Jump to content

συμβουλη???


Recommended Posts

καλημερα σας.λοιπον μετα απο περιπου 3εβδομαδες που εχω βαλει στο ενυδρειο μου(50 λιτρα κα8αρα) 8 αρλεκινους σκεφτομαι να βαλω και καποιο αλλο ψαρακι.ξερω πως ειναι δυσκολο αλλο για πειτε κανενα αλλο ειδος που 8α μπορουσα να βαλω(εχω και 2 σαλιγκαρια golden apple snails).μετρησεις ph 7

kh 6

gh 9-10

no2 0

no3 10-25

post-17373-1269412866_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα έβαζα αρλεκίνους σε ενυδρείο αυτόυ του μεγέθους. Είναι κοπαδόψαρο και πολύ καλοί καολυμβητές. Όσον αφορά τον αριθμό είσαι ΟΚ. Όμως δεν έχουν τον χώρο που χρειάζονται για να κολυμπήσουν. Δεν λέω ότι δεν θα ζήσουν αξιοπρεπώς αν τους δώσεις την ανάλογη φροντίδα, αλλά ποτέ θα τα δεις να κολυμπουν γρήγορα και σαν κοπάδι. Και αυτό είναι ένα μεγάλο μέρος της ομορφιάς και της συμπεριφοράς των κοπαδόψαρων ;) .

Αλλά για να μην ξεφεύγω από την ερώτηση σου, θα μπορούσες να προσθέσεις άφοβα μια τετράδα otocinclus. Είναι μικρόσωμοι, δεν αποτελούν σημαντικό βιολογικό φορτίο για το φίλτρο σου, έχουν πλάκα και θα σε απαλλάξουν από την καφέ άλγη :D

Link to comment
Share on other sites

τι θα λεγατε για τα Acanthophthalmus kuhliι μπορω να προσ8εσω και 3 τετοια.βασικα μου αρεσουν πολυ και τα ραμ(Mikrogeophagus ramirezi) μηπως μπορω να βαλω ενα θυληκο

Link to comment
Share on other sites

Τα Acanthophthalmus kuhli είναι μια καλή επιλογή για τα λίτρα σου. Όμως σύμφωνα και με το παραπάνω προφίλ, υπάρχουν δύο σημεία που πρέπει να προσέξεις :

α.- "Διακόσμηση ενυδρείου: Φυτεμένο ενυδρείο με ξύλα, αρκετές κρυψώνες και άμμος, η οποία του δίνει τη δυνατότητα να φωλιάζει. Δύναται να χρησιμοποιηθεί και στρογγυλεμένο αμμοχάλικο με κοκκομετρία μέχρι 1 χιλιοστό."

β.- "Είναι περισσότερο ενεργητικό όταν πέφτει το σκοτάδι, ενώ τη μέρα συνήθως κρύβεται στο βυθό ή ανάμεσα στα φυτά και τα ξύλα. Προτείνεται να διατηρείται σε ομάδες των 5-6 τουλάχιστον ατόμων, ώστε να αισθάνεται άνετα και να είναι πιο ενεργητικό την ημέρα. Δεν σχηματίζει κοπάδι όμως με την ύπαρξη των υπολοίπων του είδους του γίνεται πιο θαρραλέο και δεν κρύβεται συνεχεία."

Link to comment
Share on other sites

τι 8α λεγατε για ενα apistogramma agassizii.συμφωνα με αυτο το site μπορω?

AquStockImage.php.png

Έγινε επεξεργασία - peter7
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να μεινεις στην Ασία...

Οριακά θα εβαζες αυτα, http://www.loaches.com/species-index/yasuh...kia-sidthimunki με επιφύλαξη για τα σαλιγγάρια σου..

Επισης δεν ταιριάζουν σε αιχμηρό υπόστρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να μεινεις στην Ασία...

Οριακά θα εβαζες αυτα, http://www.loaches.com/species-index/yasuh...kia-sidthimunki με επιφύλαξη για τα σαλιγγάρια σου..

Επισης δεν ταιριάζουν σε αιχμηρό υπόστρωμα...(καλό δείχνει, ειναι?..)

Υ.Γ

Κάνε κανα μήνα ακόμα υπομονή να στρώσει και λίγο ο βυθός αν/πριν αποφασίσεις να τα βάλεις...

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο draft gourrami 8α του πηγαινε?please help!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...