Jump to content

Προβλημα με Ludwigia Repens 'rubin'


Recommended Posts

Καλημερα.. 4 μερες πριν πηρα μια Ludwigia repens 'Rubin' απο ενα μαγαζι για να την βαλω στο 60λιτρο μου... Με φωτισμο 0,4 πριν τους ανακλαστηρες (τωρα με ανακλαστηρες πιθανος στο διπλασιο) το φυτο εχει ριξει σχεδον ολα τα φυλλα του (σαπιζουν και πεφτουν). Ξερει κανεις ωρε γιατι γινεται κατι τετοιο???

Να και φωτο..

post-18208-1269509630_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποια λάμπα έχεις στο ενυδρείο σου. Δώσε τύπο και Kelvin.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. 4 μερες πριν πηρα μια Ludwigia repens 'Rubin' απο ενα μαγαζι για να την βαλω στο 60λιτρο μου... Με φωτισμο 0,4 πριν τους ανακλαστηρες (τωρα με ανακλαστηρες πιθανος στο διπλασιο) το φυτο εχει ριξει σχεδον ολα τα φυλλα του (σαπιζουν και πεφτουν). Ξερει κανεις ωρε γιατι γινεται κατι τετοιο???

Να και φωτο..

post-18208-1269509630_thumb.jpg

Σοκ μεταφύτευσης, όλα τα φυτά το παθαίνουν τον πρώτο καιρό στο ενυδρείο. Συχνά το ξεπερνούν. Σπανιότερα.... όχι. Υπομονή. Φαντάζομαι δεν την έχεις κοντά σε δυνατά ρεύματα νερού.

Εσύ έβαλες καμιά ταμπλέτα λίπασμα από κάτω ? Γενικά θέλει χαμηλό προς ουδέτερο ph επίσης. Καλό είναι να φυτεύεις περισσότερα από ένα φυτάκι μαζί (σε ομάδες). Τέλος για να δείξει κόκκινο χρώμα θέλει αρκετό φως (1w/l).

Link to comment
Share on other sites

Λαθος στα λιτρα!!! Συγνωμη!!! Στο 25λιτρο μου.. Μπερδεψα τα ενυδρεια επειδη εχω μεταφερει προσωρινα τα γκαπυ μου εκει..

Mia Eurolamp F10T8 των 10watt ειναι.. Τωρα τι να σου πω..

Ανδρεα οχι, δεν την εχω σε δυνατα ρευματα, ταμπλετες βαζω με ph 7,4..

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρειο μου παντως με 0.5 βατ ανα λιτρο (rio 180 highlite) τα φυλλα που ηταν πανω απο τη μεση και προς την επιφανεια κοντα στο φως ηταν κοκκινα.

P1150019.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες μιστερ Σπυρος.... Πως και τα χαμηλότερα φύλλα στα φυτά σου είναι τοσο καλα; Εμένα στις υγροφίλιες μου τα χαμηλά συνεχώς κιτρινίζουν, τρυπανε κτλπ. Είναι κλαδέματα που κόβεις και βάζεις κάτω όλη την ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λες στην τελευταία πρόταση συν ότι κάποια φυτά είναι αρεοφυτεμένα και εισχωρεί το φώς

Link to comment
Share on other sites

Mmmm.... Ωστε η ζουγκλα μου φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...