Jump to content

κατασκευη diy ενυδρειου


GXSARA

Recommended Posts

οκ τοτε αμα ειναι σε τ5 ποσες να βαλω 2? θελω να βαλω και 2 ανεμηστηρακια για τις ζεστες μερες του καλοκαιριου ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

αναλογα.....

τι θα βαλεις μεσα....

εγω στο φουλ φυτεμενο μου εχω 4χ39w για 200 λιτρα....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τι σκευτεσαι να βάλεις στα πλάγια για να το καλύψεις? μπορεις να βάλεις τ5 καλήτερα μιας και οι ηλεκρονικοι μετασχιματιστες τους ειναι πιο οικονομικη σε κατανάλωση και σε αποδοση. πρεπει να βάλεις αντανακλαστήρες.. αν ειναι δυνατη η κατασκευη και δεν λυγίζει ( αν ειναι χοντρο το αλουμίνιο δηλαδη) προτηνω να κολήσεις απλα καθρέπτη απο κάτω.. τα ντουι στεγανα φυσικα και προτήνω να τα βιδώσεις επανω στο αλουμίνιο ή να τα κολλήσεις με συλικόνη απλα.μεσα για να μην γινει χαμος απο τα καλώδια βάλε αυτοκόλητο ηλεκτρολογικο κανάλι...

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω για τον καθρεφτη..........

δεν υπαρχει περιπτωση να στειλει πισω στο ενυδρειο ουτε το μισο που θα εστελνε ενας καλος ανακλαστηρας....

πολυ προχειρο μου φαινεται ο καθρεφτης....

Link to comment
Share on other sites

το αλουμηνιο ειναι χοντρο δεν λυγιζει μονο αμα κατσω εγω πανω ;) στα πλαγια ελεγα χοντρο πλαστικο η plexi glass η κανα κομματι αλουμηνιο αλλα προτιμο τα δυο πρωτα για να σπασει η μονοτονια του αλουμηνιου.

μια ερωτηση το ενυδρειο το εχω γεματο απο την κυριακη για τυχον διαρροη αλλα μεχρι σημερα δεν εχει χασει καθολου να το αδειασω η να το αφησω κι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι προχειρο αλλα ειναι καθρεπτης!!! υπαρχει καλήτερη αντανάκλαση απο καθρέπτη? εγω σκευτομαι ολη η επιφάνεια του καπακιου εσωτερικα να γίνει με επενδιση καθρεπτη ! αν βάλει απλα μια φέτα απο καθρέπτη θα εχει σηγουρα απωλειες.... τωρα ετσι και αλιως αυτο ειναι ευκολο θεματακι βάζει αντανακλαστήρες ετημους απο το εμπορειο και ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

να βαλω 2 τ5? 1 μετρο ειναι το καπακι περιπου.και τα ανεμιστηρακια που να το κοψω?

Link to comment
Share on other sites

το αλουμηνιο ειναι χοντρο δεν λυγιζει μονο αμα κατσω εγω πανω ;) στα πλαγια ελεγα χοντρο πλαστικο η plexi glass η κανα κομματι αλουμηνιο αλλα προτιμο τα δυο πρωτα για να σπασει η μονοτονια του αλουμηνιου.

μια ερωτηση το ενυδρειο το εχω γεματο απο την κυριακη για τυχον διαρροη αλλα μεχρι σημερα δεν εχει χασει καθολου να το αδειασω η να το αφησω κι αλλο.

αδιασε το !

Link to comment
Share on other sites

να βαλω 2 τ5? 1 μετρο ειναι το καπακι περιπου.και τα ανεμιστηρακια που να το κοψω?

παρε μια ιδέα

img0113ix4.jpg

IMGP0290.jpg

Link to comment
Share on other sites

να βαλω 2 τ5? 1 μετρο ειναι το καπακι περιπου.και τα ανεμιστηρακια που να το κοψω?

να παω σε ενα μαγαζι με ηλεκρολογικο εξοπλισμο και να παρω μετασχηματιστες και ολα τα σχετικα για τ5 η να παρω 2 φωτιστικα ετοιμα και να τα διαλυσω και να τα συνδεσω μεσα στο καπακι

Link to comment
Share on other sites

κομάτια πιο φτηνο θα σου βγει... κοιτα ωμος τι λάμπες πρεπει να βάλεις μέσα..οχι απλες αλλα ενυδριακες...

Link to comment
Share on other sites

;) παρα πολυ ωραιο

οι μετασχηματιστες που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αναλογα ρε συ....

αν δεν θες να αναβει πρωτα η μια και μετα η αλλη,παρε ενα μετασχηματιστη για 2 λαμπες.....

που λες οι ανακλαστηρες ειναι μελετημενοι να στελνουν το φως που λαμβανουν απο ολο το νεκρο ιμηκυκλιο της λαμπας πισω στο ενυδρειο ενω ενας καθρεφτης ουτε το 10% δνε θα στελνει!

δες τι εννοω!

post-13974-1269469657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

;) παρα πολυ ωραιο

οι μετασχηματιστες που ειναι?

κανέναες δεν τους βάζει στο καπάκι

Link to comment
Share on other sites

λαμπες βαλε τις grolux sylvania με 4ε εκαστη!!!

τελειες!

Link to comment
Share on other sites

οποτε θα βαλω 3 λαμπες θα χρειαστη να βρω και ακροφυσια στεγανα καπου στην φρατζη μου ειπανε ξερει κανεις κανα τηλ?

Link to comment
Share on other sites

την ξερω αυτη εχω στο 60 λιτρων ενυδρειο που δινω

και στο 120 εχω την aqua star.

Link to comment
Share on other sites

βαλε 4 λαμπες με μετασχηματιστες και τα παντα ετοιμα και δουλεψε μονο τις 2-3.....

ετσι θα ειναι ετοιμο και για το φουλ δασος που θα σε ψησουμε να φτιαξεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το 120 αρι που εχω φυτεμενο το εχω.τωρα εχουν μεγαλωση λιγακι και εχω βαλει 4-5 επιπλεον

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. το δυστυχως στην υπογραφη σου το εχεις γραψει με ητα!

Link to comment
Share on other sites

;) για να δω με τον φωτισμο θα καταφερω να κανω τιποτα :D
Link to comment
Share on other sites

με το καπακι ειμαι ακομα σε σκεψη εχω 3 ανεμιστηρακια που σκευτομαι να βαλω.αλλα δεν ξερω ακομα για το φωτισμο.εχω βρει ενα φωτιστικο ετοιμο γυρο στα 40 ευρω κομπλε με 80 το μηκος του με 2 λαμπες τ5 απο το pet city που σκευτομαι να το ταιριαξω στο καπακι μου.ακροφυσια στεγανα Γλυφαδα-Αργυρουπολη δεν υπαρχουν για να εφτιαχνα κατι εγω κανενα μαγαζι ξερει κανεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...