Jump to content

Stc 1000


ReBeLoS

Recommended Posts

Aρα λοιπον ειτε γινει γεφυρωμα των 1-5-7 και θυλικα φις στα 2,6 και 2,8.

Ειτε γινει γεφυρωμα 2-5-7 και θυλικα φις στα 1,6 και 1,8.

Ο ελεγκτης θα λειτουργησει σωστα και στις 2 περιπτωσεις;

Υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις.

πχ να μπει γεφυρωμα στο 2-5-8 και θυλικα φις στο 1,6 και 1,7

Εχει πολλες ακομη περιπτωσεις. Εαν καταλαβεις την λογικη του το φτιαχνεις οπως θελεις.

Τα ιδια ισχυουν και για το Eliwell. Το σχεδιο που εχει ανεβει δεν ειναι το μοναδικο σωστο, απλα για να μην μπλεκομαστε μεταξυ μας πιανουμε ενα σχεδιο στην τυχη και το θεωρουμε σαν προτυπο, πανω σε αυτο κανουμε ολες τις συζητησεις μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις.

πχ να μπει γεφυρωμα στο 2-5-8 και θυλικα φις στο 1,6 και 1,7

Εχει πολλες ακομη περιπτωσεις. Εαν καταλαβεις την λογικη του το φτιαχνεις οπως θελεις.

Τα ιδια ισχυουν και για το Eliwell. Το σχεδιο που εχει ανεβει δεν ειναι το μοναδικο σωστο, απλα για να μην μπλεκομαστε μεταξυ μας πιανουμε ενα σχεδιο στην τυχη και το θεωρουμε σαν προτυπο, πανω σε αυτο κανουμε ολες τις συζητησεις μας.

Ευχαριστω :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εδωσες ρευμα στο 1,2 και συνδεσες θερμανση-ψυξη στο 5,6,7,8 χωρις γεφυρες και δουλεψε;

Στην 1,2 δίνεις το ρεύμα μονο καθαρα για το controler.

4,5 και 6,7 θελουν τα δικα τους φις για να λειτουργησουν οι συσκευες(στην ερώτηση σου για χωρις γεφυρες)

Έγινε επεξεργασία - pashaloua
Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν νομιζω να εχετε παραπονο... :excl:

Σας βρηκα τρελο παιχνιδι για το καλοκαιρι... :excl:

ΥΓ. Σε λιγο οπως το βλεπω θα το κανετε διαστημοπλοιο....

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα να το κάνω με γέφυρες.

Ενώ η θέρμανση μου δουλεύει κανονικά, στην ψύξη αναβοσβήνει το λαμπάκι της ένδειξης και μόλις περάσει το χρονικό διάστημα που έχω ορίσει ως καθυστέρηση και δώσει εντολή, μου ρίχνει την κεντρική ασφάλεια του σπιτιου... :excl:

Το ανεμιστηράκι είναι 220V/10Α και προέρχεται από ηλεκτροκόλληση. Δεν χρησιμοποιώ μετασχηματιστή δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να στο πουνε και αλλοι.

ΟΧΙ

ΟΧΙ

ΟΧΙ

Ποτε 220V σε ενυδρειο, οσο προσεκτικα να το εχεις φτιαξει το νερο θα βρει τον δρομο του προς το καλωδιο. Εξαιρεση φυσικα οι αδιαβροχες συσκευες με πιστοποιηση IP66-IP67-IP68

Για να σου ριχνει την ασφαλεια εχεις λαθος συνδεση και οταν κλεινει η επαφη του ρελε συνδεεις τον ουδετερο με την φαση.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε 220V σε ενυδρειο, οσο προσεκτικα να το εχεις φτιαξει το νερο θα βρει τον δρομο του προς το καλωδιο. Εξαιρεση φυσικα οι αδιαβροχες συσκευες με πιστοποιηση IP66-IP67-IP68

Για να σου ριχνει την ασφαλεια εχεις λαθος συνδεση και οταν κλεινει η επαφη του ρελε συνδεεις τον ουδετερο με την φαση.

Έχεις δίκιο φίλε :excl:

...μου διέφυγε εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα και εγω τον STC-1000 γιατι δειχνει ενδιαφερον κατασκευη.

Καταρχας η καλυτερη τιμη που μπορεσα να βρω ηταν τα 27€ με τα μεταφορικα, φανταζομαι ανεβασαν λιγο την τιμη.

Για κακη μου τυχη το κοματι που παρελαβα ηταν προβληματικο στην κλεμα (μια απο ολες τις βιδες δεν βιδωνε με τιποτα), φυσικα δεν αξιζει η επιστροφη του πισω οποτε αλλαξα μια κλεμα μονος μου, κοστος κλεμας 0,12€ και 10 λεπτα με το κολλητηρι. Καποιος που δεν εχει σχεση με ηλεκτρονικα τι θα εκανε;

Φυσικα το ανοιξα να δω πως ειναι το εσωτερικο του.

Η ποιοτητα γενικα ειναι μετρια προς κακη. Αντιστοιχα την ποιοτητα του Eliwell την κρινω πολυ καλη. Βλεπω προχειροτητες (οπως τρανζιστρο κολημενα 1 εκατοστο μακρια απο την πλακετα), η ποιοτητα της πλακετας ειναι υποδεεστερη σε σχεση με τον Eliwell, το ιδιο ισχυει και για τα ρελε που παρολο γραφουν 10Α ειναι σαφως κατωτερα απο τα 8Α του Eliwell. Τα ιδια εχω να γραψω και για τα κουμπια ελεγχου που ειχουν μια πλαστικη αισθηση. Θεωρω μεγαλο μειονεκτημα που ο ελεκτης κλεινει κρατωντας πατημενο το πληκτρο on-off, τετοιες συσκευες δεν πρεπει να εχουν δυνατοτητα να κλεινουν ποτε. Η οθονη εμφανιζει το δεκαδικο πιο μικρο και οταν η θερμοκρασια ειναι 28,1°C μερικες φορες απο μακρια μπορει να διαβαστει σαν 28,7°C. Οι ρυθμισεις ειναι οι απολυτος απαραιτητες, για μερικους αυτο ειναι καλο για αλλους οχι, σιγουρα μπερδευουν λιγοτερο τους αρχαριους (σαν καποιους χαζουν που το ειχαν τον Eliwell στο LOC και δεν μπορουσαν να καταλαβουν γιατι δεν αλλαζει τιμες :excl: )

Στα θετικα ειναι οτι ο αισθητηρας ειναι ακριβως ιδιος με του Eliwell και στην πλακετα η διαδρομη στα ρελε προς τις κλεμες ειναι ενισχυμενες με κοληση, αντι της διπλης οψης πλακετας του Eliwell.

Παρολο που η ποιοτητα του ειναι εμφανως υποδεεστερη τον εχω 2-3 εβδομαδες στο ενυδρειο χωρις προβληματα.

Οσοι ενδιαφερεστε για ρυθμιση μιας εξοδου ειτε θερμανση ειτε ψυξη θα προτεινα τον Eliwell μιας εξοδου, ειναι περιπου στα ιδια χρηματα και προσφερει περισσοτερα.

IMG_3410800x600.jpg

IMG_3412800x600.jpg

IMG_3421800x600.jpg

IMG_3420800x600.jpg

IMG_3423800x600.jpg

IMG_3419800x600.jpg

IMG_3424800x600.jpg

IMG_3427800x600.jpg

ΥΓ Ο STC εχει buzzer, ξερεις κανεις τι δουλεια εχει πανω στην πλακετα; Δεν βλεπω πουθενα ρυθμιση και δεν το εχω ακουσει ποτε να λειτουργει. Νομιζω οτι ουτε στο εγχειριδιο αναφερει κατι σχετικο.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Στον STC-200 που έχω, λειτουργεί αν ξεπεράσει κάποια θερμοκρασία την οποία ορίζεις ως ακέραιο αριθμό προστιθέμενο στη θερμοκρασία ενεργοποίησης.Δηλαδή αν το έχεις ρυθμίσει να δώσει εντολή στους 27,0°C και ρυθμίσεις το buzzer στο +1, αν φτάσει τους 28°C (27+1) λειτουργεί το buzzer.Μπορώ να πω οτι ο ήχος του δεν περνάει απαρατήρητος!Σε αλλαγή νερού που το ηλεκτρόδιο βγήκε εκτός νερού νόμιζα οτι χτυπάει συναγερμός αυτοκινήτου... :excl:

H ρύθμιση στον STC-200 γίνεται στο F07.

Ψάξε λίγο καλύτερα το manual.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πολυ καλο, το δουλευω περιπου 10 μηνες , και καλοκαιρι με ανεμιστηρακια απο pc και το χειμωνα με θερμαντηρα jager

ειναι πολυ καλο και τον χειμωνα γιατι και οι καλοι θερμαντηρες εχουν μεγαλη αποκλιση, ενω με αυτο παιζεις πχ 26,2-26,6!

παντως buzzer δεν ακουσα ποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους, είναι να αγοράσω έναν controler και είμαι μεταξύ του eliwel και του stc, αλλά πριν θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας μετά από τόσο καιρό χρήσης.Περιμένω τις πληροφορίες σας με ανυπομονησία για να κάνω την αγορά!!!Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεταλικη αποληξη ο σενσορας της θερμοκρασιας, και δεν ειναι καλο αυτο.

Για τα ψαρια βεβαια, αλλα και το οτι μαλλον θα σκουριασει...

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεταλικη αποληξη ο σενσορας της θερμοκρασιας, και δεν ειναι καλο αυτο.

Για τα ψαρια βεβαια, αλλα και το οτι μαλλον θα σκουριασει...

Eπισης μπορει να ελεγξει μονο μια συσκευη, η θερμανση, η ψυξη.

Οχι και τα 2.

Αν το θελεις μονο για να συνδεσεις ανεμιστηρακια, ειναι ο.κ. αρκει να καλυψεις τον σενσορα με κατι ωστε να γινει αδιαβροχος, η να παρεις του Elliwel

Link to comment
Share on other sites

Eπισης μπορει να ελεγξει μονο μια συσκευη, η θερμανση, η ψυξη.

Οχι και τα 2.

Αν το θελεις μονο για να συνδεσεις ανεμιστηρακια, ειναι ο.κ. αρκει να καλυψεις τον σενσορα με κατι ωστε να γινει αδιαβροχος, η να παρεις του Elliwel

Χαρακτηριστικά:

Mini και ελαφρύ σχεδιασμό

Μεγάλη και ευκρινής οθόνη LCD

Ευρύ φάσμα θερμοκρασιών (-50 ~ 110 ° C)

Διπλή θέρμανσης και ψύξης λειτουργούν

Αυτόματη πάνω από τη θερμοκρασία συναγερμός

Έλεγχος της θερμοκρασίας με τον καθορισμό της αξίας που η θερμοκρασία και η διαφορετική αξία

Θερμοκρασία Διακρίβωση

Ψύξης έξοδος ελέγχου προστασίας καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

Toν αισθητηρα θα τον ντυσω με θερμοσυστελομενο. Ευχαριστω για την επισημανση.

Οπως παρεθεσε ο Βαγγος, λεει στην περιγραφη οτι ειναι για ψυξη και θερμανση.

Που ειδατε οτι ειναι μονο για ενα απ'τα δυο? Ρωταω μηπως μου διαφευγει κατι.

Eχει κανεις ιδεα πως γινεται η συνδεσμολογια? Στον stc οι θυρες 7-8 ειναι για ψυξη, αλλα οι αντιστοιχες θυρες του δικου μου εχουν τον αισθητηρα.

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

Toν αισθητηρα θα τον ντυσω με θερμοσυστελομενο. Ευχαριστω για την επισημανση.

Οπως παρεθεσε ο Βαγγος, λεει στην περιγραφη οτι ειναι για ψυξη και θερμανση.

Που ειδατε οτι ειναι μονο για ενα απ'τα δυο? Ρωταω μηπως μου διαφευγει κατι.

Η συνδεσμολογια του ειναι ιδια με του STC? Δηλαδη, 5-6 θερμαντηρας και 7-8 για ψυξη?

Aν δεις στο τοπογραφικο με τις κλεμες, εχει μια μονο επαφη ρελλε, την 1 και 2.

Την αντιστοιχη δευτερη επαφη του stc1000 στις κλεμες 5 και 6, δεν τις επισημαινει καθολου, καθως και στην πλακεττα επανω εχει μονο 1 ρελλε.

Αν εχει και ψυξη και θερμανση οπως λεει, δεν ξερω πως το καταφερνει να ελεγξει 2 ανεξαρτητες λειτουργιες με μια μονη επαφη.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Toν αισθητηρα θα τον ντυσω με θερμοσυστελομενο. Ευχαριστω για την επισημανση.

Οπως παρεθεσε ο Βαγγος, λεει στην περιγραφη οτι ειναι για ψυξη και θερμανση.

Που ειδατε οτι ειναι μονο για ενα απ'τα δυο? Ρωταω μηπως μου διαφευγει κατι.

Eχει κανεις ιδεα πως γινεται η συνδεσμολογια? Στον stc οι θυρες 7-8 ειναι για ψυξη, αλλα οι αντιστοιχες θυρες του δικου μου εχουν τον αισθητηρα.

o ελεγκτής που πήρες είναι αυστηρά και μόνο για θέρμανση, έχει μόνο ένα ρελέ!

επίσης εάν τελικά τον χρησιμοποιήσεις μέσα σε νερό πέτα τον αισθητήρα που έχει και αγόρασε ένα πλαστικό, γιατί εκτός του ότι δεν αξίζει τον κόπο (50 λεπτά έχει), δε θα κάνεις τίποτα με το θερμοσυστελώμενο :)

edit: το ρελέ φαίνεται αρκετά μεγάλο ώστε να μπορεί να είναι και δύο πηνίων αλλά δεν παίζει κάποιο ρόλο καθώς την κλέμα που βγάζει στην έξοδο την έχει δεσμευμένη για άλλη λειτουργία :wub:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μαλλον την πατησα. Ο πωλητης μου απαντησε οτι ειχε κανει λαθος στην περιγραφη και οτι ειναι μονο για ψυξη ή θερμανση. Δεν ειναι και για τα δυο. Του εγραψα οτι απαιτω τα χρηματα και οτι θα του στειλω πισω τη συσκευη. Περιμενω απαντηση του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...