Jump to content

Arowana:Προβλημα στα ματια???


Recommended Posts

P3105130-1.jpg

P3105112-1.jpg

P3105106-1.jpg

Δεν ειχα παρατηρησει ποτε κατι στα ψαρια, και το παρατηρησα χαζευοντας τις φωτογραφιες.

Υπαρχει καποια ασθενεια που να χτυπαει τα ψαρια στα ματια περα απο το γνωστο ''θολωμα'' του ματιου?

Αν παρατηρησετε ειναι και στα δυο ψαρια στο δεξι ματι...και στα δυο ψαρια????

Παρατηρισα τα ψαρια μολις τωρα και ειναι μονιμα ετσι τα ματια τους και στα δυο.

Το αριστερο ματι κοιταει ευθεια και το δεξι κατω.

Δεν παιζει δηλαδη να τα επιασε ο φακος ετσι..

Να αρχισω να πανικοβαλλομε????

:D

Link to comment
Share on other sites

Από τροφές και συνθήκες νερού τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Από τροφές και συνθήκες νερού τι κάνεις?

Ξηρα σε στικς, κατεψυγμενα και η αμμωνια μονιμα στο 0.

Αλλαγες το μισο ενυδρειο καθε 15 περιπου μερες

Τα γνωστα...τι παιζει???Εχεις ξαναδει κατι τετοιο??

Link to comment
Share on other sites

Ξηρα σε στικς, κατεψυγμενα και η αμμωνια μονιμα στο 0.

Αλλαγες το μισο ενυδρειο καθε 15 περιπου μερες

Τα γνωστα...τι παιζει???Εχεις ξαναδει κατι τετοιο??

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο και σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με βιταμίνες ή με κακές συνθήκες (πχ υψηλά ΝΟ3). Θα περιμένουμε και τον Σταμάτη. Η συμπεριφορά υποθέτω πως είναι φυσιολογική, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο και σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με βιταμίνες ή με κακές συνθήκες (πχ υψηλά ΝΟ3). Θα περιμένουμε και τον Σταμάτη. Η συμπεριφορά υποθέτω πως είναι φυσιολογική, έτσι?

Φυσιολογικοτατη,επιθετικοτατη και παντα πεινασμενα!

Μη σου πω πρεπει να ειναι ετσι τα ψαρια απο τοτε που τα εχω παρει και να τα παρατηρησα τωρα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε μήπως απλά κοιτάνε κάτω προς τη λίμνη?... σαν τα σκυλάκια που κοιτάνε την πόρτα για να τα πας βόλτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε μήπως απλά κοιτάνε κάτω προς τη λίμνη?... σαν τα σκυλάκια που κοιτάνε την πόρτα για να τα πας βόλτα! :D

Και τα δυο ψαρια με το ιδιο ματι?????

Και σε μονιμη βαση???

;)

Link to comment
Share on other sites

Θελούν πολύ?...μήπως...?... :D

Καλά πλάκα κάνω... ρε συ το pH να το φτιάξουμε στη λίμνη να ισιώσουν όλα?... ανθοκομική τύρφη και έσπειρε!... ;)

Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα δει οτι αυτο ωφειλεται στο πολυ φαγητο.Δεν εχει σχεσει με την ποιοτητα του νερου. καπου εδω στο φορυμ το ειχα δει.μαλλον θα πρεπει να αρχισουν διαιτα και δεν νομιζω να επανερχεται στην αρχικη του κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

CAUSE :

1) When you feed your arowana too much fatty food like beef heart, goldfish, etc, fatty deposits can build up in the eyes. But some people have thrown cold water at this theory because it cannot explain why the fatty deposits only appears on the upper eye portion causing the eye to look down.

2) Arowanas are surface feeders and they usually chase their prey in the water looking around. Hobbyist have this habit of throwing their food into the tank and letting them sink to the bottom. (This is especially the case for non-live food which 80% of the hobbyist feed their arowanas.) The arowanas will then spend alot of their time looking down to search for the food. When this becomes a habit, they get what we can term 'lazy eyes'. This causes them to look down all the time and over time, their eyes become permanently like that… hence droppy eyes!

CURE :

1) Throw the affected arowanas in a pond for a few months for the eyes to readjust back to as they were before! This is not always a plausible option as not everyone has access to a pond! :-)

2) Surgery to correct the problem. As I said, I'm not sure whether this really cures the problem.

3) There was another 'solution' where people said to cover up the whole tank to block off light to the tank for a period of time.

Link to comment
Share on other sites

CAUSE :

1) When you feed your arowana too much fatty food like beef heart, goldfish, etc, fatty deposits can build up in the eyes. But some people have thrown cold water at this theory because it cannot explain why the fatty deposits only appears on the upper eye portion causing the eye to look down.

2) Arowanas are surface feeders and they usually chase their prey in the water looking around. Hobbyist have this habit of throwing their food into the tank and letting them sink to the bottom. (This is especially the case for non-live food which 80% of the hobbyist feed their arowanas.) The arowanas will then spend alot of their time looking down to search for the food. When this becomes a habit, they get what we can term 'lazy eyes'. This causes them to look down all the time and over time, their eyes become permanently like that… hence droppy eyes!

CURE :

1) Throw the affected arowanas in a pond for a few months for the eyes to readjust back to as they were before! This is not always a plausible option as not everyone has access to a pond! :-)

2) Surgery to correct the problem. As I said, I'm not sure whether this really cures the problem.

3) There was another 'solution' where people said to cover up the whole tank to block off light to the tank for a period of time.

Ανάφερέ μας και την πηγή, να το κάνουμε και μία μετάφραση και είμαστε ΟΚ... :D

Link to comment
Share on other sites

Το ρεζουμε...

Ταιζοντας αυτο το ψαρι παχυντικες τροφες, του προκαλεις προβλημα στα ματια.

Τα αραουανα ειναι ψαρια που τρεφονται απο την επιφανεια, και οταν κυνηγουν θηραματα κοιταντας τριγυρω και οχι στον βυθο.

Οι χομπυστες που αφηνουν το φαγητο να πεσει στον βυθο αναγκαζουν το ψαρι να κοιταξει χαμηλα για να το βρει.Ενας απο τους λογους που πολλοι ιδιοκτητες (80%) αραουανα ταιζουν ζωντανα ψαρια ειναι για να αποφευχθει ενα τετοιο προβλημα στα ματια του ψαριου.

Μια καλη λυση εκτως του χειρουργειου ειναι να μπει το ψαρι που νοσει σε λιμνη,σκεπασμενη και σκοτεινη μεχρι να επανελθει! :D

Μπερδευτηκα πιο πολυ! :huh:

Εμενα τα ψαρια μου τρωνε 2 το πολυ 3 φορες την εβδομαδα.

Ποτε απο τον βυθο.Αν δεν το παρει απο το χερι μου....απλα δεν τρωει...μεχρι να το κανει σωστα!

Αλλωστε αν πεσει κατι στο βυθο,το ξεχνανε οι αραουανες γιατι το εχει φαει ηδη ο red tail.

;)

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Ανάφερέ μας και την πηγή, να το κάνουμε και μία μετάφραση και είμαστε ΟΚ... ;)

Ειναι απο βιβλιο :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να γίνω κακός, θα πω και πάλι πως από τα παραπάνω επαληθεύεται πως οι Arowanas δεν κάνουν για ενυδρείο... Βασικά δεν κάνουν για αιχμαλωσία, αλλά άλλο θέμα αυτό :D

Χωρίς παρεξήγηση και με ελευθερία λόγου (δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να κάνει κακεντρεχή σχόλια), έχεις ταΐσει ποτέ χρυσόψαρα τα ψάρια σου? Αν ναι, τότε ίσως έχουμε και άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μου δεν εχουνε φαει ποτε ζωντανη τροφη απο τοτε που τα εχω εγω.

Πριν δεν ξερω.

Μονο κατεψυγμενα και ξηρη τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Κωστα το βιβλιο δεν το εχω βρει ακομα...

Ειναι απο το http://arowana-care.com/

Οταν ειχα ερθει το ειχα δει οτι το ενα ματι ειναι ετσι,αλλα δεν προσεξα οτι ειναι και στις 2 και δεν εδωσα σημασια νομιζοντας οτι ειναι της στιγμης και οχι κατι μονιμο.

Πολυ πιθανο λοιπον να της πηρες και ετσι και να μην το προσεξες τοσο καιρο.

Βαλτες στη λιμνη!!!!!

Ετσι και αλλιως θα γινοταν καποια στιγμη,τωρα εχεις ενα λογο να το κανεις νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Droop Eye δεν προκαλείται στα Arowana επειδη κοιτάζουν προς τα κάτω ή απ' τη χορήγηση τροφης από το κάτω μέρος του ενυδρειου!

Η επιστημονική αιτία της Droop Eye είναι μια δημιουργία λιπους πίσω από τα μάτια των ψαριών, αυτό οφείλεται σε έκθεση στο φως, τα υψηλά επίπεδα στρες, η κακή διατροφή ή συνδυασμό αυτών. Για να αποφευχθεί το Droop Eye, βεβαιωθείτε ότι έχετε κρατήσει τα ψάρια σε καλή κατάσταση, ήρεμη και ισορροπημένη διατροφή. Ορισμένα ψάρια είναι γενετικά πιο ευαίσθητα από αλλα.

πηγη http://www.arowana.co.uk/arowana-informati...areandownership

Πρωσοπικα επειδη το εχω ψαξει λιγο το θεμα,εχω καταληξει στο οτι το Droop Eye δυσκολα θεραπευεται και ειναι μια ασθενεια που πιανει ολες της Arowanες μετα απο μια ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

αν το κειμενο που ειναι στα αγγλικα υπαρχει καπου σε καποιο βιβλιο ή στο ιντερνετ, τοτε μιλαμε για ενα φαινομενο το οποιο συμβαινει σε αυτα τα ψαρια.

δυστυχως δεν εχουμε την καταλληλη εμπειρια, ισως ουτε τη γνωση για να απαντησουμε σε αυτο.

απιστευτο πραγματικα... :D

Link to comment
Share on other sites

Droop Eye δεν προκαλείται στα Arowana επειδη κοιτάζουν προς τα κάτω ή απ' τη χορήγηση τροφης από το κάτω μέρος του ενυδρειου!

Η επιστημονική αιτία της Droop Eye είναι μια δημιουργία λιπους πίσω από τα μάτια των ψαριών, αυτό οφείλεται σε έκθεση στο φως, τα υψηλά επίπεδα στρες, η κακή διατροφή ή συνδυασμό αυτών. Για να αποφευχθεί το Droop Eye, βεβαιωθείτε ότι έχετε κρατήσει τα ψάρια σε καλή κατάσταση, ήρεμη και ισορροπημένη διατροφή. Ορισμένα ψάρια είναι γενετικά πιο ευαίσθητα από αλλα.

πηγη http://www.arowana.co.uk/arowana-informati...areandownership

Πρωσοπικα επειδη το εχω ψαξει λιγο το θεμα,εχω καταληξει στο οτι το Droop Eye δυσκολα θεραπευεται και ειναι μια ασθενεια που πιανει ολες της Arowanες μετα απο μια ηλικια.

Δηλαδη θα σηνεβαινε ακομα και αν τα ψαρια ζουσανε στη φυση???

Με λιγα λογια....φταιω σε κατι εγω?

:D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν το θέμα είναι να μην τις αναγκάζεις να κοιτάνε κάτω, τότε η λίμνη ίσως τις βοηθήσει αφού δεν θα υπάρχει τζάμι για να παρατηρούν έξω "αφ' υψηλού".

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν φτες εσυ.Οι τροφες τους το προκαλουνε.Ουτος ή αλλος ολος ο κοσμος τις ιδιες τροφες που ταιζεις εσυ τα ταιζει,δεν εκανες κατι λαθος.Απλα ειναι μια ασθενεια που θα την παθουν τα Arowana σιγουρα.Οπου και να δεις Arowana ειτε ειναι σε ενυδρειο ειτε σε πισινα ειτε σε δημοσιο ενυδρειο θα το εχει,και αν δεν το εχει θα το παθει.10-15 τροφες ειπαρχουνε που ταιζει ολος ο κοσμος δεν μπορεις να ταισεις κατι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν φτες εσυ.Οι τροφες τους το προκαλουνε.Ουτος ή αλλος ολος ο κοσμος τις ιδιες τροφες που ταιζεις εσυ τα ταιζει,δεν εκανες κατι λαθος.Απλα ειναι μια ασθενεια που θα την παθουν τα Arowana σιγουρα.Οπου και να δεις Arowana ειτε ειναι σε ενυδρειο ειτε σε πισινα ειτε σε δημοσιο ενυδρειο θα το εχει,και αν δεν το εχει θα το παθει.10-15 τροφες ειπαρχουνε που ταιζει ολος ο κοσμος δεν μπορεις να ταισεις κατι διαφορετικο.

Και λογικα ειναι κατι με το οποιο θα ζησουν για παντα..εε? :D

Δεν μου λες κατι αλλο..υπαρχει περιπτωση να καταλληξει σε τυφλωση??

Με τη πισινα πιστευεις θα καλητερεψει η κατασταση?Η δεν εχει σημασια αφου τωρα εγινε?

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας μην σε ανχονει το ολο θεμα,ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευτεος.Τωρα για το αν θα κρατισει για παντα δεν το ξερο,σε τυφλωση παντος δεν νομιζω να φτασει.Εσυ βαλτα στην πισινα αφου για αυτα την εφτιαξες και συνεχεισε να τα φροντιζεις οσο καλυτερα μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας μην σε ανχονει το ολο θεμα,ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευτεος.Τωρα για το αν θα κρατισει για παντα δεν το ξερο,σε τυφλωση παντος δεν νομιζω να φτασει.Εσυ βαλτα στην πισινα αφου για αυτα την εφτιαξες και συνεχεισε να τα φροντιζεις οσο καλυτερα μπορεις.

:unsure:

:D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Δειτε απο τη μεση και μετα πως αφαιρειτε χειρουργικα το λειπωμα:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...