Jump to content

Ξεκινημα φυτεμενου ενυδρειου


Recommended Posts

Κανω αλλαγη ενυδρειου μονο του τανκ το φιλτρο εινα στρωμενο και τρεχει και λεω να το κανω φυτεμενο με μερικα ευκολα φυτα που δενθελουν πολλες απαιτησεις.Αγορασα χωμα λιπασμα της τετρα completesubstrate για κατω ενα ειδος πωροδες ελαφροπετρας aqualit που μπαινει μου ειπαν πανω απο το χωμα και πανω απο αυτα χαλικι.Καλα ειμαι για να ξεκινησω η χρειαζομαι κατι αλλο?Ποια φυτα ειναι ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Κανω αλλαγη ενυδρειου μονο του τανκ το φιλτρο εινα στρωμενο και τρεχει και λεω να το κανω φυτεμενο με μερικα ευκολα φυτα που δενθελουν πολλες απαιτησεις.Αγορασα χωμα λιπασμα της τετρα completesubstrate για κατω ενα ειδος πωροδες ελαφροπετρας aqualit που μπαινει μου ειπαν πανω απο το χωμα και πανω απο αυτα χαλικι.Καλα ειμαι για να ξεκινησω η χρειαζομαι κατι αλλο?Ποια φυτα ειναι ευκολα?

Ξεχασα να πω οτι το ενυδρειο θα φιλοξενησει 2 πλεκο ο ενας 20εκ και ο αλλος 10εκ ακουσα οτι καποια φυτα τα τρωνε αληθευει?

Link to comment
Share on other sites

η ελαφροπετρα δεν νομιζω οτι χρειαζεται. βαλε το λιπασμα και απο πανω μπολικο ψιλο χαλικι για να μπορεις να το καθαριζεις χωρις να φευγει το υποστρομα.φυτα υπαρχουν πολλα και διαφορα που ειναι ευκολα.ανουμπια barteri,cryptocoryne wentii,limnofilla,aμα μπεις στα φυτα της tropica θα εχεις πολλες επιλογες και δεν θα ξερεις τι να διαλεξεις ;):D

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι το ενυδρειο θα φιλοξενησει 2 πλεκο ο ενας 20εκ και ο αλλος 10εκ ακουσα οτι καποια φυτα τα τρωνε αληθευει?

συνηθως οι πλεκο τρωνε τους εχινοδορους... ειναι το καλυτερο γευμα για αυτους, βαλε και κανενα ξυλο αν δεν εχεις κανει καλο στους πλεκο'.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως οι πλεκο τρωνε τους εχινοδορους... ειναι το καλυτερο γευμα για αυτους, βαλε και κανενα ξυλο αν δεν εχεις κανει καλο στους πλεκο'.

Ξυλα ειμουν ετοιμος να παρω αλλα στο πετ μου ειπαν οτι πρεπει να τα βρασω γιατι θα εχω προβλημα με κιτρινιλα του νερου και το αφησα για να συλεξω πληροφοριες.Πρεπει να τα βρασω τα ξυλα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ξυλα ειμουν ετοιμος να παρω αλλα στο πετ μου ειπαν οτι πρεπει να τα βρασω γιατι θα εχω προβλημα με κιτρινιλα του νερου και το αφησα για να συλεξω πληροφοριες.Πρεπει να τα βρασω τα ξυλα η οχι?

καλο θα ηταν να τα ξεπλυνεις με ζεστο νερο για ωρα. η κιτρινιλα θα φυγει με τον καιρο απο το ενυδειο θα την εχεις για καποιο διαστημα. δεν μπορεις να την αποφυγεις. οσο για το βρασιμο και αυτο καλο ειναι αλλα σκοτωνεις το ξυλο. δηλαδη οτι εχει μεσα του. εσυ αποφασιζεις. αλλα οσο και να το πληνεις οσο και να το βρασεις η κιτρινιλα θα ειναι μεσα.

οταν θα τα παρεις με το καλο τα ξυλα σου. ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...