Jump to content

αρχαριος..


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουργιος στο forum σας και εχω καποιες αποριες..

Πριν μερικες μερες επιασα απο το λιμανι μερικα κεφαλοπουλα σε πολυ μικρο μεγεθος και μερικες γαριδες.Τα εβαλα σε εναν κουβα για μια μερα και αφου ειδα οτι επεζησαν στη συνεχεια τα εβαλα σε ενα μεγαλυτερο δοχειο της ταξεως των 50 λιτρων.Τους εβαλα οξυγοτη,ενα μικρο φιλτρακι, και εστρωσα στον πατο του δοχειου αμμο που την πηρα απο ενα μαγαζι (αποστειρωμενη).Καθε 2 μερες τους αλλαζω νερο απο την θαλασσα μιας και ειναι διπλα στο σπιτι μου (15 λιτρα περιπου). Για φαγητο τα ταιζω τροφη που βρηκα σε ενα μαγαζι για θαλασσινα ψαρια οπου ειναι σε μορφη φυλλων..

Μεχρι και σημερα τα εχω 10 μερες χωρις καμια απωλεια και την τροφη την τρωνε με ιδιαιτερη ορεξη..οι γαριδες ομως δεν τρωνε και αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι τρωνε? μηπως δεν χρειαζεται να τις ταιζω μιας και τρωνε τα περισσευματα της τροφης των ψαριων?

Παρατηρησα επισης οτι τα ψαρια ψιλοκηνυγανε τις γαριδες και δεν τις αφηνουν σε ησυχια και σκεφτηκα να τους βαλω κανενα βραχο ωστε να εχουν καμια κρυψωνα..Στα μαγαζια ομως που ρωτησα μου ειπανε κατι τιμες απλησιαστες και σκεφτηκα να παρω κανεναν μονος μου απο την θαλλασσα..εκεινο που θελω να ρωτησω ειναι πως μπορω μονος μου να αποστειρωσω την πετρα που θα βρω και κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο?

τελος θα θελα τη γνωμη σας για ολο αυτο το εντελως ερασιτεχνικο ''ενυδρειο'' που τους εχω κανει..θα μου ζησουν τα ψαρια?

σας ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - mixop
Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στο θαλασσινό AQUAZONE !

προσωπικά δεν μπορώ να εκτιμήσω τη πορεία του συστήματος γιατί δεν ξέρω πόσα ψάρια έχεις , πόσο μεγάλα είναι και τις αντοχές του συγκεκριμένου είδους -μια φωτογραφία πάντα βοηθά –

μπορείς να χρησιμοποιήσεις στεγνό βράχο για να έχουν κρυψώνες οι γαρίδες σου

, θα τον πλύνεις καλά με γλυκό νερό πριν , δεν χρειάζεται <αποστείρωση>

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις βράχο μέσα από τη θάλασσα πρέπει να διαβάσεις αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3076

και να ρωτήσεις ότι απορία έχεις

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στο θαλασσινό AQUAZONE !

προσωπικά δεν μπορώ να εκτιμήσω τη πορεία του συστήματος γιατί δεν ξέρω πόσα ψάρια έχεις , πόσο μεγάλα είναι και τις αντοχές του συγκεκριμένου είδους -μια φωτογραφία πάντα βοηθά –

μπορείς να χρησιμοποιήσεις στεγνό βράχο για να έχουν κρυψώνες οι γαρίδες σου

, θα τον πλύνεις καλά με γλυκό νερό πριν , δεν χρειάζεται <αποστείρωση>

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις βράχο μέσα από τη θάλασσα πρέπει να διαβάσεις αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3076

και να ρωτήσεις ότι απορία έχεις

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση,

εχω περιπου 20 ψαρακια σε μεγεθος απο 2-5 εκατοστα και 6 γαριδες..για τον βραχο θελω να ρωτησω, αν βρω καποιον που να μου κανει απο την ξηρα τον πλενω απλως με λιγο νερο και τον βαζω μεσα ή πρεπει να μεινει αρκετο καιρο σε γλυκο νερο και μετα να τοποθετηθει ?

Επισης μου ειπε καποιος οτι οι γαριδες μπορει να γεννησουν..τι συνθηκες χρειαζονται για να γινει αυτο? μπορει να γινει ετσι οπως τις εχω τωρα ή θελουν κατι ιδιεταιρο?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά ψαράκια για τα λίτρα σου και το φίλτρο σου δεν είναι ώριμο , έτσι το ρίσκο απώλειας ψαριών αυξάνεται δραματικά , το τι ακριβώς θα συμβεί είναι άγνωστο

Προσπάθησε να εντοπίσεις ασβεστολιθικής προέλευσης βράχο που βρίσκετε συχνά στις ακτές , δεν είναι δύσκολο

Αποφεύγεις χρωματιστό βράχο που μαρτυρά ανεπιθύμητες προσμίξεις

Δεν μας πειράζει αν έχει σκόνη πάνω του , χημικούς - βιολογικούς ρύπους δεν θέλουμε για αυτό δεν παίρνουμε βράχο από εκεί που σκάει το κύμα αλλά από πιο <απομονωμένα> και καθαρά μέρη

το πλύσιμο γίνεται προληπτικά

όταν λες ότι έβαλες <αποστειρωμένη > άμμο , τι εννοείς ? γιατί τέτοιο πράγμα – από όσο γνωρίζω – δεν υπάρχει στο εμπόριο

οι γαρίδες θα γεννήσουν και όσο οι συνθήκες είναι καλές θα γεννάνε συνέχεια , δύσκολα όμως θα δεις μικρά

καλή συνέχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

βρηκα σε ενα μαγαζι αμμο χυμα για θαλασσινο ενυδρειο που παει με το κιλο..και μαλιστα ηταν πολυ φθηνη σε σχεση με κατι αλλες που μου δειχνε..οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι ειναι καθαρη..δεν ξερω την εβαλα παντος και μεχρι τωρα δεν νομιζω να χουνε προβλημα..

οσο για την πετρα, βρηκα σημερα παλι στο ιδιο μαγαζι μια που μου εκανε..σε καλη τιμη..πρεπει να ναι ηφαιστειακη, κισσηρης απ οτι καταλαβα μιας και εχει αρκετα μεγαλο πορωδες και εκανε λιγη ωρα να βυθιστει..

Αγορασα και μια λαμπα Τ8 daylight στα 15 watt για να εχουνε το απαιτουμενο φως...εκανα καλα?

τι εννοεις ομως οτι δεν θα δω μικρα στις γαριδες?

Και κατι ακομα,μου εξηγησε οτι πρεπει να μετραω την αλατοτητα του νερου γιατι με την συνεχη προσθηκη θαλασσινου νερου εξατμιζεται και μενει περισσοτερο αλατι στο ενυδρειο..μου εδειξε ενα μηχανημα αλλα το βρησκω αρκετα ακριβο για το εντελως ερασιτεχνικο ενυδρειο που εχω,,ισως αργοτερα να το παρω..αλλα για την ωρα υπαρχει καποιος εμπειρικος τροπος για το ποσο γλυκο νερο πρεπει να του βαζω? η θερμοκρασια εδω στα μερη μου κυμαινεται γυρω στους 20 βαθμους την μερα και το βραδι ειναι περιπου στους 12..

sorry αν σε κουρασα με τις αποριες μου,,αλλα σιγα σιγα με βλεπω να στηνω ενα κανονικο μεσογειακο ενυδρειο...

Έγινε επεξεργασία - mixop
Link to comment
Share on other sites

ο γόνος τις γαρίδας είναι εξαιρετικός μεζές και έτσι δεν επιβιώνει σε ενυδρεία ,

ο φωτισμός καλός είναι , δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο αν θέλεις να έχεις μόνο ψάρια , μπορείς να προσθέσεις και μια ακτινική ( μπλε ) λάμπα για πιο θαλασσινό οπτικό αποτέλεσμα που θα ανάβει λίγη ώρα πριν τη λευκή και θα σβήνει λίγη ώρα μετά ,

το νερό του ενυδρείου σιγά σιγά εξατμίζεται , το αλάτι παραμένει και αυξάνει την αλατότητα , αυτό είναι σωστό

για να λύσεις το πρόβλημα θα προσθέτεις συνεχώς γλυκό νερό στο ενυδρείο , θα διατηρείς τη στάθμη του νερού σταθερή προσθέτοντας γλυκό νερό

αυτό το νερό καλύτερα να είναι από αντίστροφη όσμωση , αν δεν υπάρχει μπορείς να χρησιμοποιείς απιονισμένο νερό από το super market αν δεν βολεύει ούτε αυτό , νερό βρύσης με αντιχλωριο

πάρε ένα θερμόμετρο να παρακολουθείς τη θερμοκρασία του νερού

βολεύτηκαν οι γαρίδες στο βραχάκι ?

περιμένουμε φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς το επιστημονικό όνομα της γαρίδας που βρίσκουμε στα βραχάκια για δόλωμα?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τασσο δεν το ηξερα αυτο οτι χρειαζεται απιονισμενο νερο..το απογευμα του εβαλα 1 λιτρο νερο βρυσης..δεν νομιζω να εκανα μλκια..

οι γαριδες βολευτικαν μια χαρα..καθονται πανω στον βραχο..

φωτογραφια θα ανεβασω τις επομενες μερες γιατι δεν εχω ευκαιρη ψηφιακη..αλλα μην περιμενεις πολλα απο αισθητικης πλευρας..το κατα δυναμη..

θερμομετρο τους εχω βαλει και παιζει απο 13-15 βαθμους..ειναι ενταξει?

Επισης εχω παρει και ενα τεστ για νιτρικα και το τσεκαρω που και που..

Και ενα προβλημα της τελευταιας στιγμης...πριν λιγο εκανε διακοπη ρευματος και η λαμπα αναβε..οταν επανηλθε το ρευμα η λαμπα δεν ξανααναψε..καιγονται τοσο ευκολα αυτες? ή να φταιει το starter?

Έγινε επεξεργασία - mixop
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς το επιστημονικό όνομα της γαρίδας που βρίσκουμε στα βραχάκια για δόλωμα?

palaemon serratus δεν ειμαι απολυτα σιγουρη ομως.το ονομα που σου δινω ειναι το ονομα της κοινης γαριδας αν ειχες μια φωτογραφια ισως να βοηθουσες λιγο παραπανω ;):D

Link to comment
Share on other sites

το νερό της βρύσης περιέχει χλώριο που είναι επικίνδυνο για τους ζωντανούς οργανισμούς του ενυδρείου

για αυτό προσθέτουμε αντιχλωριο στο νερό που χρησιμοποιούμε για συμπλήρωμα η το αφήνουμε σε ένα ανοιχτό δοχείο με αερισμό 1-2 μέρες για να φύγει το χλώριο πριν το χρησιμοποιήσουμε

για τη θερμοκρασία δεν μπορώ να σου πω πολλά , ξέρω ότι η θάλασσα το χειμώνα έχει περίπου 18 βαθμούς ,

το καλοκαίρι το νερό του ενυδρείου θα ανεβάσει θερμοκρασία , πως θα αντιδράσουν τα ζωντανά είναι ερώτημα ,

δε νομίζω να έχει καεί η λάμπα , κάτι άλλο φταίει ,καλύτερα να τη δει κάποιος ειδικός

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα και πάλι..

το μικρο ενυδρειο μου παει μια χαρα μεχρι στιγμης..και μια και τα ψαρακια μεγαλωσανε αρκετα αλλα και οι γαριδες αποφασισα να το προχωρισω λιγο παραπερα..

μου χαρισε ενα φιλαρακι μου μια μεγαλη γυαλα των 200 λιτρων περιπου και απο χτες εχω αρχισει να το στηνω..

Εχει ηδη χωρισματα για τα φιλτρα και τα γεμισα,εβαλα και ενα κυκλοφορητη οποτε απο χτες δουλευει κανονικα..

Εστρωσα και αμμο και εβαλα οξυγονο..τωρα περιμενω να βουτηξω στη θαλασσα τις επομενες μερες να βρω ζωντανο βραχο..

skimmer δεν εχω βαλει ακομα αλλα αργοτερα θα μπει και αυτο..

Ελπιζω να παει καλα..

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο ενυδρειο,ειναι σιγουρα καλυτερο για τα ζωντανα σου.Μην προσθεσεις ομως αλλα.Αν δεις δε,οτι τα ψαρια σου μεγαλωνουν,καλο ειναι να μειωσεις τον αριθμο τους κιολας.

Οταν θα μεταφερθεις στο καινουριο ενυδρειο,καλο ειναι να μεταφερεις και το φιλτρο και μερος της αμμου απο το παλιο στο νεο,ωστε να μεταφερεις χρησιμα βακτηρια στο μεγαλυτερο ενυδρειο.

Αν κανεις πολυ συχνες,οπως λες,αλλαγες νερου απο τη θαλασσα μπορεις και να μην βαλεις skimmer.

Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις πολυ,επειδη ερχεται καλοκαιρι,ειναι η θερμοκρασια του νερου.Τα μεσογειακα ειδη δεν τα πανε και πολυ καλα με υψηλες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ακη να σαι καλα..

μεχρι ποια θερμοκρασια αντεχουν περιπου το καλοκαιρι?

εχω παρει μερικα ανεμιστηρακια να το φυσανε αλλα δεν ξερω αν θα κανουνε δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειχα ποτε μεσογειακο,νομιζω μεχρι 25-26 βαθμους μεγιστο μπορεις να εχεις (δες και το link που σου παρεθεσε ο salTasos λιγο πιο πανω).

Γιαυτο βαλε το ενυδρειο σε δροσερο μερος,χρησιμοποιησε ανεμιστηρα για την ψυξη και προσοχη στην εντονη εξατμιση του νερου το καλοκαιρι και επομενως και στην αναπληρωση

Εγω εχω τροπικο reef ενυδρειο και με χρησιμοποιοντας ανεμιστηρακια κραταω σταθερη θερμοκρασια 26-27 βαθμων το καλοκαιρι.Εσυ θα πρεπει να στοχευεις για ασφαλεια λιγο παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδια!

Το ενυδρειο μου μεχρι στιγμης παει καλα αν εξαιρεσουμε τα λιγο αυξημενα νιτρικα που σηκωνει...

σημερα πηγα για ψαρεμα στο λιμανι και ενω ειχα τον νου μου στα καλαμια με περιμενε μια εκπληξη...ειδα ενα μικρο αστακουδακι στον μολο απο κατω που αμεσως επιτεθηκε στο αγκιστρι μου...

το επιασα και το βαλα στο δοχειο με νερο να μεινει ζωντανο..

Επισης επιασα και μια μικρη πιγγα...

Τα εβαλα στο ενυδρειο μεσα και ειδικα η πιγγα εχει πολυ ομορφα χρωματα...

η ερωτηση μου ειναι τι να τα ταισω αν ξερει κανενας??

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φωτό...

Δες το παρακάτω λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26281

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει το παρακατω λινκ αλλα εψαχνα καμια πιο συγκεκριμενη συμβουλη αν εχει ασχοληθει καποιος...σε μια αναζητηση που εκανα δεν βρηκα τιποτα καλο..

Προς το παρον θα πειραματιζομαι με την τροφη του μεχρι να δω τι του αρσει πιο πολυ...

Χτες ολη την ημερα του πεταξα μιση σαλπα κατεψυγμενη αλλα δεν τις εδινε σημασια μεχρι που το βραδι που βγηκε για τη βολτα του εφαγε λιγη..επισης καπου διαβασα οτι τρωνε αγγουρι..του εβαλα ενα κομματακι αλλα δεν το τρωει μαλλον...

Οσο για την πιγγα ειναι ολη την μερα μεσα σε τρυπα που της εχω κανει και βγαινει μονο λιγες φορες...ψαχνει να φαει μαλλον...εκανε και μια επιθεση σε μια γαριδα (η οποια απο την τρομαρα της πεταχτηκε εξω απο το ενυδρειο)..

Τα κεφαλοπουλα τα εχω βγαλει τα πιο πολλα για να μην επιβαρυνω το συστημα κι αλλο..εχω αφησει 8-9 μεσα τα οποια ειναι πολυ φοβισμενα και μενουν συνεχως στην επιφανεια..

εχω τραβηξει ενα βιντεο αλλα αυτη τη βδομαδα θα λειπω οποτε θα το ανεβασω την επομενη..

Link to comment
Share on other sites

στην προηγουμενη φαινεται και η πιγγα στο βαθος...

αλλη μια...

εχω και ενα βιντεακι αλλα δεν ξερω πως να το ανεβασω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα παιδια, υστερα απο μια δυσκολη εξεταστικη βρηκα χρονο να ξαναασχοληθω με το ενυδρειο μου..

Δυστηχως ο αστακος παει, μιας και ειχε πολυ καιρο να φαει..μαλλον λογο θερμοκρασιας..Αυτη τη στιγμη η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 27 βαθμους και οταν πιανει καυσωνας αγγιζει και τους 30 καμια φορα..

Για ψυξη εχω βαλει 2 ανεμιστηρακια που ριχνουν τη θερμοκρασια στους 25 βαθμους περιπου..αλλα απο δω και περα θα τα χω να δουλευουν υπερωριες γιατι δεν γινετε αλλιως....

Αλλες απωλειες μεχρι τωρα δεν ειχα και τα ψαρακια μου φαινονται ενταξει (με την προσθηκη και του σκιμμερ),,τρωνε μια χαρα ειτε καμια κατεψυγμενη γαριδα ειτε ζωντανη αμα παω να τους φερω...

Επισης τους ριχνω και για αλλαγη καμια παστιλια απο τις ετοιμες που εχουν τα pet shop..

Link to comment
Share on other sites

Η παστίλια τι είναι μπορείς να βάλεις κάποιο λινκ?Για την θερμοκρασία έχεις κάποιο controller?Αναπλήρωση έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το το λινκ..... http://www.sera.de/index.php?id=911&L=14

τη θερμοκρασια απο μονος μου τη ρυθμιζω..οταν ανεβει βαζω τα ανεμιστηρακια να δουλευουν..Ξερω βεβαια οτι δεν ειναι καλες οι αυξομειωσεις αλλα μεχρι τωρα τα ψαρια δειχνουν να μην εχουν προβλημα...

η αναπληρωση τι ειναι???

Έγινε επεξεργασία - mixop
Link to comment
Share on other sites

Αναπληρώνει το εξατμισμένο νερό σου(νερό α/ο) ,το οποίο θα είναι και αρκετό λόγο ψύξης με ανεμιστηράκια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...