενυδρειο και μπηκαν και αλλα ψαρακια. περιμενω να μου πειτε γνωμες θα με ευχαριστουσε πολλυ.!!! και την χαρα μου θα ηθελα να την μηραστω μαζι σας. :);):thumbup:

φιλε μου ορεστη τον κυκλοφορητη τον αλλαξα για περισοτερη ροη και καλυτερη φιλτρανση.

stage 3.!!!!!

post-15692-1269945717_thumb.jpg

post-15692-1269945731_thumb.jpg

post-15692-1269945748_thumb.jpg

post-15692-1269945761_thumb.jpg

post-15692-1269945774_thumb.jpg

post-15692-1269945788_thumb.jpg

post-15692-1269945810_thumb.jpg

post-15692-1269945825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν κολανε τα ζωοτοκα με τα σκαλαρια για το υπολοιπο set-up

σου βαζω 10 :)

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο το ενυδρειο σου φιλε!!!τρομερη εξελιξη :thumbup:

υγ.ΠΡΟΤΑΣΗ ;) :αλλαξε τα ζωοτοκα με καποιο ειδος κοπαδοψαρου! :)

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο το ενυδρειο σου φιλε!!!τρομερη εξελιξη :o

υγ.ΠΡΟΤΑΣΗ :thumbup: :αλλαξε τα ζωοτοκα με καποιο ειδος κοπαδοψαρου! ;)

Συνφωνώ, το χαραμίζεις το ενυδρείο με ζωοτόκα! Ωστόσο εξαιρετικό :) Μπράβο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο το ενυδρειο σου!

Βλεπω σκαλαρια ομως. Θα τα εβγαζα στη θεση σου. Ουτε απο λιτρα εισαι καλυμμενος, ουτε απο υψος για αυτα τα ψαρια. Ασε μονο τα ζωοτοκα.

Πες μας τι ειδη και ποσα ψαρια εχεις μεσα αυτη τη στιγμη.

:)

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια και χαιρομαι που χαιρεστε με την χαρα μου.

Αυτη την στιγμη εχω 4 σκαλαρια ζευγαρια. 5 zebra danio 2 γαριδες red που την εχουν καταβρει με της κρυψωνες, 1 pleco albino 2 ξιφομαχους ζευγαρι, και 3 γκαπυ.1 αρσ 2 θυλ.

Το γνωριζω και ειναι λαθος που εχω τους ξιφομαχους και τα γκαπυ και θα γινει συντομα η αλλαγη,γιατι ειναι κριμα να γενανε και να τα τρωνε :) .... Το λαθος ειναι καθαρα δικο μου και θα το επανορθωσω.εως τωρα δεν εχω δει κατι αναμεσα τους μεχρι τωρα... πχ τσακωμους.Τιποτα.! συμβιωνουν μια χαρα.Αλλα ξερω πως δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Τι προτεινετε να βαλω μεσα εφοσον βγουν αυτα? Σκεφτομαι 2 pearl gourami ζευγαρι. αυτα προς το παρων. περιμενω απαντησεις σας,γνωμες,και αποψεις. το ενυδρειο ειναι 160 λτ. οσο για το φιλτρο το ξερω ειναι καπως.. αλλα σε λιγο καιρο δεν θα φαινεται τιποτα. απο την αποψη πως τα φυτα θα το καλυψουν.

και παλι ευχαριστω.!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...