Jump to content

Γιγας ενυδρειο...


Recommended Posts

Ο Σταθης δεν νομιζω να ηθελε να κοψει ολο το επανω μερος.

Καποια ανοιγματα θα εκανε, και το υπολοιπο πλαστικο θα ''κραταγε'' τα τοιχεια (σαν κοντρες στην ουσια,στο κεντρο και στα πλαινα)

Οι δεξαμενες που γινονται σιντριβανια Παναγιωτη, δεν ειναι υποχρεωτικο να περιβαλλονται απο κατι.

Ειναι πολυ γερο το υλικο, αν αυτο εννοεις.

Πιστευω πως αν βρεις το ιδανικο παχος στο πλεξιγκλας που θα βαλεις για παραθυρο, μπορεις να το κανεις να λυγιζει οσο και το πλαστικο.Παιζεις με το παχος του υλικου που εχεις τη δυνατοτητα...

Δεν ξερω αν με πιανετε τι εννοω..

Μην απορριπτεις και την λυση της ξυλινης κατασκευης...ακου με...αλλα παρε και προσφορες για...πισινες.. :D;)

Καλησπερα, μην ασχολιστε καθολου με αυτες τις πλαστικες δεξαμενες,

εχω μια 500 αρα για τη δουλεια και μολις γεμιζει τα τοιχωματα κουρμπαρουν τουλαχιστον 3 εκ προς καθε κατευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλό, εύκολο, οικονομικό...

Δεξαμενή τύπου πισίνας. Κόντρα πλακέ θαλάσσης 5 κομμάτια. Ένας πάτος και 4 περιμετρικά. Κάρφωμα, κόλληση, ενισχύσεις. Στη πορεία μόνωση με πολυεστέρα. Ο πολυεστέρας είναι σε υγρή μορφή. Για να μονώσει κάποιο υλικό χρειάζεται ένα ακόμα υλικό (δεν θυμάμαι την ονομασία του) που είναι σε φύλλα και πρόκειται για ίνες μπλεγμένες μεταξύ τους (σκεφτείτε σε μικροσκόπιο ένα φύλλο χαρτί). Τοποθετούμε με πινέλο πολυεστέρα στο κόντρα πλακέ, μετά μπαίνει αυτό το φύλλο και μετά πάλι πολυεστέρας από πάνω. Αυτό που θέλει προσοχή είναι τα φύλλα που τοποθετούμε να επικαλύπτουν το ένα το άλλο και όχι να μπαίνουν δίπλα-δίπλα ή με κενό μεταξύ τους.

Αυτί γι'αυτό το υλικό (που σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ πως λέγεται) μπορούμε εναλλακτικά να χρησιμοποιήσουμε χαρτί κουζίνας με την ίδια ακριβώς λογική.

Πριν κάποια χρόνια είχα φτιάξει ένα συντριβανάκι στο εξοχικό μου με την παραπάνω λογική και με την χρήση χαρτιού κουζίνας. Εξωτερικά το επένδυσα με πέτρες που κολλήθηκαν με ζεστή σιλικόνη και στην πορεία περάστηκε όλο μαζί πάλι ένα χέρι πολυεστέρας.

DSC00015.jpg

Το συντριβάνι είναι και θαμμένο περίπου 40 εκατοστά στο χώμα.

Αν τώρα θέλουμε να τώρα να τοποθετήσουμε κρύσταλλο στην μία ή παραπάνω πλευρές της κατασκευής, αλλάζει το πράγμα και το δυσκολότερο είναι το που θα μπουν οι κόντρες. Με λίγη σκέψη φυσικά λύνεται και αυτό το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μην ασχολιστε καθολου με αυτες τις πλαστικες δεξαμενες,

εχω μια 500 αρα για τη δουλεια και μολις γεμιζει τα τοιχωματα κουρμπαρουν τουλαχιστον 3 εκ προς καθε κατευθυνση.

Εδω κουρμπαρει η 200λιτρη δεξαμενη των θερμαντηρων της πισινας!Λογικο..

Να δωσω μερικα στοιχεια για να καταλαβουν ολοι τι ειναι αυτη η ξυλινη κατασκευη που λεμε και ξαναλεμε?

Σταθη ανοιξε καλα τα ματια! :D

DSC05524.jpg

DSC05537.jpg

DSC05544.jpg

DSC05546.jpg

DSC05727.jpg

και μια μερα...θα εισαι εσυ αυτος εκει μεσα!!! :)

DSC05777.jpg

Ξυλα, Λαινερ, Τζαμια, Ψαρια-Τελος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το υλικο - πανι που μπαινει σε πισινες.... αυτο το πλαστικο... εχει 40€ το τετραγωνικο!!!

Αλλα... στο κολλανε και το φτιαχνουν οτι διασταη θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Το υλικο - πανι που μπαινει σε πισινες.... αυτο το πλαστικο... εχει 40€ το τετραγωνικο!!!

Αλλα... στο κολλανε και το φτιαχνουν οτι διασταη θελεις.

Κοιτα, δεν ειπαμε οτι θα βγει και τσαμπα!

Αλλα να φτιαξεις μια δεξαμενη 2.500 λιτρων στο κοστος κολληματος μιας 500αρας γυαλας δεν ειναι και ασχημο εεε? ;)

Και επιτελους...μην του κοβεις τη φορα του ανθρωπου!! :D:)

Link to comment
Share on other sites

...........(δεν θυμάμαι την ονομασία του) .................

Νικο ειναι το γνωστο σε ολους μας...Ενυδρειακο Βαμβακι η Filter Wool.... :D:);)

Aστειευομαι τουλαχιστων στις κατασκευες Ιστιοπλοικων Σκαφων και στις επισκευες τους χρησιμοποιουμε Πολυεστερα, τα φυλλα που βαζουμε ειναι Υαλοβαμβακας...Και προσοχη οχι Ενυδρειακος ;)

Link to comment
Share on other sites

Νικο ειναι το γνωστο σε ολους μας...Ενυδρειακο Βαμβακι η Filter Wool.... :);):rasp:

Aστειευομαι τουλαχιστων στις κατασκευες Ιστιοπλοικων Σκαφων και στις επισκευες τους χρησιμοποιουμε Πολυεστερα, τα φυλλα που βαζουμε ειναι Υαλοβαμβακας...Και προσοχη οχι Ενυδρειακος :D

Δεν είναι υαλοβάμβακας... Έχω σπάσει το κεφάλι μου, αλλά δεν μου 'ρχετε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υαλοβάμβακας... Έχω σπάσει το κεφάλι μου, αλλά δεν μου 'ρχετε ;)

μη χτυπας το κεφαλι σου υαλοπλεγμα λεγετε και ειναι σαν πανι το κοβεις με το ψαλιδι!

Link to comment
Share on other sites

φιλε για δες κατι αναλογο σε χτιστο:

αξιολογη προσπαθεια αλλα δεν θα ελεγα πς με ενθουσιαζει!!

Link to comment
Share on other sites

αξιολογη προσπαθεια αλλα δεν θα ελεγα πς με ενθουσιαζει!!

καλα ντε μη βαρας ;)

Ο Σταθης ειπε πως δεν παει για χτισιμο νομιζω..

ναι το διαβασα αλλα ας υπαρχει και αυτη η προταση στο τραπεζι και ας μη τη χρησιμοποιησει..

που ξερεις, μπορει να εμπνευσει καποιον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλα ντε μη βαρας ;)

ναι το διαβασα αλλα ας υπαρχει και αυτη η προταση στο τραπεζι και ας μη τη χρησιμοποιησει..

που ξερεις, μπορει να εμπνευσει καποιον αλλο.

δε βαραω μωρε αλλα αν ειναι να κανεις κατασκευη καντην κομπλε!!!

Link to comment
Share on other sites

σταθη παρε τηλ η πμ να δουμε το χωρο και σιγουρα θα βρουμε τη λυση!!!!

υγ ας πιουμε και καμια ρετσινα στο διαμαντη(βαλτου ριγανη)

Link to comment
Share on other sites

Καλη η ιδεα!

Επειδη σε βλεπω και επιμενεις με το γυαλι(και θα βγει και πιο ωραιο), σου θυμιζω πως η υδροστατικη πιεση εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο το υψος της στηλης του νερου.

Οποτε με υψος κοντα στα 50cm που θελεις, νομιζω πως μπορεις να τα κανεις και με τζαμια κατα την αποψη μου.

Εγω αν εκανα τετοια κατασκευη, θα την κολαγα στην γωνια.

Θα εκανα ενα Γ με γυαλι και το υπολοιπο οπως προτεινουν τα παιδια(δλδ χτιστο ή απλη στεγανοποιηση του τοιχου με μεβρανη.)

Εαν ανυσηχεις για τα τζαμια, μπορεις να κανεις μεταλλικη κατασκευη και να τα χωρισεις στα δυο.

Δλδ με καθετη μεταλλικη κολωνα κατα μηκος της καθε πλευρας, χωριζεις τα τζαμια στο μισο.

Ετσι ισως να κερδισεις και σε υψος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...