Jump to content

Ρεπόρτερ σκότωσε 12 ψαράκια


Recommended Posts

Μα καλά πόσο καθυστερημένος πρέπει να είσαι για να ΜΗΝ καταλάβεις ότι ένα σαμπουάν είναι τοξικό? Αυτή έπρεπε να το πιεί για να καταλάβουν οι τηλεθεατές. Ακαρδοι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ρεπορτάζ...Κάτι άλλο δεν βρήκε σαν επιχείρημα?...Ντροπή της!

Link to comment
Share on other sites

Οτι είναι βλαβερά τα σαμπουάν το ξέρουν και οι πέτρες. Σπουδαίο νέο!

Γράψε κυρία μου ένα άρθρο και θα το καταλάβουμε.

Link to comment
Share on other sites

αυτη επρεπε να ηταν μεσα στο ενυδρειο και οχι τα ψαρια ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ με τη μέθοδο της...αλλά δεν έχω δει κανένα σαμπουάν να γράφει ότι είναι τοξικό από πίσω

Link to comment
Share on other sites

σιγα μην το γραφανε.με αυτα που βαζουμε στο κεφαλι μας καραφλιαζουμε εχετε δει κανεναν τσιγγανο να εχει καραφλα

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ καιρο που εγινε αυτο το περιστατικο.Νομιζω παει πανω απο χρονος.

Μαλλον τωρα εγινε το δικαστηριο.Ειχε γινει και παρουσιαση σε live εκπομπη με ενυδρειο γεματο ψαρια (θαλασσινο κ ολας νομιζω ηταν).

Σκοπος του πειραματος ηταν να αποδειξει η εταιρια πως τα προιοντα της ειναι τοσο αβλαβη, που δεν θα επηρεαζαν το οικοσυστημα του ενυδρειου καθολου.

Εκαναν λαθος....και για χαρη της τηλεθεασης και του χρηματος σκοτωσαν τα παντα...

;):D:);)

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ.

Τα ψάρια ήταν Guppy.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

ναι όμως δεν είδα να λέει κανένας για το αγνό αυτό προϊόν...όλοι αυτήν κατηγόρησαν γιατί αυτό βόλευε.Ενώ και οι 2 θα έπρεπε να κατηγορηθούν εξίσου.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

ναι όμως δεν είδα να λέει κανένας για το αγνό αυτό προϊόν...όλοι αυτήν κατηγόρησαν γιατί αυτό βόλευε.Ενώ και οι 2 θα έπρεπε να κατηγορηθούν εξίσου.

Δεν καταλαβα τι εννοεις...να μπει φυλακη το σαμπουαν?

Αυτη αντιπροσωπευε την εταιρια που το παρουσιαζε με αυτον τον τροπο.

Ψαχνω το βιντεο, Φωτη δεν νομιζω να ειναι το ιδιο περιστατικο αυτο που εβαλες.

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ με τη μέθοδο της...αλλά δεν έχω δει κανένα σαμπουάν να γράφει ότι είναι τοξικό από πίσω

Σχεδόν τίποτα από αυτά που χρησιμοποιούμε για το σώμα μας και τα μαλλιά μας δεν γράφει ότι είναι τοξικό όπως σαπούνια, λακ, αφρόλουτρα κλπ αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα πετάμε και να τα ρίχνουμε όπου βρούμε, όλα τα παραπάνω είναι τοξικά για το περιβάλλον όπως και για του θαλάσσιους οργανισμούς και για όλους τους οργανισμούς γενικά (δεν ξέρω με τις κατσαρίδες τι παίζει ;) ). Επίσης δεν χρειάζεται να το γράφει για να καταλάβεις ότι είναι τοξικό, σκέψου μόνο ότι αντιδρά με το νερό κάνοντας αφρό και ότι καθαρίζει τα μαλλιά σου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατάλαβα ότι αυτή δεν αντιπροσώπευε την εταιρία...νομίζω ότι αυτή ήθελε να αποδείξει ότι δεν είναι τόσο αθώο το προϊόν όπως έλεγε η εταιρεία μέσω της διαφήμισης.Φυσικά το σαμπουάν δεν μπορεί να μπει φυλακή αλλά θα μπορούσε η εταιρία να πληρώσει το λιγότερο ένα γερό πρόστιμο.Και την εταιρεία να αντιπροσώπευε δεν μπορεί ν πληρώσει αυτή μόνο για ολόκληρη την εταιρία...και κάτι ακόμα που πάνε τα νερά όταν κάνουμε μπάνιο?μάλλον σε ψαράκια στη θάλασσα

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατάλαβα ότι αυτή δεν αντιπροσώπευε την εταιρία...νομίζω ότι αυτή ήθελε να αποδείξει ότι δεν είναι τόσο αθώο το προϊόν όπως έλεγε η εταιρεία μέσω της διαφήμισης.Φυσικά το σαμπουάν δεν μπορεί να μπει φυλακή αλλά θα μπορούσε η εταιρία να πληρώσει το λιγότερο ένα γερό πρόστιμο.Και την εταιρεία να αντιπροσώπευε δεν μπορεί ν πληρώσει αυτή μόνο για ολόκληρη την εταιρία...και κάτι ακόμα που πάνε τα νερά όταν κάνουμε μπάνιο?μάλλον σε ψαράκια στη θάλασσα

Αλλο ογκο εχει η θαλασσα και αλλο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

τονίζω ότι θα προτιμούσα να βάλει ανθρώπους σε αυτό το πείραμα...δεν σου φταίνε τα ψαράκια και γενικά τα ζώα για τα <<αθώα>> σαμπουάν που χρησιμοποιούνται από ανθρώπους για το καλό των ανθρώπων....

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σχέση ο όγκος μόνο...σχέση έχει και η χρόνια τοξικότητα και η βιοαποδόμηση του χειμήκού..

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν το έπινε αφού ήθελε να αποδείξει ότι δεν είναι βλαβερό;

ή ας το έβαζε μέσα στα μάτια της να δούμε ότι δεν κοκκίνησαν αφού δεν είναι τοξικό.

έπρεπε δηλαδή να πειραματιστεί σε ζώο;

μήπως αυτοί που θεωρούν τα ζώα "ζώα" είναι τελικά πιο ζώα;

Link to comment
Share on other sites

Η εν λόγω "ρεπόρτερ" με τις καταβολές Μένγκελε έπρεπε για παραδειγματισμό να ταίζεται για ένα χρόνο με όλη τη σειρά της tetra...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν τίποτα από αυτά που χρησιμοποιούμε για το σώμα μας και τα μαλλιά μας δεν γράφει ότι είναι τοξικό όπως σαπούνια, λακ, αφρόλουτρα κλπ αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα πετάμε και να τα ρίχνουμε όπου βρούμε, όλα τα παραπάνω είναι τοξικά για το περιβάλλον όπως και για του θαλάσσιους οργανισμούς και για όλους τους οργανισμούς γενικά (δεν ξέρω με τις κατσαρίδες τι παίζει ;) ). Επίσης δεν χρειάζεται να το γράφει για να καταλάβεις ότι είναι τοξικό, σκέψου μόνο ότι αντιδρά με το νερό κάνοντας αφρό και ότι καθαρίζει τα μαλλιά σου.

ναι πολύ μεγάλο ρόλο παίζει το πόσο τοξικό είναι και ποιο είναι το οριακό σημείο θνησιμότητας του 50% του εξεταζόμενου πληθυσμού (LC50)

Link to comment
Share on other sites

λέω ξανά την εταιρία κανένας δεν την κατηγορεί όμως. Το εύκολο είναι να κατηγορήσουμε την δημοσιογράφο.Το σαμπουάν αυτό στη θάλασσα θα καταλήξει και για να πεθάνει όλος ο πληθυσμός μέσα σε 3 μέρες θα έχει πολύ μεγάλη οξεία τοξικότητα και δεν θα πεθάνουν μόνο 12 ψάρια αλλά θα προκαλέσει πολύ μεγαλύτερο οικολογικό πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν τίποτα από αυτά που χρησιμοποιούμε για το σώμα μας και τα μαλλιά μας δεν γράφει ότι είναι τοξικό όπως σαπούνια, λακ, αφρόλουτρα κλπ αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα πετάμε και να τα ρίχνουμε όπου βρούμε, όλα τα παραπάνω είναι τοξικά για το περιβάλλον όπως και για του θαλάσσιους οργανισμούς και για όλους τους οργανισμούς γενικά (δεν ξέρω με τις κατσαρίδες τι παίζει ;) ). Επίσης δεν χρειάζεται να το γράφει για να καταλάβεις ότι είναι τοξικό, σκέψου μόνο ότι αντιδρά με το νερό κάνοντας αφρό και ότι καθαρίζει τα μαλλιά σου.

σε πληροφορώ ακόμα και μια σοκολάτα μπορεί να γίνει τοξική σε μεγάλη ποσότητα....και κάτι ακόμα η εταιρεία πριν βγάλει το προϊόν δεν έκανε πειράματα σε ζώα?μάλλον ΝΑΙ

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία που παρασκεύασε το σαμπουαν πιθανότατα να διαμέλισε, τύφλωσε, ακρωτηρίασε, βασάνισε δεκάδες ανύποπτα ζωα ώστε το τελικό της προιον να είναι αβλαβές (εν μέρει) για τον άνθρωπο. Οι εταιρίες δεν έχουν ηθικούς φραγμούς. Οι δημοσιογράφοι πρέπει να έχουν πάντα...

Link to comment
Share on other sites

το ότι οι εταιρίες δεν έχουν ηθικούς φραγμούς δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να έχουν .ποιος όρισε ότι θα πρέπει αν έχουν οι δημοσιογράφοι ηθικούς φραγμούς και οι εταιρίες όχι.

Link to comment
Share on other sites

το ότι οι εταιρίες δεν έχουν ηθικούς φραγμούς δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να έχουν .ποιος όρισε ότι θα πρέπει αν έχουν οι δημοσιογράφοι ηθικούς φραγμούς και οι εταιρίες όχι.

αν ήθελα να κάνει κάτι σοβαρό και όχι φλου πράγματα του στιλ ρίχνω ένα σαμπουαν στο ενυδρείο και περιμένω αν θα ψοφήσουν τα ψάρια μου...μπορούσε απλά να πάει να κάνει μια ανάλυση και να αποδείξει ότι υπάρχουν τοξικές ουσίες,αλλά άραγε μετά θα έβγαινε το ρεπορτάζ της??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...