Jump to content

Στρωσιμο στρωσιμο ....και παλι στρωσιμο!


Recommended Posts

Για χαρα και παλι ..

Οπως αναφερα και στο προηγουμενο ποστ μου ειμαι στο στρωσιμο .....

Το ενυδρειο μου ειναι αυτο το 100αρι

http://www.ferplast.it/scheda_prodotto_eng...03/frm_pagina=1

προς το παρον εχει μονο χαλικακι και 4 μικρες ριζουλες ανουμπιας

Σημερα κλεινουν 6 μερες που το <<εβαλα μπρος>>

Για στρωσιμο (μιας και δεν εχω καποιον για μπολι ) επελεξα να κανω στρωσιμο με τροφη

Εχω κοψει ενα φυλο λαχανο (καλα πλημενο κτλ) λιγο μαρουλι και λιγο μαιντανο ...

τροφες που θα σαπιζαν (οπως ελπιζα) ευκολα και θα ξεκιναγαμε με τον κυκλο του αζωτου..

Μεχρι πριν 3 μερες θερμοκρασια στο 29 και εδω και τρεις μερες (που μπηκαν τα ανουμπιας) στο 24

βακτηρια ΔΕΝ εχω βαλει εκτος απο την μια (εκ των 2) αμπουλων που μου εδεινε το μαμα φιλτρο

Φυσικα δεν εχω τον ανθρακα μεσα !

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να κανω μια αλλαγη νερου περι το 1/3 οχι φυσικα επειδη χρειαζοτανε αλλα οταν ηθελα να βαλω τα φυτα ξεχυλαγαν τα νερα αν εβαζα τα χερια μου μεσα ...τα εκανα σκ@τ@ ....ε να μην τα πολυλογω αλλαξα το 1/3 του νερου θελοντας και μη

Στο ρεζουμε τωρα ....αμωνια γιοκ ...εχω κανει 3 μετρησεις ρε παιδια η αμωνια ειναι στο 0.009 !

Θολο το νερο δεν το εχει δει ακομα (εξαρση των βακτηριων) νταξ δεν ειναι και να το βαλεις στο ποτηρι αλλα

θολο δεν το λες ....

Σε σχεδον μια βδομαδα δεν θα επρεπε να εχει εμφανιστει ακομα αμωνια ? Η ΚΑΚΩΣ εβαλα την πρωτη αμπουλα βακτιριων (οπως ελεγε το μανουαλ) με αποτελεσμα τα νυστικα βακτηριακια με το που βλεπουν μια ιδεα αμωνιας την κατασπαραζουν ?

Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι και τα 3 τεστ αδικα τα εκανα ...και το 0.009 εγω το λεω μιας και το χρωμα του τεστ ειναι κιτρινο (που συμαινει 0 αμωνια) και πρασινιζει ελαχιστα ....μια ιδεα λεμε ομως !

Καμοια ιδεα γιατι η αμωνια δεν λεει να με επισκευτει εχει κανεις ?

Μια βδομαδα που λεω και με τις συνθηκες που γραφω δεν ειναι αρκετες να κανει την εμφανιση της ?

Link to comment
Share on other sites

Τ αμαρουλόφυλλα δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν... όταν λέμε τροφή μιλάμε για ψαροτροφή. Και πάλι η ψαροτροφή μπορεί να κάνει καμια βδομάδα μέχρι να αρχίσεις να μετράς αμμωνία. Γενικά είναι αργός τρόπος, καμιά 40αριά μέρες μέχρι τα πρώτα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

ναι ενταξυ δεν ειναι προβλημα το ποτε θα μπουν τα πρωτα ψαρια ..χωρια που τελικα μπορει να καταφερω να βρω και μπολι για την επιταχυνση ....

Δηλαδη φιλαρακι το λαχανακι και το μαρουλακι οταν θα αρχισουν να σαπιζουν απο την σιψη δεν θα βγει αμωνια?

Παντως μιας και εχω παρει μια ψαροτρωφη θα ριξω μεσα και απο αυτην μιας και το λες

Να πω και κατι που μπορει να ειναι λαθος και ξεχασα να το αναφερω ...

Την τροφη την εχω ριξει μεσα σε ενα τουλι (το καθαρισα πολυ καλα χωρις σαπουνια κτλ) το οποιο και κοβει βολτες μεσα στο νερο δεν επιπλεει δηλαδη ...το εκανα με το σκεφτικο να μην γεμισει και γινει χαλια το ενυδρειο απο τα σαπια ...ετσι οταν δεν θα τα χρειαζομαι πλεον να βγαλω το τουλι και να μην χρειαστω σκουπα ..Βλακεια εκανα ?

Link to comment
Share on other sites

ναι ενταξυ δεν ειναι προβλημα το ποτε θα μπουν τα πρωτα ψαρια ..χωρια που τελικα μπορει να καταφερω να βρω και μπολι για την επιταχυνση ....

Δηλαδη φιλαρακι το λαχανακι και το μαρουλακι οταν θα αρχισουν να σαπιζουν απο την σιψη δεν θα βγει αμωνια?

Παντως μιας και εχω παρει μια ψαροτρωφη θα ριξω μεσα και απο αυτην μιας και το λες

Να πω και κατι που μπορει να ειναι λαθος και ξεχασα να το αναφερω ...

Την τροφη την εχω ριξει μεσα σε ενα τουλι (το καθαρισα πολυ καλα χωρις σαπουνια κτλ) το οποιο και κοβει βολτες μεσα στο νερο δεν επιπλεει δηλαδη ...το εκανα με το σκεφτικο να μην γεμισει και γινει χαλια το ενυδρειο απο τα σαπια ...ετσι οταν δεν θα τα χρειαζομαι πλεον να βγαλω το τουλι και να μην χρειαστω σκουπα ..Βλακεια εκανα ?

Είναι καλή ιδέα σε αυτού του είδους το στρώσιμο να μην πετάμε χύμα την τροφή αλλά σε απόχη-τούλι για να την πετάμε όταν πιάνει μύκητα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηραμε μπρος !!Αρχησε η αμωνια να περνει την ανηφωρα !

Μετα απο αυτα που μου εγραψε ο φιλος viciouscircle εριξα και ψαροτροφη ....συγουρα βοηθησε αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτη που την αλλη μερα ξεκινησε η αμωνια ....Αρχισε πλεον να σαπιζει καλα το λαχανο ..

(μια μικρη off topic παρατηρηση ...τι σκ@τ@ τρωμε ρε παιδια και υποτιθεται οτι το ψαχνω κιολας ...μια βδομαδα μεσα στο ενυδρειο και με 27 βαθμους μεσο ορο και το λαχανο αρχισε να σαπιζει 7 μερες μετα ....παπαπα ντιγκα στις ορμονες ειναι τα φαγητα μας)

Η αμωνια λοιπον αρχησε να περνει την ανηφωρα ...σημερα θα παω σπιτι μετα απο 2 μερες (κολοδουλεια) και θα κανω μετρησεις να σας ποσταρω ...

Το νερο εχει γινει τοποιο στην ομιχλη οπου συμαινει εξαρση βακτιριων (αν διαβασα σωστα σε ενα αρθρο εδω μεσα) αν οχι ...ελπιζω να με ...προλαβεται ...

Παντως η φυση μια χαρα τα καταφερνει οπως νομιζω μιας και δεν εχω βαλει ετοιμα βακτηρια περιμενω να δουλεψει μονη της και λογικα τα παει περιφημα ...

Οταν πλεον το ενυδρειο μου θεωρητε στρωμενο κατι που καλο ειναι να μου επιβεβαιωσεται εσεις απο τις μετρησεις που θα σας δωσω θα ποσταρω το <<χρονικο>> του στο αναλογο τοπικ να δουμε αν τελικα ειναι και κατα ποσο ποιο αργος τροπος στρωσιματος αυτος ......

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια (με απαντησεις η και τα αρθρα που ειναι γραμμενα) αν και λογικα το ποιο θερμο ευχαριστω θα ερθει απο τα ψαρακια μου(οταν παρω) που θα εχουν την υγεια τους λογο της βοηθειας σας :)

Έγινε επεξεργασία - enigma
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...