Jump to content

Νέο ενυδρείο με Multifaciatus- Συμβουλές


Recommended Posts

Ξυπνησα σήμερα με λίγο ύπνο , αλλά πολύ χαρούμενος!!

Η πλάτη είναι ένα poster της juwel (γύρω στα 5-6€ ), με 2 όψεις.

Από φυτά έβαλα τη valisneria και την annubia. Τη 2η την έχω δέσει πάνω στο ξύλο. Ελπίζω να πιάσει.

Κοχύλια λέτε να χρειαστώ και άλλα?

Εντός του φίλτρου (και από κάτω προς τα πάνω) έβαλα:

1. το μπλε σφουγγάρι που είχε,

2. sera siporax mini αντί του πράσινου σφουγγαριού (αυτό κάθε πότε θέλει πλύσιμο-αλλαγή?κάθε βδομάδα που γράφει?)

3. >> >> >> αντί του carbon

4. 3πλή στρώση υαλοβάμβακα από αυτήν που είχε αρχικά, μιας και στην αρχή φαντάζομαι θα βρωμίσει γρήγορα...

Έχω βάλει από χτες αντιχλώριο και θα το αφήσω να δουλεύει μέχρι το Σάββατο χωρίς να το πειράξω άλλο στους 25 βαθμούς.

Το Σάββατο θα κάνω και τα πρώτα υγρά τεστ τα οποία έχω ήδη.

Κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη.

Πολύ καλημέρα σας!!!

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξυπνησα σήμερα με λίγο ύπνο , αλλά πολύ χαρούμενος!!

Η πλάτη είναι ένα poster της juwel (γύρω στα 5-6€ ), με 2 όψεις.

Από φυτά έβαλα τη valisneria και την annubia. Τη 2η την έχω δέσει πάνω στο ξύλο. Ελπίζω να πιάσει.

Κοχύλια λέτε να χρειαστώ και άλλα?Θα το δείς στην πορεία

Εντός του φίλτρου (και από κάτω προς τα πάνω) έβαλα:

1. το μπλε σφουγγάρι που είχε,

2. sera siporax mini αντί του πράσινου σφουγγαριού (αυτό κάθε πότε θέλει πλύσιμο-αλλαγή?κάθε βδομάδα που γράφει?)οχι κάθε βδομάδα ,απο τη στιγμη που διατηρούνται δεν τα αλλάζουμε.Ελαφρό πλύσιμο ,όταν δούμε οτι κόβεται η ροή στο φίλτρο.

3. >> >> >> αντί του carbon

4. 3πλή στρώση υαλοβάμβακα από αυτήν που είχε αρχικά, μιας και στην αρχή φαντάζομαι θα βρωμίσει γρήγορα...Αυτό μπορείς να το κάνεις αλλά μετά θα μπεί μια πιο λεπτή στρώση

Έχω βάλει από χτες αντιχλώριο και θα το αφήσω να δουλεύει μέχρι το Σάββατο χωρίς να το πειράξω άλλο στους 25 βαθμούς.Αφού έβαλες χθες αντιχλώριο θα έλεγα από σήμερα να αρχίσεις τη δοσολογία βακτηρίων ανάλογα τι έχεις ( stress zyme , nitivec)

Το Σάββατο θα κάνω και τα πρώτα υγρά τεστ τα οποία έχω ήδη.Να περιμένεις να μετρήσεις ,μην βιαστείς το Σαββατο.

Κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη.

Πολύ καλημέρα σας!!!

Σπύρος

Σπύρο καλημέρα :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Πραγματικά.

Βακτήρια έχω τα API Stress Zyme.

Αν ξεκινήσω σήμερα την πρώτη "δόση" και δεδομένου ότι σκέφτομαι να "ταϊζω" τη βιολογία με τροφή, τότε πότε πρέπει να ρίξω πρώτη φορά τροφή? σήμερα ? και μετά από λίγο κάθε 3 μέρες?

Α! και κάτι τελευταίο! : το καπάκι του φίλτρου πρέπει να κλέινει τέλεια? Γιατί εμένα δεν μπορεί να κουμπώσει :D

Link to comment
Share on other sites

Για τα βακτηρια ακολουθα τις οδηγιες τις εταιριας. Ριχνε 3-4 φυλλαρακια τροφης καθε μερα. Κανε και μετρησεις καθε 4 μερες.

Οσο για το καπακι δεν υπαρχει θεμα..

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!

12η μέρα για το ενυδρείο μου σήμερα και παρατήρησα ότι έχω 2 απρόσκλητους συμπαθητικούς επισκέπτες!

2 μικροσκοπικά σαλιγκαράκια, μισά από το μέγεθος μιας φακής, έκαναν βόλτες στο τζάμι!

Να υποθέσω ότι ήταν αυγά πάνω στη valisneria που αγόρασα?

επισυνάπτω φωτό από το εν λόγω πλασματάκι... να το κρατήσω, ή θα έχω κανένα πρόβλημα?

ευχαριστώ

post-18657-1272837890_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το κουβάλησες μαζί με τα φυτά αλλά αυτό συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν εισάγουμε νέα φυτά στο ενυδρείο μας!!!Εγώ θα σου έλεγα να τα αφήσεις δεν πειράζουν κανένα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Στρωσε ολο τον πυθμενα με κοχυλια.

Τα μουλτι θελουν παρα πολλα για να νιωσουν ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος karydas το είχε επισημάνει και ο Α. Konings στο βιβλίο του προτείνει να μην μπαίνει ξύλο σε ενυδρεία από τη λίμη Ταγκανίκα "καθώς κάνουν το νερό πιο όξινο" .

Βέβαια αυτό είναι σχετικό, καθώς όλα έχουν να κάνουν με την αναλόγία όγκου ξύλο προς λίτρα.

Στη δική μου περίπτωση οι πρώτες μετρήσεις έδειξαν:

PH: ~8

GH: 12

KH: 8

Έτσι αφαίρεσα το ξύλο mopani, πρόσθεσα πολλά κελύφη ακόμα και άλλαξα τελείως το setup με τις νέες πέτρες.

Θα ανεβάσω νέες φωτό σύντομα.

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν.

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε φωτογραφίες!

Από μετρήσεις πώς πας;

<_<

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Επισυνάπτω φωτό από το τελικό στήσιμο:

Γενικές Πληροφορίες:

Ενυδρείο: Jewel Record 800 ~112 Lt

Διαστάσεις:80*35*45

Φωτισμός: 18W DayLite + 18W Warm Lite

Θέρμανση:100watt Jewel

Φίλτρανση: "Μαμίσιο γωνιακό φίλτρο με 400gr sera siporax

Aquascape: 15 kg άμμος θαλάσσης + 4kgr αραγωνίτης. 16Kgr πέτρες

φυτά : 1 Valisneria spiralis Tiger

παροχή CO2 : όχι

Σήμερα έκανα τις μετρήσεις μου με υγρά τεστ της Tropic Marin (εκτός από GH της sera)

Έχουμε και λέμε:

PH: 8,4

GH: 11

KH: 7

NH3/NH4: 0.5mg/lt

NO2: < 0.5 mg/lt

NO3 ~ 0

(Εχουμε πολλλλύ δρόμο ακόμα ε?)

Σχετικά με τις σκληρότητες : Ξεκίνησα από σήμερα να προσθέτω Tanganyika buffer της Seachem...

θερμοκρασία στους 26 βαθμούς Κελσίου

By the way, τα τεστάκια της Tropic Marin μόνο εμένα μου σπάνε τα νεύρα, ή είναι γενικότερο? <_<

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας...

Φιλικά,

Σπύρος

post-18657-1273398697_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό φίλτρο φτάνει και περισσεύει ειδικά με siporax πετάει, θα πλένεις το σφουγγάρι όποτε βλέπεις οτι η ροή μειώνεται αισθητά ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ και το siporax πάλι με νερό ενυδρείου όποτε θυμηθείς πάντως πάνω από μήνα-δίμηνο.

Το ξυλάκι αν σου αρέσει να το σφήσεις είναι πολύ μικρό και χημικά είναι σαν να μην υπάρχει με τόσο ασβεστόλιθο, άσε που το οξύ που βγάζει λιώνει τον ασβεστόλιθο και βοηθάει στην αύξηση σκληρότητας και pH.<_<

Οι μετρήσεις σου είναι πολύ καλές, συνέχισε έτσι και σύντομα θα είναι κατάλληλο για τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Thanks vicious! Το ξύλο έχει βγει από καιρό. Μου κάνει εντύπωση που με τόσες πέτρες και άμμο χρειάστηκε να προσθέσω buffer. Anyway, ο χρόνος θα δείξει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

28 μέρες μετά το στήσιμο του ενυδρείου έκανα σήμερα μετρήσεις με τα εξής αποτελέσματα:

(Να σημειώσω ότι κάπου μετά το πρώτο 10ήμερο άδειασα το μισό νερό και άφησα για μισή ώρα το φίλτρο εκτός λειτουργίας, ώστε να μπορέσω να κάνω το νέο στήσιμο με τις πέτρες...)

θερμοκρασία: 25.5 C

PH: 8.4

NH3/NH4 : 0.5 oπότε NH3= 0.08

ΝΟ2: 0.1

ΝΟ3: 15

Δεδομένου ότι η βιολογία τρεφόταν με τροφή που έβαζα συχνά σε απόχη η ερώτησή μου είναι η εξής:

Η αμωνία πρέπει να αυξηθεί και άλλο για να ολοκληρωθεί ο κύκλος? Ή κάπου εδώ πρέπει να σταματήσω να "ταϊζω" ώστε να μηδενιστεί η αμμωνία?

Ευχαριστώ πολύ,

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Κύκλος Αζώτου (περίληψη)

η τροφή που ρίχνεις γίνεται αμμωνία και τα βακτήριά σου την τρώνε και γίνεται ΝΟ2 και κάτι άλλα βακτήρια τρώνε τα ΝΟ2 και γίνονται ΝΟ3 που σε μικρές συγκεντρώσεις είναι αβλαβή για τα ψάρια μας, οπότε και κάνουμε αλλαγές νερού για να διατηρήσουμε αυτές τις συγκεντρώσεις μικρές.

Αν σταματήσεις να ταΐζεις θα αφήσεις τα βακτήρια νηστικά, οπότε η βιολογία σου που έφτιαξες θα χαθεί και το στρωμμένο ενυδρείο σου θα ξεστρώσει.

Οι τιμές που έχεις τώρα δείχνουν ότι το ενυδρείο σου σε λίγο καιρό θα έχει στρώσει τελείως! Τότε θα έχεις ΝΗ3=Ν02=0 και ΝΟ3>0.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Κατανοητό. Οπότε συνεχίζω να ταϊζω συγκρατημένα και οι μετρήσεις μου θα μου πουν πότε το ενυδρείο θα είναι έτοιμο να δεχτεί τα ψάρια.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαμε σπίτι!!!!!!!!!!!!!

Χθες το απόγευμα παρέα με 5 μικρά multies. Δυσκολεύτηκα πολύ να τα βρω και έτσι κατέληξα σε μια παρέα που ακόμα δεν έχει ενηλικιωθεί. Χτες τα μαγουλακια τους ήταν λίγο ροζ, σήμερα έφαγαν λίγο και έφεραν μερικές βόλτες.

Παρακάτω μερικές πρώτες φωτογραφίες από τους νέους μου φίλους!! :)

http://img256.imageshack.us/i/42563078.jpg/

http://img18.imageshack.us/i/22li.jpg/

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαμε σπίτι!!!!!!!!!!!!!

Χθες το απόγευμα παρέα με 5 μικρά multies. Δυσκολεύτηκα πολύ να τα βρω και έτσι κατέληξα σε μια παρέα που ακόμα δεν έχει ενηλικιωθεί. Χτες τα μαγουλακια τους ήταν λίγο ροζ, σήμερα έφαγαν λίγο και έφεραν μερικές βόλτες.

Παρακάτω μερικές πρώτες φωτογραφίες από τους νέους μου φίλους!! :)

http://img256.imageshack.us/i/42563078.jpg/

http://img18.imageshack.us/i/22li.jpg/

Ωραία , καλή συνέχεια ,περιμένουμε τα νεώτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα!

Εμένα πάντως μου φαίνονται για ενήλικα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα!

Εμένα πάντως μου φαίνονται για ενήλικα

Σας ευχαριστώ!!!

Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία, τα ψαράκια είναι από 2-3 εκ. Ο pet-shop-άς μου είπε ότι είναι γύρω στα 3 μηνών.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα... :)

Ειναι κοντα στο τελικο τους μεγεθος αλλα δεν το εχουν φτασει ακομα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μια εβδομάδα αφού έβαλα τα 5 μικρά οι μετρήσεις μου ήταν:

NH3/NH4: 0

NO2: 0

NO3: <2

PH ~8,5

KH: 16

GH: 17

θερμοκρασία ~25-26

Έτσι έφερα άλλα 2 multies, τα οποία προμηθεύτηκα από άλλο petshop, και έιναι ήδη ενήλικα. Σε σχέση με το μικρότερο είναι 3 φορές πιο μεγάλα.

Το σκεπτικό ήταν να έχω από την αρχή ψάρια με διαφορετικό "αίμα" για αυτό και είπα να πάρω και τα 2 πιο μεγάλα. Επίσης ήθελα να έχω και ένα "μέτρο σύγκρισης" με τα μικρότερα.

Για 2 μέρες τα μεγάλα κρυβόντουσαν στις πέτρες, αλλά σήμερα έχουν αρχίσει και σκάβουν. Τα μεγάλα είναι αυτά που στην 1η φωτό είναι πιο αριστερά. Τα έχω απομονώσει στη 2η φωτό, που φαίνεται μια διαφορά στα χρώματα τους. Λέτε να είναι αρσενικό θυληκό? Κολυμπούν συχνά μαζί και "παίζουν" κολυμπώντας στη σπηλιά. Τα μικρά δεν τα πειράζουν, ούτε και το αντίστροφο, αν και το πιο μικρούλι που είχε "καβατζώσει τις πέτρες, τώρα πηγαίνει πιο αραιά.

Πάντως έχουν μάθει να τρώνε πιο πολύ "σάρκα" καθώς ορμάνε στην ocean nutrition omni, ενώ τα veggie τους είναι σχετικά αδιάφορα...

Αντίθετα τα άλλα πέντε δοκιμάζουν κάθε τροφή που τους δίνω.

Αυτά προς το παρόν....

post-18657-1275252949_thumb.jpg

post-18657-1275252981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να δεις τσακωμούς στα multiZ.

Πάντα οικογενειακά θα πηγαίνουν.

Σου έχω στείλει πμ να μου πεις απο πού τα πήρες γιατί θέλω να ανανεώσω κι εγώ το αίμα.

Καλές γέννες.

:)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τελευταία είχα διαβάσει διάφορα για τα διάφορα σκευάσματα buffer και τα φωσφορικά που ανεβάζουν, έστειλα ένα mail στη sceahem ρωτώντας τους αν επιβεβαιώνουν πως τα αλάτια τους είναι ελεύθερα από PO4.

Μου απάντησαν:

" Our Cichlid Lake Salt and our Tanganyika Buffer are both phosphate-free. If you would like to read more information, here are the links to the Cichlid Lake Salt and Tanganyika Buffer product web pages:

http://www.seachem.com/Products/product_pa...idLakeSalt.html

http://www.seachem.com/Products/product_pa...ffer.html"

Μεταφράζω το πιο σημαντικό:

Το Cichlid Lake Salt και το Tanganyika Buffer μας, είναι και τα δυό ελεύθερα από φώσφορο

Σήμερα πήρα υγρό τεστ της sera για PO4 και πράγματι ενώ χρησιμοποιώ αυτά τα 2 προιόντα εδώ και 10 μέρες, το τεστ ήταν σύμφωνο με τα λεγόμενα της εταιρείας.

Ελπίζω να βοηθήσει όσους έχουν αναρρωτηθεί.

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντική πληροφορία φίλε Σπύρο, θα την έχουμε υπόψη όσοι χρησιμοποιούμε τα συγκεκριμένα σκευάσματα.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Εδώ και 3 μέρες έχει αρχίσει να σχηματίζεται πάνω στις πέτρες άλγη όπως φαίνεται στη φωτό. Μέχρι σήμερα είχα μια Daylight 18W και μια Blue Moon της Interpet. Διάβασα πως συχνά η Blue Moon ευθύνεται για εμφάνιση άλγης και έτσι ξαναέβαλα τη Warmlight της Juwel που είχε το ενυδρείο από την αρχή μαζί με την daylight.

Οι μετρήσεις μου είναι:

Ph: ~8,5

Kh: 14

GH:15

NH3/NH4: 0

NO2: 0

NO3: <1

PO4: 0

θερμοκρασία 25-26. χρησιμοποιώ τα αλάτια που έχω προαναφέρει σε προηγούμενο post. ταϊζω 2 φορές τη μέρα

αλλαγές νερού κάνω εβδομαδιαία 20%

Είναι ανησυχητική αυτή η άλγη? έκανα καλά που άλλαξα τη μια λάμπα?

Σας ευχαριστώ πολύ.

post-18657-1276462001_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...