Jump to content

Γεννητούρια από Clown


Recommended Posts

Η διαδικασία του..."τοκετού" κράτησε μια ώρα περίπου... άντε να δούμε τι θα γίνει από εδώ και πέρα !!!

post-13206-1269886841_thumb.jpg

post-13206-1269886850_thumb.jpg

post-13206-1269886858_thumb.jpg

post-13206-1269886868_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό και κράτα μου έναν ''γελοτοποιό''.

:)

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη γέννα πριν λίγο καιρό (που δεν την αντιλήφθηκα εγκαίρως) δεν εκκολάφτηκαν καν.

Τώρα σ αυτήν θα προσπαθήσω μπας και τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!! αντε με το καλο να γινεις "μπαμπας" :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε!!

Αντε με το καλο!!

Αν τα καταφερεις..... θα στησω αλμυρα μονο και μονο για παρτυ σου και για τα παιδια σου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

πως σχεδιάζεις να συνεχίσεις ?

Κατ αρχήν περιμένω κάποιες συμβουλές από ευτυχισμένους μπαμπάδες αυτού του είδους.

Όταν πλησιάζει ο καιρός της εκκόλαψης θα τα βάλω σ ένα μικρό ενυδρείο που έχω (με νερό από το κυρίως ενυδρείο), κάποιο μικρό φίλτρο σφουγγαριού, βιολογικό υλικό, συχνές αλλαγές νερού και αυτές από το κυρίως ενυδρείο.

Όσο για τάισμα ζωντανό πλαγκτόν και rotifers.. αλλά που θα τα βρω αυτά είναι το θέμα !!!

Έχεις να προτείνεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

rotifers βρίσκουμε σχετικά εύκολα

δεν είμαι σίγουρος όμως αν είναι αρκετό αυτό όπως και αν είναι η κατάλληλη τροφή για τις πρώτες μέρες

νομίζω ότι στη αρχή (0-7 μέρες )δίνουν baby brine shrimp και αυτό δεν ξέρω που θα μπορούσες να το βρεις

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί κάτι της Ocean Nutrition το Instant Baby Brine Shrimp, το παρήγγειλα από το nemoworld...

Επίσης έχω σχεδόν πάντα έτοιμα (ζωντανά) Artemia...

Απ ότι μου είπαν τις πρώτες μέρες δεν θέλουν φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασεις οτι τα μωρα θελουν καθαρο νερο και πολυ-πολυ συχνο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τα Baby Brine Shrimp, και κανόνισε να εφοδιαστής με rotifers....

Αν σου γέννησαν σήμερα θα βγουν σε οκτώ με εννιά ημέρες, ετοίμασε το ενυδρείο που θα τα φιλοξενήσεις για να τα μεγαλώσεις.

Εδώ ένα δείγμα oπως το έφτιαξε ο φίλος μου ο Basil, αντέγραψε το ενυδρείο!!

post-2706-1269977849_thumb.jpg

Τις φώτο τις τράβηξα ένα δευτερόλεπτο από την στιγμή που έχει βγει από το αυγό, αυτό για να ξέρεις πως θα είναι.

post-2706-1269977041_thumb.jpg post-2706-1269977053_thumb.jpg

εδώ εννιά ημερών.

th_Picture003.jpg

Καλή επιτυχία!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τα Baby Brine Shrimp, και κανόνισε να εφοδιαστής με rotifers....

Αν σου γέννησαν σήμερα θα βγουν σε οκτώ με εννιά ημέρες, ετοίμασε το ενυδρείο που θα τα φιλοξενήσεις για να τα μεγαλώσεις.

Εδώ ένα δείγμα oπως το έφτιαξε ο φίλος μου ο Basil, αντέγραψε το ενυδρείο!!

post-2706-1269977849_thumb.jpg

Τις φώτο τις τράβηξα ένα δευτερόλεπτο από την στιγμή που έχει βγει από το αυγό, αυτό για να ξέρεις πως θα είναι.

post-2706-1269977041_thumb.jpg post-2706-1269977053_thumb.jpg

εδώ εννιά ημερών.

th_Picture003.jpg

Καλή επιτυχία!! ;)

μερακλίδικη δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν ευχαριστώ...

Το θέμα είναι που θα βρω rotifers..έχω μια βδομάδα καιρό μπροστά μου μέχρι να ετοιμαστώ (άρχισα κιόλας κάποιες ετοιμασίες)

Συλλέγω πληροφορίες και συμβουλές και ίσως καταφέρω κάτι στη πορεία.

Στην προηγούμενη γέννα έφτασαν μέχρι αυτό το σημείο.. αλλά το κατάλαβα πολύ αργά, την επομένη το πρωί δεν υπήρχε τίποτα.

Κάθε αρχή και δύσκολη

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Gamma Nutraplus complete feed της Tropical marine centre -περιεχει απο οτι λεει artemia,copepods,microalge και ROTIFERS.

Το ειχα παρει απο τον Γιαννη Osmosis aquariums.

Κανε του ενα τηλ μηπως εχει.

Ειναι ζουμι δεν εχει κομματια οποτε ισως να σου κανει δουλεια!

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Gamma Nutraplus complete feed της Tropical marine centre -περιεχει απο οτι λεει artemia,copepods,microalge και ROTIFERS.

Το ειχα παρει απο τον Γιαννη Osmosis aquariums.

Κανε του ενα τηλ μηπως εχει.

Ειναι ζουμι δεν εχει κομματια οποτε ισως να σου κανει δουλεια!

Αυτό που λες το έχω και νομίζω ότι είναι αυτό αλλά χωρίς τα Artemia... οπότε αν είναι θα μου κάνει τη δουλειά.

post-13206-1269985922_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Aiolos, αν κι εχω αποχωρησει πια απο τα forums με ενημερωσε για την προσπαθεια σου o geso (ενας απο τους πιο εμπειρους, γνωστες κι εραστες του θαλασσινου) και θεωρησα υποχρεωση να σου απαντησω κι εγω με την σειρα μου.

Πρωτα απ'ολα πρεπει να ξερεις οτι ευκαιριακη ολοκληρωμενη αναπαραγωγη στα κλοουνακια δεν υπαρχει.. Δεν εχει καμμια συγκριση με τα ειδη που γεννιουνται ζωντανα κι αυτο γιατι στα κλοουνακια πρεπει να παλεψεις εσυ, ετσι ωστε, να τα βοηθησεις να φθασουν στην μεταμορφωση. Στα ειδη που γεννιουνται ζωντανα εχει κανει το εργο της η φυση και εχει πραγματοποιηθει η μεταμορφωση, οποτε απο εκει κι επειτα ειναι αρκετα πιο απλα τα πραγματα.

Ο μοναδικος τροπος για να εχεις πιθανοτητες επιτυχιας στα κλοουνακια ειναι η διαθεσιμοτητα σε ζωντανο rotifer. Και δυστυχως αυτο ειναι μονο η μια παραμετρος ( η σημαντικοτερη φυσικα ), γιατι υπαρχουν παρα πολλες ακομα για να φθασεις στο τελος. ΟΛΑ γινονται, αλλα θα πρεπει να εχεις πολυ μεγαλη υπομονη, επιμονη και ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Τωρα που οι γονεις αρχισαν να γεννανε, θα συνεχιζουν και παλι, οποτε εχεις ολο τον χρονο να αποκτας εμπειριες.

Αναφορικα με τα αβγα απο rotifers, περα απο την παραγγελια μεσω του Internet, εγω ειχα προμηθευθει δυο-τρεις φορες απο το Water In και ειχα καλλιεργησει με επιτυχια rotifers για αρκετο διαστημα.

Λυπαμαι που δεν θα μπορω να συνεχιζω να σου απανταω, αλλα ειμαι σιγουρος για οτι απορια εχεις θα με ενημερωνει ο geso και θα βρισκουμε την λυση, αρκει να το πιστεψεις πραγματικα και να εχεις την υπομονη και το πεισμα να φθασεις μεχρι το τελος..

Ενενηκοστη μερα απο τα αγγελουδια μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...