Jump to content

Με βλέπει?


gixxer

Recommended Posts

;) Καλημέρα σε όλους!

Μαλλον χαζό θα σας φανεί αλλά έχω την εντύπωση οτι όταν καθομαι και τον χαζευω (τον μονομάχο) με βλέπει...

Ερχεται στο τζαμι και κάνει βολτες περα δωθε μπροστά μου και ρε παιδιά τα μάτια του βλέπουν εμένα. :)

Τωρα βαρατε...

Κατι άλλο, τον έχω μαζι με δυο γαριδούλες αμανο και η μία αλλαξε κελυφος πριν 2 μέρες. Το κέλυφος ειναι ακομα μέσα και το έχουν μετακινησει σε μια εσοχη του ξυλου. Να το αφησω εκει?

Εχει φτιάξει 2 φορές φωλιά μέσα σε 15 μέρες, η πρώτη ηταν μικρη αλλά η δευτερη... υπερπαραγωγή!

Επίσης καθε μέρα αλλάζω 0,450λιτρα - 1λιτρο απο το νερο του προκειμένου να μην αλλάζει έντονα η θερμοκρασία από το κρυο νερο που μπαινει με την αλλαγη. Το θεωρειτε επαρκές? Βαζω και ένα αντιχλώριο που ειναι ειδικό για bettas.

Αυτά για αρχή λέει... ;):D

Α και ειναι πανέμορφος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια σε βλέπει. Σε πόσα λιτρα των έχεις το φιλαράκο σου;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου πω πως οι μονομάχοι πολλές φορές έχουν συμπεριφορά παρόμοια με τα σκυλάκια! Δεν συνηθίζουν να είναι φοβητσιάρικα προς την ανθρώπινη παρουσία και μπορούν εύκολα να εκπαιδευτούν να τρώνε από το χέρι σου.

Από την άλλη είναι κι ένα είδος με τρελές διαφορές από ψάρι σε ψάρι στο θέμα χαρακτήρα. Άλλα είναι επιθετικά, άλλα είναι αδιάφορα, άλλα φοβητσιάρικα (σπανίως)...

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ... http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1029 και αν κάνεις κλικ στο Αναλυτικό Προφίλ θα διαβάσεις και μπόλικες λεπτομέρειες.

Αν θες κάνε μας μία παρουσίαση του χώρου που διατηρείς τον κούκλο σου καθώς επίσης και το σκεύασμα που ονομάζεις "ειδικό αντιχλώριο για μονομάχους" καθότι δεν το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν χαζεψα ακόμα!!! :D

Λοιπόν, το σκεύασμα λέγεται "Splendid Betta" και το πήρα γιατι λέει οτι "instantly makes water safe for Bettas"

Να σημειώσω οτι ειναι πολύ μικρή συσκευασία και "φευγει" σχετικά γρηγορα.

Τον έχω σε 13 λιτρα ;) με πεντε ριζουλες ανουμπίες διαφορων τυπων και κερατοφυλλο, θερμοστατη και φιλτρακι, σκεφτομαι να του πάρω 20λιτρο αλλά φοβάμαι λίγο μην στραβώσει κατι κατα την μετακόμιση...

Ηταν απίστευτο πως έκανε οταν μπηκε στο ενυδρειο μετα το ποτήρι...

Μεχρι στιγμής μετράω μόνο NH3/NH4 με υγρό τεστ API και βγάζει κίτρινη ένδειξη (0) ίσως ελάχιστα πιο σκουρα απόχρωση απο το κατακιτρινο του τεστ (μπορεί και απο το χρωμα του ξύλου?)

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο ειναι της APi, ειναι αξιοπιστη εταιρεια.

http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=80

Το νερο που αλλαζεις καθημερινα ειναι πολυ καλη κινηση αρκει να μη καλομαθει και οταν λειψεις μερικες μερες του "κακοφανει".

Τα 13 λιτρα δεν ειναι απαγορευτικα ιδιως αφου βλεπεις οτι ολα πανε καλα και μπορεις και το διατηρεις καλα το ενυδρειο.

Αν θελησεις να τιου δωσεις κατι μεγαλυτερο δεν χρειαζεται να βιαστεις αφου ηδη ζει καλα.

Το στηνεις με το πασο σου, το στρωνεις (με μπολιασμα αν θελεις απο το μικρο ενυδρειο), και προσεχεις να εχει ιδιες παραμετρου το νερο με το μικρο ενυδρειο.

Το ψαρι οχι μονο σε βλεπει, αλλα σε αναγνωριζει και ως φροντιστη του.

Μη απορησεις αν σε καποια ξενη ανθρωπινη παρουσια δεν ειναι τοσο φιλικος.

Μαλιστα μπορει να θελει και πιο "κοντινη επαφη".

Ο δικος μου ηθελε χαιδεμα". Πλησιαζα το χερι μου στο ενυδρειο και ερχοταν να χωθει.

Μου δινει την εντυπωση, οταν κουναει τα πλαινα του πτερυγια γρηγορα και παιχνιδιαρικα ενω στεκεται ακινητος κοιτωντας με, οτι κανει χαρουλες.

Εκανα ενα πειραμα μια φορα.

Του εβαλα ενα καθρέφτη για να τον ξεσηκωσω.....

...και μετα του εβαλα του χερι μου και ηρθε να ηρεμησει με "χαιδεμα".

Και εδω ενα βιντεακι που του δινω κουνουπια.

(το ενυδρειο εχει καπακι, για να μη βρεθει ο ψαρης στο πατωμα, απλα το ειχα βγαλει για το βιντεο)

Link to comment
Share on other sites

delta66 Οντως το αντιχλώριο ειναι αυτό που έχεις στο λινκ.

Πράγματι δειχνει σαν να κανει χαρούλες!! ;) Πολύ ομορφα τα βιντεάκια και ολα τα λεφτά όταν τρώει τα κουνουπια... και οτι σκεφτομουν αν κάνει να τον ταισω κουνουπια αφού αποτελούν μέρος της φυσικής του τροφής..

Με το φαγητό του έχω ένα θέμα... του είχα πάρει κατι φυλλαρακια για bettas της jp.. κατι αλλά τα ετρωγε και τα εφτυνε (τα πέταξα) το ίδιο και κατι άλλα της tetra :D Μονο αποξηραμένα σκουλικάκια τρώει αλλά ειναι καλο γι' αυτον να τον ταιζω μόνο σκουλικάκια? Σημερα του πήρα και μια τροφή της tropical, θα δειξει...

Ειναι στα σχεδια μου να του φτιάξω κάτι (εχω ηδη κομμενα τα τζαμια) αλλά δεν ξερω αν θα πετύχει :) και από την άλλη ζω σε στούντιο οπότε ο χωρος ειναι πολύ περιορισμένος (το 30λιτρο cube για παραδειγμα δεν μπαινει εκει που θέλω).

Να ρωτήσω και κατι τελευταιο... αυτά τα φωτάκια που βάζουν για εφε είναι καλά αποδεκτά από τα ψαράκια ή τα στρεσάρουν?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κατι τελευταιο... αυτά τα φωτάκια που βάζουν για εφε είναι καλά αποδεκτά από τα ψαράκια ή τα στρεσάρουν?

Για τα Moonlight λες?

Δεν ειναι κακο αν εχουν σωστη ενταση και χρωμα.

ΜΠορουν να λειτουργουν ως νυχτερινο φως για 1-2 ωρες αφου κλεισουν τα μεγαλα φωτα.

Θα ειναι και ομαλη η μεταβαση απο φως σε απολυτο σκοταδι.

Δες και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36974

Link to comment
Share on other sites

:) Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα ψάρια νιώθουν άνετα στα ενυδρεία μας τότε δείχνουν άλλο χαρακτήρα. Αυτό πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας όταν στήνουμε 1 ενυδρείο και διαλέγουμε συγκατοίκους. Και για τα ψάρια που θα ζήσουν περισσότερα χρόνια και πιο υγιή και για εμάς που θα τα χαιρόμαστε βλέποντας τέτοιες συμπεριφορές 100 φορές περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Καθαριζα λίγο το ενυδρειακι/φιλτρο του τωρα και έβγαλα και λιγο κερατοφυλο (πολύ μεγαλώνει αυτό ε?) - το λέγατε εσεις αλλά έπρεπε να το δω live :thumbup:

To λοιπόν τρώει από το χέρι μου :) και τρωει και τα καινουργια φυλλαρακια που του πήρα.

Δεν περιμενα ποτε τετοια συμπεριφορά από ψαρακι (ουτε τοσο ομορφες εικόνες).

Αντε πάω να δωσω το κερατοφυλλο ;) .

Link to comment
Share on other sites

:);)

ΥΓ το φιλτρο δεν το "πειραζουμε" χωρις λογο. (πχ αν δεν βουλωσει τοσο ωστε να πεσει πολυ η ροη του).

Το ξεβουλωμα γινεται, τσιβωντας ελαφρα τα σφουγγαρακια μεσα σε νερο που εχουμε μολις εχου,ε βγαλει απο το ενυδρειο σε λεκανακι ή κουβα πχ αυτο που χρησιμοποιουμε για τις αλλαγες νερου (καθαρο χωρις ιχνη απορρυπαντικων - καλο ειναι να εχουμε παρει ενα καινουριο κουβα και να το εχουμε αποκλειστικα για το ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

:) Ειχε μειωθει η ροή γιατι ειχα κανει γκαφα αρχικα και ειχε φιλτραρει και χωμα απο το υποστρωμα (δεν ειχα ψαρακι τοτε μέσα). Χρησιμοποίησα το νερο του ενυδρειου που άλλαξα (1 λιτρο)...

Και πάλι σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...