Jump to content

Eheim 2213 - Μειωση ροης;


krisos

Recommended Posts

Η ροη ειναι ιδια.

Η πιεση αλλαζει μονο <_<

Σωστα :D αυτο ηθελα να πω αλλα το διατυπωσα λαθος :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγω παντως αν ηθελα να ελλατωσω την πιεση, θα ανοιγα μερικες τρυπες σε γωνια 45 μοιρες με τις ηδη υπαρχουσες.

Ετσι θα ειχα και καλυτερο μοιρασμα της ροης του νερου στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εάν έχεις κολλητήρι τύπου στυλό θα ήταν ποιο εύκολο να ανοίξεις όσες τρύπες θες!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εάν έχεις κολλητήρι τύπου στυλό θα ήταν ποιο εύκολο να ανοίξεις όσες τρύπες θες!

Το εχω δοκιμασει και ετσι. Ειναι αποτυχια (λερωνει η μυτη κλπ)

Με τρυπανι ηταν το πιο cool.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτό που θα προτείνω μια που δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά εάν συνδέσουμε έναν ροοστάτη( Dimmer) στο καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος και έτσι έχουμε την δυνατότητα να αυξομειώνουμε την τάση χειροκίνητα παίζει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το μοτέρ του φίλτρου;

Ξέρει κάποιος να μας πει;

Στους ποιο συνηθισμένους κινητήρες A/C η ρύθμιση των στροφών γίνεται από την μεταβολή της

συχνότητας, με τη μεταβολή της τάσης δεν έχεις σταθερή απόδοση και μπορεί να αποβεί μοιραία

για το πηνίο της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

Στους ποιο συνηθισμένους κινητήρες A/C η ρύθμιση των στροφών γίνεται από την μεταβολή της

συχνότητας, με τη μεταβολή της τάσης δεν έχεις σταθερή απόδοση και μπορεί να αποβεί μοιραία

για το πηνίο της αντλίας.

Ευχαριστώ DIVAK μου έλυσες την απορία μου πριν ξεκοιλιάσω κάνα φίλτρο! <_<

Link to comment
Share on other sites

Στους ποιο συνηθισμένους κινητήρες A/C η ρύθμιση των στροφών γίνεται από την μεταβολή της

συχνότητας, με τη μεταβολή της τάσης δεν έχεις σταθερή απόδοση και μπορεί να αποβεί μοιραία

για το πηνίο της αντλίας.

Αλήθεια η ηλεκτρική σκούπα πχ δεν έχει μοτέρ και πηνίο, πως λέγεται αυτό που αυξομειώνει την ισχύει, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια η ηλεκτρική σκούπα πχ δεν έχει μοτέρ και πηνίο, πως λέγεται αυτό που αυξομειώνει την ισχύει, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάτι ανάλογο;

Μπορεί να είναι συνεχούς ρεύματος με κάποια ανόρθωση ή με μπαταρίες.

Δεν ισχύει για όλα τα μοτέρ εναλλασσομένου και δεν ξέρω και πολλά

για τον τύπο της αντλίας του Eheim.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι συνεχούς ρεύματος με κάποια ανόρθωση ή με μπαταρίες.

Δεν ισχύει για όλα τα μοτέρ εναλλασσομένου και δεν ξέρω και πολλά

για τον τύπο της αντλίας του Eheim.

Χμμμμμμμ……

Άρα λογικά πρέπει να υπάρχει τρόπος, δεν νομίζω πως μια ηλεκτρική σκούπα είναι και η πλέον πολύπλοκη τεχνολογία, λες να ξεκοιλιάσω την σκούπα…….. :D

Θα με σκοτώσει η γυναίκα μου……. :D<_<:D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι συνεχούς ρεύματος με κάποια ανόρθωση ή με μπαταρίες.

Όπα όπα εγώ κατάλαβα κάποια μικροσυσκευή όπως σκούπα ενυδρείου.

Χμμμμμμμ……

Άρα λογικά πρέπει να υπάρχει τρόπος, δεν νομίζω πως μια ηλεκτρική σκούπα είναι και η πλέον πολύπλοκη τεχνολογία, λες να ξεκοιλιάσω την σκούπα…….. lmao.gif

Θα με σκοτώσει η γυναίκα μου…….

Η σκούπα της γυναίκα σου κάνει για εσωτερικό φίλτρο. <_<

Στης ηλεκτρικές σκούπες αλλάζουν των αριθμό των σπειρών στα πηνία

αυτό είναι άλλο κόλπο.

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Όπα όπα εγώ κατάλαβα κάποια μικροσυσκευή όπως σκούπα ενυδρείου.

Η σκούπα της γυναίκα σου κάνει για εσωτερικό φίλτρο. :D

Στης ηλεκτρικές σκούπες αλλάζουν των αριθμό των σπειρών στα πηνία

αυτό είναι άλλο κόλπο.

Άντε ρε Divak αφού το κατέχεις το θέμα, σκέψου τη θα μπορούσαμε να κάνουμε; :D<_<

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Δεν ξερω πως ρυθμιζεται η ηλεκτικη σκουπα αλλα γιαι να καθησει καποιος να αφαιρεσει το κυκλωμα απο την σκουπα και δεν κανει το πιο σωστο που προτεινε ο divak στην δημοσιευση #5; Ειναι πραγματικα ο πιο εξυπνος τροπος που εχω δει για να ρυθμισεις την ροη ΣΩΣΤΑ, με μονο 2 Τ και ενα βανακι εισαι 100% καλυμενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως ρυθμιζεται η ηλεκτικη σκουπα αλλα γιαι να καθησει καποιος να αφαιρεσει το κυκλωμα απο την σκουπα και δεν κανει το πιο σωστο που προτεινε ο divak στην δημοσιευση #5; Ειναι πραγματικα ο πιο εξυπνος τροπος που εχω δει για να ρυθμισεις την ροη ΣΩΣΤΑ, με μονο 2 Τ και ενα βανακι εισαι 100% καλυμενος.

Σαφώς και είναι πολύ καλή πατέντα, το ερώτημα μου είναι όμως μήπως στο τέλος το νερό που τραβά το φίλτρο είναι περισσότερο απτήν έξοδο του φίλτρου και όχι απτό ενυδρείο λόγο του ότι τον πρώτο σωλήνα πηγής νερού είναι ο σύνδεσμος που έχουμε κάνει και το νερό στην ουσία κάνει την διαδρομή φίλτρο προς φίλτρο;

Ελπίζω να καταλαβαίνεται τη εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι πολύ καλή πατέντα, το ερώτημα μου είναι όμως μήπως στο τέλος το νερό που τραβά το φίλτρο είναι περισσότερο απτήν έξοδο του φίλτρου και όχι απτό ενυδρείο λόγο του ότι τον πρώτο σωλήνα πηγής νερού είναι ο σύνδεσμος που έχουμε κάνει και το νερό στην ουσία κάνει την διαδρομή φίλτρο προς φίλτρο;

Ελπίζω να καταλαβαίνεται τη εννοώ.

Όχι λάθος μου το σύστημα δουλεύει όντως μια χαρά αφού την όλη ρύθμιση την κάνουμε με το βανακι και εξαρτάτε πόση ροη αφήνουμε να περάσει, Βασικά δεν λέω να διαλύσουμε όντως την σκούπα μας απλά μπορεί να υπάρχει στο εμπόριο αυτός ο ηλεκτρονικός ρυθμιστής και να μην κοστίζει και μια περιουσία, όπως τα ντιμερ πχ και έτσι και χαμηλότερη ροη θα έχουμε εφόσον αυτό είναι το ζητούμενο και λιγότερη κατανάλωση ρεύματος και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του μοτέρ του φίλτρου μια που του κόβουμε στροφές χωρίς να χρειάζεται να δουλεύει στο μέγιστο για να έχουμε μια χαμηλότερη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Ένας ασφαλής τρόπος ρύθμισης ισχύος είναι η τεχνολογία Inverter.

Κάτι που είναι πολύ ποιο ακριβό από την απόκτηση ενός μικρότερου

φίλτρου.

Σίγουρα μπορούν να φτιαχτούν και Diy κυκλώματα που θα είναι ποιο

φτηνά, αλλά και αυτά θέλουν πολύ ηλεκτροτεχνία και θα είναι διαφορετικά

κατά περίπτωση από φίλτρο σε φίλτρο.

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Ένας ασφαλής τρόπος ρύθμισης ισχύος είναι η τεχνολογία Inverter.

Κάτι που είναι πολύ ποιο ακριβό από την απόκτηση ενός μικρότερου

φίλτρου.

Σίγουρα μπορούν να φτιαχτούν και Diy κυκλώματα που θα είναι ποιο

φτηνά, αλλά και αυτά θέλουν πολύ ηλεκτροτεχνία και θα είναι διαφορετικά

κατά περίπτωση από φίλτρο σε φίλτρο.

Καλημέρα φίλε DIVAK συγγνώμη που επιμένω αλλά τα ανεμηστηρακια των pc πχ αλλάζουν των αριθμό των σπειρών στα πηνία , έχουν σύστημα inverter η τι, και μπορούν και αυξομειώνουν τις στροφές τους, σας έχω πρήξει το ξέρω, μην χολοσκάτε όμως συζήτηση κάνουμε μήπως και καταφέρουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι DC εκεί δεν έχεις τέτοια προβλήματα. <_<

Για το εναλλασσόμενο και όχι για όλους τους ηλεκτρικούς κινητήρες τα πράγματα

μπλέκουν.

Η ταχύτητα περιστροφής των κινητήρων DC μπορεί να ρυθμιστεί διά της μεταβολής της έντασης του μαγνητικού πεδίου του επαγωγέα με κατάλληλο ροοστάτη που φέρεται εν σειρά, ενώ στους συνήθεις κινητήρες AC η ταχύτητα περιστροφής δεν ρυθμίζεται αφού εξαρτάται από τη συχνότητα του εναλλασσόμενου ρεύματος.
Link to comment
Share on other sites

Είναι DC εκεί δεν έχεις τέτοια προβλήματα. <_<

Για το εναλλασσόμενο και όχι για όλους τους ηλεκτρικούς κινητήρες τα πράγματα

μπλέκουν.

Κοίτα να δεις, επειδή είμαι σκράπας και εφόσον το κατέχεις το θέμα και βέβαια αν έχεις την διάθεση τον χρόνο και πιστεύεις πως όντως έχει ενδιαφέρων το όλο θέμα, όποτε μπορείς κάνε μια αναζήτηση στο δίκτυο μήπως και μπορέσεις να εντοπίσεις τι είδος μοτέρ χρησιμοποιούν τα φίλτρα και δώσε μας τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Aν μεγαλωσεις το μηκος του spraybar λογικα δεν θα μειωθει και η ροη του φιλτρου;

Eπισης αλλη μια σκεψη που εκανα ειναι να πιασεις 40-50cm του σωληνα με βεντουζες στη πλατη του ενυδρειου και να κανεις τρυπες στο σωληνα μετατρεποντας τον σε spraybar.

Link to comment
Share on other sites

Aν μεγαλωσεις το μηκος του spraybar λογικα δεν θα μειωθει και η ροη του φιλτρου;

Αν ανοιξεις τη βρυση και κλεισεις με το δαχτυλο την ακρη του λαστιχου ετσι ωστε να πηγαινει πιο μακρυα το νερο, θα εχεις αυξησει τη ροη?

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοιξεις τη βρυση και κλεισεις με το δαχτυλο την ακρη του λαστιχου ετσι ωστε να πηγαινει πιο μακρυα το νερο, θα εχεις αυξησει τη ροη?

Δεν με καταλαβες Σπυρο,

Δεν ενοουσα να μεγαλωσεις σε μηκος και να καταληγει στο ιδιο spraybar με τον ιδιο αριθμο τρυπων.

Μεγαλωνοντας το μηκος αυξανοντε και οι τρυπες.

Ιδια ροη θα εχεις σε 15cm spraybar με 10 τρυπες με ενα spraybar 60cm με 40 τρυπες;

Aν παρεις 2 βρυσες και 2 λαστιχα ιδιο μηκος και τις ανοιξεις τερμα θα εχουν την ιδια ροη,αν ομως στο ενα λαστιχο κανεις τρυπες σε ολο το μηκος του τοτε τα 2 λαστιχα στην ακρη τους δεν θα εχουν την ιδια ροη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με καταλαβες Σπυρο,

Δεν ενοουσα να μεγαλωσεις σε μηκος και να καταληγει στο ιδιο spraybar με τον ιδιο αριθμο τρυπων.

Μεγαλωνοντας το μηκος αυξανοντε και οι τρυπες.

Ιδια ροη θα εχεις σε 15cm spraybar με 10 τρυπες με ενα spraybar 60cm με 40 τρυπες;

Aν παρεις 2 βρυσες και 2 λαστιχα ιδιο μηκος και τις ανοιξεις τερμα θα εχουν την ιδια ροη,αν ομως στο ενα λαστιχο κανεις τρυπες σε ολο το μηκος του τοτε τα 2 λαστιχα στην ακρη τους δεν θα εχουν την ιδια ροη.

Σε καταλαβα.

Και επιμενω ναι ιδια ροη θα εχει.

πχ για 2213 ονομαστικη ροη 440 λιτρα την ωρα.

Δεν θα λιγοστεψουν τα λιτρα που γυριζει την ωρα.

Αλλο η ροη και αλλο η πιεση, αυτο σου εδωσα με το πιο πανω παραδειγμα.

Με πιο πολλες τρυπες στο spraybar θα πεσει η πιεση, η ορμητικοτητα.

Το αποτολεσμα σε ροη θα ειναι ιδιο ομως.

Ιδια ροη θα εχουν και τα δυο λαστιχα στο παραδειγμα σου. Στον ιδιο χρονο θα γεμισουν ενα κουβα.

Μειωνοντας την ορμητικότητα, την πιεση του νερου μεγαλωνοντας το spraybar ή κανωντας περισσοτερες τρυπες στο ηδη υπαρχων, υπαρχει μια εμφανης μειωση αναταραξης, παφλασμου κλπ στην εξοδο του φιλτρου, ομως στην εισοδο του φιλτρου τα ιδια λιτρα μπαινουν σε μια ωρα.

Συνεπως η ροη ανα ωρα ειναι ιδια.

Με τις πατεντες αυτες (τρυπες κλπ) μπορουμε να κερδισουμε μονο σε καλο διαμερισμο της ποσοτητας του νερου που κινει το φιλτρο σε ολο το πλατος και μηκος του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι ιδια ροη θα εχει.

πχ για 2213 ονομαστικη ροη 440 λιτρα την ωρα.

Δεν θα λιγοστεψουν τα λιτρα που γυριζει την ωρα.

Αλλο η ροη και αλλο η πιεση, αυτο σου εδωσα με το πιο πανω παραδειγμα.

Με πιο πολλες τρυπες στο spraybar θα πεσει η πιεση, η ορμητικοτητα.

Το αποτολεσμα σε ροη θα ειναι ιδιο ομως.

Ιδια ροη θα εχουν και τα δυο λαστιχα στο παραδειγμα σου. Στον ιδιο χρονο θα γεμισουν ενα κουβα.

Λαθος διατυπωση δικη μου για τη λεξη ροη αλλα σωστη λυση-αποτελεσμα για τον φιλο μας.

Αντι να χρισημοποιησω τη λεξη πιεση χρισημοποιησα τη λεξη ροη.

Εγω δεν ειπα ποτε οτι τα 440 λιτρα θα γινουν 200 αλλα οτι θα εχει λιγοτερη αναταραξη στο νερο.

Δεν ειναι καλυτερο να κρατησουμε λοιπον την ιδια ροη και να ριξουμε τη πιεση;

Και ο κουβας θα γεμιζε στον ιδιο χρονο αν μπορουσαμε να μαζεψουμε με καποιο τροπο και τις απολειες του νερου απο τις τρυπες <_<

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Λαθος διατυπωση δικη μου για τη λεξη ροη αλλα σωστη λυση-αποτελεσμα για τον φιλο μας.

Αντι να χρισημοποιησω τη λεξη πιεση χρισημοποιησα τη λεξη ροη.

Εγω δεν ειπα ποτε οτι τα 440 λιτρα θα γινουν 200 αλλα οτι θα εχει λιγοτερη αναταραξη στο νερο.

Δεν ειναι καλυτερο να κρατησουμε λοιπον την ιδια ροη και να ριξουμε τη πιεση;

Με τις πατεντες αυτες (τρυπες κλπ) μπορουμε να κερδισουμε μονο σε καλο διαμερισμο της ποσοτητας του νερου που κινει το φιλτρο σε ολο το πλατος και μηκος του ενυδρειου.

Ναι αλλα σε σχετικα λογικα πλαισια. Θαυματα δεν γινονται.

Με περιμενεις να μη γινει πλυντηριο ενα 80 λιτρο, βαζωντας του ενα 2217 (ροη 1000 λ/ω), απλα κανωντας τρυπες στο spraybar.

Θελει στραγγαλισμα στα βανακια ή την πατεντα στο 5ο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σε σχετικα λογικα πλαισια. Θαυματα δεν γινονται.

Με περιμενεις να μη γινει πλυντηριο ενα 80 λιτρο, βαζωντας του ενα 2217 (ροη 1000 λ/ω), απλα κανωντας τρυπες στο spraybar.

Θελει στραγγαλισμα στα βανακια ή την πατεντα στο 5ο ποστ

Με ενα 2217 σιγουρα δεν θα γινοταν δουλεια,αλλα με το 2213 που εχουμε στη παρουσα φαση,με καλο γεμισμα του κανιστρου με βιολογικο υλικο και με περισσοτερες τρυπες και μηκος θα ειχαμε ενα ικανοποιητικο αποτελλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...