Jump to content

Dwarf Gourami(colisa Lalia)


aquarium_9

Recommended Posts

Λοιπον παιδια εχω να κανω μια ερωτηση σχετικα με αυτα τα πανεμορφα ψαρακια!! Ποσα λιτρα ενυδρειο θελουν?? Και απαιτησεις τι απαιτησεις νερου??? Εψαξα στα προφιλ αλλα δεν βρηκα κατι!!! Ευχαριστω!! :D;)

Link to comment
Share on other sites

60-80 λιτρα για ενα αρσενικο με 2 θηλυκα (οχι πανω απο 1 αρσενικο σε 80 λιτρα).

(θα τα ξεχωρισεις αφου τα θηλυκα ειναι ασημι χωρις φανταχτερα χρωματα, ενω τα αρσενικα εχουν περισσοτερα χρωματα και πιο μεγαλα πτερυγια)

Μην επιχειρήσεις καλυτερα να υπαρχει στο ιδιο ενυδρειο αλλο ειδος γκουραμι ή μονομαχος, και μακρυα απο ψαρια fin nippers οπως τα tiger barbs.

pH 6-7.5

gH 4-14

θερμοκρασια 22-28C

Χαμηλη ροη θα ηταν προτιμοτερη και φυτα επιφανειας, γενικα καλα φυτεμενο ενυδρειο με ξυλα και οχι ψηλη σταθμη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα Neon Royal Gourami ειναι τα ιδια με τα pearl gourami που υπαρχουν στο προφιλ του aquazone??? :D;)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα Neon Royal Gourami ειναι τα ιδια με τα pearl gourami που υπαρχουν στο προφιλ του aquazone??? :D;)

Οχι.

Ειναι καποια χρωματικη ποικιλια που νομιζω προερχεται απο επιλεκτικη αναπαραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως, τα gourami δεν είναι πολύ απαιτητικά ψαράκια! Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου???

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι 70 λιτρα.. Αυτην την στιγμη φιλοξενω guppies αλλα σκεφτομαι μετα το Πασχα να κανω και μια προσπαθεια σε αυτο το ειδος gourami γιατι μου τραβηξαν την προσοχη!!!!

Σκεφτομαι να βαλω 1 αρσενικο 3 θηλυκα και μερικα νεον! τι λετε?? Κανουν ή ειναι παρα πολλα??? Ευχαριστω!! ;):D

Link to comment
Share on other sites

1 αρσ + 2 θυλ (φτανουν) (και αν βρεις θηλ γιατι ειναι λιγο δυσκολα) και 10 νεον. οκ

θελουν ομως αλλο νερο απο αυτο που εχεις τα γκαπι

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα tetra όμως θέλουν χαμηλό pH γύρω στο 5,5-6! Έχετο υπ' όψιν σου αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Τα tetra όμως θέλουν χαμηλό pH γύρω στο 5,5-6! Έχετο υπ' όψιν σου αυτό!

Και μεχρι 6.5-7 να το κρατησει θα ειναι μια χαρα.

Αποτομες αλλαγες μονο συνθηκων να αποφυγει και θα περασουν μια χαρα ολα τα ψαρια.

Πληροφοριες εδω για τα neon http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37877

;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με pH 7, τα tetra δεν έχουν πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως 7 είναι η οριακή τιμή, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος... γι'αυτό ρωτάω παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Τα neon ειναι μεχρι 7 ενω τα Gourami ειναι μεχρι 7.5.. τωρα μιση μοναδα πανω μιση μοναδα κατω δεν τρεχει και τιποτα! (νομιζω)!!!! Ευχαριστω για το χρονο που διαθετεται (για να απαντησετε στις αποριες μου εννοω ;))

Link to comment
Share on other sites

Τα neon ειναι μεχρι 7 ενω τα Gourami ειναι μεχρι 7.5.. τωρα μιση μοναδα πανω μιση μοναδα κατω δεν τρεχει και τιποτα! (νομιζω)!!!! Ευχαριστω για το χρονο που διαθετεται (για να απαντησετε στις αποριες μου εννοω ;))

Παιζει ρολο αν αυτη η μιση μοναδα ειναι εκτος των οριων καλη διαβιωσης.

Αν τα ορια ηταν 5-7 και ειχες 6.5 αντι 7 δεν θα επαιζε ρολο.

Με τη λογικη που λες μετα ερχεται ο επομενος και λεει αντι για μιση μοναδα "ε ενταξει μια μοναδα πανω κατω δεν παιζει ρολο (νομιζω)", και ο μεθεπομενος "ε δυο μοναδες (νομιζω)"

Η κλίμακα μέτρησης pH είναι λογαριθμική, έτσι μια διαφορά pH 1 βαθμού, πχ από 6.0 σε 7.0, κανει το νερό 10 φορές πιό αλκαλικό, και 100 φορές πιό αλκαλικό από 6.0 σε 8.0.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διατηρω αριστα νεον με γκουραμι σε ph 6,8. Καλο θα ηταν να μην περασεις το οριακο Ph 7 οπως σου ειπαν και οι προλαλησαντες! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...