Jump to content

Νέο ενυδρείο με Multifaciatus- Συμβουλές


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γέννησαααααααααααααααν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μόλις είδα στο ενυδρείο ένα μικροσκοπικό αφρικανάκι!!!!

Δυστυχώς χτές αφαίρεσα το εσωτερικό φίλτρο και έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού, οπότε δεν ξέρω μήπως "σκότωσα" κανένα μωρό ή παρέσυρα κανένα αυγό.

Ακόμα και ένα όμως για αρχή είναι πολύ όμορφο συναίσθημα!!

Τι να το ταϊσω όμως τώρα που δεν έχω προβλέψει για αρτέμια?

Να του πάρω κάτι έτοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Τρίψε λίγη από την τροφή που δίνεις τώρα (νιφάδες)

Θα βρούν αυτά κάτι να τσιμπήσουν.

Με το καλό να δεις κι άλλα !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις ευχές !! Να σαι καλά φίλε μου!! :(

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα και έβγαλα φωτογραφία τον μπόμπιρα! Αναρωτιέμαι αν είναι μόνο ένα......ακόμα δεν έχω δει περισσότερα μαζί. να υποθέσω ότι ακόμα τρώει από τον "σακο" του? ή να αρχίσω να ταϊζω σιγά σιγά?έχω πάρει το novofluid της jbl.

επισυνάπτω και μια φωτό :(

post-18657-1277913515_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

Τελικά στο ενυδρείο έχω πάνω από 15 μικρά.Υπάρχουν 6 ενήλικα στο ενυδρείο. Με βάση τα μεγέθη αυτή τη στιγμή έχω 2 αρσενικά και 4 θυληκά. Έχω την αίσθηση ότι όλες οι θυληκές έχουν γεννήσει καθώς η καθεμιά έχει κάνει έναν κύκλο με 5-6 κοχύλια και στο εσωτερικό έχουν σκάψει την άμμο. εκεί μέσα ξεμιτίζουν τα μικρά της καθεμιάς. σε κάθε "φωλιά" βλέπω από 3 ως 5 μικρά, εννοείται πως μπορεί να είναι και περισσότερα, μπορεί και όχι όμως.

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το πόσο διαφορετικά φροντίζει η καθεμια τα μικρά της.

Χτες που έβαλα μέσα μια σύριγγα για να ταισω τα μικρά ο αρσενικός όρμηξε πάνω μου και τσίμπαγε "τον εισβολέα".

το τελευταίο 5ήμερο ταϊζω με jbl novofluid που είναι υγρό για νεογέννητα και από χτες ταιζω και αρτέμια έτοιμη της ocean nutrition (που τη δοκιμάζουν και τα μεγάλα, αλλά δεν ξετρελάινονται κιόλας).

Αυριο θα λείψω για καμιά εβδομάδα και θα ταϊζω με ηλεκτρονική ταϊστρα hydor όπως έχω ξανακάνει και πριν από κανα μήνα.

Με τα μκρά όμως τι θα γίνει? θα την παλέψουν? (μου είναι πολύ δύσκολο να πω σε κάποιον να ταϊζει τα μικρα, καθότι δεν είναι και ότι πιο εύκολο).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ετοιμασεις μεριδες(πχ τριμμενα flakes) χωρισμενες για καθε ταισμα δινοντας καθαρες οδηγιες σε καποιο ατομο που μενει μαζι σου ή κοντα σου.Ειναι κρισιμο να ακολουθησουν τις οδηγιες σου.

Και η ταιστρα ειναι λυση,αλλα θα πρεπει να την εχεις τσεκαρει καιρο πριν φυγεις,ωστε να ελεγξεις την ποσοτητα που ταίζει,αν μενουν υπολλείματα και αν τρώνε ολα τα ψαρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια ταιστρα με μικρα μπιλακια,ρυθμισμενη να ριχνει μικρη ποσοτητα φαγητου.

Απο τα υπολειμματα και μονο των μεγαλων,ειναι αρκετα να τραφουν και τα μικρα,τα οποια ειναι ακομα μικροσκοπικα σε μεγεθος.

Αν ηταν μονο τα μεγαλα,δεν θα ειχες προβλημα να εμεναν αταιστα μια εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!!

Ευχαριστώ πολύ! όταν επιστρέψω και με την ελπίδα ότι θα τα καταφέρουν θα ανεβάσω και νέες φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!!

Ευχαριστώ πολύ! όταν επιστρέψω και με την ελπίδα ότι θα τα καταφέρουν θα ανεβάσω και νέες φωτό!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

10 μέρες πέρασαν από την τελευταία φορά που περιποιήθηκα τα μουλτάκια. Έφυγα για διακοπές και πιστεύοντας ότι έχω 6-8 μικρά, τα άφησα στην τύχη τους και στην ικανότητα των γονιών τους.

Η ηλεκτρονική ταϊστρα βέβαια, έκανε τη δουλειά της μια χαρά, οπότε ίσως οι γονείς τάιζαν με κάποιο τρόπο τα μικρά τους.

Χτες το βράδυ γύρισα αργά. θερμοκρασία 29 βαθμοί!!!! Πανικός! Είχα 2 ανεμιστηράκια να λειτουργούν αλλά τα άφησα στα 4.5 V ώστε να μην εξατμιστεί πολύ νερό. Και φανταστείτε ότι παρόλα αυτά έλειπαν περίπου 11 λτ από τη στάθμη που το είχα αφήσει.

Σήμερα, στους 26,5 βαθμούς πλέον (είπα να μην ρίξω άλλο τη θερμοκρασία μέσα σε 24 ώρες ξαφνικά) προς μεγάλη μου λαχτάρα είδα πάνω από 25-30 μικρά να σουλατσάρουν. Είναι πλέον περίπου 20 ημερών!!!! :thumbup:

Νομίζω πως μετά από τη συμπεριφορά που αντικρυσα σήμερα, και τους γονείς φανερά κουρασμένους (?) αυτά τα ψαράκια με έχουν ήδη κερδίσει.

Κάτι επίσης που μου κάνει εντύπωση, είναι πως η μια θυληκιά, έχει σκουρήνει σε σχέση με τα άλλα multies, χωρίς να έχει βέβαια οποιδήποτε πρόβλημα στη συμπεριφορά της.

Τάϊσα 2 φορές αρτέμια έτοιμη της ocean ntrition και για πρωτη φορά είδα τα μικρά να τσιμπολογάνε !!!

Ορίστε και μερικές φωτό

Είναι πολλά άραγε όλα αυτά (ως ενήλικα λέμε) για να τα κρατήσω στα 110 λτ μου μαζί με τους 6 "γονιούς" ?

post-18657-1279571387_thumb.jpg

post-18657-1279571410_thumb.jpg

post-18657-1279571448_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

25η ημέρα:

Τα πράγματα πάνε πολύ καλά και τα μικρά έχουν πολύ πλάκα. Κολυμπάνε πλέον γύρω από τη φωλιά και έχουν και τη χαρακτηριστική χαίτη!!

Σε έναν "κρατήρα" έχω περίπου 10 μικρά, σε έναν άλλο ~15, σε άλλον 4-5 και στην τέρμα δεξιά πλευρά του ενυδρείου έχω ένα άλλο ζευγάρι που φαίνεται να κάνει συνεχώς παρέα (μονογαμικοί τύποι!) με μόνο 2 μικρά.

Παρατηρώ κάποιες σφαλιαρίτσες που παίζουν μεταξύ των θυληκών κατά την ώρα του φαγητού, όταν ταϊζω αρτέμια και γίνεται πανικός με τα μικρά.

Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι το γιατί οι 2 θυληκές έχουν σκουρήνει σε σχέση με τα υπόλοιπα ψάρια.....

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Ένας μήνας μετά τη γέννα. Στην -όχι και τόσο καλή φωτό- πρωταγωνιστεί ο πατέρας με αρκετά μικρά να φαίνονται πίσω και κάτω στα κοχύλια, ενώ πίσω δεξιά είναι η μια μαμά, με φανερά πιο σκούρο χρώμα από το αρσενικό....

post-18657-1280390672_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένας μήνας μετά τη γέννα. Στην -όχι και τόσο καλή φωτό- πρωταγωνιστεί ο πατέρας με αρκετά μικρά να φαίνονται πίσω και κάτω στα κοχύλια, ενώ πίσω δεξιά είναι η μια μαμά, με φανερά πιο σκούρο χρώμα από το αρσενικό....

Όλα καλά! :excl:

Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου!Να τα χαίρεσαι!!

Θα τα κρατήσεις όλα και θα δημιουργήσεις αποικία?

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά! :excl:

Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου!Να τα χαίρεσαι!!

Θα τα κρατήσεις όλα και θα δημιουργήσεις αποικία?

Ευχαριστώ πολύ!!

Από αυτή τη "φουρνιά" λέω να τα κρατήσω όλα, κυρίως επειδή οι γονείς είναι διαφορετικής "προέλευσης", καθώς τον αρσενικό τον πήρα από pet-shop (και ήταν εισαγωγής) ενώ τα άλλα 5 ψαράκια τα πήρα από hobby-ίστα.

Αν και το ενυδρείο δεν είναι μικρό για αυτό το είδος, δεν ξέρω πότε θα "κορεστεί". Ελπίζω πως με 30 άτομα θα είμαι οκ. anyway θα δείξει.

Ίσως αργότερα προσθέσω και 1 άτομο transcriptus, καθώς μου αρέσει αρκετά, αλλά ακόμα θα αφήσω να δω πως θα μεγαλώσει η οικογένεια....

Link to comment
Share on other sites

35 ημερών !! :)

sorry για το διπλό post, είχα ξεχάσει τη φωτό...

post-18657-1280861964_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν. Συνέχισε να ανεβάζεις φωτογραφίες και βίντεο αν μπορείς.

:)

uploading..........please wait.... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ενώ έχει περάσει εναμιση μηνας από την πρώτη γέννα, χτες είδα και νέα μικροσπικά ψαράκια να κάνουν τις πρώτες τους απόπειρες για κολύμπι!! :)

Είναι φοβερά αυτά τα ψαράκια τελικά.

Τι λέτε, είναι κατάλληλη ώρα για να βάλω ένα transcriptus μέσα στο ενυδρείο? γιατί αν περιμένω και άλλο να μεγαλώσουν τα μικρά, θα χω και τρίτη γέννα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...