Jump to content

Aποπειρα Diy γυαλλας


papas

Recommended Posts

Καλησπερα εδω και καιρο σκεφτομε την κατασκευη ενος ενυδριου για αφρικανικο παει μαλλον και λογω περιορισμενου χωρου :unsure: μονο 80χ45χ45 μπορει να γινει, με 160 μικτα 130 καθαρα λιτρα οπως βγενει απο τον μετατροπεα.

κοντρες εκτος απο κατω θα χρειαστω και πανω (λογω μηκους το λεω επειδη ειναι μονο 80 :unsure: )

το γυαλλι που υπαρχει ειναι 1cm ειναι οκ?

φιλτρο τι προτεινετε καποιο εξωτερικο η αυτο που εχω σχεδιασει με 13 λιτρα βιολογικο υλικο χωρητικοτητα?

και αν συμφωνειτε με το σχεδιο τι αντλια? ψαχνω αλλα μονο μεγαλες βρισκω για 1000+ λ/ω και τετοιες, καμια των 700 εχετε υποψη σας?

θερμαντικο σωμα 150watt ειναι οκ?

και τελος ποσο μεγαλη τρυπα και τι θα βαλω γιατι οντως ψηνομε πολυ να κανω το φιλτρο απο πισω στην πλατη..

οριστε και το σχεδιο που εκανα (απαραδεκτο μεν απλα μια σκεψη ειναι)

οτι δεν καταλαβενετε εδω ειμεθα :D;):huh:

thx πεδια εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Τζάμια:

(3X) 45X80

(2X) 45X42.8 (ένα χιλιοστό κάθε ένωση σιλικόνης)

Κόντρες δεν χρειάζονται καθόλου, πρόσεξε απλά να είναι σωστές οι κολλήσεις, ομοιόμορφες, παχιές (1mm) και χωρίς φυσαλίδες.

Το πίσω φάλτσο δεν θα το έκανα γιατί χάνω ύψος νερού, καλύτερα τρύπα στο καπάκι για καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

SAFETY FIRST!

για μενα (οπως εχω κανει κ γω)βαλε κοντρες κατω περιμετρικα κ μια που να ενωνει τα 2 αντικριστα τζαμια.

το κοστος κ ο παραπανω κοπος σε σχεση με αυτα που προσφερουν ειναι μηδαμινα... :D

Link to comment
Share on other sites

Για 130 λίτρα 150 w θερμαντηρας είναι οκ.

Για το εσωτερικό φιλτρο δεν ξέρω αλλά δεν τα προτιμώ γιατί χάνεις χώρο απο το ενυδρείο σου.

Για το φαλτσο έχει δίκιο ο φιλος vicious. Έχει το δικό

ου τέτοια κόψιμο και το έχω μετανιώσει

Link to comment
Share on other sites

mpompiras :D κοστος μηδαμινο το τζαμη ειναι δικο μου απο αλλαγη προσοψης σε μαγαζη και μαλιστα εναι safety οποτε ενα κοματι ακομα δεν τρεχει και τπτ , η κατω τρυπα ομως ποσο μεγαλη και τι να βαλω να μην ρουφιξη τα παντα?

vicious οντως εχεις δικιο μια τρυπουλα ακομα στην ακρη θα κανω

και στην πλατη τι μπορω να βαλω ρε παιδες? σκεφτομουν κατι σε μαυρο η μαυρομπλε πλεχιγκλας λεπτο η κυκλοφορει κανα backround σε πετρα?

Link to comment
Share on other sites

ακκορντεον δεν ειναι εσωτερικο εξωτερικο απο πισω λεω να το κανω

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για τρυπες-overflow κλπ δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω κανει τετοια κατασκευη.(ακομα ;) )

σκεψου παντως κ ενα καλο εξωτερικο φιλτρο,τα φιλτρα πλατης δεν ξερω αν ειναι τοσο βολικα στον καθαρισμο-συντηρηση. :D

background

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

Αν τα τζάμια είναι secure πως θα τα κόψεις? Για ψαξ' το λίγο, νομίζω δεν κόβονται με διαμάντι...

Όσο για τις κόντρες η πρότασή μου είναι 100% υπεύθυνη και θεωρητικά και εμπειρικά και από φίλους επαγγελματίες, συνήθως προτείνω ένα νούμερο παραπάνω και στα τζάμια και στις κόντρες σε σχέση με αυτά που εφαρμόζω αλλά στην προκειμένη περίπτωση το να βάλεις οποιεσδήποτε κόντρες σε 10άρι 80χ45 είναι σα να σκοτώνεις μύγα με κανόνι και ειδικά αν μιλάμε για secure είναι φοβερά υπερβολικό.

Μην ξεχνάτε, καλές οι κόντρες αλλά δεν τις βάζουμε αν δεν έχουν να προσφέρουν κάτι, η γνώση και ο φόβος είναι αντιστρόφως ανάλογα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

vicious ευχαριστω για της πληροφοριες,τα τζαμια θα κοπουν απο φιλο τζαμα στο εργοστασιο του αν το εκανα εγω κλαφτα χαραλαμπε :D;):huh: και οντως αν ειναι αχρειαστες λιγοτερος κοπος και για αυτον και για εμενα...

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος δεν εχει ξανακατασκευασει ενυδρειο οποτε το να του προτεινεις 1mm παχος σιλικονης ειναι λιγο ατοπο.

δεν ειναι ευκολο απο εναν αρχαριο να υπολογιζει τετοιες λεπτομερειες.

εγω πιστευω οτι οι κοντρες μονο καλα εχουν να προσφερουν και απ την στιγμη που εχουμε με ολοκληρη τζαμαρια να παιξουμε δεν τρεχει τπτ :D

Link to comment
Share on other sites

Το 1mm δεν τηρείται από κανέναν με τον τρόπο που το εννοείς, αρκεί να αφήσεις αυτό το κενό όταν υπολογίσεις τις διαστάσεις των τζαμιών και το 1mm θα γίνει μόνο του αρκεί να μην πιέσεις πολύ.

Επίσης σε προκαλώ να σπάσεις ενυδρείο 1cm SECURE... ;) Φιλικά πάντα! :D

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι αν ειναι secure ή οχι,οι κοντρες κρατανε τις κολλησεις.

το αν ειναι secure σε προφυλασει απο

:D;):huh::unsure::unsure::rasp::hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέκουμε τα πράγματα.

Secure τζάμι δεν σημαίνει πιο ισχυρό τζάμι αλλά απλά τζάμι που όταν σπάσει γίνεται χιλιάδες κοματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αντέχει περισσότερο από το απλό, βέβαια ο φίλος μας μίλησε για safety που απ' ότι ξέρω είναι σίγουρα πιο δυνατό, έβλεπα σε πορείες κάτι "καλά παιδιά" να πετάνε ολόκληρους κάδους μεταλλικούς πάνω σε τζαμαρίες τραπεζών και δεν καταλάβαιναν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι άλλο που θέλει παρουσίαση, κάτι έχει πάρει το αυτί μου αλλά μιας και χρησιμοποιώ μόνο απλά και extra clear τα άλλα δεν τα ξέρω καλά... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αλλα ακυρο το ποστ παει το τζαμη χαθηκε :D;) , ο τραχανας που το ειχε παρει το εκοψε και το εδωσε αλλου, ευχαριστω πραγματικα για την βοηθεια , ωρα να ωγω να ψαξω για τζαμη τιμες παχος κλπ κλπ

ευχαριστω ξανα

Link to comment
Share on other sites

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Συμφωνα με αυτο δινει με συντελεστη ασφαλειας 2,5 το παχος τζαμιου ειναι 6mm ενω με συντελεστη 3,8 το παχος τζαμιου ειναι 7mm. Δεν εχω ιδεα τι ειναι ο συντελεστης ασφαλειας, παρα μονο οτι οσο πιο μεγαλο ειναι τοσο πιο ασφαλες ειναι και σπαει πιο δυσκολα. Νομιζω οτι το πρωτο μου ενυδρειο απο το carefour 120 λιτρων με μηκος 100cm ειχε τζαμι 6mm. Το τωρινο μου ενυδρειο 400λιτρων και μηκους 150cm εχει τζαμι παχους 10mm οποτε ο Γιωργος ειχε δικιο οταν ελεγε οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ το 10mm για 80cm.

Link to comment
Share on other sites

Ποια δεδομενα αλλαζουν; Βαζεις τζαμι 7mm και φυσικα φτιαχνεις και κοντρες. Εαν το ενυδρειο γινοταν απο 10mm γυαλι δεν πιστευω οτι θα χρειαζοταν.

Να προσθεσω επισης κατι που ξεχασα πριν. Δεν θεωρω συγκρισιμη την πιεση που δεχεται ενα τζαμι οταν πετας μια πετρα στην τζαμαρια της τραπεζας απο το τζαμι που κραταει 100-200-300 κιλα νερου επι 24ωρο για 5-10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

6 χιλιοστά είναι υπεραρκετά για αυτές τις διαστάσεις και φυσικά κοντρίτσες κάτω και πάνω περιμετρικά, κατά μήκος δεν χρειάζεται.

(7αρι τζάμι δεν κυκλοφορεί νομίζω εδώ και μερικά χρόνια, τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει)

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ψαξω για extra clear 0,8 η 1 cm για 80χ45χ45 , νομιζω ειναι οκ το παχος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...