Jump to content

Διάφορα Kelvin


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Άμα ενωσεις διάφορες λάμπες με διαφορετικά kelvin,μπορεί να βγεί ένα άθροισμα για το τι φάσμα πέρνουν τα φυτά?

ή πέρνουν από όλα τα φάσματα?

Απλά να αναφέρω οτι ψάχνομαι για led και δεν ξέρω αν ο συνδιασμός από διάφορους χρωματισμούς θα ευνοήσει τα χαμηλών απαιτήσεων φυτά μου!!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό και αναλυτικό άρθρο, για να καταλάβεις τι "παιζει" με τον φωτισμό γενικά

Φως και Φυτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτός κάτι έχει καταφέρει να κάνει.

www.ledgrow.eu

Tα φυτα που ετρεφει ο/η κυριος/κυρια του λινκ ειναι χαμηλων η υψηλων απαιτησεων..??Αναπτυσονται και Emersed η μονο υδροβια.... :D

;):huh::unsure:

Υ.Γ Συγνωμη για το οφφτοπικ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ...πρωτη απαντηση μου στο site .

Ειμαι αρχαριος ..πολυ αρχαριος στο θεμα ενυδρειων (ακομα) εχω ενα 100 (λιτρα ) το οποιο ακομα δεν εχει στυθει

Απο βδομαδα πρωτα ο θεος ..

Τωρα θα μου πεις τι απανταω αφου δεν ξερω !

ναι η αληθεια ειναι οτι ΔΕν ξερω απο φυτα η ψαρια ακομα ...αλλα το θεμα του φωτισμου ...ε τοεχω (λογο δουλειας)

λοιπον να σου απαντησω για το αν τα κελβιν πανε αθροιστικα ....

η απαντηση ειναι οχι ..

Δηλαδη 2 λαμπες με θερμοκρασια χρωματος 3200Κ δεν μας βγαζουν 6400 ..

Και δεν μπορω να σου δωσω ενα γενικο κανονα μιας και τα κελβιν ειναι θερμοκρασια ΧΡΩΜΑΤΟΣ δηλαδη η ταση του φωτος που εχεις προς το κοκκινο η το μπλε ....

Τωρα αν βαλεις 2 λαμπες ιδιας ισχυης πχ 18 βαττ η μια 3200 και η αλλη 6500 κελβιν η θεμοκρασια που θα αποδωσει ειναι ΠΕΡΙΠΟΥ στα 5000 κελβιν ...στην μεση δηλαδη ...

Η απαντηση ειναι περιπου επειδη παιζουν αρκετες παραμετροι ...Για να κανεις την μετρηση με ποιο ακριβια θες ενα κελβινομετρο οπου ......δεν θες να δωσεις τα λεφτα του ....

Παντως ...ασχετα με οσα λενε αρκετοι και ασχετα οπου ο χαρακτηρισμος daylight ειναι σε καποιες λαμπες οπου βγαζουν 6500κελβιν ...στην πραγματικοτητα σε μια ηλιολουστη μερα και μεταξυ 12 00 και 3 οπου υποτιθεται οτι ειναι η ποιο ηλιοφανεις στιγμες ...η θερμοκρασια του χρωματος Ειναι περι τις 5500 κελβιν ...και μπορει να ειναι και ποιο χαμηλά!

Σε περιπτωσεις συννεφιας καποιες στιγμες το απογευμα και οταν εχει χιονισει τα κελβιν ανεβαινουν ...

σε χιονι εχω μετρησει μεχρι και 12.000 κελβιν να καταλαβεις ...

Τωρα για να το βαλεις στα φυτα σου και να εχεις μια χρησιμοτητα σε ολλα αυτα που εγραψα

θα υπολογισεις απο που το εχεις παρει το φυτο σου ...(ζει σε τροπικα μερη ? με καιρο ζεστο κρυο ηλιοφανια συννεφια κτλ) και θα υπολογισεις στο ΠΕΡΙΠΟΥ που βρησκεσε για να <<φτιαξεις>> τις λαμπες σου !

Οτι αλλο θες σε σχεση με φως ...ρωτα ....

Μιας και για ψαρια και φυτα ....

θα σας ζαλισω εγω χε χε

Παντα φιλικα

Βαγγελης

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στο μάτι μας το χρώμα να μας φαίνεται κάπου στην μέση αλλά ουσιαστικά η λάμπα που θα βγάζει τα 3200Κ και η λάμπα που βγάζει τα 6500Κ συνεχίζουν να βγάζουν αυτά τα κελβιν και κατά προέκταση το κατάλληλο φάσμα για τα φυτά όσο μας το επιτρέπει η τεχνολογία.

Θεωρώ πως καλό θα ήταν να παίξεις με λετακια περίπου συν/πλυν στα 3500Κ, 6500Κ, και 9000Κ

Και αυτό γιατί έχουν υψηλό Peak στο συγκεκριμένο φάσμα όπου θα σε βοηθήσουν περισσότερο από ένα λετακι με φάσμα 5500Κ.

Και τέλος δεν μπορούμε να κάνουμε την παραμικρή σύγκριση της λάμπες με τον ήλιο. Το πλήρες φάσμα του ήλιου το μεσημέρια μπορεί να έχει 5500Κ αλλά χαλαρά έχει και 100.000 λουξ.

Ενώ στο ενυδρείο μας με άριστες συνθήκες θα πιάσουμε της 10.000-30.000 λουξ.

Καμιά σχέση το peak του ήλιου με το peak της λάμπας.

Επειδή γνωρίζουμε ότι τα φυτά επιτελούν την ιδανική φωτοσύνθεση σε συγκεκριμένα νανόμετρα και γνωρίζουμε ότι τον ήλιο δεν μπορούμε να τον μιμηθούμε, προσπαθούμε να φτιάξουμε λάμπες με υψηλά Peak στα συγκεκριμένα νανομετρα τα οποία βρίσκονται στο πορτοκαλοκόκκινο και στο κυανόλευκο. Έτσι επικράτησαν οι daylight που στην ουσία είναι λάμπες στο κυανόλευκο και οπτικά λόγο του φωτισμού μας δίνουν την αίσθηση της ημέρας, και η ζεστές λάμπες που είναι πορτοκαλοκόκκινες.

Ο συνδυασμός των παραπάνω μας δίνει τα καλλίτερα αποτελέσματα.

Φυσικά η τεχνολογία προχωράει και έχουν βγει λάμπες πχ από την arcadia που έχουν μια λάμπα που συνδυάζει της δυο αλλά μάλλον τα αποτελέσματα δεν ήταν πολύ καλά και αργότερα έβγαλε την πάλη την κλασική.

Μιλώ για της Τ5 την T5 Plant Pro που βγήκε αποκλειστικά για φυτά.

Και την συμπληρωματική T5 Original Tropical Pro.

Σήμερα λέμε αυτά αύριο όμως μπορεί να λέμε άλλα καθώς η επιστήμη και η τεχνολογία προχωρεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στο μάτι μας το χρώμα να μας φαίνεται κάπου στην μέση αλλά ουσιαστικά η λάμπα που θα βγάζει τα 3200Κ και η λάμπα που βγάζει τα 6500Κ συνεχίζουν να βγάζουν αυτά τα κελβιν και κατά προέκταση το κατάλληλο φάσμα για τα φυτά όσο μας το επιτρέπει η τεχνολογία.

Θεωρώ πως καλό θα ήταν να παίξεις με λετακια περίπου συν/πλυν στα 3500Κ, 6500Κ, και 9000Κ

Και αυτό γιατί έχουν υψηλό Peak στο συγκεκριμένο φάσμα όπου θα σε βοηθήσουν περισσότερο από ένα λετακι με φάσμα 5500Κ.

Και τέλος δεν μπορούμε να κάνουμε την παραμικρή σύγκριση της λάμπες με τον ήλιο. Το πλήρες φάσμα του ήλιου το μεσημέρια μπορεί να έχει 5500Κ αλλά χαλαρά έχει και 100.000 λουξ.

Ενώ στο ενυδρείο μας με άριστες συνθήκες θα πιάσουμε της 10.000-30.000 λουξ.

Καμιά σχέση το peak του ήλιου με το peak της λάμπας.

Επειδή γνωρίζουμε ότι τα φυτά επιτελούν την ιδανική φωτοσύνθεση σε συγκεκριμένα νανόμετρα και γνωρίζουμε ότι τον ήλιο δεν μπορούμε να τον μιμηθούμε, προσπαθούμε να φτιάξουμε λάμπες με υψηλά Peak στα συγκεκριμένα νανομετρα τα οποία βρίσκονται στο πορτοκαλοκόκκινο και στο κυανόλευκο. Έτσι επικράτησαν οι daylight που στην ουσία είναι λάμπες στο κυανόλευκο και οπτικά λόγο του φωτισμού μας δίνουν την αίσθηση της ημέρας, και η ζεστές λάμπες που είναι πορτοκαλοκόκκινες.

Ο συνδυασμός των παραπάνω μας δίνει τα καλλίτερα αποτελέσματα.

Φυσικά η τεχνολογία προχωράει και έχουν βγει λάμπες πχ από την arcadia που έχουν μια λάμπα που συνδυάζει της δυο αλλά μάλλον τα αποτελέσματα δεν ήταν πολύ καλά και αργότερα έβγαλε την πάλη την κλασική.

Μιλώ για της Τ5 την T5 Plant Pro που βγήκε αποκλειστικά για φυτά.

Και την συμπληρωματική T5 Original Tropical Pro.

Σήμερα λέμε αυτά αύριο όμως μπορεί να λέμε άλλα καθώς η επιστήμη και η τεχνολογία προχωρεί.

Καλησπέρα και από εμένα!

Αγαπητέ Χρήστο και enigmaτο θέμα του φωτισμού με απασχολεί και εμένα μια που έχω υπό κατασκευή ένα ενυδρείο. Και το δίλλημα είναι το εξής λάμπες τ5 η led;

Απτή μια τα led παρέχουν οικονομία στην κατανάλωση και άλλα θετικά χαρακτηριστικά με μειονέκτημα τα λίγα λουμεν που παράγουν και το μεγάλο κόστος.

Απτήν άλλη τα ψάρια που θα έχω είναι οσκαρ και σαν φυτά δεν έχω σκοπό να βάλω δύσκολων απαιτήσεων μια που τα ψάρια μου μπορεί το πιθανότερο να τα κάνουν κομπολόι, οπότε σκεφτομε για τ5. Τώρα ξέρω Χρήστο ότι είσαι φανατικός της jbl αλλά προσπαθώ να βρω χαρακτηριστικά αυτών των λαμπών, Kelvin lumen lux αλλά τίποτα, και γενικά ψάχνομαι για τι είδους λάμπες να βάλω. Το ενυδρείο θα είναι 190 επί 50 επί 50 και σκεφτομε ένα ελάχιστο ποσοστό λουμεν 20 με 30 ανά λίτρο.

Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω led αλλά ψάχνω και διαβάσω, έως ότου όμως δεν αποκτήσω και εγώ δεν μπορώ αν έχω μια ολοκληρωμένη άποψη, οπότε απλά μεταφέρω απόψεις.

Έ

χω διαβάσει λοιπόν ότι για εύκολα φυτά και για ενυδρεία που δεν θέλουμε έντονο φωτισμό πχ δίσκους και γκουραμι κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Για έντονα φυτεμένα ενυδρεία οι περισσότερες led δεν κάνουν και η άποψης διίστανται, μόνο κάτι πανάκριβα μοντέλα έχω βρει στην Αμερική που αλλάζεις και τα κελβιν όπως θέλεις εσύ.

Πάντως το μέλλον τους ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί είναι το κέρδος με την χρίση των LED στοχεύεις στο εκμεταλλεύσιμο φάσμα

από τα φυτά, έτσι δεν ξοδεύεις περιττή ενέργεια.

Αυτό όμως είναι αρκετό για ένα ενυδρείο?

Στόχος είναι η φωτοσύνθεση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...