Jump to content

βοηθεια παρακαλω!


vptheo

Recommended Posts

γεια χαρα παιδια!

στηνω ενυδρειο με φυτα εψαχνα για υποστρομα και ελεγα για φυλοχωμα με λατεριτη και χαλαζιακο χαλικι με ταμπλετες.στο μαγαζι που πηγα μου ειπε οτι για αυτο το υποστρομα χριαζομαι φυλτρο βυθου θερμικο υποστρομα κτλ.

και μου προτινε αυτο http://www.aquaclubdesign.com/hs-aqua-huma...l-3-kg-bag.html μονο του στον βυθο θα κανει δουλεια?η τσαμπα τα λεφτουδακια μου τα τελευταια... ;)

ευχαριστω!

βασιλης

Link to comment
Share on other sites

για δες εδώ...

http://www.hsaqua.nl/index.cfm?p=AEE988CF-...E524D00C013FCB6

να πω βέβαια πως δεν έχω γνώμη για το συγκεκριμένο προιόν.

η εταιρεία πάντως αναφέρει πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς επιπρόσθετης στρώσης χαλικιού...

αν γνωρίζει κάτι παραπάνω κάποιος ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου...δεν το ξέρω το υπόστρωμα που μας λες και άρα δεν ξέρω άμα είναι καλό.Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις λευκή χαλαζιακή άμμο που είναι πολύ καλή. δεν λασπώνει, είναι πολύ λεπτή και δεν χρειάζεται έκπλυση...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου...δεν το ξέρω το υπόστρωμα που μας λες και άρα δεν ξέρω άμα είναι καλό.Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις λευκή χαλαζιακή άμμο που είναι πολύ καλή. δεν λασπώνει, είναι πολύ λεπτή και δεν χρειάζεται έκπλυση...

βασικά ο φίλος έψαχνε υπόστρωμα για φυτά, όχι για βυθό.

η χαλαζιακή άμμος χρησιμοποιείται για βυθό στα ενυδρεία...άσε που ανάλογα με την μάρκα, κάποιες χρειάζονται πλύσιμο.... ;)

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!

το τσεκαρα και εγω...μου ειπε να μην τα βγαλω και απο τα γλαστρακια τους ετσι οπως ειναι τα φυτευω!δεν κσερω...θα το κανω και βλεπουμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε να μην τα βγαλω και απο τα γλαστρακια τους ετσι οπως ειναι τα φυτευω!δεν κσερω...θα το κανω και βλεπουμε... ;)

ποιά να μην βγάλεις από τα γλαστράκια? τα φυτά? ποια φυτά πήρες?

Link to comment
Share on other sites

ξυλο απο φυση το βουταμε στο ενυδρειο?

πετρες ασβεστολυθικες για ζωοτοκα?

ευχαριστω παιδια!! ;):D:)

Link to comment
Share on other sites

ποιά να μην βγάλεις από τα γλαστράκια? τα φυτά? ποια φυτά πήρες?

δεν πηρα ακομα...τα φυτα οπωσ ειναι μεσα να τα καλιψω και τελος?? ;):D:);):rasp: !!!τι προτινεις με λιγο φως ?

Link to comment
Share on other sites

για το φύτεμα δες το λινκ που σου έδωσε ο dimitrig παραπάνω...

όσο για το ποιά φυτά να επιλέξεις θα χρειαστούμε και λίγα στοιχεία παραπάνω για το ενυδρείο σου. όπως λίτρα, φωτισμός...

εάν ο φωτισμός σου είναι λίγος, όπως λες, καλύτερα να πας σε φυτά με χαμηλές απαιτήσεις, τα οποία όμως δεν χρειάζονται υπόστρωμα...

Link to comment
Share on other sites

επίσης, για το ξύλα που αναφέρεις μπορείς να βρεις στο φόρουμ με μια αναζήτηση, τις διαδικασίες που χρειάζονται για να τοποθετηθούν στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου!

ειναι το juwel 600

Volume: approx. 63 litres

Light System with 1 x 15 W T8 tube

JUWEL Filter System: Bioflow Super

Aquarium Size: 60 x 30 x 42cm external measurements

;):D:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...