Jump to content

Μεσογειακό ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Θελω να σας ρωτησω εκ μερους ενος πολυ καλου μου φιλου(ο οποιος δεν εχει pc) καποια πραγματα για ενα θαλασσινο ενυδρειο 800 λιτρων που εχει φτιαξει.

Το ενυδρειο εχει 125 λιτρα sump το οποιο ειναι γεματο με βιοσφαιρες και απο πανω ενα μεγαλο μπλε σφουγγαρι και τιποτε αλλο(Δεν εχει χωρισματα).

Το φιλτραρισμα γινετε με 2 αντλιες των 1000 λιτρων/ωρα ,υπaρχει skimer και ψυκτικο μηχανιμα.

Το ενυδρειο τρεχει εδω και 2 βδομαδες(με νερο απο τη θαλασσα) και εχει μεσα μονο σαλιγγαρια και αχινους.

Προοριζεται για να φιλοξενισει ψαρια του δικου μας βυθου.

Θελω να ρωτησω:

1. Υλικα φιλτραρισματος ειναι σωστα?Πρεπει να μπει και κατι αλλο?

2. 2000λ/ω φιλτραρισματος ειναι οκ?

3. Ποια τεστ πρεπει να υπαρχουν?

4. Αλλαγες νερου πρεπει να γινονται καθε ποτε?

5. Θερμοκρασια του νερου για τα ψαρια?

6. Τροφη για τα ψαρια εκτος ζωντανης υπαρχει?

Το ενυδρειο του το εφτιαξε καποιος που(λεει)οτι ξερει ωστοσο σημερα που το ειδα για πρωτη φορα κατι δε μου πηγενε καλα.

Του εκανα τεστ αμμονιας και ειχε 2mg/l.

Eπειδη εγω δεν εχω ιδεα απο αλατι ζητω την βοηθεια σας για να τον βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε ΜΑΡΜΑ

Το ενυδρείο του φίλου σου δεν έχει ακόμα ολοκληρώσει τον κύκλο του. Είναι πολύ λογικό να ανιχνεύεις τα υψηλά επίπεδα αμμωνίας που ανάφερες.

Οι οργανισμοί που φιλοξενεί αυτή τη στιγμή, είναι πολύ πιθανό να μην αντέξουν.

Μπορείς να βοηθήσεις την εξέλιξη του κύκλου ρίχνοντας τα υγρά που υπάρχουν στα ενυδρειακά μαγαζιά τύπου sress zyme κλπ. Ταυτόχρονα μπορείς να ρίχνεις λίγη τροφή.

Το sump των 125 λίτρων που διαθέτει αυτή τη στιγμή, γεμάτο βιόσφαιρες, είναι ένα πολύ καλό βιολογικό φίλτρο για ένα fish only ενυδρείο.

Περισσότερες πληροφορίες για το στρώσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου θα βρεις στα άρθρα της κατηγορίας αυτής και αφού τα μελετήσεις, μπορούμε να συζητήσουμε ότι απορίες και προβλήματα έχεις.

Στις ερωτήσεις απαντάω:

1. Τα βιολογικά υλικά είναι υπέρ αρκετά, και αργότερα θα χρειαστεί και ορισμένα χημικά.

2. Ροή φίλτρου ΟΚ

3. Τώρα στην αρχή χρειάζονται τεστ αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών. Μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος τεστ ΡΗ και ΚΗ σαν πρώτη φάση.

4. Αυτή την περίοδο δεν χρειάζονται αλλαγές νερού γιατί θα καθυστερήσουν πολύ τον κύκλο. Αφού στρώσει το ενυδρείο μηνιαίες αλλαγές του 25% είναι απαραίτητες και εξαρτώνται από το βιοφορτίο και το είδος των φιλοξενούμενων οργανισμών.

5. Αφού υπάρχει ψυκτικό οι 27 βαθμοί είναι εφικτοί για τις ζεστές μέρες του επερχόμενου καλοκαιριού.

6. Αποξηραμένες τροφές θα βρεις σε μεγάλη ποικιλία σε όλα τα ενυδρειακά μαγαζιά.

Μην βιαστείς να το φορτώσεις με ότι οργανισμούς μαζεύεις από τη θάλασσα. Ο εμπλουτισμός θα πρέπει να γίνεται αργά, ώστε να προλαβαίνει να αναπτύσσεται το βιολογικό φίλτρο.

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σαν άσχετος με το θαλασσινό ενυδρείο θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση:

Τα 2000 λτ/ω, όπου αν βάλουμε και το υψομετρικό σίγουρα είναι λιγότερα, είναι αρκετά για 800 λτ ενυδρείο? Δηλ κυκλοφορία νερού "σκάρτες" 2.5 φορές την ώρα είναι αρκετή? Δεν θέλει παραπάνω?

Για γλυκό νερό π.χ. είναι λίγες οι 2.5 φορές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...