Jump to content

τσαμπι απο Apple Snail


Recommended Posts

προχθες ειδα στο καπακι μου ενα τσαμι απο αυγα των σαλιγκαριων μου...σε ποσες μερες εκκολαπτονται συνηθως?

Link to comment
Share on other sites

προχθες ειδα στο καπακι μου ενα τσαμι απο αυγα των σαλιγκαριων μου...σε ποσες μερες εκκολαπτονται συνηθως?

15 με 20 μέρες εκει περίπου να το βρέχεις που κ που για να μην ξεραθει και αμα έχεις ανεμηστηράκια να τα κλείσεις να μην πάρουν μπρος και στο ξεράνουν τελίως αφού ξεκίνησαν να γενάνε δεν θα σταματάνε καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

προχθες ειδα στο καπακι μου ενα τσαμι απο αυγα των σαλιγκαριων μου...σε ποσες μερες εκκολαπτονται συνηθως?

βαλε καμια φοτο να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

15 με 20 μέρες εκει περίπου να το βρέχεις που κ που για να μην ξεραθει και αμα έχεις ανεμηστηράκια να τα κλείσεις να μην πάρουν μπρος και στο ξεράνουν τελίως αφού ξεκίνησαν να γενάνε δεν θα σταματάνε καλή αρχή!!

κοιτα οταν κλεινω το καπακι δημιουργειται υγρασια και ετσι το τσαμπι βρεχεται! πριν ειδα και μια σταγονα να κρεμεται..οποτε βρεχεται αρκετα(γι'αυτο και καποιες φορες το αφηνω ανοιχτο).τα βλαμμενα κανανε και λιγα διπλα στον ανακλαστηρα που θερμαινεται πααρα πολυ και πριν τα δω ειχαν ξεραθει..α!και λιγα επισης εκαναν σε αλλο σημειο στο καπακι και μεσα σε λιγες ωρες ειχαν πεσει στο νερο..(μαλλον γλιστρησαν) δεν αντεχουν στο νερο ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια φοτο να δουμε!!!

θα βαλω αυριο τωρα ειναι σκοτεινα!

και νικολακη μην μου τη μπαινεις αλλο -εκμεταλευεσαι το γεγονος οτι θα με ξαναδεις το καλοκαιρι ε? ;) (δεν θα ρχομαι μαλλον στις συναντησεις μεχρι και τον μαιο..)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα οταν κλεινω το καπακι δημιουργειται υγρασια και ετσι το τσαμπι βρεχεται! πριν ειδα και μια σταγονα να κρεμεται..οποτε βρεχεται αρκετα(γι'αυτο και καποιες φορες το αφηνω ανοιχτο).τα βλαμμενα κανανε και λιγα διπλα στον ανακλαστηρα που θερμαινεται πααρα πολυ και πριν τα δω ειχαν ξεραθει..α!και λιγα επισης εκαναν σε αλλο σημειο στο καπακι και μεσα σε λιγες ωρες ειχαν πεσει στο νερο..(μαλλον γλιστρησαν) δεν αντεχουν στο νερο ετσι δεν ειναι?

Αν ειναι κοντα σε λαμπα θα ξεραθουν.

Αν πεσουν στο νερο θα χαλασουν.

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω αυριο τωρα ειναι σκοτεινα!

και νικολακη μην μου τη μπαινεις αλλο -εκμεταλευεσαι το γεγονος οτι θα με ξαναδεις το καλοκαιρι ε? ;) (δεν θα ρχομαι μαλλον στις συναντησεις μεχρι και τον μαιο..)

Εκμεταλευομαι καταστασεις!!!

Κοιτα να διαβασεις τα μαθηματα... κι ασε ταυπολοιπα!!!

Υ.Γ. Σορυ για το οφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Εκμεταλευομαι καταστασεις!!!

Κοιτα να διαβασεις τα μαθηματα... κι ασε ταυπολοιπα!!!

Υ.Γ. Σορυ για το οφ τοπικ

σημερα πηρα διαγωνισμα ΑΟΔΕ και πηρα 20!! ;)

σιγα ..στο τοπικ μου δεν με πειραζουν τα οφ τοπικ γιατι ολα ειναι ιν τοπικ :D

Link to comment
Share on other sites

και φωτο που ζητησατε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

και φωτο που ζητησατε.. ;)

post-16544-1269345965_thumb.jpg

post-16544-1269345982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα διαγωνισμα ΑΟΔΕ και πηρα 20!! ;)

σιγα ..στο τοπικ μου δεν με πειραζουν τα οφ τοπικ γιατι ολα ειναι ιν τοπικ :D

***MODE NOTE***

Δεν εχετε καταλαβει κατι ομως.

Το τοπικ που ανοιγει καποιος δεν ειναι δικο του.

Φιλοξενειται απ το φορουμ και ο αρμοδιος συντονιστης-moderator της κατηγοριας, αποφασιζει τι επιτρεπεται ή ειναι χρησιμο να δημοσιευεται και τι οχι.

Το τοπικ λοιπον, δεν ειναι αυτου που το ανοιξε, γιατι ολα τα μηνυματα που γραφονται δεν ειναι απαντησεις για να τις διαβασει μονο αυτος, αλλα και οι επομενοι που θα εχουν την ιδια απορια.

Αλλιως το καναμε και με ΠΜ ή στο msn.

Σκεψου λοιπον να ανοιξει να διαβασει καποιος το τοπικ με τιτλο "τσαμπι απο applesnail" για να παρει πληροφοριες και για το δικο του τσαμπι, και αντι αυτου να αναγκαζεται να διαβασει 100 οφτοπικ για να βρει το ενα που εχει την απαντηση.

Δεν λεμε να ειμαστε ρομποτακια στην επικοινωνια μας, αλλα να εχουμε κι ενα οριο στα οφτοπικ και στο σπαμ.

Επισης στην πορεια αν δειτε να εχουν εξαφανιστει καποια τετοια οφτοπικ ποστ θα ειναι γι αυτο το λογο: καναμε την πλακα μας, τωρα πρεπει να μεινει η πληροφορια.

Καποιος φιλοτιμος συντονιστης λοιπον θα αναγκαστει να φαει ολο το χρονο του για να καθαρισει το τοπικ ετσι ωστε να ειναι χρησιμο στον μελοντικο αναγνωστη.

Ειδικα στην περιπτωση που ξεφευγουμε πολυ, η εκκαθαριση γινεται επιτοπου.

Ευχαριστω για την κατανοηση :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μα ναι εννοειται αυτο οτι το υπ οψιν,ισως το πα καπως περιεργα απλα εννοω οτι κανα 2 ασχετα ποστ δεν ειναι δα και λογος για να ζηταμε συγγνωμη! ;)

(υγ.διαβαζω και μαυρα γραμματα :D )

Link to comment
Share on other sites

μα ναι εννοειται αυτο οτι το υπ οψιν,ισως το πα καπως περιεργα απλα εννοω οτι κανα 2 ασχετα ποστ δεν ειναι δα και λογος για να ζηταμε συγγνωμη! ;)

(υγ.διαβαζω και μαυρα γραμματα :D )

Εγω τα γραφω επειδη μου δοθηκε η ευκαιρια αλλα και για τον ιδιο λογο που ανεφερα και πιο πανω: οχι για να τα διαβασεις μονο εσυ σαν αμεσα ενδιαφερομενος, αλλα να υπαρχουν και για αλλους. :)

ΥΓ ειθιστε τα mode note να χρωματιζονται κοκκινα ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..τι να πω!ξαναγεννησανε! ;) αλλο ενα μεγαλυτερο αυτη τη φορα και μακρια απο λαμπες!

οταν θα μου βγουν τα κουτσουβελα ετοιμαστειτε να αποκτησετε οσοι δεν εχετε ή οσοι θελετε κι αλλα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα..τι να πω!ξαναγεννησανε! ;) αλλο ενα μεγαλυτερο αυτη τη φορα και μακρια απο λαμπες!

οταν θα μου βγουν τα κουτσουβελα ετοιμαστειτε να αποκτησετε οσοι δεν εχετε ή οσοι θελετε κι αλλα!

αν πανε ολα καλα στειλε καμια 1000αδα κατα θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

αν πανε ολα καλα στειλε καμια 1000αδα κατα θεσσαλονικη

Θα ρθουν νομα τους.... ερποντας!!!

Ειναι Ninja ειπαμε!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

για να πω την αληθεια δεν περιμενα τετοια λιμπιντο στα σαλιγκαρια! αυτα καθε μερα εχουν ορεξη για νεες περιπετειες! μου ειχαν κανει 12 τσαμπακια..απ τα οποια τα 3 μονο εδωσαν σαλιγκαρακια..τα αλλα ειτε ξεραθηκαν ειτε πνιγηκαν απ την πολυ υγρασια(δεν ξερω αν ισχυει εγω αυτο παρατηρησα παντως στα τσαμπια στα οποια τα αυγα "χαλασαν") τωρα εχω ΠΟΛΛΑ μπεζ μπαλακια να σαλιγκαριζουν σε ολα τα τζαμια,φυτα,ριζα,σπηλια κλπ.

περιμενω καποιον που να θελει να του δωσω γιατι πανω απο 5 δεν με βλεπω να κραταω.. :)

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αληθεια δεν περιμενα τετοια λιμπιντο στα σαλιγκαρια! αυτα καθε μερα εχουν ορεξη για νεες περιπετειες! μου ειχαν κανει 12 τσαμπακια..απ τα οποια τα 3 μονο εδωσαν σαλιγκαρακια..τα αλλα ειτε ξεραθηκαν ειτε πνιγηκαν απ την πολυ υγρασια(δεν ξερω αν ισχυει εγω αυτο παρατηρησα παντως στα τσαμπια στα οποια τα αυγα "χαλασαν") τωρα εχω ΠΟΛΛΑ μπεζ μπαλακια να σαλιγκαριζουν σε ολα τα τζαμια,φυτα,ριζα,σπηλια κλπ.

περιμενω καποιον που να θελει να του δωσω γιατι πανω απο 5 δεν με βλεπω να κραταω.. :)

Πριν δωσεις... να περιμενεις τουλαχιστον 2 μηνες!!

Γιατι μπορει να ειναι σαλιγκαρια... αλλα ειναι ευαίσθητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν δωσεις... να περιμενεις τουλαχιστον 2 μηνες!!

Γιατι μπορει να ειναι σαλιγκαρια... αλλα ειναι ευαίσθητα!!!

αχα...οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...