Jump to content

πιθανό φούγγους σε ραμιρέζι


Recommended Posts

;) καταρχήν καλησπέρα... και μπράβο σας για την βοήθεια μέσω του φόρουμ που ήταν αρκετή εως τώρα απλά παρατηρώντας συζητήσεις και ψάχνοντας γενικά...είμαι καινούρια στον ενυδρειακό κόσμο και για να γίνω πιό σαφής πρώτη φορά νερό,φίλτρα και φάρμακα μπήκαν πρώτη φορά στις 01.02.2010 και είναι 120 λίτρα έχω μέσα 2 gold algea aeter ( ο ένας 2,50 χρόνων και ο άλλος μπήκε με τα υπόλοιπα και είναι μικρός) , 1 gold nugget pleco (τέλειο) , 8 νεον τέτρα , 2 perl goyrami (ζευγάρι)...και τα 2 ramirezi (ζευγάρι) εκ των οποίον το αρσενικό εχει το πρόβλημα ...γενικά στην αρχή είχα ένα προβληματάκι ('ισως στρές)και έχασα 2 νέον μέχρι να βρώ από διάφορα site το τι συμβαίνει ...το πρόβλημα λύθηκε μόλις άρχισα ανά 2 ταίσματα να τους βάζω λίγο υγρό σκόρδο στην τροφή η οποία για όλα τα ψάρια μαζί είναι τόση ωστε νοτίζετε με 2 το πολυ 3 σταγονίτσες (δεν είναι πολύ ποσότητα , ή είναι?)το θέμα με το ράμ είναι από χθές παρατήρησα πάνω από τα μάτια του κάτι σαν άσπρο μπαλάκι με τριχίδια λευκά πάνω το οποίο μάλιστα αποκολλήθηκε από το σημείο έπεσε στον πάτο του ενυδρείου και από εκείνη τη στιγμή έχω δεί άλλα 2 πάντα διαφορετικά και στα δύο μάτια ανά διαστήμματα επίσης παρατηρώ μερικό αποχρωματισμό! κατα τα άλλα κολυμπάει κανονικά αλλά με έχει αγχώσει λιγάκι σαν τρυπούλες δίχνουν όταν φεύγει το ασπράκι...τί λέτε κι εσείς...????? ααα, ξέχασα νιτρικά και αμονία με σερα τεστ υγρό μηδενικά ph 7.2 και θερμοκρασία 27 μέχρι 28 ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Έχω την εντύπωση ότι έβαλες ραμιρεζι πολύ νωρίς. Τα ραμ είναι πολύ ευαίσθητα σε θέματα υγιεινής και χημείας νερού. Μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσαν...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα οταν γραφεις μια απαντηση κατω εχει την επιλογη να προσθεσεις συνημμενο

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να φένεται κάτι από τη φωτό είναι πάνω από το αριστερό μάτι όπως το κοιτάμε στην εικόνα! θα ήθελα λίγη βοήθεια ...

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα αναλυτικά όσον αφορά τις διαδικασίες που ακολουθείς από ρουτίνες:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Δυστυχώς στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά το πρόβλημα. Είναι πληγές αυτό που βλέπεις ή βαμβακάκι πάνω στο δέρμα του ψαριού?

Έξτρα γυάλα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το προσπάθησα με τη φόρμα αλλά κάτι δεν κάνω σωστά μάλλον και απογοητεύτηκα , πάντως θα το ξαναπροσπαθήσω...

Πήγα όμως και στο κατάστημα από οπού έχω πάρει τα πάντα για το ενυδρείο και μου έδωσαν ένα φάρμακο το...pimafix της API ...γιατί είναι πιό ήπιο για το ραμιρέζι μου...αυτό που με προβλημάτισε επίσης είναι τώρα που κοίταξα την ημερομηνία λήξης και λέει 12ος του 09 τι να κάνω έχω είδη βάλει φάρμακο στο ενυδρείο μια φορά σήμερα το ραμ και τα υπόλοιπα ψάρια έφαγαν κανονικά εδώ και λίγη ώρα ο ραμιρέζος μου κάθεται μέσα στο βράχο από τον οποίο βγαίνουν οι φυσαλίδες οξυγόνου..........τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

σε γενικές γραμμές δείχνει καλύτερα τώρα κινείται με την θυληκιά σε όλο το ενυδρείο και τα χρώματά του είναι καλύτερα το άσπρο μπαλάκι με το χνούδι έφυγε τελείως πάλι ... δεν ξέρω δεν μπορώ να το βγάλω και καλύτερη φωτό όταν υπάρχει στο βίντεο φαινόταν πιο καθαρά αλλά δεν μπορώ να στείλω βίντεο...

τη φόρμα πως την συμπληρώνω? απλά σε ένα νέο μύνημα σε μια απάντηση η πρέπει να κάνω κάτι στην φόρμα που είδα?

Link to comment
Share on other sites

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το προσπάθησα με τη φόρμα αλλά κάτι δεν κάνω σωστά μάλλον και απογοητεύτηκα , πάντως θα το ξαναπροσπαθήσω...

Πήγα όμως και στο κατάστημα από οπού έχω πάρει τα πάντα για το ενυδρείο και μου έδωσαν ένα φάρμακο το...pimafix της API ...γιατί είναι πιό ήπιο για το ραμιρέζι μου...αυτό που με προβλημάτισε επίσης είναι τώρα που κοίταξα την ημερομηνία λήξης και λέει 12ος του 09 τι να κάνω έχω είδη βάλει φάρμακο στο ενυδρείο μια φορά σήμερα το ραμ και τα υπόλοιπα ψάρια έφαγαν κανονικά εδώ και λίγη ώρα ο ραμιρέζος μου κάθεται μέσα στο βράχο από τον οποίο βγαίνουν οι φυσαλίδες οξυγόνου..........τι να κάνω?

Κανε copy (αντιγραφη) την φορμα, μετα πατα απαντηση εδω στο θεμα σου και καντη Paste (επικολληση), συμπληρωσε τη και στειλε την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...