Jump to content

στησιμο ενυδρειου για δισκους


gregory32

Recommended Posts

καλημερα.

αφου λοιπον αποφασισα και γω να μπω στον κοσμο των δισκων αδειασα το trigon 190 που εχω και αρχισα το στησιμο απο την αρχη.

εχω βαλει υποστρομα της sera floredepot και (δυστηχως η εφτυχως) ασπρη χαλαζιακη αμμο. γνωριζω οτι θελει σκουροχρωμη αλλα ειναι και θεμα εμφανισης.

στο ενυδρειο θα μπουνε 4 δισκοι και παλι οριακα... οπως μου ειπανε.

ο εξοπλισμος eheim 2215 και tetra uv 400 μεχρι στιγμης. το ενυδρειο ειναι σε λειτουργια εδω και δυο εβδομαδες και περιμενο μεχρι τελη ιουνιου για να βαλο τα φυτα (ισως το κανο και λιγο πικνοφυτεμενο)

οι ερωτησεις μου ειναι:

1. η uv 400 συνδεετε στην εξοδο του eheim, αν ναι δεν επιρεαζει και την βιολογια του φιλτρου αφου καιει τα παντα? χρειαζετε να βαλο ριθμιστη ροης νερου πριν τη

uv ? και να χαμηλοσω την ροη νερου?

2. τον θερμοστατη jager που εχω μπορο να τον βαλο μεσα στο παλιο φιλτρο του ενυδρειου που εχω αδειασει?

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

αφου λοιπον αποφασισα και γω να μπω στον κοσμο των δισκων αδειασα το trigon 190 που εχω και αρχισα το στησιμο απο την αρχη.

εχω βαλει υποστρομα της sera floredepot και (δυστηχως η εφτυχως) ασπρη χαλαζιακη αμμο. γνωριζω οτι θελει σκουροχρωμη αλλα ειναι και θεμα εμφανισης.

στο ενυδρειο θα μπουνε 4 δισκοι και παλι οριακα... οπως μου ειπανε.

ο εξοπλισμος eheim 2215 και tetra uv 400 μεχρι στιγμης. το ενυδρειο ειναι σε λειτουργια εδω και δυο εβδομαδες και περιμενο μεχρι τελη ιουνιου για να βαλο τα φυτα (ισως το κανο και λιγο πικνοφυτεμενο)

οι ερωτησεις μου ειναι:

1. η uv 400 συνδεετε στην εξοδο του eheim, αν ναι δεν επιρεαζει και την βιολογια του φιλτρου αφου καιει τα παντα? χρειαζετε να βαλο ριθμιστη ροης νερου πριν τη

uv ? και να χαμηλοσω την ροη νερου?

2. τον θερμοστατη jager που εχω μπορο να τον βαλο μεσα στο παλιο φιλτρο του ενυδρειου που εχω αδειασει?

:wootwoot:

26363[/snapback]

1. Ναι συνδέετε στην έξοδο του φίλτρου. Όχι δεν επηρεάζει την βιολογία του φίλτρου γιατί απλά δεν καίει τα πάντα όπως λές. Για να συμβεί αυτό δές τις απαντήσεις του Νίκου του Ψάλτη σε παρεμφερή topic. Ναι καλό θα ταν να βάλεις ρυθμιστή ξεχωριστό με Τ έτσι ώστε να μην κόψεις την ροή του φίλτρου σου αλλά και να χεις την σωστή αναλογία που χρειάζεται η λάμπα.

2. Όσο για τον θερμοστάτη δεν κατάλαβα τι εννοείς !

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι συνδέετε στην έξοδο του φίλτρου. Όχι δεν επηρεάζει την βιολογία του φίλτρου γιατί απλά δεν καίει τα πάντα όπως λές. Για να συμβεί αυτό δές τις απαντήσεις του Νίκου του Ψάλτη σε παρεμφερή topic. Ναι καλό θα ταν να βάλεις ρυθμιστή ξεχωριστό με Τ έτσι ώστε να μην κόψεις την ροή του φίλτρου σου αλλά και να χεις την σωστή αναλογία που χρειάζεται η λάμπα.

2. Όσο για τον θερμοστάτη δεν κατάλαβα τι εννοείς !

26368[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι συνδέετε στην έξοδο του φίλτρου. Όχι δεν επηρεάζει την βιολογία του φίλτρου γιατί απλά δεν καίει τα πάντα όπως λές. Για να συμβεί αυτό δές τις απαντήσεις του Νίκου του Ψάλτη σε παρεμφερή topic. Ναι καλό θα ταν να βάλεις ρυθμιστή ξεχωριστό με Τ έτσι ώστε να μην κόψεις την ροή του φίλτρου σου αλλά και να χεις την σωστή αναλογία που χρειάζεται η λάμπα.

2. Όσο για τον θερμοστάτη δεν κατάλαβα τι εννοείς !

26368[/snapback]

1. που θα βρω τ και ρυθμιστη εδο στην θεσσαλονικη? σε ποιο pet shop?

2. το φιλτρο του ενυδρειου το αδειασα αφου λειτουργουσε με το eheim 2215.

εχω θερμοστατη jager, μπορο να τον βαλο μεσα στο κουτι(φιλτρο) που εχει ενσωματομενο το ενυδρειο αφου ειναι αδειο πλεον?

Link to comment
Share on other sites

1. που θα βρω τ και ρυθμιστη εδο στην θεσσαλονικη? σε ποιο pet shop?

2. το φιλτρο του ενυδρειου το αδειασα αφου λειτουργουσε με το eheim 2215.

εχω θερμοστατη jager, μπορο να τον βαλο μεσα στο κουτι(φιλτρο) που εχει ενσωματομενο το ενυδρειο αφου ειναι αδειο πλεον?

26372[/snapback]

Δεν ξέρω σε ποιο pet shop θα το βρείς. Αν και ενας σωλήνας Τ με βάνες για γρήγορη και εύκολη αποδέσμευση είναι ότι πρέπει.

Τώρα το να αφήσεις το εσωτερικό φίλτρο μέσα στο ενυδρείο μόνο και μόνο για να βάλεις μέσα τον θερμοστάτη το θεωρώ ανοησία.

Βγάλτο καλύτερα τελείως απο μέσα να κερδίσεις και χώρο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο πολυ . με βοηθεισες αρκετα απο την αρχη που μπενο εδω.

το εσωτερικο κουτι (φιλτρο) του ενυδρειου βγαινει? απο οτι εχω ακουσει ειναι κολιμενο πανο και δεν αφαιρειτε??

.... μιπως εχεις καποιο σχεδιο για την συνδεσμολογια του τ με τον ριθμιστη?

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά δεν βγάλεις το εσωτερικό φίλτρο θα σου πρότεινα να το λειτουργείς κανονικά ως μηχανικό (με υαλοβάμβακα) και μια αντλία για να περνάει το νερό (αλλιώς δεν θα υπάρχει κυκλοφορία και δεν θα ζεσταίνει σωστά ο θερμοστάτης)!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε gregory32

1. Η Eheim έχει τέτοια προϊόντα που ζητάς και θα τα βρεις σε όλα τα ενυδρειακά μαγαζιά. Πιθανά κάποιο μικρό συνοικιακό Pet shop να μην τα φέρνει, λόγω έλλειψης ζήτησης. Αν του τα παραγγείλεις όμως θα στα φέρει.

Χρειάζεσαι λοιπόν ένα "Τ" το οποία θα τοποθετήσεις στην έξοδο του φίλτρου σου. Από τη μία μεριά θα υπάρχει η κανονική επιστροφή του φίλτρου στο ενυδρείο σου και από την άλλη θα πηγαίνει πρώτα σε ένα ρυθμιστή ροής (βάνα) και κατόπιν στην είσοδο της UV λάμπας. Από εκεί θα υπάρχει ξεχωριστή επιστροφή στο ενυδρείο σου.

Στην παρακάτω διεύθυνση θα βρεις τα προϊόντα της Eheim, που σου προανέφερα.

T-branch piece και Shut-off valve

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27655_ehen

Υπάρχουν και άλλες εταιρείες βέβαια με τα ίδια αξεσουάρ όπως η Fluval.

Και τέλος η πιο φτηνή λύση είναι να τα προμηθευτείς από μαγαζί που πουλάει είδη ποτίσματος ή μεγάλο φυτώριο.

Δεν έχεις παρά να πάρεις ένα δείγμα του σωλήνα του φίλτρου σου και θα βρεις ότι ακριβώς χρειάζεσαι με ελάχιστο κόστος αγοράς.

2. Το εσωτερικό φίλτρο αν δεν το χρησιμοποιήσεις για κάτι άλλο, πχ μηχανικό ή χημικό, θα έλεγα να το βγάλεις εντελώς.

Έτσι θα κερδίσεις μεγαλύτερο χώρο στο ενυδρείο σου.

Σε καμία περίπτωση όμως, μην τοποθετήσεις μέσα τον θερμοστάτη. Οι λόγοι έχουν ήδη αναφερθεί και η χρήση κυκλοφορητή για να απομακρύνει το ζεσταμένο νερό το θεωρώ πλεονεξία άνευ σημασίας.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...