Jump to content

βιντεακι απο γεννα Xiphophorus Maculatus


gemen

Recommended Posts

αλλη μια γεννα (4η) αυτη τη φορα απο πανεμορφα ξιφοφορακια μιας βδομαδας σε ενυδρειο cayman 60 profesional.οπως βλεπετε εχει κανει πολλα η μαμα maculatus (πανω απο 30 ψαρακια)και σφιζουν ολα απο ζωη.βγηκε κατευθειαν μετα απο την γεννα απο το ενυδρειο και δεν ειχα απολιες καθολου.το βιντεακι εχει διαρκεια 3 λεπτα.απολαυστετο.

http://vimeo.com/10472792

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το βιντεακι. ;)

Εχεις μεσα στο ενυδρειο xiphophorus maculatus με xiphophorus helleri?

Πιστευω να γνωριζεις οτι τα διαφορα ειδη ξιφοφορων υβριδιζουν μεταξυ τους.

Αν αναπαραχθουν μεταξυ τους, καλο ειναι να ενημερωνεις οποιον του δινεις ψαρια απο γεννες γιατι μπορει να μην επιθυμει να διατηρει υβριδια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry239735

Link to comment
Share on other sites

στο cd του cayman εχει ολα τα ψαρια.η θυλικια που εκανε τα μικρα ετσι την ονομαζη στην αναγνωριση ψαριων(απο κει πηρα το ονομα του ψαριου).δεν ξερω τι μωρα εχει κανει γιατι τα χω μια βδομαδα τωρα μολις γεννησε.ενοειτε οτι μολης παρουν απανω τους τα μικρα(σε καμια βδομαδα ακομη) θα τα βαλω σε αλλο ενυδρειο αυτο το εχω για γενηστρα.θα ανεβασω φωτο του ψαριου που γενησε μηπως εγραψα λαθος το ονομα του οποτε μολις το δεις(delta66) πεσμου να ξερω τι ψαρακια ειναι αυτα τα μικρα.ανεβαζω φωτο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

εδω η θυλικια που εκανε τα 30 και μωρα.και μια φωτο μαλλον απο το αρσενικο.δεν ξερω εαν εκανα λαθος.μηπως επρεπε να γραψω xiphophorus variatus?παντος αυτην ειχα μια βδομαδα μεσα στο ενυδρειο μονη της και μολις γεννησε την εβγαλα.πεσμου της ονομασιες και εαν ταιριαζουν οποτε εαν εκανα λαθος να μην το ξανακανω delta 66 .στο μεγαλο ενυδρειο τα ειχα με τετοιο ειδος ολα μαζι.τα guppy τα εχω αλλου οπως και τα platy.εαν εκανα λαθος να τα βγαλω μην εχουμε υβριδισμο.γιαυτο αγορασα ενυδρεια να μην μπερδευονται τα ψαρια.περιμενω νεα σου συντομα

post-16164-1269690526_thumb.jpg

post-16164-1269690547_thumb.jpg

post-16164-1269690582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα ειδη ξιφοφορων

http://www.fishbase.org/ListByLetter/ScientificNamesX.htm

Στις δυο πρωτες φωτο εχει platy (Xiphophorus maculatus), η 3η φωτο δεν ειναι καθαρη, φαινεται για Pineapple swordtail ή neon swordtail ή green swordtail (Xiphophorus hellerii).

Παντως ειναι σιγουρα διαφορετικα ειδη ξιφοφορων.

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτα τα ψαρια απο ζωοτοκα αγορασμενα πλην βεβαια απο τα guppy που γνωριζουμε.

στην πρωτη φωτογραφια το ψαρι οταν το αγορασα μου ειπαν οτι λεγετε platy.αυτο ειναι το αρσενικο και μια κιτρινη θυλικια η οποια μου γενησε πριν 2 βδομαδες το cd του cayman το ονομαζει χiphophorus maculatus και ζει μεξικο και γουατεμαλα.

στην δευτερη ξιφοφορος η θυλικια η οποια γενησε τα μικρα στο βιντεο ανεβαζω και αυτη σε μαυρο χρωμα.

στο cd το ονομαζει χiphophorus variatus και ζει μεξικο

στην τριτη ειναι μικρο μηνων αρσενικο ξιφοφορο με την μακρια μυτερη ουρα χαρακτιριστικο.στο cd του cayman το ψαρι το ονομαζει xiphophorus hellerli και ζει λεει μεξικο και γουατεμαλα

τα platy τα εχω χωριστα απο τους ξιφοφορους αλλα τα 2και 3 ειναι μαζι.εαν δεν κανουν να τα βγαλω μην ζευγαρωσουν τωρα που γενησε η θυλικια και ψαχνετε.εαν κατι δεν ταιριαζει πειτε μου να το αλαξω ενυδρειο μην γινει υβριδισμος,δεν το θελω και εγω αυτο.ευχαριστω.

post-16164-1269701861_thumb.jpg

post-16164-1269702029_thumb.jpg

post-16164-1269702100_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πηρα και αυτα τα μωρα.ειναι 2 μηνων τωρα αλλα δεν ξερω τι ειδος ειναι.τα ειχα παρη πιο μικρα οταν ηταν.απο ζωοτοκα ειδος μου ειπαν.γνωριζη καποιος το ειδος?να ξερω με πια ψαρια να το βαλω?

post-16164-1269702918_thumb.jpg

post-16164-1269703057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...