Jump to content

Μέγεθος Δίσκου


PascM

Recommended Posts

Έχω τον εξής προβληματισμό.

Έχω αγοράσει έναν cobalt blue εδώ και περίπου έναν χρόνο. Ο Δίσκος όταν τον αγόρασα ήταν μικρός σχεδόν 4-5 εκατοστά. Τον έχω από τότε σε ένα από τα ενυδρεία μου μαζί με άλλους τρεις δίσκους οι οποίοι τότε ήταν στο ίδιο μέγεθος. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα τόσο καιρό όσον αφορά το αν τρώει ή αν τον κυνηγάν οι υπόλοιποι τόσο που να είναι π.χ. στρεσαρισμένος. Αντιθέτως αυτός κυνηγάει αρκετές φορές μεγαλύτερούς του και τρώει πάντα με σχετική βουλιμία.

Αυτό λοιπόν που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι γιατί ο συγκεκριμένος δίσκος έχει ελάχιστη αύξηση στο μεγεθός του, είναι δηλαδή τώρα περίπου 6-7 εκατοστά και είναι πολύ ποιο λεπτός από τους άλλους. Οι υπόλοιποι δε δίσκοι έχουν γίνει σχεδον διπλάσιοι σε μέγεθος από αυτόν.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε PascM

Αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ κατά καιρούς, όπου έχω αγοράσει μικρούς δίσκους.

Κάποιοι από αυτούς, παρόλο που τρέφονται κανονικά, δεν έχουν τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης με τους άλλους. Πολλές φορές η ανάπτυξη σταματάει.

Επίσης τυχαίνει καμιά φορά να πωλείται σε κάποια εισαγωγή ενήλικος δίσκος, ενώ η ανάπτυξή του έχει σταματήσει και το μέγεθός του είναι μικρό όπως και οι υπόλοιποι νεαροί της ίδιας εισαγωγής.

Ένα έμπειρο μάτι μπορεί εύκολα να διακρίνει έναν τέτοιο δίσκο ανάμεσα σε πολλά νεαρά δισκόπουλα.

Η αιτία, που κάνει κάποιους δίσκους να σταματούν την ανάπτυξή τους, μου είναι εντελώς άγνωστος. Πιθανά να έχει να κάνει με ορμονολογικά θέματα του ίδιου του ατόμου.

Κάτι παρόμοιο, επίσης, είναι και το φαινόμενο της στειρότητας κάποιου δίσκου. Στην περίπτωση αυτή κάποιος δίσκος ενώ αναπτύσσεται κανονικά δεν δείχνει ποτέ τάση ζευγαρώματος ούτε έχει καλή κοινωνική συμπεριφορά με άτομα του υποτιθέμενου αντίθετου φύλου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν είμαι ο μόνος! Εμένα πάντος πάει το μυαλό μου ίσως είναι δηλαδή το μοναδικό πράγμα που μπορώ να σκευτώ αυτή τη στιγμή στις άθλιες συνθήκες που διατηρούνται τις περισσότερες φορές οι δίσκοι στα πετ σοπ (και λεω τις περισσότερες και όχι όλες γιατί υπάρχουν και καταστήματα που φροντίζουν τα ενυδρεία τους πολύ, μόνο που δεν μπορούμε πάντα να το ξέρουμε εμείς).

Επομένως πιστεύω οτι ίσως κάτι που να έχει σχέση με τις κακές συνθήκες διαβίωσής του στο διάστημα εισαγωγή - παραμονη στο κατάστημα - μεταφορά στο ενυδρείο μου να είναι και η αιτία! Κανείς άλλος με παρόμοια περίπτωση?

Υ.Γ. Πολύ θα ήθελα να δω σε κάποιο πετ σοπ γραμμένα στο ενυδρείο ή έστω να ξέρει τις τιμές ο καταστηματάρχης Ph - Kh - Gh για να ξέρουμε και εμείς που θα πάμε και πως θα προσαρμόσουμε τα ψάρια που αγοράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα της αναπτυξης πιστευω οτι ο Νικος σε καλυψε απολυτα!!!

Τωρα πανω σε αυτο:

Υ.Γ. Πολύ θα ήθελα να δω σε κάποιο πετ σοπ γραμμένα στο ενυδρείο ή έστω να ξέρει τις τιμές ο καταστηματάρχης Ph - Kh - Gh για να ξέρουμε και εμείς που θα πάμε και πως θα προσαρμόσουμε τα ψάρια που αγοράζουμε.

...μια ερωτηση δεν εβλαψε ποτε κανενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν είμαι ο μόνος! Εμένα πάντος πάει το μυαλό μου ίσως είναι δηλαδή το μοναδικό πράγμα που μπορώ να σκευτώ αυτή τη στιγμή στις άθλιες συνθήκες που διατηρούνται τις περισσότερες φορές οι δίσκοι στα πετ σοπ (και λεω τις περισσότερες και όχι όλες γιατί υπάρχουν και καταστήματα που φροντίζουν τα ενυδρεία τους πολύ, μόνο που δεν μπορούμε πάντα να το ξέρουμε εμείς).

Επομένως πιστεύω οτι ίσως κάτι που να έχει σχέση με τις κακές συνθήκες διαβίωσής του στο διάστημα εισαγωγή - παραμονη στο κατάστημα - μεταφορά στο ενυδρείο μου να είναι και η αιτία! Κανείς άλλος με παρόμοια περίπτωση?

Υ.Γ. Πολύ θα ήθελα να δω σε κάποιο πετ σοπ γραμμένα στο ενυδρείο ή έστω να ξέρει τις τιμές ο καταστηματάρχης Ph - Kh - Gh για να ξέρουμε και εμείς που θα πάμε και πως θα προσαρμόσουμε τα ψάρια που αγοράζουμε.

26288[/snapback]

Τώρα μάλιστα.

Αγόρασα ενα δισκόπουλο απο ενα γνωστό κατάστημα της Αθήνας και τον ρώτησα σε τι pH τα κρατάει. Μου απάντησε σε 7.5 και όταν πήγα σπίτι και άνοιξα την σακούλα και έβαλε μέσα το πεχάμετρο έδειξε 6.5.:wootwoot:

Τι να πείς...... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

...μια ερωτηση δεν εβλαψε ποτε κανενα!!!

26293[/snapback]

Δεν θα διαφωνήσω φυσικά δεν έχω ρωτήσει σε όλα τα πετ σοπ που υπάρχουν. Την απάντηση όμως μας την έδωσε ήδη ο φίλος SW11C

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...