Jump to content

Juwel Vs Anubias??


Recommended Posts

Σημερα πηγα σε ενα pet city να αγορασω κατι και πεφτει το ματι μου επανω σε ενα Anubias ενυδρειο

των 200 λιτρων.Ξερω ξερω κινεζικο αλλα αυτο που παρατηρησα ειχε πολυ πιο χοντρο τζαμι απο τα Juwel μιας και ειχε ενα πιο διπλα 180 λιτρων και εκανα συγκρισεις,τα δεσιματα του ηταν γυαλινα οπως και το κεντρικο γυαλινο και οι κολλησεις εδειχναν καλες.Μαζι με το επιπλο αλλα χωρις φιλτρο η τιμη ηταν στα 240.

Δεν σκεφτομαι να αγορασω κατι ακομα απλα ειπα να ανοιξω ενα καλο θεμα!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ολα μου τα ενυδρεια anubias ειναι και προβλημα ακομα δεν εχω αντιμετωπισει :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλο πρεπει να αρχισω να το σκεφτομαι πιο σοβαρα το θεμα.....:D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά σελίδα με αυτά τα ενυδρεία γιατί και εγώ ψάχνομαι για 400άρι+

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι.Απ`οσο ξερω τα φερνουν τα pet city για αλλα καταστηματα δεν εχω ακουσει και ουτε ξερω που μπορω να τα δω μιας και το 400+ που ψαχνεις δεν ξερω αν υπαρχει σε καμια βιτρινα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ANUBIAS το 150χ60χ50. Καταπληκτικό. Πολύ καλό έπιπλο, φοβερά δεσίματα στα τζάμια full φωτισμός και πολύ καλή τιμή. Γενικά πολύ καλή κατασκευή. Μην σε επιρεάζει το όνομα.

Το Πάσχα θα πάρω και 2ο ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα εχω δει και εγω αυτα.πριν κανα μηνα σε ενα pet sity για ενα 600αρι μου ειχαν πει καπου στα 700 με βαση!!!αλλα επειδη ειμαι αρχαριος δεν ξερω να σας πω αν ειναι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το 450άρι το πήρα 527Ε μαζί με το έπιπλο άλλα σκέτο τζάμι όμως.

Χωρίς φίλτρα κλπ.

Ακόμη και έτσι όμως η τιμή είναι πολύ καλή.

Αν το δείτε απο κοντά θα το αγοράσετε σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου anubias είναι,όπως τα λέτε..και τζάμια και βάση και κολλησεις και καπάκια είναι πολύ καλά,στο μόνο που υστερούν είναι στο φίλτρο :D δεν έχουν καμία σχέση με τα φίλτρα της jewel και απο άλλους έχω ακούσει για τον φωτισμό ότι δεν είναι πολύ καλός αλλά εγώ έχω dark water και δουλεύω μόνο τη μία λάμπα οπότε δε μπορώ να έχω άποψη για το θέμα φωτισμού,πάντως τα ενυδρεία αυτά αξίζουν

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου anubias είναι,όπως τα λέτε..και τζάμια και βάση και κολλησεις και καπάκια είναι πολύ καλά,στο μόνο που υστερούν είναι στο φίλτρο :D δεν έχουν καμία σχέση με τα φίλτρα της jewel και απο άλλους έχω ακούσει για τον φωτισμό ότι δεν είναι πολύ καλός αλλά εγώ έχω dark water και δουλεύω μόνο τη μία λάμπα οπότε δε μπορώ να έχω άποψη για το θέμα φωτισμού,πάντως τα ενυδρεία αυτά αξίζουν

Το δικό σου είχε φίλτρό? ;):huh::unsure:

Εγώ το πήρα κούφιο. Πόσα λίτρα έχεις και απο πίο μαγαζί?

Link to comment
Share on other sites

Τα anoubias είναι μια πολύ καλή αντιγραφή των juwel, για τα λεφτά τους είναι μια καλή αγορά, προσωπικά αν ήταν να διαλέξω όμως θα προτιμούσα juwel γιατί η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου είχε φίλτρό? ;):huh::unsure:

Εγώ το πήρα κούφιο. Πόσα λίτρα έχεις και απο πίο μαγαζί?

Όπα φιλαράκι μή σε αγχώνω :D Δεν είχε φίλτρο με συγχωρείς απλά επειδή το πήρα μεταχειρισμένο και εγώ μπερδεύτηκα.Το δικό μου είναι 320 λίτρα και αυτός που μου το πούλησε πήρε πάλι της ίδιας εταιρίας,μεγαλύτερο.Απο το γνωστό κατάστημα στη κηφισιά..

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγα λιτρα... δηλαδη μεχρι 200-250.... ΔΕΝ αξιζει να πας στην anoubia....

Γιατι η διαφορα στην τιμη ειναι μικρη εως καθόλου.

Απο κει και πανω κοιτας..... βλεπεις... και κρινεις...

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα..... καντε μια αναζητησει και θα βρειτε κι αλλες απαντησεις και εμπειριες με αυτα τα ενυδρεια.

Υ.Γ. σπυρακο... δωσε κανενα λινκ γιατι εγω δεν τα βρισκω.... :D

Link to comment
Share on other sites

στα λεφτα που λες μια χαρα ειναι το κινεζικο.υστερει στο εσωτερικο φιλτρο καμια σχεση με το γερμανικο που ειναι παρα πολυ καλο.εγω προσωπικα θα προτιμουσα τον γερμανο.βεβαια η τιμη του θα ειναι τσιμπημενη.

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος ειχε κινεζικο και αρχησε να σταζει μετα απο καιρο.τα αξεσουαρ αχρηστα ολα .πεταμενα λεφτα το βλεπω.δινεις ακομα κατι και παιρνεις την κορυφη.εχω ακουσει πολλα για τα κινεζικα .ασε που τα juwel ta παιρνουν 10 ευρω και τα πουλανε 12 ενω τα κινεζικα τα παιρνουν 2 και τα πουλανε σχεδον 10 και αυτα.οι κινεζοι δεν σεβονται τον παραγοντα ανθρωπο ,τα ενυδρεια θα σεβαστουν?????? :D

Link to comment
Share on other sites

εγω σιγουρα θα επαιρνα ενα κινεζικο....για τους εξης λογους!

1ον η τεχνολογια σιγκολησης ενυδρειου δεν ειναι τιποτα το φοβερο οποτε και η κινεζη version μια χαρα θα ειναι...

2ον δεν υπαρχει περιπτωση να το αφηνα να δουλευει με εσωτερικο φιλτρο οποτε αδιαφορο αν ειναι καλο η οχι

3ον ο φωτισμος ειναι ουτως η αλλως ανεπαρκεις και στα juwel(για ενα φουλ φυτεμενο-ενα reef) οποτε και αυτο θα επαιρνε αλλαγη!!

γενικοτερα πιστευω οτι οι κινεζοι εχουν μπει δυναμικα στην αγορα και οτι αφορα τα ενυδρεια καποια πραγματα δεν εχουν και την τρελη τεχνολογια οποτε και οι κινεζικες αντιγραφες κατ εμε ειναι αξισου καλες......

Link to comment
Share on other sites

εγω σιγουρα θα επαιρνα ενα κινεζικο....για τους εξης λογους!

1ον η τεχνολογια σιγκολησης ενυδρειου δεν ειναι τιποτα το φοβερο οποτε και η κινεζη version μια χαρα θα ειναι...

2ον δεν υπαρχει περιπτωση να το αφηνα να δουλευει με εσωτερικο φιλτρο οποτε αδιαφορο αν ειναι καλο η οχι

3ον ο φωτισμος ειναι ουτως η αλλως ανεπαρκεις και στα juwel(για ενα φουλ φυτεμενο-ενα reef) οποτε και αυτο θα επαιρνε αλλαγη!!

γενικοτερα πιστευω οτι οι κινεζοι εχουν μπει δυναμικα στην αγορα και οτι αφορα τα ενυδρεια καποια πραγματα δεν εχουν και την τρελη τεχνολογια οποτε και οι κινεζικες αντιγραφες κατ εμε ειναι αξισου καλες......

+1!!!

το μονο που πρεπει να τσεκαριστει ειναι η στεγανοτητα,απο την στιγμη που δεν χανει για μενα ειναι μια χαρα.γυαλα ειναι οχι λαστιχα αυτοκινητου...

αν χανει υπαρχει κ η εγγυηση...!

οσον αφορα φιλτρα φωτισους κλπ θα συμφωνησω με τον bmwδακια!

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος ειχε κινεζικο και αρχησε να σταζει μετα απο καιρο.τα αξεσουαρ αχρηστα ολα .πεταμενα λεφτα το βλεπω.δινεις ακομα κατι και παιρνεις την κορυφη.εχω ακουσει πολλα για τα κινεζικα .ασε που τα juwel ta παιρνουν 10 ευρω και τα πουλανε 12 ενω τα κινεζικα τα παιρνουν 2 και τα πουλανε σχεδον 10 και αυτα.οι κινεζοι δεν σεβονται τον παραγοντα ανθρωπο ,τα ενυδρεια θα σεβαστουν?????? ;)

Κινέζικο με κινέζικο μπορεί να διαφέρει. Δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι με τον όρο κινέζικο.

Το εν λόγω ενυδρείο κοντράρει στα ίσια τα rio σε όλους τους τομείς όχι μόνο στην ποιότητα αλλά και σε εμφάνιση. Και έχει και πολύ καλό έπιπλο. Οι αναλογίες στις τιμές που λες φυσικα δεν ισχύουν γιατί απλά ένα ενυδρείο 450 λίτρων μαζί με το έπιπλο αποκλείεται σε ένα μαγαζί να κοστίζει 80 η 100 ευρώ και να το πουλάει 500 όσο μαζική αγορά και να έκανε, αν λάβεις υπόψιν εκτελωνισμούς, μεταφορικά κλπ.

Και το "κάτι" που αναφέρεις αν προσθέσεις στα έξοδα του "κινεζικου" και το φίλτρο που δεν υπάρχει είναι 500 ευρώ τουλάχιστον :D

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

εγω εψαχνα τον περασμενο νοεμβριο για ενα ενυδρειο απο αγγελια και πηγα να δω απο κοντα ενα κινεζικο στα σεπολια.το επιπλο απο τις σταγονες που επεφταν ειχε ξεφτισει.ειχε ξεκολησει απο τη μελαμινη η μαυρη μπορτουρα και το ξυλο ηταν φουσκομενο.αμα δινουμε τοσα χρηματα νομιζω οτι θα πρεπει να παιρνουμε κατι καλο για να μας μεινει.ειδικα τα μεγαλα ενυδρεια .

Link to comment
Share on other sites

+1!!!

το μονο που πρεπει να τσεκαριστει ειναι η στεγανοτητα,απο την στιγμη που δεν χανει για μενα ειναι μια χαρα.!

και τι θα κανεις ?θα το πηγαινοφερνεις μεχρι να βρεις ενα που δεν σταζει? ταλαιπωρια λεγετε αυτο

Link to comment
Share on other sites

ηταν ανουμπιας????

το λεω αυτο γιατι ειπαμε κινεζο,οκ αλλα υπαρχουν και κινεζικα που δνε ειναι καλα(αλλα φαινονται στο ματι με στραβες κολλησεις κτλ..)

αν πας και παρεις ενυδρειο που εχει χαλια κολλησεις,δεν σου φταιει η χωρα κατασκευης του(κινεζικη,γερμανικη κτλ)

Link to comment
Share on other sites

ηταν ανουμπιας????

το λεω αυτο γιατι ειπαμε κινεζο,οκ αλλα υπαρχουν και κινεζικα που δνε ειναι καλα(αλλα φαινονται στο ματι με στραβες κολλησεις κτλ..)

αν πας και παρεις ενυδρειο που εχει χαλια κολλησεις,δεν σου φταιει η χωρα κατασκευης του(κινεζικη,γερμανικη κτλ)

τα εχω παρει με τους κινεζους αγρια .σκοτωνουν τα παιδια με γαλα μολυσμενο,και αλλα πολλα.δεν ειμαι ρατσιστης ,αλλα τετοια πραγματα δεν ειναι σωστα.ακομα και τα τζιπ τα κινεζικα στο κρασ τεστ διαλυθηκαν.τα σιδερα και τα ηλεκτρονικα ?ποσοι ελληνες πεθαναν απο ηλεκτροπληξια απο κινεζικες συσκευες της πλακας.

τι αλλο να πω?να γραψει η μανα μας στο φορουμ αν παθουμε κατι για να ξερουν οι αλλοι??............

Link to comment
Share on other sites

και τι θα κανεις ?θα το πηγαινοφερνεις μεχρι να βρεις ενα που δεν σταζει? ταλαιπωρια λεγετε αυτο

Πίστεύω ότι απο την στιγμή που φεύγει απο το εργοστάσιο έιναι όλα τσεκαρισμένα.

Και ούτως ή άλλως για να έχει κάποιος μια εταιρεία και να εμπορεύεται ενυδρεία σίγουρα θα έχει και την τεχνογνωσία για αυτό που κάνει ειδικά αν πρόκειται για μεγάλα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...