Jump to content

Νέο ενυδρείο με Multifaciatus- Συμβουλές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και ενώ έχει περάσει εναμιση μηνας από την πρώτη γέννα, χτες είδα και νέα μικροσπικά ψαράκια να κάνουν τις πρώτες τους απόπειρες για κολύμπι!! :)

Είναι φοβερά αυτά τα ψαράκια τελικά.

Τι λέτε, είναι κατάλληλη ώρα για να βάλω ένα transcriptus μέσα στο ενυδρείο? γιατί αν περιμένω και άλλο να μεγαλώσουν τα μικρά, θα χω και τρίτη γέννα!! :D

Ο σκοπος ειναι να μπει ενα ζευγαρι.

Με την τωρινη κατασταση,δεν θα ηταν πιο ωραιο να αφηνες τα μουλτι μονα τους;

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος ειναι να μπει ενα ζευγαρι.

Με την τωρινη κατασταση,δεν θα ηταν πιο ωραιο να αφηνες τα μουλτι μονα τους;

Ναι όντως, δεν υπάρχει λόγος να τα μπλέξω από τώρα. Αλλωστε και γω θέλω να δω την οικογένεια να μεγαλώνει ήρεμα και ωραία.

Εντελώς θεωρητικά όμως, δεδομένου, ότι δεν με απασχολεί η αναπαραγωγή των julies, αν ας πούμε έβαζα μελλοντικά ένα άτομο απλά "να βολτάρει" θα μου/του δημιουργούσε πρόβλημα;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, δεν υπάρχει λόγος να τα μπλέξω από τώρα. Αλλωστε και γω θέλω να δω την οικογένεια να μεγαλώνει ήρεμα και ωραία.

Εντελώς θεωρητικά όμως, δεδομένου, ότι δεν με απασχολεί η αναπαραγωγή των julies, αν ας πούμε έβαζα μελλοντικά ένα άτομο απλά "να βολτάρει" θα μου/του δημιουργούσε πρόβλημα;;; :)

Δεν νομιζω.

Απλα θα εβλεπες αλλες συμπεριφορες σε περιπτωση ζευγαριου

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.

Πάντως είμαι περίεργος να δω: Όταν τα multies "ξεμείνουν" από κοχύλια, δεν θα πρέπει να σταματήσουν να αναπαράγονται;

Οι γέννες είναι κάτι το συναρπαστικό δεν μπορώ να πω. Αλλά απαιτούν πολύ χρόνο τα μικρά + ότι είναι και εκπληκτικό το να τα παρατηρείς.....

Link to comment
Share on other sites

delivery ζωντανής αρτέμιας..... και το party ξεκινά!!!! :)

ευκαιρία με αυτή τη φωτό , μπας και μετρήσω και πόσα είναι... :D

post-18657-1282066356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, το πιο ντροπαλό μικρό όλης της αποικίας, χτες μου έκανε το χατήρι και έκοβε βόλτες μπροστά μπροστά. Από πάνω μάλλον ο μπαμπάς του.... :)

post-18657-1282204043_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές φωτό, έτσι όπως είναι το ενυδρείο μετά από 4,5 μήνες

στην 3 , απεικονίζεται ο κυρίαρχος αρσενικός του ενυδρείου (και ας μπήκε μια βδομάδα μετά τα υπόλοιπα ψάρια), με το κατά τη γνώμη πιο καλοσχηματισμένο σώμα-δέρμα. ίσως να είναι βέβαια και πιο μεγάλο από τα άλλα που αγοράστηκαν σε .... εφηβική ηλικία...

στην 4, είναι το μοναδικό μικρό που με έχει προβληαματίσει. είναι εξαιρετικά αντικοινωνικό, και κινείται μόνο πάνω κάτω στο κοχύλι του....

post-18657-1283203542_thumb.jpg

post-18657-1283203574_thumb.jpg

post-18657-1283203628_thumb.jpg

post-18657-1283203863_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

;)

Πάντα η πιτσιρικαρία μας κάνει να χαμογελάμε...

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλύπτω τη χρησιμότητα των κελύφων σαλιγκαριών σε ενυδρεία με Αφρικανικές Κολχίδες.

Μικρά κοχύλια της θάλασσάς μας μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αντί σαλιγκαριών ;

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλύπτω τη χρησιμότητα των κελύφων σαλιγκαριών σε ενυδρεία με Αφρικανικές Κολχίδες.

Μικρά κοχύλια της θάλασσάς μας μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αντί σαλιγκαριών ;

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε δύναται να δώσει στο ψάρι την αίσθηση ότι μπαίνει στο σπίτι του. Προυπόθεση είναι να χωράει να μπει και να έχει βάθος, ώστε να αισθάνεται πιο ασφαλές. Κάτι τέτοιο επιτυγχάνεται με τα άδεια κελύφη σαλιγκαριών αλλά και τα κοχύλια.

Από εκεί και πέρα είναι και θέμα αισθητικού αποτελέσματος το τι θα χρησιμοποιήσεις, αλλά και προσομοιωσης του βιοτόπου. πιο όμορφο και ρεαλιστικό είναι να έχεις 1 είδος κοχυλιών ή παρόμοια μεταξύ τους.

Αν έχεις φωτό του κοχυλιού που ανεφέρεις θα βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

και ένα βιντεάκι με το τωρινό aquascape

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

το προηγούμενο μάλλον δε φαίνεται ....

http://www.youtube.com/watch?v=tV3TXuY3s0M

Σπύρο στο έφτιαξα να φαίνεται παραπάνω. Για μελλοντική χρήση να ξέρεις ότι μόνο το τμήμα που σου τόνισα μπαίνει ανάμεσα στον κώδικα.

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρουλα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Δυόμιση μήνες μετά την πρώτη γέννα και 1 μήνα μετά τη 2η, και μέσα στο ενυδρείο υπάρχει και 3η γέννα!! μέχρι εδώ όλα καλά και τα ψάρια είναι υγιέστατα!

Προκειμένου να περιορίσω τις γέννες έδιωξα έναν αρσενικό και μια θυληκιά , οπότε τώρα στο ενυδρείο έχω 1 αρσενικό (τον βασικό "πατέρα" των περισσότερων μικρών) και 3 θυληκιές. Επίσης υπάρχουν συολικά καμιά 20ριά μικρά από την 1η και 2η γέννα καθώς και μερικές "ψείρες" από την 3η.

Χτες ο αρσενικός μου "έφερε" μπροστά στο τζάμι ένα μικρούλι νεκρό και σκέφτηκα ότι απλά ήθελε να το απομακρύνω.

Σήμερα βλέπω ότι κυνηγάει πολλά μικρά και με ένα τσαμπουκαλέυτηκε αρκετά. Δυο μικρά έχουν καβατζώσει το πάνω μερος του θερμαντήρα (σχεδόν στο δακτύλιο) ίσως επιεδή εκεί αισθάνονται πιο ασφαλή (?) και κατεβαίνουν μονο για φαγητό.

Είναι δυνατόν να κυνηγάει τα μικρά?

Μέχρι χτες ήταν υποδειγματικός πατέρας . Φταίει που έχει μείνει μονος αρσενικός και αλλωνίζει?

Πρέπει να τον απομακρύνω?

Σχεδόν μου έρχεται να φωνάξω ......heeeeelppp!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δυόμιση μήνες μετά την πρώτη γέννα και 1 μήνα μετά τη 2η, και μέσα στο ενυδρείο υπάρχει και 3η γέννα!! μέχρι εδώ όλα καλά και τα ψάρια είναι υγιέστατα!

Προκειμένου να περιορίσω τις γέννες έδιωξα έναν αρσενικό και μια θυληκιά , οπότε τώρα στο ενυδρείο έχω 1 αρσενικό (τον βασικό "πατέρα" των περισσότερων μικρών) και 3 θυληκιές. Επίσης υπάρχουν συολικά καμιά 20ριά μικρά από την 1η και 2η γέννα καθώς και μερικές "ψείρες" από την 3η.

Χτες ο αρσενικός μου "έφερε" μπροστά στο τζάμι ένα μικρούλι νεκρό και σκέφτηκα ότι απλά ήθελε να το απομακρύνω.

Σήμερα βλέπω ότι κυνηγάει πολλά μικρά και με ένα τσαμπουκαλέυτηκε αρκετά. Δυο μικρά έχουν καβατζώσει το πάνω μερος του θερμαντήρα (σχεδόν στο δακτύλιο) ίσως επιεδή εκεί αισθάνονται πιο ασφαλή (?) και κατεβαίνουν μονο για φαγητό.

Είναι δυνατόν να κυνηγάει τα μικρά?

Μέχρι χτες ήταν υποδειγματικός πατέρας . Φταίει που έχει μείνει μονος αρσενικός και αλλωνίζει?

Πρέπει να τον απομακρύνω?

Σχεδόν μου έρχεται να φωνάξω ......heeeeelppp!! :)

Κυνηγά τα μικρά της 3ης γέννας ή τα πιο μεγάλα(1ης & 2ης)???

Υποθέτω πως συμβαίνει το δευτερο και το κάνει γιατι ειναι πολλές οι γέννες.....βάλε κι αλλα κοχύλια!

Προτίμησε και μικρά στα οποια δεν χωρά ο αρσενικός!

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει για πολλά είδη να τρώνε τις γέννες όταν αισθάνονται ότι ο χώρος δεν είναι αρκετός. Δεν γνωρίζω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κυνηγά τα μικρά της 3ης γέννας ή τα πιο μεγάλα(1ης & 2ης)???

Υποθέτω πως συμβαίνει το δευτερο και το κάνει γιατι ειναι πολλές οι γέννες.....βάλε κι αλλα κοχύλια!

Προτίμησε και μικρά στα οποια δεν χωρά ο αρσενικός!

1ης και 2ης. αν και της 1ης του ριχνουν κατι τσιμπιες....!

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό αποτέλεσμα, μπράβο!!!!!!! :):):)

υγ: ελπίζω να ηρεμίσει ο πατέρας..

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει για πολλά είδη να τρώνε τις γέννες όταν αισθάνονται ότι ο χώρος δεν είναι αρκετός. Δεν γνωρίζω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση.

:)

Καλημέρα σε όλους.

Δεν είχα σκεφτεί πως μπορεί να μην τους φτάνουν τα κοχύλια... Και αυτό γιατί έχουν θάψει κάτω από την άμμο καμιά 20αριά.

Είναι πάντως μια καλή εξήγηση, γιατί κάποια μικρά από την πρώτη γέννα που έχουν ξεθαρέψει έχουν αρχίσει και πηγαίνουν στις πέτρες, ενώ έχω και αυτά τα 2-3 που έχουν γίνει ....."αφρόψαρα" και ξεκουράζονται στο φελιζόλ της επένδυσης του εσωτερικού φίλτρου. :)

Να προσθέσω, ότι ο αρσενικός αυτός είναι ο τελευταίος που προστέθηκε στο ενυδρείο (αγοράστηκε από άλλο Petshop) και "καβάτζωσε" εξ αρχής τις πέτρες.

Δεν ξέρω τι από τα 3 είναι καλύτερο:

Α. Βγάζω τον αρσενικό και αφήνω την αποικία να μεγαλώσει χωρίς την απειλή άλλης γέννας για κάνα 2μηνο.

Β. Βγάζω τις πέτρες τελείως και προσθέτω και άλλα κοχύλια (με τον αρσενικό μέσα)

Γ. Αφήνω τις πέτρες και προσθέτω και άλλα κοχύλια, αλλά όχι και τόσα πολλά. (με τον αρσενικό μέσα)

Η' όλα αυτά είναι φυσιολογικά στην Αφρική, οπότε πρέπει να συμβιβαστώ? :)

Η β λύση με "δελεάζει" κάπως γιατί θα είναι αφορμή για ολική αλλαγή του aquascape, μέχρι και αφαίρεση του φελιζόλ, μιας και πλέον δεν θα υπάρχουν πέτρες. Αλλά είναι αρκετή φασαρία, καθώς θα πρέπει να μεταφέρω όλα τα ψάρια στο ενυδρείο καραντίνα (85λτ) για 1-2 μέρες.....

Οι προτάσεις σας και συμβουλές θα είναι για άλλη μια φορά πολύτιμες για μένα και την εξέλιξη αυτού του υπέροχου ψαριού στο ενυδρείο μου....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο εγώ θα έβαζα επιπλέον κοχύλια και θα αραίωνα τις πρώτες γέννες. Σύντομα θα σου ζητηθούν ψάρια οπότε δεν θα είναι δύσκολο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Της γεννες της θελεις για καποιον λογο?Θα σου πω την δικη μου αποψει,και ισως ειναι μια αιρετικη αποψη αλλα θα την πω.Απο τοτε που εχω μωρα μεσα δεν απολλλαμβανω το ενυδρειο μου,γιατι την προσοχη μου την τραβανε τα μωρα.Πριν να εχω γεννες,καθομουν και ελεγα στην γυναικα μου,κοιτα αυτον η τον αλλον.Τωρα 700 λτ ενυδρειο και σε πρωτο φοντο βλεπω τα ζουρζουβιλια και χανω πολλες σκηνες απο τα ομορφα ψαρακια μου.Ελπιζω να μην σου χαλω το ποστ σου,αλλο ειπα την αποψη μου.

Υ.Γ εχεις πολυ ομορφο ενυδρειο.Στο εχω πει.

Καλη συνεχεια και θα το παρακολουθω με μεγαλο ενδιαφερων.

Link to comment
Share on other sites

@ Κωστής: Θα βάλω σίγουρα λοιπόν και άλλα κοχύλια και δεν πειράζω κάτι από διάκοσμο (ελπίζω να συγκρατηθώ :) )

@kixlidatos: έχεις απόλυτο δίκιο. αλίμονο δεν μου χαλάς το ποστ. μην το ξαναπείς. εκτιμώ πολύ την άποψή σου. Τον τελευταίο μήνα την παράσταση κλέβουν τα μικρά. Τα πρώτα μικρά είναι φοβερά πάντως και μερικές φορές νομίζεις πως είναι κοπαδόψαρα...

Θα ενημερώνω για τις εξελίξεις...

ΥΓ: Σήμερα θα με βρείτε στα carefour στο διαδρομο με τα κατεψυγμένα , οπως καταλαβαίνετε.... :):)

Link to comment
Share on other sites

@ Κωστής: Θα βάλω σίγουρα λοιπόν και άλλα κοχύλια και δεν πειράζω κάτι από διάκοσμο (ελπίζω να συγκρατηθώ :) )

Αν ο διάκοσμος είναι όπως φαίνεται στο βίντεο παραπάνω μπορείς να βάλεις άλλα τόσα κοχύλια....στρώσε όλο τον πάτο!Αν δεις την περιοχή που ζούνε τα κοχυλόψαρα είναι τα αβαθύ σημεία της λίμνης με τεραστιες ποσότητες κοχυλιών πχ δες εδω απο το 6:00 λεπτό μεχρι 6:10δευτ/τα

@kixlidatos: έχεις απόλυτο δίκιο. αλίμονο δεν μου χαλάς το ποστ. μην το ξαναπείς. εκτιμώ πολύ την άποψή σου. Τον τελευταίο μήνα την παράσταση κλέβουν τα μικρά. Τα πρώτα μικρά είναι φοβερά πάντως και μερικές φορές νομίζεις πως είναι κοπαδόψαρα...

Θα ενημερώνω για τις εξελίξεις...

ΥΓ: Σήμερα θα με βρείτε στα carefour στο διαδρομο με τα κατεψυγμένα , οπως καταλαβαίνετε.... :):)

Καλή συνέχεια Σπύρο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω να γράφω στο παρόν θέμα ή να ανοίξω νέο θέμα "Συμπεριφορές" . Προς το παρόν πάντως συνεχίζω εδώ.

Το Σαβ/κο αφιερώθηκε πλήρως στα ψαράκια μου.

Αν και είμαι οπαδός της φράσης: "ότι δουλεύει μην το πειράζεις" αποφάσισα να αλλάξω κάποια πράγματα μέσα στο ενυδρείο, ώστε να διορθωθούν αισθητικά και λειτουργικά προβληματα.

1. Αρχικά ήθελα να προσθέσω πολλά κοχύλια ακόμα. Τόσο για να υπάρχουν φωλιές για όλα τα ψάρια, όσο και για να δημιουργούνται υπόγειες διαδρομές και να κρύβονται τα μωρά της 3ης γέννας που πλέον ήταν ξεκάθαρο πως τα κυνηγούσε με μανία ο αρσενικός.

Η "απουσία" του 2ου αρσενικού μεσα από το ενυδρείο, αλλά και το ένα θυληκό λιγότερο (που ως μαμα λογικά και ΥΠΟΘΕΤΩ προστάτευε τα παιδιά της) έχει δώσει το περιθώριο στον ΜΟΝΑΔΙΚΟ αρσενικό να κάνει τα δικά του.

2. Ήθελα να αφαιρέσω όλο το φελιζόλ από την περιοχή όπου δεν πατάνε οι πέτρες. Αφενός επειδή πλέον έβλεπα μπλε πάτο σε πολλά σημεία και δε μου άρεσε, αφετέρου ήθελα τα παραπάνω λίτρα για ψυχολογικούς λόγους.

Τα ψάρια, η άμμος, το περισσότερο νερό και τα σαλιγκάρια (οπότε και τα περισσότερα ψάρια) μετακόμισαν στο ενυδρείο "καβάτζα DIY 90 λίτρων, ήδη στρωμένο, αφού λειτουργούσε για μέρες με το εσωτερικό φίλτρο -το 2ο του μεγάλου. Στη συνέχεια μετέφερα και τα υπόλοιπα ψαράκια που ήταν εκτός κοχυλιών.

ΟΠΟΤΕ: το βασικό ενυδρείο μου καθαρίστηκε, κόπηκε το φελιζόλ περιμετρικά των πετρών, και αλλάχθηκε το aquascape ελαφρώς , ώστε να δημιουργηθούν 2 περιοχές με κοχύλια- χωρισμένες από τις πέτρες.

Ο νέος βυθός αποτελείται από 12 κιλά Gray Coast Calcite της Seachem, και θα πρεστεθεί περισσότερο μόνο αν δω πως θα υπάρξει ανάγκη. Το ψιλόκοκο αυτό χαλίκι προστέθηκε ενώ υπήρχαν 4 πόντοι νερό στο ενυδρείο, ώστε να αποφευχθούν αναερόβιες περιοχές.

Σε κάθε βήμα παρακολουθήσα τις θερμοκρασίες και στα 2 ενυδρεία και προστέθηκε ένα νέο προϊόν - που φαίνεται να βοήθησε πολύ την κατάσταση. Το Nite out II της MicrobeLift

Μετά από μερικές ώρες, ψάρια κοχύλια και αρκετό παλιό νερό ξαναμετακόμισαν στο βασικό ενυδρείο.

Χτες το βράδυ, έφαγαν όλα τα ΄ψαρια με όρεξη (αφού τα είχα μιάμιση μέρες νηστικά)

Φωτογραφίες αύριο.

Από εδώ και πέρα θα ενημερώνω για τις συμπεριφορές των multies.....

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...