Jump to content

Αστερίες και Clams


Big Blue

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί με μεγάλη έκπληξη είδα τον Linky αστερία που έχω να έχει μπεί μέσα σε ένα clums και να μένει εκεί ακίνητος.Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν απλά περαστικός.Μετά απο αρκετή ώρα και εω δεν κουνιόταν καθόλου αποφάσησα να τον τραβήξω έχω απο το club και τότε κατάλαβα ότι είχε φάει σχεδόν ο0λόκληρο το στρείδι!!!

Είναι δυνατόν;.....εγω μέχρι τώρα ήξερα ότι αυτού του είδους οι αστερίες δεν δημιουργούν πρόβλημα.

Να σας πω επίσης ότι το συγκεκριμένο club μέχρι χθές δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα...

Το θέμα είναι ότι έχω ακόμη ένα clum στο ενυδρείο και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει Γιαννη να ξερεις σιγουρα αν το εφανε νεκρο η ζωντανο.

Μπορει να συνεβη κατι και να ψοφησε χωρις να το παρεις ειδηση.Αν εγινε ετσι καλως.

Αν το εφαγε ζωντανο ομως,δεν σε διαβεβαιωνει κανεις οτι δεν προκειται να το ξανακανει.

Link to comment
Share on other sites

Για τον blue blue linckia που εχεις δεν λες?

99% ειχε πεθανει το clam.

Φαντασου οτι με το που θα το πλησιαζε το clam ο αστεριας (οχι για να το φαει,απλα επειδη ετυχε να περναει απο εκει)αυτο θα εκλεινε εντελως.

Αν ειχε πεθανει,μαλλον χαρη σου εκανε ο αστεριας.

Το ιδιο σημβαινει αν δεις γαριδες να τρωνε το clam.Πρωτα πεθαινει και μετα κανουν επιθεση οι γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει αναφερθεί πότε επίθεση blue linckia αστερια σε clam μάλλον το στρείδι σου ήταν ήδη νεκρό.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει αναφερθεί πότε επίθεση blue linckia αστερια σε clam μάλλον το στρείδι σου ήταν ήδη νεκρό.

Παιδιά το στρείδι ήταν σε απίθανη κατάσταση απο τότε που το πήρα και μέχρι χθές αργά το νύχτα που τσέκαρα το ενυδρείο πριν πάω γιά ύπνο.Το πρωί είδα τον Blue Linkya μέσα του...τι να πω....να πέθανε το στρείδι έτσι ξαφνικά κατά την διάρκεια της νύχτας;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το σκοτωσε κατι αλλο και απλα ετρωγε τα αποφαγια ο αστεριας..... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το στρείδι ήταν σε απίθανη κατάσταση απο τότε που το πήρα και μέχρι χθές αργά το νύχτα που τσέκαρα το ενυδρείο πριν πάω γιά ύπνο.Το πρωί είδα τον Blue Linkya μέσα του...τι να πω....να πέθανε το στρείδι έτσι ξαφνικά κατά την διάρκεια της νύχτας;

δεν είναι καθόλου παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι καθόλου παράλογο.

Eαν είναι πάντως έτσι ,είναι ένα θέμα πως καταλαβαίνουμε ένα στρείδι ότι δεν είναι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το στρείδι ήταν σε απίθανη κατάσταση απο τότε που το πήρα και μέχρι χθές αργά το νύχτα που τσέκαρα το ενυδρείο πριν πάω γιά ύπνο.Το πρωί είδα τον Blue Linkya μέσα του...τι να πω....να πέθανε το στρείδι έτσι ξαφνικά κατά την διάρκεια της νύχτας;

Ξαφνηκα πεθαινουν συνηθως αυτα.Ακομα και αν τα εχεις χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνηκα πεθαινουν συνηθως αυτα.Ακομα και αν τα εχεις χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Ναι! αυτό περιέγραφα και στον Άκη ότι τις προάλλες ένα στρείδι που το είχα περίπου 2 χρόνια πέθανε χωρίς κανένα απολύτως σύμπτωμα, το βράδυ ήταν τούμπανo και το πρωί που σηκώθηκα είχε μαραζώσει και μαζευτεί μέσα και ψυχωραγούσε :D . Απίστευτο! χωρίς εμφανή σημάδια, χωρίς τίποτα να αλάξει στο ενυδρείο απλά πέθανε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνηκα πεθαινουν συνηθως αυτα.Ακομα και αν τα εχεις χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Υπάρχει ένα βακτήριο που προσβάλει αποκλειστικά και μόνο τα clam , θα ψάξω να βρω το όνομα του

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα βακτήριο που προσβάλει αποκλειστικά και μόνο τα clam , θα ψάξω να βρω το όνομα του

Γιά να δούμε ρε συ Πάνο....και μετά να βρούμε και απο τι δημιουργείται...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί η διατροφή αυτού του αστερία να είναι άγνωστη , ο Shimek λέει ότι έχει παρατηρηθεί να τρωει <meaty food > δηλ σαρκοφάγο

υποψιάζομαι ότι μιλάμε για <λαχείο > , ένα από τα πολλά που μας επιφυλάσσει το χόμπι :D

Link to comment
Share on other sites

μπορεί η διατροφή αυτού του αστερία να είναι άγνωστη , ο Shimek λέει ότι έχει παρατηρηθεί να τρωει <meaty food > δηλ σαρκοφάγο

υποψιάζομαι ότι μιλάμε για <λαχείο > , ένα από τα πολλά που μας επιφυλάσσει το χόμπι :D

Αβυσσος τελικά ο βυθός της θάλασσας...ποτε΄δεν θα τον μάθουμε ούτε στο μισό του!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα βακτήριο που προσβάλει αποκλειστικά και μόνο τα clam , θα ψάξω να βρω το όνομα του

Πάνο μήπως λες για τα πρωτόζωα Perkinsus olseni,και η ασθένεια έχει ονομαστεί από τους χομπίστες pinched mantle? :D

Link to comment
Share on other sites

αν δε κάνω λάθος αυτό δεν προκαλεί ακαριαίο θάνατο, όπως στη περίπτωση μας

Link to comment
Share on other sites

Πάνο μήπως λες για τα πρωτόζωα Perkinsus olseni,και η ασθένεια έχει ονομαστεί από τους χομπίστες pinched mantle? :D

;) thanks γεωργο

Link to comment
Share on other sites

Πάνο μήπως λες για τα πρωτόζωα Perkinsus olseni,και η ασθένεια έχει ονομαστεί από τους χομπίστες pinched mantle? ;)

:D

Η διαφορα ειναι οτι αυτο εμφανιζει συμπτωματα αρκετα πριν τα τιναξει το clam.Ζαρωμενος μανδυας.Ειχε κατι τετοιο το δικο σου Big Blue?

Ειχα και εγω στο clam μου pinched mantle.Το πηρα χαμπαρι και μετα απο 3-4 θεραπειες σε νερο οσμωσης,ειναι μια χαρα (εχει 4-5 μηνες τωρα)

Link to comment
Share on other sites

;)

Η διαφορα ειναι οτι αυτο εμφανιζει συμπτωματα αρκετα πριν τα τιναξει το clam.Ζαρωμενος μανδυας.Ειχε κατι τετοιο το δικο σου Big Blue?

Ειχα και εγω στο clam μου pinched mantle.Το πηρα χαμπαρι και μετα απο 3-4 θεραπειες σε νερο οσμωσης,ειναι μια χαρα (εχει 4-5 μηνες τωρα)

Οχι δεν είχε κανένα απολύτως τέτοιο σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

;)

Η διαφορα ειναι οτι αυτο εμφανιζει συμπτωματα αρκετα πριν τα τιναξει το clam.Ζαρωμενος μανδυας.Ειχε κατι τετοιο το δικο σου Big Blue?

Ειχα και εγω στο clam μου pinched mantle.Το πηρα χαμπαρι και μετα απο 3-4 θεραπειες σε νερο οσμωσης,ειναι μια χαρα (εχει 4-5 μηνες τωρα)

Επειδη εχω χασει κι εγω clam απο pinched mantle , η θεραπεια σε νερο οσμωσης πως γινεται, δηλαδη ποση ωρα το αφηνουμε το ζωντανο μεσα , καθε ποσο και αν χρειαζεται κατι αλλο.

Ευχαριστω και ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω χασει κι εγω clam απο pinched mantle , η θεραπεια σε νερο οσμωσης πως γινεται, δηλαδη ποση ωρα το αφηνουμε το ζωντανο μεσα , καθε ποσο και αν χρειαζεται κατι αλλο.

Ευχαριστω και ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος.

Χρησιμοποιούμε νερό από αντίστροφη όσμωση με θερμοκρασία και PH ίδια με του ενυδρείου, κουνάμε το clam ώστε να πάρει λίγο νερό μέσα στο μανδύα και το κέλυφος,η διαδικασία πρέπει να κρατήσει περίπου 20 με 30 λεπτά και αν χρειαστεί να επαναληφθεί μετά από μια δυο ημέρες.

http://www.wetwebmedia.com/ca/volume_6/volume_6_4/clams.html

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσοχη αν το clam ειναι κολλημενο στο βραχο καλα.

Δεν το τραβας σε καμια περιπτωση.Το ενοχλεις,το γυριζεις λιγο και μετα απο ωρα αν χαλαρωσει προσπαθεις να ακουμπησεις τα δαχτυλα σου στο "ποδι" με το οποιο κολαει για να το τραβηξει και να ξεκολλησει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...