Jump to content

Stc 1000


ReBeLoS

Recommended Posts

Μετα απο 3 eliwell που εχω ειπα να δοκιμασω και τον STC-1000.

Καταρχην κατασκευαστικα δειχνει το ιδιο με τον Eli. Υπαρχουν μεχρι και τα αυτακια για να στερεωθει σε κατασκευη. Πουθενα δεν δειχνει "κινεζια".

Ηρθε σε κανονικη συσκευασια με μανιουαλ και οχι χυμα.

Το probe ειναι ολοιδιο με αυτο του Eli.

Τα μενου του πολυ πιο απλα χωρις να μπερδευομαστε. Εχει να σεταρεις θερμοκρασια, χρονο ασφαλειας απο την στιγμη που θα πεσει το ρευμα ποτε να ξαναπαρει μπροστα, ξεκινα απο 0,3 και πανω διαφορα θερμοκρασιας για να παρει ο θερμοστατης αν πεσει η θερμοκρασια.

Η συνδεσμολογια του αντιστοιχη του Eli (με ενα γεφυρωμα).

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν οριζεις πουθενα Heat or Cool αλλα βαζοντας την επιθυμητη θερμοκρασια που θες ανοιγοκλεινει αυτοματα η τους ανεμιστηρες η τον θερμοστατη ωστε να εχεις ακριβως την θερμοκρασια που εχεις ορισει. Οπως ειπα και παραπανω ειναι πολυ απλος στις ρυθμισεις και δεν δυσκολευει πουθενα.

Το μανιουαλ μπορειτε να το διαβασετε εδω

Λειτουργει 2 μηνες περιπου μαζι με τον ανταγωνιστη του Eliwell 915 και κανουν ακριβως τα ιδια πραγματα. Μονο που ο ενας κοστιζει 20 ευρω και ο αλλος 60.

Το μονο που μενει πλεον ειναι το συνεχομενο τεσταρισμα για να δουμε αν τελικα οντως αξιζει.

All-purpose Temperature Controller STC-1000:

Switch the modes between cool and heat; Control temperature by setting the temperature setting value and the difference value; Temperature calibration; Refrigerating control output delay protection; Alarm when temperature exceeds temperature limit or when sensor error.

Specification and Size:

1.Front panel size:75(L)Χ34.5(W)(mm);

2.Mounting size:71(L)Χ29(W)(mm);

3.Product size:75(L)Χ34.5(W)Χ85(D)(mm);

4.sensor length:2m(include the probe).

Technical Parameters:

1. Temperature measuring range:-50℃~99℃;

2. Resolution:0.1℃;

3. Accuracy:±1℃(-50℃~70℃);

4. Sensor error delay:1 minute

5. Power supply:220VAC±10%,50/60Hz;

6. Power co ns umption: <3W;

7. Sensor:NTC sensor (1PC);

8. Relay contact capacity:Cool(10A/250VAC);Heat(10A/250VAC);

9. Ambient temperature:0℃~60℃;

10.Storage temperature:-30℃~75℃;

11.Relative humidity:20~85%(No condensate).

Το official σιτε της εταιριας ειναι αυτο

Φαινονται εξειδικευμενοι μονο σε τετοιου ειδους οργανα. Ειδωμεν...

Επίσης κάτι που ξεχασα το οποιο οι Eli δεν το εχουν ειναι προστατευτικο καπακι βιδωτο πισω στις συνδεσεις για να μην υπαρχει επαφη και κινδυνος ηλεκτροπληξιας.

20091027071107xjwPT.jpg

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ειχαμε αυτη τη ζηζητηση το σαββατο για τον ελεκτη αυτο.

Η μονη μας διαφωνια ειναι η αξιπιστια....

και οχι σε 4-5 μηνες... αλλα σε 1-2 χρονια....

Εγω προς το παρον σε ολα μου τα ενυδρειο βαζω eliwell ο οποιος εχει 50€ (εμενα μου βγαινει 40€ γιατι κοβω τιμολογιο) και ο άλλος όντως 20....

Αλλα.... για 20€ αξιζει να ρισκαρεις την αξιπιστια???

Και προς θεου... δε μιλαω για απωλεια 2-3 βαθμων μακροπρόθεσμα... αυτο ειναι το λιγότερο!!

Μιλαω για να κολλήσει ή να μην ανοιξει οταν χρειαστει!!!

Οπότε... αναμένω αποτελεσματα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο και δεν πιστεύω είναι ότι λέει

Relay contact capacity Cool 10A/250VAC ; Heat10A/250VAC

Αν κρίνω από το μέγεθος του δεν μπορεί να έχει 2 relay των 10Α.

Αν κρίνω από την τιμή του δεν δεν μπορεί να έχει solid state relays.

Κατά τα άλλα είμαι επιφυλακτικός όπως και με όλους τους κινέζους

Link to comment
Share on other sites

Κατι για να το κρινουμε και να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα θα πρεπει να ρισκαρουμε και να το δοκιμασουμε. Σε αυτη την φαση ειμαι εγω τωρα και το κανω για ολους μιας και αν αποδειχθει οτι ειναι αξιοπιστο τοτε γλυτωνουμε χρηματα. Αν οχι απλα πεταξα ενα 20αρικο. Επισης να πω οτι ολοι οι κινεζοι ΔΕΝ ειναι ιδιοι. Το μεγεθος του ειναι ελαφρως μεγαλυτερο απο τον eli.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικολουτσο ποιος σου ειπε οτι οι Eli δεν χανουν με τον καιρο?

Εγω μιλησα για την αξιοπιστια των περιπου 2 μηνων που το εχω και τρεχει.

Και η ακριβη φραση μου απο το πρωτο ποστ:

"Το μονο που μενει πλεον ειναι το συνεχομενο τεσταρισμα για να δουμε αν τελικα οντως αξιζει."

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικολουτσο ποιος σου ειπε οτι οι Eli δεν χανουν με τον καιρο?

Εγω μιλησα για την αξιοπιστια των περιπου 2 μηνων που το εχω και τρεχει.

Και η ακριβη φραση μου απο το πρωτο ποστ:

"Το μονο που μενει πλεον ειναι το συνεχομενο τεσταρισμα για να δουμε αν τελικα οντως αξιζει."

Δε διαφωνω... απλα... συμφωνησα και το ξαναειπα!!!

Περιμενουμε νεωτερα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορουμε να το προμηθευτουμε?? Θελω και γω να γινω πειραματοζωω αν και νομιζω οτι με 20 ευρο και σε ενα χρονο να το αλλαξω παλι θελω αλλο 1,5 να φτασω τα λεφτα του eli...

Link to comment
Share on other sites

Με τι φορτίο τον δουλεύεις;

Με εναν 300αρι τιτανιου τον λειτουργω.

Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορουμε να το προμηθευτουμε?? Θελω και γω να γινω πειραματοζωω αν και νομιζω οτι με 20 ευρο και σε ενα χρονο να το αλλαξω παλι θελω αλλο 1,5 να φτασω τα λεφτα του eli...

Ενα ειναι το μαγαζι ;) Ebay

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα απο συγκεκριμενο.

Δεν νομιζω να απαγορευεται το ebay. Αν ναι διαγραψτε το.

http://cgi.ebay.co.uk/Mini-Digitale-Temper...=item414e06eeb7

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα απο συγκεκριμενο.

Δεν νομιζω να απαγορευεται το ebay. Αν ναι διαγραψτε το.

http://cgi.ebay.co.uk/Mini-Digitale-Temper...=item414e06eeb7

Όχι δέν απαγορεύεται, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα προιόν που δέν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στην ελληνική αγορά....

Τα καταστήματα μέσω του βήματος που τους δίνετε δωρεάν από το Άκουαζον δέν πρέπει μόνο να ποστάρουν νέες παραλαβές αλλά και να διαβάζουν τις εξελίξεις που έρχονται στο χόμπι από εμάς τους χομπίστες και να εξελίσσονται και τα ίδια με νέα προϊόντα και υγιέστερα και περισσότερα σε ποικιλία ψάρια.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ο controller εινια πολυ καλος.....και φτηνος......οχι μονο τον εχω αρκετο καιρο και ειναι μια χαρα, αλλα τον ειδα και σε μαγαζι με παγωτα κ.τ.λ, ρωτησα τον ιδιοκτητη και μου ειπε οτι τον χρησιμοποιει εδω και 2 χρονια χωρις κανενα απολυτος προβλημα......αυτο μου τα λεει ολα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο και δεν πιστεύω είναι ότι λέει

Relay contact capacity Cool 10A/250VAC ; Heat10A/250VAC

Αν κρίνω από το μέγεθος του δεν μπορεί να έχει 2 relay των 10Α.

Αν κρίνω από την τιμή του δεν δεν μπορεί να έχει solid state relays.

Κατά τα άλλα είμαι επιφυλακτικός όπως και με όλους τους κινέζους

Δημητρη δες την φωτογραφια απο το εσωτερικο Eliwell 915c. Εχει ενα Μ/Τ και δυο μηχανικα ρελε.

Το παρακατω κειμενο ειναι στα τεχνικα χαρακτηριστικα του.

"Digital outputs (configurable)

- output OUT1- 1 SPST relay 8(3)A 1/2 hp 250 Va

- output OUT2- 1 SPST relay 8(3)A 1/2 hp 250 Va"

Το τυπικο φορτιο που θα συνδεσουμε οι περισσοτεροι ειναι θερμαντηρα 400W, δηλαδη λιγοτερο απο 1,5Α. Τα ανεμιστηρακια ειναι το πολυ 100W δηλαδη λιγοτερο απο 0,5Α.

Γιατι σου φαινεται περιεργο τιμες της ταξης των 8Α η 10Α στα 250V; Τα ρελεδακια κοστιζουν λιγοτερο απο 2€ στην Κανιγγος και το μεγεθος τους δεν ειναι μεγαλυτερο απο 1Χ1Χ3εκ.

Εαν ειχα την δυνατοτητα οταν αγοραζα τον δικο μου θα επερνα τον φτηνοτερο. Το εχουμε παρακανει με την εννοια "κινεζικο". Σχεδον ολα κινεζικα ειναι, αυτο ομως δεν ειναι σε καμια περιπτωση κρισιμο χαρακτηριστικο της ποιοτητας.

Ο παγωτατζης δεν ενδιαφερεται εαν του χαλασει, τι εγινε και αν αποψυχθουν τα παγωτα, τα αγορασεις εσυ και πας στο νοσοκομειο; Κανεις δεν θα τον ελεγξει. Εσενα σε ενδιαφερι να μην σου χαλασει γιατι ειναι πιθανο να δεις απωλειες στα ζωντανα σου.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μας νομιζω πως δεν εινια στα παγωτα......αλλα στα 2 χρονια 24 ωρης λειτουργιας χωρις το παραμικρο προβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα στην παρέα!

Έτυχε να πάρω και εγώ το STC-1000 και το παρέλαβα πριν λίγες μέρες...

Θα ήθελα να αναφέρω λοιπόν ότι το SCT-1000 το βγάζουν πλέον με 8 κλέμες και όχι με 11 όπως τα παλιότερα.

Η κατασκευή τόσο του εξωτερικού του όσο και του εσωτερικού του θεωρώ ότι είναι πολύ καλή για κινέζικο και πραγματικά νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω!

Βασικά επειδή παιδεύτηκα με την συνδεσμολογία του συγκεκριμένου κοντρόλερ, θα ήθελα να ενημερώσω ότι δουλεύει ως διακόπτης (cooling ή heating mode), και όχι σαν απευθείας πάροχος τάσης 220V.

Θέλοντας λοιπόν να βοηθήσω και τους νέους αγοραστές του, έφτιαξα ένα block διάγραμμα της σύνδεσης για την λειτουργία του cooling που με ενδιέφερε εμένα για να δουλεύω κάποια ανεμιστηράκια που ήθελα...

dsc03337pq.th.jpg

dsc03341is.th.jpg

stc1000diagramii.th.jpg

Και ο παλιός κοντρόλερ με τις 11 επαφές:

palioscontrollerme11epa.th.jpg

Ευχαριστώ και τον Νίκο(ReBeLoS) που με βοήθησε να βγάλουμε μία άκρη...

Link to comment
Share on other sites

ebay τον πηρες?

ποσο καιρο εκανε να σου ερθει ?

Link to comment
Share on other sites

ebay τον πηρες?

ποσο καιρο εκανε να σου ερθει ?

Ναι από ΕΒΑΥ...

Έκανε γύρω στην εβδομάδα να έρθει αν θυμάμαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εχτες ψαχνοντας για ελεγκτη βρηκα αυτον,εμφανισιακα φενεται ιδιος με αυτον που δοκιμαζετε και εχει και μοντελο με 3 ρελαι των 8Α.

Μηπως καποιος τον εχει δοκιμασει;

http://www.infocenter.gr/eshop/index.php?m...products_id=642

Link to comment
Share on other sites

Εχτες ψαχνοντας για ελεγκτη βρηκα αυτον,εμφανισιακα φενεται ιδιος με αυτον που δοκιμαζετε και εχει και μοντελο με 3 ρελαι των 8Α.

Μηπως καποιος τον εχει δοκιμασει;

http://www.infocenter.gr/eshop/index.php?m...products_id=642

Νομίζω ότι είναι στην ίδια ακριβώς λογική με τον STC-1000 με την διαφορά του ότι ο συγκεκριμένος έχει "φτιαχτεί" για ψυγεία και έχει και 2ο αισθητήρα(απόψυξης) και παροχές-διακόπτες για ανεμιστήρες, κομπρέσορες κ.τ.λ...

Οπότε αν δεν έχουμε τα ψάρια μας κατεψυγμένα αλλά ζωντανά, μάλλον δεν μας κάνει αυτός ο κοντρόλερ... :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι στην ίδια ακριβώς λογική με τον STC-1000 με την διαφορά του ότι ο συγκεκριμένος έχει "φτιαχτεί" για ψυγεία και έχει και 2ο αισθητήρα(απόψυξης) και παροχές-διακόπτες για ανεμιστήρες, κομπρέσορες κ.τ.λ...

Οπότε αν δεν έχουμε τα ψάρια μας κατεψυγμένα αλλά ζωντανά, μάλλον δεν μας κάνει αυτός ο κοντρόλερ... :wacko:

:bowdown::bowdown::):thumbup:

Oκ θα παρω απο ebay τον stc-1000 :(

Mηπως μπορεις να μου στειλεις σε pm η' εδω ενα αναλυτικο σχεδιο συνδεσης;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

:wacko::bowdown::):thumbup:

Oκ θα παρω απο ebay τον stc-1000 :(

Mηπως μπορεις να μου στειλεις σε pm η' εδω ενα αναλυτικο σχεδιο συνδεσης;

και εγώ θέλω ένα λίνκ από το ebay γιατί το ψάχνω και δε το βρίσκω (σίγουρα δεν ψάχνω καλά αλλά βαριέμαι :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στην δημοσιευση #12

http://cgi.ebay.co.uk/Mini-Digitale-Temper...=item414e06eeb7

αυτό το κοίταξα αλλά δεν έγραφε κάτι... είναι σίγουρα ο sct-1000;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...