Jump to content

Co2 Eheim Reactor


parisMJT

Recommended Posts

Σήμερα προμηθεύτηκα τον εν λόγω reactor και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα ως προς την απόδοσή του. Το μείγμα και το μπουκάλι μου είναι DIY. Δεν χρησιμοποίησα την ανεπίστροφη βαλβίδα που είχε μαζί γιατί σε μια δοκιμή που έκανα έδειχνε ¨βουλωμένη¨ (έβαλα δική μου) και το μπουκάλι άρχιζε να πρήζεται επικίνδυνα. Επίσης χρησιμοποιώ σωληνάκι παροχής με μεγαλύτερη διατομή από της Εheim. Θέλω να ρωτήσω, χρησιμοποιεί κανείς τον ίδιο reactor κι αν ναι έχει αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα;

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Οι "reactors" (διαχυτήρες) χρειάζονται μεγάλη πίεση για να δουλέψουν.Σε DIY χρησιμοποίησε σκάλα διάχυσης. ;)

Link to comment
Share on other sites

για αρχη βγαλε το δικο σου αντεπιστροφο γιατι μπορει να ειναι λιγο σφιχτο και φροντισε το δοχειο σου με το co2 να ειναι πιο ψηλα απο το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε ξαναμιλησει προσφατα γι'αυτο το εξαρτημα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=335023

Επισης (ανθρωποι ειμαστε) τσεκαρε αν εχεις βαλει με τη σωστη φορά την ανεπιστροφη, δλδ να κοιταει το βελακι προς το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Οι "reactors" (διαχυτήρες) χρειάζονται μεγάλη πίεση για να δουλέψουν.Σε DIY χρησιμοποίησε σκάλα διάχυσης. ;)

Αυτό φταίει πιθανότατα. Μπορεί να έχεις πρόβλημα με την τοποθέτηση της ανεπίστροφης αλλά γενικά διαχυτήρας με DIY συνήθως δεν ενδείκνυται λόγω της χαμηλής πίεσης. Βάλε τη σκάλα ή κάνε διάχυση μέσω φίλτρου ή αερόπετρας. Πιθανόν η ανεπίστροφη σου να είναι και αυτή βουλωμένη. Κάνε απλά το τεστ: φύσα εσύ να δεις αν περνά αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Στο θέμα μας τώρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα το παλιότερο post ψάχνοντας. Η βαλβίδα σίγουρα δεν είναι ανάποδα και πιστεύω πως η δική του είναι πιο ¨σφιχτή¨απ΄αυτή που έχω βάλει. Από την eheim περνάει πολύ λίγος αέρας (έως καθόλου) σε σχέση με την δική μου. Το πιθανότερο αίτιο είναι η χαμηλή πίεση!

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να αποδώσει με diy. ;)

Link to comment
Share on other sites

μήπως αν κάνεις πιο ισχυρό το μίγμα να δουλέψει καλύτερα; Αν δοκιμάσει λίγη περισσότερη μαγια; Τι λέτε εσείς οι υπόλοιποι;

Γενικά όντως ισχύει αυτό που λέει ο Σπύρος, σε diy δεν υπάρχει αρκετή πίεση, όμως σε forums εξωτερικού έχω δει να χρησιμοποιούν τέτοιου τύπου διαχυτήρες σε diy. Δεν ξέρω όμως τα αποτελέσματα αν είναι ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρακάνει όμως ο φίλος στη μαγιά υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει το ενυδρείο τραχανάς ;) έτσι και φύγει μέσα το μείγμα. Αν είναι να δοκιμάσει λιγάκι ακόμη αλλά με προσοχή. Πάντως δεν νομίζω να βελτιωθεί αισθητά (όσον αφορά τον τραχανά μιλώ από προσωπική εμπειρία :D )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...