Jump to content

Νέο ενυδρείο με Multifaciatus- Συμβουλές


Recommended Posts

το νεό setup δείχνει να βολεύει την πιτσιρικαρία, καθώς υπάρχουν πλέον αμέτρητες κρυψώνες.

Ο αρσενικός συνεχίζει να ψάχνει μικρά και τα κυνηγάει με μανία, αλλά συμβαίνει το εξής περίεργο:

Ενώ πολλά μωρά 3ης γέννας κινούνται κοντά του άφοβα, κάποια άλλα αρκετά πιο μακριά που ζουν μαζί με κάποια από τη 2η γέννα, τα έχει σταμπάρει.

Μήπως δεν είναι παιδιά του και το ξέρει? αλλά και πάλι δε βγάζω νόημα.... μήπως είναι περίεργο το ΄ψαρι μου???!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το νεό setup δείχνει να βολεύει την πιτσιρικαρία, καθώς υπάρχουν πλέον αμέτρητες κρυψώνες.

Ο αρσενικός συνεχίζει να ψάχνει μικρά και τα κυνηγάει με μανία, αλλά συμβαίνει το εξής περίεργο:

Ενώ πολλά μωρά 3ης γέννας κινούνται κοντά του άφοβα, κάποια άλλα αρκετά πιο μακριά που ζουν μαζί με κάποια από τη 2η γέννα, τα έχει σταμπάρει.

Μήπως δεν είναι παιδιά του και το ξέρει? αλλά και πάλι δε βγάζω νόημα.... μήπως είναι περίεργο το ΄ψαρι μου???!!!

Θα σου πω σεμενα τι συμβενει.Ο μοναδικος μπαμπας κυνιγα μονο τα αγορια του.Τα οποια ειναι 4 μηνων και εγω με το ματι τα ξεχωριζω οτι ειναι αρσενικα.Προφανος και σε σενα κατι τετοιο συμβενει.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω σεμενα τι συμβενει.Ο μοναδικος μπαμπας κυνιγα μονο τα αγορια του.Τα οποια ειναι 4 μηνων και εγω με το ματι τα ξεχωριζω οτι ειναι αρσενικα.Προφανος και σε σενα κατι τετοιο συμβενει.

Λες να παίζει κάτι τέτοιο? να κυνηγάει μόνο τα αρσεινικά?

Παράγειλα ένα κιχλιδοβιβλίο και περιμένω πως και πως να το ξεκινήσω μήπως και καταλάβω περισσότερα...

Καλημέρα !

Link to comment
Share on other sites

Τα Labito ειναι σχετικα ευκολο να ξεχωρισεις το φυλο τους,και γιαυτο το παρατηρησα.Σεσενα ειναι δυσκολο.Αλλα εφοσον ξερουμε τον χαρακτηρα των αφρικανων,μαλλον ετσι πρεπει να ειναι.Ας περιμενουμε το βαρυ πυροβολικο να μας πει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λες να παίζει κάτι τέτοιο? να κυνηγάει μόνο τα αρσεινικά?

Παράγειλα ένα κιχλιδοβιβλίο να ρωτησω ποιο??? και περιμένω πως και πως να το ξεκινήσω μήπως και καταλάβω περισσότερα...

Καλημέρα !

Σπύρο με την πρωτη ευκαιρια βαλε μια φωτογραφια να δουμε και πες μας εντυπωσεις απο τα καινουργια προιόντα που χρησιμοποιησες!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο με την πρωτη ευκαιρια βαλε μια φωτογραφια να δουμε και πες μας εντυπωσεις απο τα καινουργια προιόντα που χρησιμοποιησες!!

;)

Βιβλίο: αυτό

έχω διαβάσει και το Back to Nature του Konings. Εκτός από τα γενικά περί βιοτόπου που γράφει και με βοήθησαν, κάνει πολύ σύντομη αναφορά στα shell dwellers (κοχυλόψαρα) και αναφέρει ότι αρκεί και ένα ενυδρείο 50λτ, για τα multies που έχουν πει αρκετοί στην πράξη ότι δουλεύει.

όμως σε ένα άλλο βιβλίο (του Hans Joachim Herrmann) που δανείστηκα πρόσφατα διάβασα πως προτείνει για το είδος αυτό ενυδρείο στα 100λτ.

Οπότε, ελπίζω με το νέο βιβλίο (από ότι είδα κάνει πολλές αναφορες σε νανοκιχλίδες) να δω μερικά πράγματα παραπάνω. :D

Φωτογραφίες σε λίγο.....!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό!!!!! Μου άρεσε και πάρα πολύ αυτό που έχεις στρώσει κάτω!!! Νομίζω ταιριάζει καλά και με το πίσω!!! Αυτό το μαύρο αριστερά τι είναι; Φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό!!!!! Μου άρεσε και πάρα πολύ αυτό που έχεις στρώσει κάτω!!! Νομίζω ταιριάζει καλά και με το πίσω!!! Αυτό το μαύρο αριστερά τι είναι; Φίλτρο;;;

Ευχαριστώ πολύ! Σε σχέση με πριν το ενυδρείο δείχνει πολύ καλύτερα και το υπόστρωμα έχει δέσει τέλεια, όντως.

Αριστερά είναι φίλτρο ναι, το Jbl profi i80

Link to comment
Share on other sites

Μην μας ξεχασεις εαν σου ερθουν τιποτα μωρακια !!!

Super ειναι ο βυθος.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φάνηκε λίγο μεγάλο.. αλλά τώρα είδα πως έβγαλες αυτό της juwel! Κι αυτό πάνω που είναι σαν βράχος σφουγγαράκι;;; Δε χορταίνεται πάντως! Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φάνηκε λίγο μεγάλο.. αλλά τώρα είδα πως έβγαλες αυτό της juwel! Κι αυτό πάνω που είναι σαν βράχος σφουγγαράκι;;; Δε χορταίνεται πάντως! Μπράβο!

δεν είναι πολύ μεγάλο το φίλτρο. απλά είναι γωνιακό και στο σημείο αυτό κάνει σκιά-αντανάκλαση και φαίνεται έτσι. το εσωτερικό το έβγαλα, γιατί ήθελα το χώρο στον πυθμένα, πράγμα που μου το επιτρέπει το παρόν φίλτρο.

Ο "βράχος" είναι φελιζόλ ενυδρειακό που πουλάει σαν πλάτη η juwel. Αλλά έχω κολλήσει πολλά κομμάτια μαζί και φαίνεται έτσι ;)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ωραίο τώρα που είναι καλυμμένος όλος ο βυθός με σαλιγκάρια. Κάτω έχεις βάλει λεπτόκοκκο χαλίκι αν δεν κάνω λάθος. Πως αντιδρούν τα ψάρια;

;)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ωραίο τώρα που είναι καλυμμένος όλος ο βυθός με σαλιγκάρια. Κάτω έχεις βάλει λεπτόκοκκο χαλίκι αν δεν κάνω λάθος. Πως αντιδρούν τα ψάρια;

;)

Ναι Κωστή, είναι χαλίκι λεπτόκοκο. Το προτείνει η seachem για θαλασσινά και για αφρικάνικα με κιχλίδες. Τους έστειλα και mail πριν το αγοράσω και προς τιμήν τους μου απάντησαν άμεσα, πως το προϊόν αυτό προτείνεται για ταγκανίκα λόγω του ότι κρατάει ψηλά το buffer. H κοκομετρία με απασχόλησε αρκετά για το αν θα μπορούν τα ψάρια να "φτύνουν" , πράγμα που από ότι φαίνεται το κάνουν εύκολα ακόμα και τα μικρά. όχι όμως τόσο εύκολα όσο και με την άμμο, αλλά ακόμα είναι νωρίς να βγάλω συμπεράσματα.

Είμαι περίεργος να δω αν θα μπορέσω να αποφύγω και τη χρήση αλατιών, που ως τώρα χρησιμοποιούσα.

Μετράω καθημερινά το Ph είμαι κάπου στο 8.2-8.4. Αλλά φαντάζομαι θέλει χρόνο να σταθεροποιηθεί εκεί ψηλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν να θάψουν τα σαλιγκάρια και να φτιάξουν τις σήραγγες που συνηθίζουν να δημιουργούν. Ας περιμένουμε όπως λες να δούμε στην πράξη πως θα λειτουργήσει το συγκεκριμένο υλικό στον βυθό.

Όσο για το ph μην παιδεύεσαι με τις μετρήσεις, εκεί που βρίσκεται είναι μια χαρά. Καθαρό νερό, αλλαγές, καλές τροφές και τα ψάρια σου είναι χαρούμενα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν να θάψουν τα σαλιγκάρια και να φτιάξουν τις σήραγγες που συνηθίζουν να δημιουργούν. Ας περιμένουμε όπως λες να δούμε στην πράξη πως θα λειτουργήσει το συγκεκριμένο υλικό στον βυθό.

Όσο για το ph μην παιδεύεσαι με τις μετρήσεις, εκεί που βρίσκεται είναι μια χαρά. Καθαρό νερό, αλλαγές, καλές τροφές και τα ψάρια σου είναι χαρούμενα.

;)

Για την ιστορία πάντως, και αυτός ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να κάνω και την αλλαγή του βυθού και να αφαιρέσω και το φελιζόλ, τα ψάρια, δείχνουν να αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια όταν κάνουν έναν κύκλο με σαλιγκάρια και στο κέντρο τους "βρίσκουν πάτο" δηλαδή γυαλί. Φαντάσου ότι μόνο 2 ψάρια είχαν κάνει στο πορηγούμενο setup αυτό με τις σήραγγες, αλλά όπως και να χει αυτό είναι έτσι όπως το αντιλήφθηκα εγώ. πάντως για την ώρα, δεν έχω " αφρόψαρα" :D

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιες βλεπω.Να το χαιρεσαι.Οποιος καει απο γαλα,φυσαει και το γιαουρτη.Εγω χαλικακι δεν θα εβαζα.Δεν ξερω βεβαια για τα δικα σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιες βλεπω.Να το χαιρεσαι.Οποιος καει απο γαλα,φυσαει και το γιαουρτη.Εγω χαλικακι δεν θα εβαζα.Δεν ξερω βεβαια για τα δικα σου. ;)

χαχα! Σε νιώθω! Αυτό βεβαια δεν είναι οποιοδήποτε χαλικάκι, φαντάσου πως υπάρχουν περιοχές που είναι πιο ψιλό από την άμμο που είχα. Ότι και να λέω εγώ βέβαια, τα ψάρια είναι αυτά που θα μας "πουν" αν κάνει ή όχι....

Καλημέρα :D

Link to comment
Share on other sites

update:

Τα σκαψίματα έχουν ξανα-αρχίσει και ο νέος βυθός δείχνει να αρέσει ΚΑΙ στα ψάρια πολύ (γιατί εμένα μου φαίνεται η μέρα με τη νύχτα αισθητικά σε σχέση με πριν).

Η valisneria έχει πάρει τα πάνω της (σε αυτό είμαι βέβαιος πως βοήθησε το νέο υπόστρωμα).

Δεν έχω προσθέσει καθόλου τα αλάτια που έβαζα και έχω σταθερά το PH στο 8+. Το ΚΗ μου βέβαια είναι στο 10 και αν δω πως πέφτει και άλλο θα πρέπει να επέμβω.

Τα πράγματα έχουν ηρεμήσει πολύ, αν εξαιρέσουμε μερικά μικρά που κυνηγιούνται αλλά είναι πολύ καλύτερα από πριν. :):P

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Να μαι και γω, μετά από αρκετούς μήνες με νέες φωτογραφίες!

Δεκάδες ψαράκια δόθηκαν σε συμφορουμίτες όλον αυτό τον καιρό και πλέον έχω 8 ενήλικα. Και εκεί που είπα να ηρεμήσω λίγο με τις γέννες, το πιο φοβιτσιάρικο ψαράκι της αποικίας, μου έδειξε με τη συμπεριφορά του , ότι έχει και πάλι μικρά!!

Είναι χαρακτηριστικό στα multies όταν γεννάνε, οι γονείς να "κοιτάνε" συνέχεια στον πάτο, κάτι που αξίζει να έχετε κατα νου, οι ιδιοκτήτες τέτοιων ψαριών.

Το ψάρι της 4ης φωτό , δεν ήξερα καν ότι ήταν θηλυκό. Όμως, είχε απομακρυνθεί από τα άλλα και έτσι του έβαλα μερικά κοχύλια στη γωνίτσα του. Μέσα σε 10 μέρες, μου αποκάλυψε τα μικρά του!!! :)

Παρότι με έχουν κουράσει κάπως οι γέννες με τα ταίσματα και την παραπάνω προσοχή που χρειάζονται τα μωρα, κάθε φορά υποκλίνομαι στο υπέροχο αυτό θαύμα της φύσης.....

Καλό μήνα σε όλους... :D

post-18657-1296669306_thumb.jpg

post-18657-1296669322_thumb.jpg

post-18657-1296669336_thumb.jpg

post-18657-1296669352_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανεμορφα,να τα χαιρεσαι,οσο για τις γεννες ,τα ειχαμε πει,ειναι λιγο μπελας αλλα αξιζουν τα ατιμα :):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...