Jump to content

Aquazone Forum


vag0s

Recommended Posts

Για να πούμε ένα φόρουμ μεγάλο ή μικρό βλέπουμε τον αριθμό των μελών και τις συνολικές δημοσιεύσεις που έχουν γίνει σε αυτό. Νομίζω ότι θα συμφωνήσετε λοιπόν, πως το aquazone.gr ανήκει στα "μεγάλα" φόρουμ. Αυτό το βλέπουν οι χρήστες του διαδικτύου, οτι εχει πολλά μέλη δηλαδή, και κάνουν εγγραφή στο aquazone, με σκοπό να πουλήσουν ή να ζητήσουν κάτι, μη ενυδρειακό τις περισσότερες φορές, χωρίς να ασχολούνται καν με το hobby. Aπλά γράφονται, επειδή θα έχουν περισσότερες πιθανότητες να δώσουν ή να βρουν κάτι, με τα τόσα μέλη που έχει πια αυτη η ενυδρειακή κοινότητα. Εγώ αυτό δεν το θεωρώ ουτε σωστό αλλά ούτε και "δίκαιο". ΄Δεν λέω να μην υπάρχει η κατηγορία "μη ενυδρειακά", αλλά να μπει ένα ελάχιστο όριο δημοσιεύσεων, κάτι αντίστοιχο με αυτό για το δικαίωμα ψήφου.΄Εχει παραγίνει το κακό και όσο περνάει ο καιρός ανοίγονται και περισσότερα τέτοια θέματα.

Θα ήθελα την γνώμη σας, οχι μόνο από διαχειριστές, συντονιστές, κλπ, απο όλους!

:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Καλό θα ήταν να μπει ελάχιστο όριο δημοσιεύσεων (πχ 50), αλλά για να μην πήξουμε στα spam (πχ Πολύ καλό, συγχαρητήρια κλπ) να υπάρχει και όριο στο πόσο καιρό είναι κάποιος μέλος (πχ 3 μήνες).

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει αγοραζει και οποιος δεν θελει δεν αγοραζει απο τους "αλεξιπτωτιστες".

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον stav.

το οριο δημοσιευσεων το βλεπω λιγο "ρατσιστικο".

και σιγα το κακο.

αν δεν σε ενδιαφερει δεν δινεις σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον stav. Γιατι δλδ θα πρέπει να ελέγχονται οι αγγελίες;

Με αγγελίες που δεν με ενδιαφέρουν δεν ασχολουμε. Αντίθετα αν κάτι με ενδιαφέρει δε κοιτάζω πόσες δημοσιεύσεις έχει ο πωλητής, αλλά αν με συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει αγοραζει και οποιος δεν θελει δεν αγοραζει απο τους "αλεξιπτωτιστες".

Οπως τα λες ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει αγοραζει και οποιος δεν θελει δεν αγοραζει απο τους "αλεξιπτωτιστες".

:)

Link to comment
Share on other sites

1. να μην υπάρχουν περιορισμοί (παρούσα κατάσταση):

ΥΠΕΡ

καλύτερες τιμές, μεγαλύτερη ποικιλία σε ενυδρειακά και μη προϊόντα, καθώς υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά

ΚΑΤΑ

υπάρχουν μέλη άγνωστα που γράφονται μόνο για να ποστάρουν αγγελίες, με αποτέλεσμα ανέντιμη (κάποιες φορές) συμπεριφορά σε θέματα προτεραιότητας, ποιότητας. Αυτό γίνεται γιατί αν κάτι στραβοκάτσει και πέσει κράξιμο δεν το έχουν σε τίποτα να δημιουργήσουν νέο προφίλ και να συνεχίσουν την τακτική τους.

2. ελάχιστο όριο δημοσιεύσεων

ΥΠΕΡ

αποφεύγονται εν μέρει οι "αλεξιπτωτιστές"

μέλη που συνδέονται προσωπικά με το ΑΖ και τους ενδιαφέρει να κρατήσουν το προφίλ τους, οπότε είναι προσεκτικοί στις συναλλαγές τους για να μην πέσει κράξιμο

ΚΑΤΑ

μπορεί να παρουσιαστεί spam μόνο για να φτάσουν τον αριθμό των δημοσιεύσεων

αυτά είναι μερικά επιχειρήματα, μου φαίνεται πολύ επίκαιρο καθώς την "πάτησα" πρόσφατα ;)

Μια άλλη πρόταση είναι να επιτρέπονται οι αγγελίες εφόσον το μέλος έχει παρουσιαστεί στο Καλώς ήλθατε ή έχει κάνει παρουσίαση του ενυδρείου του στην αντίστοιχη κατηγορία! Τι λέτε γι' αυτό;

Φυσικά τον πρώτο λόγο έχουν οι admin του ΑΖ, αλλά σε μια αιτιολογημένη, λογική πρόταση που μπορεί να υποστηρίξει το software του AZ δεν θα πουν όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου, αν και φρεσκος στο φορουμ, αρα με μειωμενη βαρυτητα, ειναι πως το καλυτερο ειναι να ειναι ελευθερα ολα αλλα να υπαρχει ενα οριο με πεναλτυ που πρεπει να φαει καποιος (απο moderators) και κατοπιν να τιθεται σε καραντινα για 1 μηνα. (Η καταχρηση δεν ειναι μονο των αλεξιπτωτηστων αλλα και αυτων που κανουν UP καθε 5 λεπτα).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω εκανα acount στο az μονο και μονο για να δω καποιες αγγελιες( και δεν θελω κανενα σχολιο μονος μου το λεω)

και ταυτοχρονα ανακαλυψα ενα ωραιο φορουμ και θεωρω πωσ τωρα ειμαι ενα απο τα ενεργα και τα τακτικα μελη. που το κακο???

εξ αλλου οι αλεξιπτωτηστες οσο και αυτοι που καθε 5 λεπτα κανουν up

απαξιωνουν απο μονοι τουσ τισ αγγελιες τους καθως και τα προιντα που εχουν σε διαθεση!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω να μην μπαινουν αγγελιες για ενυδρεια. Γιατι οχι; Ενυδρειακο ειναι το φορουμ.

Απλα να μην βαζει οποιος να 'ναι στα μη ενυδρειακα που μπορει να δινει ή να ζηταει το οτιδηποτε.

Εγω ειμαι καθετος σε αυτο. Οποιος θελει να πουλησει κατι ΜΗ ενυδρειακο www.xe.gr

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ να περιοριστούμε μόνο σε ενυδρειακά.

Καλώς ή κακώς είμαστε άνθρωποι με κάποια ενδιαφέροντα, αν πουλάει ο φίλος μου ο vag0s κάτι προτιμώ να το πάρω από αυτόν παρά από κάποιον που δεν ξέρω κάν σε κάποιο άλλο site! Όμως επειδή με τον vag0 μιλάμε μόνο μέσω του forum, δεν πρόκειται να το μάθω αν δεν βάλει και 1 αγγελία εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε οτι η ομάδα , σας παρακολουθεί με ενδιαφέρον και λαμβάνει σοβαρά υπ όψιν , τις προτάσεις και τα επιχειρήματα που αναφέρονται .

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως δημοσιεύονται τόσες πολλές αγγελίες που δεν αφορούν το χόμπι,ώστε να απαιτείται η οποιαδήποτε λήψη μέτρων.Γνώμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι η λυση.

Εγω θα προτεινα πιο πολυ αυστηροτητα.

Ειναι απαραδεκτο να εχω δει να πουλιουνται ακομα και πραγματα που κερδιθηκαν στην κοπη της πιτας μας.

DELETE ΔΑΓΚΩΤΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ σε μερικες αγγελιες κατα τη γνωμη μου....και αν κανενας εχει παραπονο, επικοινωνια με πμ...

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι η λυση.

Εγω θα προτεινα πιο πολυ αυστηροτητα.

Ειναι απαραδεκτο να εχω δει να πουλιουνται ακομα και πραγματα που κερδιθηκαν στην κοπη της πιτας μας.

DELETE ΔΑΓΚΩΤΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ σε μερικες αγγελιες κατα τη γνωμη μου....και αν κανενας εχει παραπονο, επικοινωνια με πμ...

Και για ποιο λογο ειναι απαραδεκτο;

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λογο ειναι απαραδεκτο;

Γιατι καπιοι αλλοι εβαλαν απο την τσεπη τους ωστε να τα παρουμε εμεις και να τα χαρουμε.

Και στο κατω κατω γιατι συμφωνα με τις δικες μου αρχες, δεν μπορεις να πουλας κατι που σου χαρισαν.

Ας χαριζοταν το αντικειμενο.Ας ανταλασωταν...θα ηταν διαφορετικη εικονα.

Δεν ξερω αν αυτη ειναι μονο η δικη μου αποψη και αν καποιος συμφωνει η διαφωνει...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καπιοι αλλοι εβαλαν απο την τσεπη τους ωστε να τα παρουμε εμεις και να τα χαρουμε.

Και στο κατω κατω γιατι συμφωνα με τις δικες μου αρχες, δεν μπορεις να πουλας κατι που σου χαρισαν.

Ας χαριζοταν το αντικειμενο.Ας ανταλασωταν...θα ηταν διαφορετικη εικονα.

Δεν ξερω αν αυτη ειναι μονο η δικη μου αποψη και αν καποιος συμφωνει η διαφωνει...

Εγω διαφωνω.

Το οτι ηταν προσφορα καποιου καταστηματος δε μου λεει κατι.

Στο φιναλε το καθε καταστημα κανει τη δουλεια του με οτι προσφερει αφου διαφημιζεται.

Και αυτος που κερδιζει κατι,το κανει οτι γουσταρει.Το πουλαει,το σπαει το τρωει.........το κανει οτι θελει.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δειχνει ''καπως'' το να πουλας αυτο που σου χαριστηκε σε μια εκδηλωση,αλλα οπως ειπε και ο στρατος,κανεις δεν του απαγορευει και μπορει να το κανει οτι θελει,μας αρεσει δεν μας αρεσει......

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δειχνει ''καπως'' το να πουλας αυτο που σου χαριστηκε σε μια εκδηλωση,αλλα οπως ειπε και ο στρατος,κανεις δεν του απαγορευει και μπορει να το κανει οτι θελει,μας αρεσει δεν μας αρεσει......

Κανενα μαγαζι δεν χαριζει.ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

Διαφημιζεται,και πολυ καλα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη:Αν κέρδιζα σε οποιαδήποτε κλήρωση κάτι που δε χρειαζόμουν θα το παραχωρούσα στον επόμενο λαχνό...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν πχ εγώ έχω neon και μου χαρίσουν φαΐ σε ταμπλέτες τι να το κάνω; Γιατί να μην το ανταλλάξω και να έχω όντως "κερδίσει" κάτι που με βολεύει από την πίττα; Και αν δεν υπάρχει κανείς να έχει αυτό που χρειάζομαι γιατί να μην το πουλήσω και να πάρω αυτό που με βολεύει;

συνέχεια δεν λέμε σε φίλους "δως το πίσω στο κατάστημα και πάρε αυτό που κάνει για το ενυδρείο σου"; Νομίζω ότι δεν υπάρχει διαφορά. Το άσχημο θα ήταν να προσπαθεί να βγάλει κέρδος.

Το θέμα όμως είναι αν θα πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο δημοσιεύσεων ή άλλες προϋποθέσεις για ανάρτηση αγγελίας. Επ' αυτού είναι καλό να ακουστούν επιχειρήματα!

Link to comment
Share on other sites

Κανενα μαγαζι δεν χαριζει.ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

Διαφημιζεται,και πολυ καλα κανει.

Ανοιξατε ΑΛΛΟ... ΜΕΓΑΑΑΑΛΟ θεμα....

Σιγα σιγα... ισως θα πρεπει να δουμε και με αυτα τι γινεται... που ορισμενα βρισκονται εδω μεσα...ΜΟΝΟ και μονο για να μας λενε τι φερανε....

Ας μεινουμε ομως σε αυτο που αναφερει ο τιτλος του θεματος.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εναντια σε καθε μορφης ελεγχο. Ο καθενας θα πρεπει να μπορει να βαλει αγγελια. Ακομη και για μη ενυδρειακο αντικειμενο (στην αντιστοιχη κατηγορια φυσικα). Πιστευω οτι οι moderators θα πρεπει να ριχνουν μια ματια να μην το λιωνουν με τα πολλα up. Αυτο μονο.

Επισης πιστευω οτι θα πρεπει να επιτρεπονται μεσα στη αγγελια οι ελευθερες συζητησεις μεταξυ των μελων για διαφορα θεματα οπως συμβατοτητα, εγγυηση, τιμη, οτιδηποτε αλλο.

Καποια μελη οταν δημοσιευουν μια αγγελια πιστευουν οτι αποκτουν κυρχιακο δικαιωμα στην αγγελια και οτι πρεπει αυτοι να αποφασιζουν για τα σχολια απο κατω (συνηθως οταν λεγεται κατι που δεν τους συμφαιρει).

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά προς θεού πια ,αυτό έιναι εξαίρεση συνέβηκε μια φορά,και τι έγινε δηλαδή δικά του ανθρώπου ήταν οτι ηθελε τα έκανε,Εμας μπορεί να μας φαίνεται περίεργο δεν μας πέφτει και λόγος όμως.

Τώρα στο θέμα που μας απασχολεί : Να πώ οτι οι μη ενυδρειακές αγγελίες υπάρχουν για τον απλούστατο λόγο οτι μπορούν να εξυπηρετηθούν τα μέλη μας μεταξύ τους.Αν υπάρχει ενα ενδιαφέρον μη ενυδρειακό προιόν γιατί να μην πουληθει εδώ μέσα και να ικανοποιηθούν κάποια μέλη;.

Οσον αφορά το πλαφον δημοσιεύσεων για να έχει κάποιος το δικαίωμα να βάλει αγγελία , για τεχνικούς λόγους προς το παρόν τουλάχιστον - δεν ξέρω στο μέλλον- δεν μπορεί να γίνει.

Μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που μπαίνουν μόνο για να πουλήσουν.Δεν πειράζει για δύο λόγους

1.Πιθανόν να εξυπηρετηθεί κάποιο μέλος και

2,Αυτός ο ¨ άσχετος ¨ που μπηκε ξέρει πια οτι υπάρχει το φόρουμ αυτό και το χόμπυ αυτό ,που ξέρεις τι μπορεί να γίνει ;)

Αυτά τα ολίγα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...