Jump to content

ο Betta(τζης)


papas

Recommended Posts

καλησπερα σε βολτιτσα στο jumbo ανακαλυπτο που λετε ενυδριακη 14 λιτρων (κινεζουλης μαλλον) με φιλτρακη 250 λιτ/ω και διαφορα παρελκομενα χαλικι κιτρινοποτροκαλοκκοκινοπρασινομωβ, ενα φυτο πλαστικο και τσακωνω 2 για να υπαρχουν( γεννιστρα νοσοκομειο προσαρμογες κλπ)

και εκει που εβαλα ενα να τρεχει αποφασισα να κανω ενα μονομαχοενυδριο(μεχρι να παει σε 25 λιτρα που ειναι τωρα γεννιστρα) οποτε εχουμε και λεμε:

ενυδριο:λιτρα 13 καθαρα

φιλτρο: jebo 250lit/h ενυδριακο βαμβακα, σφουγαρι ψιλοτρυπο (0 χωρος για οτιδειποτε αλλο)

βυθος:αμμος θαλασσας (κοσκινισμενη ,αμετρητες φορες ξεπλυμενη)

ξυλα:μικρο moorwood(νομιζω)

φυτα:cabomba caroliniana,anubia(δεν ξερω ποια, σπαθατη με την ειπαν)

φωτισμος:40watt λαμπα γραφειου λιγες ωρες

κατοικοι:betta spleder,σαλιγαρος λαθρεος

υ.γ. σε καποια φωτο φενετε ενα ανοιγμα στο καπακι εχω προβλημα να τιν κανει ο τσιφτης?(ειμαι να κανω dyi καπακι με led για φως)

ολες οι παρατηρησεις ΔΕΚΤΕΣΣΣΣΣΣΣΣ ;):D:)

Link to comment
Share on other sites

διπλο ποστ παρακαλω να διαγραφει

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

μικρο και απλο το ενυδρειακι σου φιλε μου ;)

το ξυλο δεν μου κανει για moorwood

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

Την ανουβια να βγαλεις απο την αμμο γιατι θα σαπισει :D

Μπορεις να την δεσεις πανω στο ξυλο σου ;)

Εχεις στρωσει το ενυδρειο? Κανενα ταστακι?

Περισσοτερο για το ph ανησυχω...

Υ.Σ. Ειδα καποια οστρακα? Καλυτερα να τα βγαλεις....

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

:) Την ανουμπια λεω να την βγαλω εντελως του κοβει χωρο για βολτες και να χωσω λιγο ακομα καμπομπα απο κλαδεμα, τα οστρακα καλλιτεχνικη παρεμβαση απο τα παιδια βεβαια τα εχω βρασει, ξυση και παει λεγοντας, η μοςς αρχισε και πηρε μπρος σαν να φουσκοσε γυρω απο την πετρουλα, τεστακια αυριο να εχει φως τωρα δυσκολα.

παντως φενετε να περναει καλα σε συγριση με το πλαστικο ποτηρη που ηταν,δλδ μερικη ειναι για ;):D

υ.γ. τρεχει κοντα 3 βδομαδες το ενυδρειο με μπολι απο το μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση να σου κανω απο περιεργια ποσο το ειχανε το ενυδριακι?

Link to comment
Share on other sites

15 ευρο φιλε μου ,για δευτεροτριτα για παν ενδεχομενο καλα μου φενετε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος ο μονομάχος σου!!!

Link to comment
Share on other sites

:) Την ανουμπια λεω να την βγαλω εντελως του κοβει χωρο για βολτες και να χωσω λιγο ακομα καμπομπα απο κλαδεμα, τα οστρακα καλλιτεχνικη παρεμβαση απο τα παιδια βεβαια τα εχω βρασει, ξυση και παει λεγοντας, η μοςς αρχισε και πηρε μπρος σαν να φουσκοσε γυρω απο την πετρουλα, τεστακια αυριο να εχει φως τωρα δυσκολα.

παντως φενετε να περναει καλα σε συγριση με το πλαστικο ποτηρη που ηταν,δλδ μερικη ειναι για ;):D

υ.γ. τρεχει κοντα 3 βδομαδες το ενυδρειο με μπολι απο το μεγαλο

Mια χαρα!!!

Απλως τσεκαρε σκληροτητες και ph και εισαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου ;) αλλά το όστρακο κατά την γνώμη μου δεν κολλάει με το υπόλοιπο setup.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας από μενα (Είναι το πρώτο μου post για αυτο λίγη επιοίκια :) )

Το ενυδρειάκι είναι από Jumbo έτσι;

...και εγώ έτσι ξεκίνησα με ένα τέτοιο και σαν άσχετος πήγα σε petshop και ο άθλιος μαγαζάτορας μου είπε ότι μπορώ να βάλω 5 χρυσόψαρα μέσα!!!! :angry2::rasp::hysterical::hysterical:

Δυστυχώς έβαλα (2 comets,1 black moore και 1 shubunkin) από τα οποία τα 2 τελευταία χαιρέτησαν :rasp::thumbup::thumbup: την πρώτη εβδομάδα. Δεν μιλάμε για στρωσίματα φίλτρου κλπ. Δεν ήξερα τίποτα.

Ευτυχώς που υπάρχουν forum σαν και αυτό και μετά από πολύ διάβασμα αγόρασα 50lt ενυδρείο (που είναι μικρό για τα 2 comets,αλλά πολύ καλύτερο από 13lt) και η κατάσταση έστρωσε αρκετά.

Το ενυδρείο στρώθηκε πριν μπουν τα goldfish μεσα, η πλαστικούρα η περισσότερη έφυγε (εκτός από ένα κόκκινο φυτό) και γέμισε με αληθινά φυτά.

O trance-party (ροζ-μπλε-κοκκινο-κιτρινο-πρασινο) βυθός που είχε το Jumbo ενυδριάκι από τη μάνα του ευτυχώς αλλαχθηκε γρήγορα με σκουρόχρωμο βυθό.

Τα ψαράκια δείχνουν πολύ καλά και έχουν μεγαλώσει αρκετά. ;):D

Μάλλον μετά το καλοκαίρι είμαι για καινούργιο τουλάχιστον 100lt.

Μπορείτε να το δείτε εδώ:

Ελπίζω να μην ξέφυγα από το θέμα και να μην κούρασα.

Μόλις βρώ τον κατάλληλο χρόνο θα το παρουσιάσω και στο forum.

Το παραπάνω ήταν παρένθεση!!! ;)

Αυτή τη στιγμή το ενυδρειάκι από τα jumbo το έχω παροπλισμένο αλλα σκέφτομαι ή να το έχω για νοσοκομείο ή να βάλω κάνα μονομάχο όπως το έχει ο φίλος(πιστεύω να μην έκανες τα ίδια λάθη με εμένα πριν το κάνεις τόσο όμορφο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα εκανα μετρησεις (sera υγρα) και ενω πριν 3 μερες ολα περφεκτ σαν κατι δεν μου παει καλα... :)

ph:7,5

no2:0

no3:0

nh3/nh4:0,5

gh:13 αλλαχε χρωμα 14 ανοιχτο πρασινο

kh:12

πως της βλεπετε? ;)

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ριξεις ph και σκληρωτητες για το betta σου. η αμμωνια δεν επρεπε να ειναι 0?και να υπαρχουν και λιγα νιτρικα? μηπωσ το μπολι δεν πετυχε?θα σου τα πουν και οι πιο εμπειροι βεβαια αλλα αυτη την εντυπωση εχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Aquazone.

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα.

:)

Το ενυδρειο ειναι αστρωτο και εχει αμμωνια = τοξικο δηλητηριο

Το ενυδρειο θελει καπακι γιατι θα βρεις το ψαρισ το πατωμα.

Το ριζωμα της ανουμπιας πρεπει να ειναι εκτος βυθου.

Τα οστρακα ειναι ασβεστολιθικα και ανεβαζουν τις σκληροτητες και το πεχα.

Διαβασε πληροφοριες για το ψαρι. Επελεξε απο εδω το Betta spendens

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα delta εχεις δικιο για την αμμωνια αλλα πιστευω οτι βρηκα τον λογο που εδειξε πανω απο 0 και νομιζω φταιω διοτι το τεστ της σερα λεει σε ακριβως 5 λεπτα να ελεγχθει το χρωμα και πρεπει να αμελησα κανα 2λεπτο να το ειδα , και το λεω γιατι το εκανα ξανα σημερα και βγηκε 0.

Ξερετε καποιον τροπο να ριξω σκληροτητες? εψαξα για almond leaves που καπου διαβασα οτι βοηθανε αλλα δυστυχως τιποτα.

Υ.Γ. τα οστρακα βγηκαν και εχω προσθεσει και 2 amano που στο 100λιτρο δεν φενονταν καν :)

Link to comment
Share on other sites

1. Καλησπερα ξανα delta εχεις δικιο για την αμμωνια αλλα πιστευω οτι βρηκα τον λογο που εδειξε πανω απο 0 και νομιζω φταιω διοτι το τεστ της σερα λεει σε ακριβως 5 λεπτα να ελεγχθει το χρωμα και πρεπει να αμελησα κανα 2λεπτο να το ειδα , και το λεω γιατι το εκανα ξανα σημερα και βγηκε 0.

2. Ξερετε καποιον τροπο να ριξω σκληροτητες? εψαξα για almond leaves που καπου διαβασα οτι βοηθανε αλλα δυστυχως τιποτα.

1. Ωραια :)

2. Με μιξη με απιονισμενο (αφου επροκετιται για λιγα λιτρα αλλιως δεν συνεφερε), με τυρφη αλλα θελει να εχει χωρο στο φιλτρο που σου συνιστω να μη τον χαραμισεις παρα μονο για βιολογικα υλικα.

Και με φυλλα catappa (indian almond leaves) αλλα και τα καθαρα μαζεμενα απο καθαρο περιβαλλον ξερα φυλλα απο πλατανι, καρυδια, δρυς (βελανιδια), καστανια.

(αυτα για σιγουρα, και μην βαλεις ελιάς εσπεριδοειδων και κωνοφόρων)

Με τα φυλλα και την τυρφη, το νερο παιρνει καφε χρωμα απο τα χουμικα και τις τανινες (απο αυτα μαλακωνει το νερο)

catappa μπορεις να βρεις οικονομικα και ευκολα απο το ebay.

http://stores.shop.ebay.co.uk/Amys-Ketapan...c__W0QQ_armrsZ1

http://stores.shop.ebay.co.uk/AquaticMagic...634Q2ec0Q2em322

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...