Jump to content

Stc 1000


ReBeLoS

Recommended Posts

τι παιζει δηλ με το F4?

Bαζεις ενα αξιοπιστο θερμομετρο και συγκρινεις τη θερμοκρασια του ελεγκτη και τη θερμοκρασια του θερμομετρου.

Αν εχουν αποκληση πχ το αξιοπιστο θερμομετρο δειχνει 0.5 βαθμους παραπανω τοτε πας στη ρυθμηση F4 και δηλωνεις το +0.5,οποτε καλιμπραρεται ο ελεγκτης και σου δειχνει μονιμος +0.5 βαθμους παραπανω απο οτι θα εδειχνε κανονικα.

Αρα λοιπον αν ο ελεγκτης εδειχνε 26.5C και το θερμομετρο 27C βαζοντας στο F4 +0.5,εκει που εδειχνε οτι ειναι 26.5C δειχνει 27C.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εχω αρχισει να σκεφτομαι να παρω και εγω εναν STC-1000. Βλεπω οτι εχουν ανεβει λιγο οι τιμες, το φτηνοτερο που βρισκω ειναι πλεον στα 27,5€ (ισως να εχει σχεση με την ισοτιμια των νομισματων). Ποιο ειναι το πιο φτηνο που βρισκεται;

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχισει να σκεφτομαι να παρω και εγω εναν STC-1000. Βλεπω οτι εχουν ανεβει λιγο οι τιμες, το φτηνοτερο που βρισκω ειναι πλεον στα 27,5€ (ισως να εχει σχεση με την ισοτιμια των νομισματων). Ποιο ειναι το πιο φτηνο που βρισκεται;

Παναγιωτη εγω τον πηρα απο εδω ηρθε αρκετα γρηγορα,οντος ανεβηκε λιγο η τιμη:

http://shop.ebay.co.uk/techex_online/m.htm...tpos=&gbr=1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη μιλαμε για 220V τα οποια σκοτωνουν. Προτεινω να ερθεις στην συναντηση ..., φερε ενα κομματι χαρτι για να κανουμε σχεδιο και εαν θες φερε καλωδια και κοφτακι...

Δε βάζει κάποιος κι εδώ ένα σχεδιάγραμμα...

Πήρα και 2ο και θέλω να συνδέσω ταυτόχρονα ψύξη/θέρμανση. Το έκανα ως νόμιζα σωστό και αναβοσβήνει η ένδειξη της ψύξης... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δε βάζει κάποιος κι εδώ ένα σχεδιάγραμμα...

Πήρα και 2ο και θέλω να συνδέσω ταυτόχρονα ψύξη/θέρμανση. Το έκανα ως νόμιζα σωστό και αναβοσβήνει η ένδειξη της ψύξης... :hysterical:

Eλα απο τη συναντηση να σου κανω ιδιαιτερα :thumbup::P:hysterical:

Επιτηδες δεν βαζουμε για να σε φερουμε κοντα μας :hysterical::(:(

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψυξη δεν εχω συνδεσει γιατι δεν την χρειασθηκα ποτε. Καλο ειναι ομως αν καποιος το εχει κανει να μας το παρουσιασει να το γνωριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για τον stc-1000

Όσοι τον έχουν πάρει,μέσα στο κουτί έχει ενα δίφυλλο χαρτί που εξηγει τα πάντα.

Τα f1,f2,f3,f4 λεει ακριβώς τι κάνουν.Πατώντας παρατεταμένα το 'S' ρυθμίζεις τα 'f'. Ανάλογα πιο θελουμε να ρυθμίσουμε με τα βελάκια παμε στο συγκεκριμένο 'f', παταμε το 'S' και έπειτα κρατώντας το 'S' πατημένο με τα βελάκια πάνω-κάτω ρυμίζουμε ακριβώς πόσο θέλουμε στο καθένα.

Για να το συνδέσετε: όπως βλεπετε στο χαρτί στις θύρες 5-6 είναι για το θερμαντήρα και στις 7-8 είναι για το μέσω ψύξης που χρεισημοποιείτε.Η σύσκευή λειτουργεί διακόπτωντας το ρευμα τη στη θερμοκρασία που απιθυμούμε.ΔΕΝ δίνει ρευμα ο ελεκτής στα επιμέρους.

Ο μετασχηματιστής,αν πρόκειται για ανεμηστηράκια, και το καλώδιο του θερμαντήρα έχουν 'δίπλο' καλώδιο.Για το καθένα ξεχωριστά με ένα κοφτάκι κόβουμε μόνο το ένα απο τα δύο και το αλλο μένει όπως έχει.Το κομένο το απογυμνώνουμε λίγο και στα δύο μέρη.Στον ελεκτή ξεβιδώνουμε στο πίσω μέρος του τις θύρες που πάνε μαζί 5-6 και 7-8(τελευταία και πρό τελευταία).Βάζουμε τα απογυμνωμένα μέρη στη μία και στην άλλη και ξαναβιδώνουμε.Δηλαδή εν ολίγης το ενα καλώδιο είναι ανέπαφο και το δευτερο το είναι κομένο και το κάθε μέρος είναι βιδωμένο μέσα στη κάθε θύρα.Τέλος το φίς ή το μετασχηματιστή το βάζουμε κανονικά στη μπρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δε βάζεις (εσύ ή κάποιος άλλος που το "έπιασε") και ένα σχεδιάγραμα... Μη κάνουμε καμμιά πατάτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

stc1000diagramii.th.jpg

Βάζοντας στα 7-8 ειναι για ψύξη.

Το ίδιο στις 5-6 είναι για τον θερμαντήρα

post-15013-1279194137_thumb.jpg

Άρα, δεν χρειάζεται "γέφυρα" όπως πρότεινε ο φίλος "timnos", σωστά?

Υγ. Ευχαριστώ pashaloua :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Jeepas
Link to comment
Share on other sites

εγώ τον έχω συνδέσει με γέφυρα

Ποιο είναι πιο ασφαλές?

Έχουν καμία ουσιαστική διαφορά ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το αντιστοιχο θεμα για το Eliwell

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36932.

Η συνδεσμολογια ειναι ιδια απλα αλλαζουν οι θεσεις των καλωδιων, δηλαδη στο eliwell

η θερμανση ειναι στις θεσεις 1,2

η ψυξη ειναι στις θεσεις 4,5

η τροφοδοσια 220V ειναι στις θεσεις 6,7.

Στον STC οι αντιστοιχες θεσεις ειναι,

η θερμανση ειναι στις θεσεις 5,6

η ψυξη ειναι στις θεσεις 7,8

η τροφοδοσια 220V ειναι στις θεσεις 1,2.

Ειτε κανετε το κυκλωμα με την γεφυρα ειτε με τις πολλες πριζες το ιδιο ειναι, εγω προτιμω την γεφυρα για να εχω μονο μια πριζα και οχι 3.

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ, Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ 30€ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το σύνδεσα απλα όπως τις οδηγίες.μπορεί να γίνει και αλλιώς σίγουρα.πάντος όπως το έκανα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα

καλό είναι.όταν υπάρχουν πολλές γνώμες υπάρχουν και πολλές επιλογές :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω μπερδευτικα!!!!!

θελει καποιος να μας φτιαξει το σχεδιο με ψυξη και θερμανση και με γεφυρες????

οι μπριζες ειναι λιγο ακυρες νομιζω,καλυτερα γεφυρες......

Link to comment
Share on other sites

σωστο ειναι ετσι?

post-13974-1279292653_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

εγώ το σύνδεσα απλα όπως τις οδηγίες.μπορεί να γίνει και αλλιώς σίγουρα.πάντος όπως το έκανα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα

καλό είναι.όταν υπάρχουν πολλές γνώμες υπάρχουν και πολλές επιλογές :thumbup:

Δηλαδη εδωσες ρευμα στο 1,2 και συνδεσες θερμανση-ψυξη στο 5,6,7,8 χωρις γεφυρες και δουλεψε;

σωστο ειναι ετσι?

Χρηστο επειδη και εγω μπερδευτηκα προσπαθησα να μεταφρασω τη συνδεσμολογια του eliwell με το 1 αρσενικο φις και τα 2 θυλικα φις στις αντιστοιχες κλεμες και αριθμους του stc-1000.

Εμενα μου βγαινει γεφυρωμα των 1-5-7 και θυλικα φις στα 2,6 και 2,8.

Στο σχεδιο σου εχει γεφυρωμα 2-5-7 και θυλικα φις στα 1,6 και 1,8.

Ισως ειναι το ιδιο δεν ξερω απο αυτα :P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εδωσες ρευμα στο 1,2 και συνδεσες θερμανση-ψυξη στο 5,6,7,8 χωρις γεφυρες και δουλεψε;

Χρηστο επειδη και εγω μπερδευτηκα προσπαθησα να μεταφρασω τη συνδεσμολογια του eliwell με το 1 αρσενικο φις και τα 2 θυλικα φις στις αντιστοιχες κλεμες και αριθμους του stc-1000.

Εμενα μου βγαινει γεφυρωμα των 1-5-7 και θυλικα φις στα 2,6 και 2,8.

Στο σχεδιο σου εχει γεφυρωμα 2-5-7 και θυλικα φις στα 1,6 και 1,8.

Ισως ειναι το ιδιο δεν ξερω απο αυτα :thumbup:

ας μας πει καποιος γνωστης τοτε!!!!!!!!!

καποιος????????

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο σχεδιαγραμμα συνδεσης του eliwell εχει με πρασινο χρωμα τη γεφυρωση στα 1,4,6.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36932

Τα 1,4,6 ειναι ειναι οι πρωτες κλεμες(αριστερες) για θερμανση, ψυξη, τροφοδοσια 220V,

Tα αντιστοιχα στον STC-1000 eιναι τα 5,7,1.

Στο σχεδιαγραμμα σου ειναι τα 5,7,2 δηλαδη το δεξι καλωδιο(2) απο τα 2 της παροχης αντι για το αριστερο(1).

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν εχει σημασια η' οχι το να γεφυρωσεις απο τη παροχη το 1,2 και αντιστροφα 2,1.

Υπαρχει δηλαδη + - και εσυ το κανεις - + η' δεν εχει σημασια;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω το ρευμα μας δεν εχει συν και πλην...........νομιζω οτι ειναι το ιδιο.....

οι ηλεκτρολογοι μας τι λενε?

γιατι με τα νομιζω τα δικα μου και τα δικα σου δνε βγαινει ακρη....

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω το ρευμα μας δεν εχει συν και πλην...........νομιζω οτι ειναι το ιδιο.....

οι ηλεκτρολογοι μας τι λενε?

γιατι με τα νομιζω τα δικα μου και τα δικα σου δνε βγαινει ακρη....

:P

Tοσο καιρο το εχω και καθεται στο κουτι του μεχρι να βγει ενα ξεκαθαρο σχεδιαγραμμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Oλοι οι εξοδοι ειναι Alternating current (AC) δηλαδη εναλλασσόμενο ρευμα, οποτε δεν χρειαζεται θετικο και αρνητικο. για να δουλεψουν τα ανεμηστιρακια (που ειναι 12V) παρεμβαλεται μετασχηματιστης (DC) direct current.

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

σωστο ειναι ετσι?

Θα δουλέψει Χρήστο.Τι απορία έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Aρα λοιπον ειτε γινει γεφυρωμα των 1-5-7 και θυλικα φις στα 2,6 και 2,8.

Ειτε γινει γεφυρωμα 2-5-7 και θυλικα φις στα 1,6 και 1,8.

Ο ελεγκτης θα λειτουργησει σωστα και στις 2 περιπτωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.Μόνο μη μπερδευτείς με τους πολλούς αριθμούς και τα βάλεις όλα μαζί στο τέλος...

Μην κάνετε τη ζωή σας δύσκολη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...