Jump to content

Eheim 2213 και Ehfimech


tsoum

Recommended Posts

Αν διαβασεις ολα το τοπικ θα καταλπαβεις οτι μιλαμε για βιλογικο μακαρονι πχ sera siporax και μηχανικο μακαρονι πχ eheim ehfimech.

Η διαφορα ειναι απλη, το ενα ειναι βιολογικο και εχει κατασκευαστει για βιολογικο φιλτραρισμα και το αλλο ειναι μηχανικο και εχει κατασκευαστει για μηχανικο φιλτραρισμα.

Δεν μπορεις να κρινεις οπως καταλαβαινω την ικανοτητα φιλτραρισματος με το στησιμο που εχεις κανει, γιατι δεν φιλοξενει ακομα ψαρια.

1. Το στρωνεις?

2. Γιατι πεθανες στα γελια? δωσε ενα λινκ του θεματος να το θυμηθω μηπως γελασουμε μαζι.

εστειλα pm .. βασικα αλλα τα καταλαβαινω και αλλα οχι ....το sera δεν θεωρειται σχετικα καλο? ..οταν εφτιαξα τα υλικα εβλεπα μια φωτο που ειχε εξωτερικα απλα δεν ειχα αυτο που μπαινει πανω πανω και προτιμισα να βαλω μπλε σφουγκαρακι ..το ενυδρειο μου ειναι σε περιοδο στοσιματος με μπολι απλα δεν ξερω κατα ποσο θα διατηρηθει το στρωσιμο ..αφου μεσα (σε λιγο καιρο) θα μπει ενας μονομαχος και δεν θα ειναι καπως δυσκολο να διατηρηθει η αποικια βακτηριων? ..ευτυχως ειναι τιγκα στα φυτα και θα αποροφανε ολη την αμωνια

Link to comment
Share on other sites

εστειλα pm .. βασικα αλλα τα καταλαβαινω και αλλα οχι ....το sera δεν θεωρειται σχετικα καλο? ..οταν εφτιαξα τα υλικα εβλεπα μια φωτο που ειχε εξωτερικα απλα δεν ειχα αυτο που μπαινει πανω πανω και προτιμισα να βαλω μπλε σφουγκαρακι ..το ενυδρειο μου ειναι σε περιοδο στοσιματος με μπολι απλα δεν ξερω κατα ποσο θα διατηρηθει το στρωσιμο ..αφου μεσα (σε λιγο καιρο) θα μπει ενας μονομαχος και δεν θα ειναι καπως δυσκολο να διατηρηθει η αποικια βακτηριων? ..ευτυχως ειναι τιγκα στα φυτα και θα αποροφανε ολη την αμωνια

Διαβσαε αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry306666

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323816

και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=350937

και τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για το Ehfifix τι έχετε να πείτε; Αξιζει;

Πια συνθεση προτεινετε σε σχεση με τα χαρακτηριστικα που σας ειπα πιο πανω; (φυτεμενο κ με αρκετα ψαρια) Απλα πρεπει να ξεμπερδεψω με το φιλτρο και τα υλικα μεσα στο Πασχα γιατι α) επιγει και β) μετα δεν θα έχω χρονο να ασχοληθω...

:)

Link to comment
Share on other sites

Το Ehfifix δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε ουτε το εχω μελετησει και δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

Εγω στα classic φιλτρα βαζω απο κατω προς τα πανω λιγο μηχανικο μακαρονι, ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι, βιολογικο υλικο, λιγο ενυδρειακο "υαλοβαμβακα".

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ψιλοάσχετη. Όταν παίρνεις ένα καινούργιο eheim φίλτρο, μέσα έχει: το φίλτρο (προφανώς), ψιλότρυπο/χοντρότρυπο σφουγγάρι και σωλήνες;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ψιλοάσχετη. Όταν παίρνεις ένα καινούργιο eheim φίλτρο, μέσα έχει: το φίλτρο (προφανώς), ψιλότρυπο/χοντρότρυπο σφουγγάρι και σωλήνες;

Ρωτας, γιατι πωλειται σε διαφορες "εκδοσεις" για να ικανοποιει την εκαστοτε αναγκη του χομπιστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στη προκειμενη περιπτωση ομως, εχεις ακολουθησει ακριβως τις οδηγιες της eheim για τη σειρα των υλικων. :wacko:

Αυτο με το siporax αντι του ehfimech ειναι ενα θεμα προς συζητηση.

Και τα δυο εχουν το σχημα του μακαρονιου που επιτρεπει τη ευκολη ροη του νερου αλλα η διαφορετικη υφη μπορει να παιζει ρολο στο μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα.

Δεν νομιζω να ηταν δυσκολο να εκαναν "αγρια" την υφη και στο ehfimech.

Ισως η λεια επιφανεια στο μηχανικο μακαρονι ενδείκνυται περισσοτερο.

Οπως επισης και το μεγεθος του μακαρονιου (To siporax εχει περιπου διπλασιο μεγεθος απο το ehfimech)

Καλυτερα θα ηταν να ειχε κανει καποιος πειραμα και να μας ελεγε τις παρατηρησεις του.

Εγω ξεκινησει ηδη σε ενα 2080 που του εχω μεσα για μηχανικη φιλτρασνη 4 λιτρα Siporax αντι ehfimech.

ΑΛλα θα αργησουν να βγουν ασφαλη συμερασματα γιατι πρεπει να τρεξει αρκετα το ενυδρειο (για να εχω και τη βιολογια εκτος του φιλτρου που θα βοηθαει) και να τελειωσει το στοκαρισμα του, να εχω ιδιους ρυπους, ετσι ωστε να εχω ιδιες συνθηκες συγκρισης κλπ

Εχω νεωτερα επι του θεματος siporax και efhimech στη μηχανικη φιλτρανση.

Ειχα σε ενα φιλτρο (απο το Δεκεμβρη) ανακατεμενο στη πρωτη θεση ehfimech και siporax.

Μετα ειχα κι αλλο μηχανικο υλικο (σφουγγαρι) και μετα παλι siporax και (ασχετο με το θεμα) substrat και filterwool.

Παρατηρησα οτι το ehfimech σαν υλικο ηταν καθαρο/ασπρο (ασχετα απο μερικα σκουπιδακια που ηταν αναμεσα).

Το siporax ηταν βρωμικο και οι ποροι του γεματοι.

Αντιθετα το siporax μετα το σφουγγαρι ηταν πιο καθαρο.

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επέστρεψα! Τώρα στις εκπτώσεις του petcumulus.gr βρήκα ευκαιρία και αγόρασα το 2213 (πήρα και ένα λίτρο siporax). Δεν πηρα βανάκια και δεν σκοπεύω να το λειτουργήσω ακόμα... Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι υπάρχει πολλής αναξιοποίητος χώρος, εξαιτίας του εσωτερικού καλαθιού. Με δυο σφουγγάρια μέσα και ένα λίτρο siporax το καλάθι είχε σχεδόν γεμίσει... Είναι απαραίτητος όλος αυτός ο χώρος για το νερό; Αμα τα έβαζα χυμα τα υλικά θα υπήρχε πρόβλημα;

Επίσης το αλλο που παρατήρησα είναι οτι το siporax καταλαμβάνει πολύ χώρο. Ενα λίτρο σιποραξ σχεδόν γεμίζει το καλαθι του 2213 ενω το substrat pro που έχει αλλη δομή φαντάζομαι καταλαβμάνει λιγότερο χώρο, αρα μπορείς να βάλεις περισσότερο υλικό... Μήπως τελικά δεν συμφαίρει τόσο το σιποραξ;

@Delta66: Λογικό μου φαίνεται αυτό για το σιποραξ και το εχφιμεκ... Απο την αρχή μου φαινόταν λίγο μουφα το εχφιμεκ... Το μονο που θα μπορούσε να πιάσει ήταν ψαρια, κλαδία και χαλίκι...

Link to comment
Share on other sites

1. Επέστρεψα! Τώρα στις εκπτώσεις του petcumulus.gr βρήκα ευκαιρία και αγόρασα το 2213 (πήρα και ένα λίτρο siporax). Δεν πηρα βανάκια και δεν σκοπεύω να το λειτουργήσω ακόμα... Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι υπάρχει πολλής αναξιοποίητος χώρος, εξαιτίας του εσωτερικού καλαθιού. Με δυο σφουγγάρια μέσα και ένα λίτρο siporax το καλάθι είχε σχεδόν γεμίσει... Είναι απαραίτητος όλος αυτός ο χώρος για το νερό; Αμα τα έβαζα χυμα τα υλικά θα υπήρχε πρόβλημα;

2. Επίσης το αλλο που παρατήρησα είναι οτι το siporax καταλαμβάνει πολύ χώρο. Ενα λίτρο σιποραξ σχεδόν γεμίζει το καλαθι του 2213 ενω το substrat pro που έχει αλλη δομή φαντάζομαι καταλαβμάνει λιγότερο χώρο, αρα μπορείς να βάλεις περισσότερο υλικό... Μήπως τελικά δεν συμφαίρει τόσο το σιποραξ;

3. @Delta66: Λογικό μου φαίνεται αυτό για το σιποραξ και το εχφιμεκ... Απο την αρχή μου φαινόταν λίγο μουφα το εχφιμεκ... Το μονο που θα μπορούσε να πιάσει ήταν ψαρια, κλαδία και χαλίκι...

1. Μιλας για το 2213 και για την περιτπωση που εχει καλαθακι μεσα για τα υλικα.

Το 2213 ειναι το μονο απο τη σειρα classic νομιζω που εχει και καλαθακι.

Ειναι ολοιδια κατασκευη με τα αλλα classic και αν σκεφτεις οτι τα αλλα λειτουργουν αψογα και χωρις καλαθακι, τι λες δεν θα λειτουργουσε και αυτο? :D

2. Μου θυμισες το εργο με το μπακαλογατο που λεει ο μπακαλης για το κεφαλοτυρι "μπα δεν ειναι πολυ το τυρι, υπολογιστε και τις τρυπες" <_<

Αυτο που εχει σημασια ειναι αν το ενα λιτρο siporax κανει την βιολογικη δουλεια που θελουμε επι ενος ογκου ενυδρειου και οχι αν αυτο το ενα λιτρο υλικου εχει και πολλες .... τρυπες

3. Δεν εγινε κατανοητο αυτο που εγραψα πιο πανω για το ehfimech?

Δεν ειπα οτι ειναι μουφα επειδη εμεινε καθαρο. Ειπα οτι θεωρω οτι για μηχανικο υλικο εινα καλυτερο.

Το οτι εμεινε καθαρο σε σχεση με το Siporax αποδεικνυει οτι το siporax ειναι καλυτερο σαν βιολογικο υλικο, αλλα οχι και οτι το siporax ειναι καλυτερο σαν μηχανικο.

Εκαστος εφ'ω εταχθει :D

:D

Link to comment
Share on other sites

1. Αρα το καλαθάκι "πεταμα". Λεω να κρατήσω μόνο το "καπάκι" του καλαθιού για να μήν φυγει κανένα κομματι βιολογικου. Επίσης θα πρέπει να πάρω σφουγγαρια μεγαλύτερης διαμέτρου γιατι αυτα είναι κομμενα για το καλαθάκι, και δεν πιανουν ολη τη διάμετρο του φίλτρου.

2. Το είχα δει το μπακαλόγατο του Φιλιππιδη περυσι το Πασχα εδω στην Θεσσαλονίκη και.. επαιζα πασιετζα στο κινητο... <_< Δεν φαντάζομαι οτι φταινε οι ηθοπιοί αλλα το είδος του χιουμορ αυτού δεν μου αρέσει. Τελοσπάντων.

Αυτό που ήθελα να πώ είναι οτι ενώ ενα λίτρο σιποραξ αρκεί για καποια λίτρα μήπως τα 2 (?ισως?) λίτρα σαμπστρατ προ να έκαναν καλύτερη δουλεία στον συγκεκτριμένο όκγο;

3. Δεν διαφωνω αλλα μήπως θα ήταν καλύτερα να έβαζες ενα ακόμα σφουγγάρι ή ehfisynth αντί για το ehfimech τα οποία κρατάνε και σκουπίδια;

Link to comment
Share on other sites

1. Αρα το καλαθάκι "πεταμα". Λεω να κρατήσω μόνο το "καπάκι" του καλαθιού για να μήν φυγει κανένα κομματι βιολογικου. Επίσης θα πρέπει να πάρω σφουγγαρια μεγαλύτερης διαμέτρου γιατι αυτα είναι κομμενα για το καλαθάκι, και δεν πιανουν ολη τη διάμετρο του φίλτρου.

2. Το είχα δει το μπακαλόγατο του Φιλιππιδη περυσι το Πασχα εδω στην Θεσσαλονίκη και.. επαιζα πασιετζα στο κινητο... :D Δεν φαντάζομαι οτι φταινε οι ηθοπιοί αλλα το είδος του χιουμορ αυτού δεν μου αρέσει. Τελοσπάντων.

Αυτό που ήθελα να πώ είναι οτι ενώ ενα λίτρο σιποραξ αρκεί για καποια λίτρα μήπως τα 2 (?ισως?) λίτρα σαμπστρατ προ να έκαναν καλύτερη δουλεία στον συγκεκτριμένο όκγο;

3. Δεν διαφωνω αλλα μήπως θα ήταν καλύτερα να έβαζες ενα ακόμα σφουγγάρι ή ehfisynth αντί για το ehfimech τα οποία κρατάνε και σκουπίδια;

1. Απο την στιγμη που δεν εχει σιτα (οπως αυτη που υπαρχει στον πατο του καδου - τα αλλα κλασικ φιλτρα χωρις καλαθακι, εχουν πανω κατω σιτα) θα πρεπει κατι να προστετευει την κεφαλη.

Κοιτα αν γινεται να στηριζεται.

Και σφουγγαρια πιο μεγαλα αναγκαστικα θα χρειαστεις για να χωριζουν τα υλικα αλλα και να μη περναει το νερο απο το πλαι ελευθερα.

2. (...... καμια σχεση το νεο με το παλιο εργο ... το θεμα γουστου χιουμορ ειναι αλλο θεμα)

Καθε ιχθυοφορτωση και ρυπανση ενος ενυδρειου (και οχι τα λιτρα του ενυδρειου) απαιτουν μια ποσοτητα βιολογικου υλικου για να καλυφθει.

Αν υπαρχει αρκετο βιολογικο υλικο για να κατοικηθει απο τον απαραιτητο αριθμο βακτηριων, τοτε αυτα τα υλικα θα γεμισουν βιολογια και το νερο θα φιλτραρεται επαρκως.

α) αν εχεις λιγοτερο υλικο τοτε δεν θα φτανει να φιλτραριστει σωστα το νερο,

β) αν εχεις περισσοτερο υλικο τοτε θα μενει χωρος ακατοικητος (που ομως αν καποια στιγμη αυξηθουν οι ρυποι θα υπαρχει διαθεσιμος για να κατοικηθει).

Η γνωμη μου ειναι οτι καλο ειναι να εχουμε παραπανω υλικο απο το απαραιτητο και αχρειαστο να ειναι.

3. Το σφουγγαρι δεν μπορει να κανει διασπορα του νερου σε ολα το πλατος του καδου οπως το ehfimech (εγω το σφουγγαρι το βαζω μετα το ehfimech για να κρατα το χοντρα).

Αν βαλω ehfisinth που στην ουσια ειναι σφουγγαρι "υαλοβαμβακα" θα εχω τα πλεονεκτηματα αλλα και τα μειονεκτηματα που εχει ενα τετοιο υλικο στην αρχη της σειρας των υλικων μεσα σε φιλτρο της eheim.

Δηλαδη θα βουλωνει γρηγορα αφου ειναι το πιο ψιλοτρυπο αφουγγαρι που υπαρχει και θα πρεπει να βγαζω ολα τα υλικα εξω (αφου ειναι στον πατο του καδου) για να το αλλαξω/καθαρισω/ξεβουλωσω <_<

Link to comment
Share on other sites

2. Αρα είναι καλύτερα ή οχι τα 2 λίτρα substrat pro απο το 1 siporax?

3. Μα αφού δεν κρατάει σκουπίδια το ehfimech και έτσι κι αλλιώς καταλήγουν πάλι στα σφουγγάρια... Μονο για την διανομη του νερόυ; Αμα είναι κόβω κομματάκια σωλήνα και τα ρίχνω μέσα...

Link to comment
Share on other sites

3. Μα αφού δεν κρατάει σκουπίδια το ehfimech και έτσι κι αλλιώς καταλήγουν πάλι στα σφουγγάρια... Μονο για την διανομη του νερόυ; Αμα είναι κόβω κομματάκια σωλήνα και τα ρίχνω μέσα..

Το ehfimech είναι στρατηγικά τοποθετημένο εκεί για να δημιουργεί χώρο χαμηλής ροής

με μεγάλη συνολική διατομή και μεγάλο κενό χώρο. Έτσι ώστε να επικάθεται η ποιο

βαριά ύλη και όταν αποσυντίθεται και διογκώνεται να μι φράζει το σφουγγάρι.

Έχω την εντύπωση ότι η επιφάνεια του αποσαθρώνεται και μένει αρκετά καθαρή

σε σχέση με άλλα υλικά και δεν μπουκώνει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το ehfimech είναι στρατηγικά τοποθετημένο εκεί για να δημιουργεί χώρο χαμηλής ροής

με μεγάλη συνολική διατομή και μεγάλο κενό χώρο. Έτσι ώστε να επικάθεται η ποιο

βαριά ύλη και όταν αποσυντίθεται και διογκώνεται να μι φράζει το σφουγγάρι.

Έχω την εντύπωση ότι η επιφάνεια του αποσαθρώνεται και μένει αρκετά καθαρή

σε σχέση με άλλα υλικά και δεν μπουκώνει γρήγορα.

<_<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα το Eheim Media Set του 2213 θα άφηνα και το

καλαθάκι μέσα(αυτό έχω κάνει).

Το να βγάλεις το καλαθάκι θα σου μεγαλώσει τη χωρητικότητα

χωρίς να ξέρεις αν μπορεί να το εκμεταλλευτεί η ροή του φίλτρου.

Θα χάσεις όμως την ευκολία να κάνεις γρήγορο καθαρισμό.

Είναι καλά μελετημένα προϊόντα και δεν έχουν ανάγκη από αυτοσχεδιασμού.

Δες:

Eheim Mechanical filtration

Eheim Biological filtration

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...