Jump to content

Καφέ άλγη


elle

Recommended Posts

Καλησπέρα, γνωριζει κανένας καποιο ψαράκι που να τρέφετε με καφε άλγη και να αντέχει στο κρύο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιο είδος από αλγοφάγα σαλιγκάρια καθώς αλγοφάγο και κρύου νερού είναι δύσκολο να βρείς. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια δεν θα την κοπανήσουνε; Στο pet shop μου προτείνανε να βάλω ένα γλύφτη γιατί έτσι και αλλιώς η θερμοκρασία του νερού έχει ανέβει ( το μεσσημέρι που την μέτρησα ήταν 28 C). Τα χρυσόψαρα θα αντέξουν σε τόσο ζεστό νερό;

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια όχι δεν θα τη κοπανήσουν να πάνε μακριά . :wootwoot:

Τι ψαράκια έχεις μέσα ;

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα έχω μόνο φυτά. Τώρα στώνω το νερο για να βάλω μερικά χρυσόψαρα.Ελπίζω σε καμία εβδομάδα...Σημερα πήρα απο το pet shop το bacterlife της waterlife και ένα ξύλο για να κατέβει το ph και για να κρύβονται τα ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία φαίνεται καθαρά και η άλγη. :wootwoot:

Τα σημάδια στο νούφαρο είναι απο το χαλάζι που έπεσε πριν λίγες μέρες.. :wootwoot:

post-1422-1150735062_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαλιγκαρια δεν θα εβαζα γιατι θα την κοπανησουν, τα δικα μου καθε φορα που ανοιγω το καπακι προσπαθουν να το σκασουν

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Τι μου προτείνετε να βάλω;

Εχω μπερδευτεί ψαχνοντας και διαβάζοντας τα προφιλ των ψαριών.

Ο γλύφτης πιο ψάρι ακριβως είναι;

Απο ότι κατάλαβα υπάρχουν πολλά είδη αλλα απο αυτα που διαβασα όλα προέρχονται απο τροπικές περιοχές με χαμηλό ph νερού,ενω το νερό της λιμνούλας έχει ph 8-9

Η θερμοκρασία τώρα το καλοκαίρι είναι σε καλό επίπεδο αλλα με το ph τι γίνεται;

Μήπως όταν βάλω και τα υπόλοιπα φυτά που θέλω, μειωθεί η άλγη και δέν χρειάζεται να βάλω ούτε γλείφτη ούτε σαλιγκάρια; :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα και λες για λιμνη και οχι για ενυδρειο τοτε μην βαλεις σαλιγκαρια

γιατι θα φυγουν αλλα δεν μπωρεις να βαλεις και πλεκο (οχι γλυφτες)

γιατι τωρα μπωρει να εχεις 28 βαθμους αλλα το βραδυ η το χειμωνα θα εχεις

πολυ παρακατω.

Για την καφε αλγη φταιει σιγουρα για μενα ο φωτισμος σου αυτο πρεπει να δεις

πρωτα,οσο για το ph με 8-9 σιγουρα δεν μπωρεις να βαλεις τροπικα

γιατι :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;) και ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Δυστυχώς ήδη έβαλα ένα pleco στη λιμνούλα... Το αγόρασα το μεσσημέρι απο το pet shop μαζι με τρία χρυσόψαρα...

Δείτε λεπτομέριες στο νέο θέμα που θα ανοίξω σε αυτό το φόρουμ γιατι θέλω να βάλω και ένα μικρό βιντεάκι (αν τα καταφέρω)..

Το χειμώνα έτσι και αλλιώς η παρέα της λιμνούλας θα μετακομίζει μέσα στο σπίτι σε ενυδρείο 70 lt με όλα τα απαραίτητα..Δεν το ρισκάρω να γίνουν τα ψαράκια και τα φυτούλια μου κατεψυγμένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...