Jump to content

Nano με λαθρεπιβάτες


Freeman

Recommended Posts

Μια μέρα μαζεψα όλα τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες απο ενα είδος μόνο και τα έβαλα σε ένα βαζάκι (αντί να τα πετάξω στην λεκάνη).Στην αρχή μπήκαν 14 σαλιγκάρια και μεσα σε 2 εβδομάδες έκαναν 30 τσαμπιά.Το κάθε σταμπί έχει περίπου 30 αυγά άρα οτα εκολαφθουν θα βγούν 900 σαλίγκαροι!! :);):rasp: LOL

Διαστάσεις:15X14,5X9,5

Όγκος:2 λίτρα :thumbup:

Καθαρό:398 λίτρα

Ψάρια / Άλλα είδη: Mόνο σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες (1 είδος)

Διακοσμητικά υλικά:λευκή αμμος-ξύλα-Αμέθυστος-λάβα απο την Σαντορίνη-σπασμένη καρύδα

Φόντο:τοίχος

Φωτισμός:Απο μπαλκονόπορτα

Διάρκεια φωτισμού:ανατολή-δύση ηλιου ;)

Φιλτράρισμα:-----

Θερμοστάτης:-----

Παροχή αέρα:Απο ατμόσφαιρα :D

Αλαγή νερου 1 φορά την εβδομάδα και ταισμα κάθε 3 μέρες

DSC01363.jpg

DSC01365.jpg

DSC01366.jpg

Τα τσαμπιά(μερικά)

DSC01364.jpg

Link to comment
Share on other sites

το νερό σου που μένει στάσιμο δεν έχεις πρόβλημα;

αρκεί 1 φορά τη βδομάδα αλλαγή; Δεν μιλάω για αλλαγή λόγω νιτρικών κλπ καθώς δεν ρυπαίνει και τόσο πολύ ο μικρός (για τώρα) πληθυσμός σου, αλλά για Ο2 στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

χαχα πολυ καλο εχω κανει και εγω κατι παρομοιο σε ενα ενυδριακι 7-8 Lt εχω βαλει 2 σαλιγγαρους λαθρεπιβατες μεσα αλλα ειναι μικροι....λες να εχω και εγω τσαμπια?

Link to comment
Share on other sites

το νερό σου που μένει στάσιμο δεν έχεις πρόβλημα;

αρκεί 1 φορά τη βδομάδα αλλαγή; Δεν μιλάω για αλλαγή λόγω νιτρικών κλπ καθώς δεν ρυπαίνει και τόσο πολύ ο μικρός (για τώρα) πληθυσμός σου, αλλά για Ο2 στο νερό.

Να πώ την αλήθεια μετα απο 5-6 μερες το νερο βρομάει.Θα κοιτάξω να κάνω πιο συχνα αλλαγές νερού

Link to comment
Share on other sites

χαχα πολυ καλο εχω κανει και εγω κατι παρομοιο σε ενα ενυδριακι 7-8 Lt εχω βαλει 2 σαλιγγαρους λαθρεπιβατες μεσα αλλα ειναι μικροι....λες να εχω και εγω τσαμπια?

Σίγουρα ;) .Εμένα γεννάνε σαν τρελά αφου αλλωστε δεν θέλουν γονιμοποίηση τα αυγά

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν κανουν τιποτα...2 εβαλα στην αρχη εδω και 2 μηνες και ειναι ακομα 2...εχουν μεγαλωσει βεβαι λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...