Jump to content

Παρέλαση 25ης Μαρτίου 2010


Recommended Posts

Πως γινεται οταν ανοιγει τετοιο θεμα,να υπαρχουν παντα αλεξιπτωτιστες;;;;;

Και δε μιλαω για ΛΟΚ........................

:thumbup::) ............ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 206
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

georgarask αμολάς το μελάνι σου και ξεχνάς να απαντήσεις !!!

Περιμένω εδώ την απάντηση σου .

Δεν το ειχα δει ... τωρα που το ειδα σου απαντησα! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο ειναι πολιτικη, δεν ειναι τσαμπουκας, δινεις λιγο τυρακι για να γλιτωσεις την φακα, οι απενταντι θελαν διακαως να "τσιμπησουμε". Το χειριστικε μια χαρα ο πρωθυπουργος τοτε.

πιο τυρακι ρε φιλε;σ αρεσε δηλαδη που φανηκες ΄΄κοτα΄΄;που οι απεναντι σου μπηκαν στα εδαφη σου κι εσυ εκανες την παπια;που οι ο.υ.κ. κλεγαν γιατι δεν τους αφησαν να τους πεταξουν στη θαλασσα;και τι χειριστικε καλα ο τοτε προθυπουργος;που ελεγε ευχαριστω στους αμερικανους;θα τρελαθουμε τελειως τωρα;

Link to comment
Share on other sites

πιο τυρακι ρε φιλε;σ αρεσε δηλαδη που φανηκες ΄΄κοτα΄΄;που οι απεναντι σου μπηκαν στα εδαφη σου κι εσυ εκανες την παπια;που οι ο.υ.κ. κλεγαν γιατι δεν τους αφησαν να τους πεταξουν στη θαλασσα;και τι χειριστικε καλα ο τοτε προθυπουργος;που ελεγε ευχαριστω στους αμερικανους;θα τρελαθουμε τελειως τωρα;

Αν η λύση σε τέτοιου είδους προκλήσεις ονομάζεται ΟΥΚ και αν είναι να κάνουμε τα παιδιά να μη κλαίνε, καήκαμε!

*edit* Φυσικά δεν παίρνω το μέρος της "Πρωθυπουργάρας" ονόματι Σημίτης.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση πολέμου με τους γείτονες το ξέρει κανείς ή τσάμπα μιλάμε? Και ΑΝ (λέμε ΑΝ) έρθουν τα πάνω κάτω, ξέρετε ποιες θα είναι οι συμμαχίες και με ποιον τρόπο θα διεξαχθούν αυτοί οι πόλεμοι?

Μην ξεχνας οτι οι Τουρκοι θεωρουν casus belli (αιτια πολεμου) το ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟ σου δικαιωμα (που σου το εδωσαν διεθνη δικαστηρια) να αυξησεις τα 6 μιλια της ακτογραμμης σου σε 12...

Εισαι υπο απειλη πολεμου λοιπον! Πολλα χρονια τωρα... και τι κανεις; Μοκο κανεις!

Και με το να κανεις μοκο, απλα χανεις το αιγαιο, το οποιο, με την υπαρχουσα κατασταση, κατεχεις το 47% του μονο!

Κι όταν μου λέτε για συντονισμένες προσπάθειες... Εγώ ξέρω πως πολιτική, στρατιωτική και εκκλησιαστική ηγεσία έκανε διαπραγματεύσεις όταν οι αντάρτες έπαιρναν πίσω ελληνικά εδάφη... Ακόμα και στα σχολικά βιβλία (παραδόξως) αναφέρονται τέτοια περιστατικά. Δεν έκανε σε κανέναν την περιέργεια να το ψάξει λίγο παραπάνω?

Αυτο δεν εχει καμια σχεση με την απαντηση που ζητησες, ανοιξε νεο θεμα και τα λεμε εκει! :)

Όσον αφορά τους ανώνυμους ήρωες των πυρκαγιών, είναι άλλη κουβέντα.

Και αυτους τους τιμαμε με την παρελαση.. Και η πυροσβεστικη κατεβαινει!

Εγώ ζήτησα απόδειξη της χρησιμότητάς τους. Και άλλοι πιλότοι θα μπορούσαν να κάνουν αυτή τη δουλειά. Το ότι έτυχε να το κάνουν αυτοί δεν σημαίνει και κάτι. Είναι σαν να λέμε ότι η αστυνομία είναι απαραίτητη επειδή βγάζει ταυτότητες λες και δεν μπορούν άλλοι να βγάλουν!

Ξερεις καμια αλλη σχολη πιλοτων στην Ελλαδα εκτος απο την Σχολη Ικαρων;

Ολα τα πολιτικα αεροπλανα πρωην Ικαροι τα πετουν... Και τα πυροσβεστηκα αεροπλανα!

Αλλα ο συλλογισμος αυτος ειναι λαθος απο την αρχη κατα την αποψη μου.

Λες: αν δεν πετουσαν τα αεροπλανα αυτοι που σκοτωθηκαν, θα τα πετουσαν αλλοι.

Αυτοι οι αλλοι τι θα ηταν; χασαπηδες;

Με τι γνωσεις και με ποια εκπαιδευση θα πεταξει ενας οποιοςδηποτε ενα F-16?

Που ξερεις τι εκπαιδευση χρειαζετε και τι σωματικη κατασταση...

Οταν μιλαμε για εκπαιδευση, μιλαμε για στρατο... ή κατι σαν στρατο αν το θελεις ετσι!

Αλλα παλι στρατο θα τον λεγαμε!

Πως γινεται οταν ανοιγει τετοιο θεμα,να υπαρχουν παντα αλεξιπτωτιστες;;;;;

Και δε μιλαω για ΛΟΚ........................

Αν μιλας για μενα, συγγνωμη, αλλα αν το σιτε σας δεχοταν το εμαιλ που εχω στο gmail θα ημουν μελος τουλαχιστον 4-5 μερες ΠΡΙΝ ανοιξει αυτο το θεμα! ;)

Αλλα και παλι δεν φταιω εγω... Ετυχε!

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

Αν η λύση σε τέτοιου είδους προκλήσεις ονομάζεται ΟΥΚ και αν είναι να κάνουμε τα παιδιά να μη κλαίνε, καήκαμε!

*edit* Φυσικά δεν παίρνω το μέρος της "Πρωθυπουργάρας" ονόματι Σημίτης.

απ ολα οσα εγραψα φιλε μου αυτο για τα ο.υ.κ. κρατησες;το οτι φανηκες κοτα δηλαδη δε σε πειραξε.σαν να λεμε οτι εισαι στο σπιτι σου κι ερχεται καποιος με μαγκια και σου λεει οτι κι αυτος θα μενει εδω κι εσυ αντι να τον σακατεψεις στις μπουνιες του λες κι ευχαριστω περαστε.οκ.εγω φιλε μου εχω τελειως διαφορετικα πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου achilleas ΟΧΙ,δεν μιλαω για σενα :)

Ε, τοτε μιας και εισαι moderator, φτιαξε την εγγραφη να δεχεται gmail γιατι μπηκα με το εμαιλ της γυναικας μου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου achilleas ΟΧΙ,δεν μιλαω για σενα ;)

Η ειρωνεια παει για μενα ...

Μη το ψαχνετε :)

... εγω απαντησα γιατι ο "δικτακτωρ" κλειδωσε το θεμα τωρα απο εκει και περα περι ορεξεως ... σπανακοπιτα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ε, τοτε μιας και εισαι moderator, φτιαξε την εγγραφη να δεχεται gmail γιατι μπηκα με το εμαιλ της γυναικας μου! :)

Τεχνικοί λόγοι δεν μας αφήνουν να γίνει αυτό .

Άνοιξε εδω ένα νέο θέμα με το πρόβλημά σου να το δουν οι διαχειριστές .

Link to comment
Share on other sites

Πάγια άποψη μου είναι πως με το να συζητάμε πράγματα που μας χωρίζουν, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να εμβαθύνουμε την αντιπαλότητα. Το ότι υπάρχουν πράγματα που μας χωρίζουν είναι γνωστό και χιλιοειπωμένο. Το δύσκολο είναι να βρεθούν πράγματα που μας ενώνουν, όπως ο λόγος που είμαστε όλοι μέλη αυτού του φόρουμ, η αγάπη μας για κάτι.

Έχοντας πει αυτό, να σημειώσω πως συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις του stormtrooper.

Link to comment
Share on other sites

εγω δνε αντεξα να διαβασω τα παντα....αλλα να σας πω κατι απο προσωπικη πειρα που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να διαψευσει....

ολα ειναι μια κοροιδια!

η αστυνομια,ο στρατος και ολα τα υπολοιπα.....

ειναι ισως το μοναδικο σημειο που συμφωνω με τον φιλο μου τοv trouper.

αισχος λοιπον σε αυτους που εφτασαν την χωρα μας σε τετοια καταντια....

μια αγαπημενη μου φραση...

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΒΓΑΖΕΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥ ΗΡΩΕΣ

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε achilleas μιας και αχολούμαι με την πολιτική αεροπορία (εκπαιδεύομαι για επαγγελματίας χειριστής) να σου πω ότι κάνεις λάθος για τους πιλότους. Στην πολιτική αεροπορία δεν πετάνε πιλότοι από την σχολή Ικάρων παλιότερα γινόταν κι αυτό κατά καιρούς. Στην Ελλάδα αλλά και σε όλο τον κόσμο υπάρχουν πάρα πολλές σχολές επαγγελματιών χειριστών πολιτικής αεροπορίας, είναι όλες (σε όλο τον κόσμο) ιδιωτικές και δεν είναι ούτε θεωρούνται στρατιωτικές σχολές. Επίσης για να πετάξεις επιβατικό αεροσκάφος αν είσαι από Ικάρων πρέπει να κάνεις διαφορετική και επιπλέον εκπαίδευση όπως επίσης και κάποιος που πετάει επιβατικά δεν μπορεί να πετάξει μαχητικά χωρίς την σχετική εκπαίδευση γιατί έχουν διαφορετικά συστήματα και πολλές άλλες σημαντικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται οταν ανοιγει τετοιο θεμα,να υπαρχουν παντα αλεξιπτωτιστες;;;;;

πως με καταλαβες? :)

Link to comment
Share on other sites

εγω δνε αντεξα να διαβασω τα παντα....αλλα να σας πω κατι απο προσωπικη πειρα που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να διαψευσει....

ολα ειναι μια κοροιδια!

η αστυνομια,ο στρατος και ολα τα υπολοιπα.....

ειναι ισως το μοναδικο σημειο που συμφωνω με τον φιλο μου τοv trouper.

αισχος λοιπον σε αυτους που εφτασαν την χωρα μας σε τετοια καταντια....

μια αγαπημενη μου φραση...

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΒΓΑΖΕΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥ ΗΡΩΕΣ

Αρα να τα καταργησουμε ολα αφου δεν εχουν λογο υπαρξης...

Και το δημοσιο τομεα μιας και ειναι ζημιογονος και δεν κανουν και τιποτα...

Και τον στρατο, και την αστυνομια...

Πυροσβεστικη θελουμε; Μπορουμε να την καταργουμε το χειμωνα, και να την εχουμε μονο το καλοκαιρι!

(που αλλωστε αυτο κανουμε! Με τους εποχιακους..)

Να φυγει και η εκκλησια που ολα τα κακα σε αυτον τον τοπο αυτή τα εφερε!

Εμεινε τιποτα αλλο;

Συγνωμη ρε παιδια αλλα εμενα αυτα μου φαινονται πολυ μηδενιστικα... ΜΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ!

Φίλε achilleas μιας και αχολούμαι με την πολιτική αεροπορία (εκπαιδεύομαι για επαγγελματίας χειριστής) να σου πω ότι κάνεις λάθος για τους πιλότους. Στην πολιτική αεροπορία δεν πετάνε πιλότοι από την σχολή Ικάρων παλιότερα γινόταν κι αυτό κατά καιρούς. Στην Ελλάδα αλλά και σε όλο τον κόσμο υπάρχουν πάρα πολλές σχολές επαγγελματιών χειριστών πολιτικής αεροπορίας, είναι όλες (σε όλο τον κόσμο) ιδιωτικές και δεν είναι ούτε θεωρούνται στρατιωτικές σχολές. Επίσης για να πετάξεις επιβατικό αεροσκάφος αν είσαι από Ικάρων πρέπει να κάνεις διαφορετική και επιπλέον εκπαίδευση όπως επίσης και κάποιος που πετάει επιβατικά δεν μπορεί να πετάξει μαχητικά χωρίς την σχετική εκπαίδευση γιατί έχουν διαφορετικά συστήματα και πολλές άλλες σημαντικές διαφορές.

Αρα σαν να λεμε...

Δεν μπορει ο οποιοσδήποτε να πιλοταρει οτιδηποτε...

Αυτο λεω σε απαντηση του φιλου stormtrooper που λεει οτι αν δεν ηταν αυτοι θα ήταν καποιοι άλλοι, προφανως εκτος στρατου ή πολεμικης αεροποριας.

Και επισης λεω οτι αυτος που θα πιλοταρει το μαχητικο, ειναι εκπαιδευμενος!

Αυτο κανει και ο στρατος! δεν κανει τιποτα παραπανω...

Ποσο δυσκολο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα εμενα αυτα μου φαινονται πολυ μηδενιστικα... ΜΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ!

Ετσι φαινονται αληθεια.

Οταν κατι δεν λειτουργει σωστα, πρεπει να πεσει Format. Αυτο δεν ειναι μηδενιστικο?

Μετα το Format ομως δεν λειτουργει καλυτερα ο υπολογιστης, αφου εχει πεταξει ολα τα αχρηστα απο το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

πιο τυρακι ρε φιλε;σ αρεσε δηλαδη που φανηκες ΄΄κοτα΄΄;που οι απεναντι σου μπηκαν στα εδαφη σου κι εσυ εκανες την παπια;που οι ο.υ.κ. κλεγαν γιατι δεν τους αφησαν να τους πεταξουν στη θαλασσα;και τι χειριστικε καλα ο τοτε προθυπουργος;που ελεγε ευχαριστω στους αμερικανους;θα τρελαθουμε τελειως τωρα;

Σε παρακαλω πιο κοσμιες εκφρασεις, ιδιως σε ενα τετοιο θεμα με διαφωνιες.

Απο ενα "ρε φιλε" ξεκινανε πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι φαινονται αληθεια.

Οταν κατι δεν λειτουργει σωστα, πρεπει να πεσει Format. Αυτο δεν ειναι μηδενιστικο?

Μετα το Format ομως δεν λειτουργει καλυτερα ο υπολογιστης, αφου εχει πεταξει ολα τα αχρηστα απο το συστημα?

Σωστααααααα! Αλλα παλι, λειτουργικο συστημα θα βαλεις! ΔΕΝ μπορεις να μην βαλεις!

Γιατι χωρις αυτο δεν εχεις pc, εχεις απλα ενα αχρηστο κουτι!

Και μια που πηγαμε εκει, αν με ρωτουσες πριν απο 6-7 χρονια, θα σου ελεγα οτι τα anti-virus ειναι ολα αχρηστα! Βαρια, και κολλανε το συμπαν! Και σιγα τωρα, που θα πιασω εγω ιο!

Ποιος; Εγω! Ας γελασω...

Μετα ομως απο μια "καλή" επισκεψη απο εναν ιο που μου εκαψε δυο δισκους και μητρικη...

Αλλαξα γνωμη αλλα ήταν ήδη πολυ αργα! :)

Έγινε επεξεργασία - achilleas
Link to comment
Share on other sites

Αρα να τα καταργησουμε ολα αφου δεν εχουν λογο υπαρξης...

Και το δημοσιο τομεα μιας και ειναι ζημιογονος και δεν κανουν και τιποτα...

Και τον στρατο, και την αστυνομια...

Πυροσβεστικη θελουμε; Μπορουμε να την καταργουμε το χειμωνα, και να την εχουμε μονο το καλοκαιρι!

(που αλλωστε αυτο κανουμε! Με τους εποχιακους..)

Να φυγει και η εκκλησια που ολα τα κακα σε αυτον τον τοπο αυτή τα εφερε!

Εμεινε τιποτα αλλο;

Συγνωμη ρε παιδια αλλα εμενα αυτα μου φαινονται πολυ μηδενιστικα... ΜΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ!

Αρα σαν να λεμε...

Δεν μπορει ο οποιοσδήποτε να πιλοταρει οτιδηποτε...

Αυτο λεω σε απαντηση του φιλου stormtrooper που λεει οτι αν δεν ηταν αυτοι θα ήταν καποιοι άλλοι, προφανως εκτος στρατου ή πολεμικης αεροποριας.

Και επισης λεω οτι αυτος που θα πιλοταρει το μαχητικο, ειναι εκπαιδευμενος!

Αυτο κανει και ο στρατος! δεν κανει τιποτα παραπανω...

Ποσο δυσκολο ειναι;

Ακριβώς, με βάση τη λογική κάποιων γιατί να (beep) τη γυναίκα μας...αφου μπορεί (με την καταλληλη εκπαίδευση) να το κάνει κάποιος άλλος ;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστααααααα! Αλλα παλι, λειτουργικο συστημα θα βαλεις! ΔΕΝ μπορεις να μην βαλεις!

Γιατι χωρις αυτο δεν εχεις pc, εχεις απλα ενα αχρηστο κουτι!

Και μια που πηγαμε εκει, αν με ρωτουσες πριν απο 6-7 χρονια, θα σου ελεγα οτι τα anti-virus ειναι ολα αχρηστα! Βαρια, και κολλανε το συμπαν! Και σιγα τωρα, που θα πιασω εγω ιο!

Ποιος; Εγω! Ας γελασω...

Μετα ομως απο μια "καλή" επισκεψη απο εναν ιο που μου εκαψε δυο δισκους και μητρικη...

Αλλαξα γνωμη αλλα ήταν ήδη πολυ αργα! :)

Λειτουργικο ναι, αλλα οχι αυτο που υπαρχει.

Η τεχνολογια προχωραει.

Τωρα ειναι λες και τρεχουμε με vista.

Και antivirus, αλλα οχι καποιο που ειναι πανυβαρο και δεν κανει τιποτα, μονο και και μονο για να λεμε οτι εχουμε προστασια και να το πληρωνουμε και χρυσο για να να δημιουργει προβληματα αντι να τα λυνει.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικο ναι, αλλα οχι αυτο που υπαρχει.

Η τεχνολογια προχωραει.

Τωρα ειναι λες και τρεχουμε με vista.

Και antivirus, αλλα οχι καποιο που ειναι πανυβαρο και δεν κανει τιποτα, μονο και και μονο για να λεμε οτι εχουμε προστασια και να το πληρωνουμε και χρυσο για να να δημιουργει προβληματα αντι να τα λυνει.

Ακριβως οπως τα λες ειναι!

Με την μονη διαφορα οτι τα προβληματα, τα δημιουργουν οι δημοσιογραφοι, στελνωντας spam σε ολον τον κοσμο με τις αποψεις τους, τις οποιες εμεις σονι και καλα "ΠΡΕΠΕΙ" να ασπαστουμε!

Οποιος δεν συμβαδιζει με τις αποψεις τους, κινδυνευει να χαρακτηριστει απο εθνικιστης, μεχρι τρελος!

Και δυστυχως πολλοι το κανουν! Τις ασπαζωνται χωρις δευτερη κουβεντα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα λες ειναι!

Με την μονη διαφορα οτι τα προβληματα, τα δημιουργουν οι δημοσιογραφοι, στελνωντας spam σε ολον τον κοσμο με τις αποψεις τους, τις οποιες εμεις σονι και καλα "ΠΡΕΠΕΙ" να ασπαστουμε!

Οποιος δεν συμβαδιζει με τις αποψεις τους, κινδυνευει να χαρακτηριστει απο εθνικιστης, μεχρι τρελος!

Και δυστυχως πολλοι το κανουν! Τις ασπαζωνται χωρις δευτερη κουβεντα!

Δηλαδη η κατασταση που εχουμε φτασει ειναι αποψη των δημοσιογραφων?? :)

Link to comment
Share on other sites

Το πιάσατε από δω το πιάσατε από κει απ' όπου και να το πιάσετε το θέμα καίει (όπως πάντα).

Στο τέλος κατέληξε να παρομοιάζεται με τα Windows (άραγε αυτό πρέπει να μας οδηγεί σε συνειρμούς ??).

Τα σώματα ασφαλείας σε οποιαδήποτε κρατική οντότητα (λαοκρατική, αριστοκρατική, δημοκρατική ή τρεχαγυρευοκρατική) ασκούν νόμιμη βία με δικαιώματα που θεωρητικά τους τα δίνουμε εμείς μέσω των εκπροσώπων μας (είτε σας αρέσει είτε δεν σας αρέσει). Αυτός είναι ο ρόλος τους, τελεία. Η νόμιμη βία που καλούνται να ασκήσουν στοχεύει στη διατήρηση της κρατικής οντότητας (και φυσικά των αρχόντων της) και παράπλευρα στην προστασία των υπηκόων της (συχνά παρεκτρέπεται και προστατεύει τους σφετεριστές της εξουσίας αντί τους έχοντας την λαϊκή εντολή διακυβέρνησης).

Κάθε φορά λοιπόν που βλέπετε τα ΜΑΤ να απωθούν για να το πω ευγενικά να θυμάστε ότι εσείς τους έχετε δώσει την εντολή και ανάμεσα τους είναι δικά σας παιδιά (φίλοι, θείοι, πατεράδες, μαμάδες ενίοτε) είτε το θέλετε είτε δεν το θέλετε. Αν συμφωνείτε ή όχι με τους απωθούμενους - δαρμένους (που στο κάτω κάτω αποκλείεται να συμφωνούμε όλοι) δεν αφορά το σώμα το οποίο παίρνει εντολές από αυτούς που με βάση την αρχή της πλειοψηφίας κυβερνούν.

Νομίζω ότι στη χώρα μας δεν μπορέσαμε ποτέ να το χωνέψουμε αυτό (φύσει ατομικιστές, απείθαρχοι σε κάθε εξουσία ακόμη και στα σπίτια μας, κατά συρροή παραβάτες όχι μόνο αντιλαϊκών νόμων ή δικτατορικών καθεστώτων αλλά ακόμη και κανονισμών που φανερά έχουν θεσπιστεί για να μας προστατεύσουν, αλλά και φανεροί ή κρυφοί οπαδοί μιας ουτοπικής αναρχικής κοινωνίας που μάλλον οι περισσότεροι δεν γνωρίζουμε για τι μιλάμε ή απλά ονειρευόμαστε να έχουμε το δικό μας μαγαζί χωρίς αφεντικά). Από την άλλη πλευρά φαίνεται ότι η μακρά περίοδος δικτατορίας (τώρα για να σας στενοχωρήσω, τι να πουν και οι Ισπανοί και οι Πορτογάλοι αυτοί έπρεπε όλοι να είχαν κάψει τη χώρα τους 15 φορές για να βγάλουν το άχτι τους από αυτά που τράβηξαν) μας οδήγησε στο να θεωρούμε κάθε είδος κρατικής βίας ως προσβολή των ατομικών μας ελευθεριών. (που για μένα προσβάλλονται εξίσου όταν δεν μπορούμε να πάμε στη δουλειά επειδή κάποιος θεωρεί καλό να κλείνει τους δρόμους, όταν απεργούν στη ΔΕΗ, όταν μας φτύνουν στις δημόσιες υπηρεσίες, όταν δεν μας δίνουν απόδειξη, όταν φανερά μας κλέβουν επαγγελματίες, έμποροι, πολιτικοί κλπ, όταν πεθαίνουμε στα νοσοκομεία, όταν οι φόροι που πληρώνω εγώ και πενέξι ακόμη δεν πάνε εκεί που πρέπει κλπ κλπ κλπ) .

Πιθανώς σε μία κοινωνία αυτοοργάνωσης χωρίς επόπτες αλλά με λαϊκές επιτροπές να μην υπάρχει κρατική βία (επιτρέψτε μου όμως να αμφιβάλλω σοβαρά: (α) για τη πιθανότητα να υπάρξει μια τέτοια κοινωνία (β) ότι ακόμη κι αν υπάρξει, ότι η ανθρώπινη ανταγωνιστική φύση δεν θα οδηγήσει αμέσως στην ανάδειξη αρχηγών που θα χρειάζονται όργανα προστασίας).

Ερχόμαστε και στο στρατό που ο ρόλος του είναι επίσης να διαφυλάττει το καθεστώς (δημοκρατικό ή άλλο) από εξωτερικούς εχθρούς και δευτερευόντως εσωτερικούς. Και ο στρατός φυσικά ασκεί ΝΟΜΙΜΗ στρατιωτική βία με βάση τα καθήκοντα που θεωρητικά του αναθέτουμε εμείς είτε πάλι το θέλετε είτε όχι (διαβάστε και το σύνταγμα).

Η πιθανή αντιπάθεια που τρέφετε (τρέφουμε) προς τους πολιτικούς που είναι σύμφωνα με το σύνταγμα (ο πρωθυπουργός) ο ανώτατος στρατιωτικός άρχων δεν πρέπει να μπερδεύεται με το ρόλο του στρατού και των λοιπών σωμάτων. Επίσης αντιπάθεια μπορεί να τρέφετε σε κάποιον καραβανά που συναντήσατε στη θητεία σας, αλλά και αυτός αποτελεί μία εκδοχή μίας κλειστής κοινωνίας με τους δικούς της κανόνες.

Αντιλαμβάνομαι τις ανησυχίες σου Νίκο (storm) και ως ένα βαθμό έχουν βάση, που όμως για άλλη μια φορά (κάπου αλλού στο είχα γράψει πάλι αλλά δε θυμάμαι που) τις εκφράζεις κάπως αφοριστικά και κάθετα και επομένως το ίδιο πιθανώς επικίνδυνα όπως ακριβώς και η διαμετρικά αντίθετη πλευρά.

Πραγματικά ίσως το ιδανικό θα ήταν όντως να ζούσαμε σε αποστρατικοποιημένες, αταξικές, ειρηνικές, απάτριδες ή ότι άλλο θέλετε κοινωνίες (μπορεί να είναι ο παράδεισος που χάσαμε αν υπήρξε ποτέ).

Εμείς μπορεί να το θέλουμε. Οι γείτονες μας όμως δεν ξέρω αν είναι τόσο ώριμοι όπως εμείς στην πορεία τους προς τον παράδεισο ( :) ). Το ανέκδοτο με το καλαμπόκι και τις κότες το θυμάστε ?

Όσο για τα συνθήματα (αν ακούστηκαν γιατί δεν το είδα προσωπικά) επειδή έχω περάσει εν μέρει από παρόμοια εκπαίδευση τέτοιου είδους πρακτικές είναι συνήθεις μέσα στο στράτευμα (γράφτηκε και πιο πάνω). Όποιος δεν έχει περάσει από τέτοια εκπαίδευση δεν νομίζω ότι μπορεί να μπει στο νόημα (είναι σαν reality). Από κει και πέρα τέτοια συνθήματα σε άλλο χώρο τόπο και συγκυρία μοιάζουν όχι απλά ρατσιστικά αλλά είναι γελοία και επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Ενω αυτο ειναι καλυτερο ε????απλα Ντροπη.... :)

συγνώμη γιατί εγώ δεν κατάλαβα γιατί είναι ντροπή?Οι συγκεκριμένοι της παρέλασης νομίζω και κάτι τέτοια κομμάτια παιδικά θα ακούνε μιας και το μυαλό τους έχει μεινει στο batman και στον axionman

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...