Jump to content

μετα την καταστροφη....


Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα

δυστυχώς πέρσι το καλοκαίρι γυρνώντας απο τις διακοπές μου αντίκρισα αυτό που δεν εύχομαι ούτε στον εχθρό μου.

το αγαπημένο μου ενυδρείο 2,400 λίτρων να εχει ανοιξει απο την προστινη πλευρά του τζαμιού και να χύνονται τα νερά προς τα έξω καθώς και μισά ψάρια να είναι έξω από το νερό τα δε υπόλοιπα σπαρταραν στον πάτο του ενυδρείου....

να μην σας κουράζω αλλο το εχω ξαναστισει το ενυδρείο και ειμαι στην φάση να του προσθέσω νερο.

η ερωτηση μου ειναι η εξης .Θα βάλω παλι αφρικανες,εκτος βέβαια απο τις πέτρες που θα βάλω μπορώ να ,βάλω και κορμούς απο ξύλο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην βαλεις ξυλλα... Δεν υπαρχει λογος γιατι ειναι μη βιοτοπικο καθως δεν υπαρχουν στην λιμνη. Οποτε αρκεσου στις πετρες και σε καμια βαλισνερια... :D;)

Link to comment
Share on other sites

Για οπτικη ευχαριστηση δικη σου,και για να σπασεις τη μονοτονια της πετρας,μιας και μιλαμε για ενα κομματι ξυλο,δε βλεπω το λογο να μην το κανεις :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε Λάζαρε θα έλεγα αν σου αρέσει ένα δυο ξύλα να βάλεις. Τα λίτρα είναι τόσο πολλά που δεν θα έχεις πρόβλημα με τις παραμέτρους του νερού, τα ψάρια σου δεν θα έχουν πρόβλημα οπότε... Εσύ θα το βλέπεις, να το φτιάξεις όπως σου αρέσει.

:D

Link to comment
Share on other sites

Για οπτικη ευχαριστηση δικη σου,και για να σπασεις τη μονοτονια της πετρας,μιας και μιλαμε για ενα κομματι ξυλο,δε βλεπω το λογο να μην το κανεις :D

Σωστο και αυτο που λεει ο Στρατος! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα

δυστυχώς πέρσι το καλοκαίρι γυρνώντας απο τις διακοπές μου αντίκρισα αυτό που δεν εύχομαι ούτε στον εχθρό μου.

το αγαπημένο μου ενυδρείο 2,400 λίτρων να εχει ανοιξει απο την προστινη πλευρά του τζαμιού και να χύνονται τα νερά προς τα έξω καθώς και μισά ψάρια να είναι έξω από το νερό τα δε υπόλοιπα σπαρταραν στον πάτο του ενυδρείου....

να μην σας κουράζω αλλο το εχω ξαναστισει το ενυδρείο και ειμαι στην φάση να του προσθέσω νερο.

η ερωτηση μου ειναι η εξης .Θα βάλω παλι αφρικανες,εκτος βέβαια απο τις πέτρες που θα βάλω μπορώ να ,βάλω και κορμούς απο ξύλο?

Φιλε Λαζάρε θυμάμαι το ενυδρείο σου....και θυμάμαι ποσο όμορφο είναι!!!

Πολύ κρίμα που σου έτυχε αυτό.... ;)

Μπορείς να βάλεις κλαδιά να βγαίνουν απο τις δυο στοίβες με πέτρες που είχες δεξιά και αριστερά......

Εύχομαι να πάνε όλα καλά :D .......και περιμένουμε φωτογραφίες να θαυμάσουμε το υπέροχο ενυδρείο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λάζαρε καλή... ανάσταση στο ενυδρείου σου. :D

Θα με ενδιέφεραν τα τεχνικά χαρακτηριστικά για να δούμε γιατί άνοιξε (σιλικόνη, πάχος τζαμιών, κόντρες, τυχός λάθη στις κολλήσεις που αγνοήθηκαν και ότι άλλο ευπρόσδεκτο)

Όσο για τα ξύλα θα ήθελα πολύ να μάθαινα κάποια περίπτωση που κατάφερε κάποιος με ξύλα να ρίξει pH και σκληρότητες σε Αφρικάνικο με ασβεστολιθικές πέτρες και άμμο... ;) Επίσης σε αρκετές όχθες των λιμνών αυτών είμαι σιγουρος οτι θα έχει πέσει κάποιο δέντρο κοσμώντας το τοπίο. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λάζαρε καλή... ανάσταση στο ενυδρείου σου. :D

Θα με ενδιέφεραν τα τεχνικά χαρακτηριστικά για να δούμε γιατί άνοιξε (σιλικόνη, πάχος τζαμιών, κόντρες, τυχός λάθη στις κολλήσεις που αγνοήθηκαν και ότι άλλο ευπρόσδεκτο)

Όσο για τα ξύλα θα ήθελα πολύ να μάθαινα κάποια περίπτωση που κατάφερε κάποιος με ξύλα να ρίξει pH και σκληρότητες σε Αφρικάνικο με ασβεστολιθικές πέτρες και άμμο... :huh: Επίσης σε αρκετές όχθες των λιμνών αυτών είμαι σιγουρος οτι θα έχει πέσει κάποιο δέντρο κοσμώντας το τοπίο. :unsure:

;):unsure::rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλη συνέχεια και απο μένα και καλο κουράγιο... το ξύλο μου αρεσει και μένα σαν ιδέα....

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα το ενυδριο σου και φρικαρα! πως εγινε αυτο το κακο????

δεν κοληθηκαν κοντρες επάνω? ποσο καιρο ετρεχε? εχεις καμια υποψία τι μπορει να φταιει???? ανεβασε μας φωτο απο την κατασκευη αν υπαρχουν θα βοηθήσεις πολυ κοσμο να μην πάθει κατι αντιστηχο... πωωωωωωω στεναχωριθηκα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την άμεση ανταπόκριση σας να μου απαντήσετε

το άσχημο ειναι οτι δεν έσταζε,δεν ετρεχε...Το κακο το ειδα με την μια που γυρνώντας απο τις διακοπές μου ειδα ανοιγμένο απο την κάτω μπροστινή πλευρά του ενυδρείου να εχει ξεκολλήσει το μπροστινό τζάμι ,και να βγαίνει το νερό σχετικά γρήγορα.προφανώς άνοιξε καμιά ωρα πριν γυρίσω και αντικρίσω το θέαμα.

και άντε έγινε η ζημιά αυτο που μου στεναχώρησε παρα πολύ ηταν τα ψάρια μου και μιλάμε για παρα πολλά ψάρια

και επειδή όλα τα κακά γίνονται βράδυ,ε και αυτό έγινε το βράδυ στις 02:30 όποτε καταλαβαίνεις...

απο την στεναχώρια μου και να μην θυμάμαι το γεγονός λογικά δεν πρέπει να έχω βγάλει φωτο.αν βρω όμως θα σας της κατεβάσω να της δείτε

τελος δεν μπορω να κανω κατι αλλο η ζωη συνεχίζετε.

οποτε σε αναμονμη φωτο απο το καινουργιο στυσιμο του ενυδρειου.

και πάλι σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...