Jump to content

Τάισμα Cpd


Recommended Posts

Απέκτησα τα πρώτα μου ψαράκια, 10 danio margaritatus!!! Φοβερά!!

Ο προβληματισμός μου είναι ως προς την μεθοδολογία ταΐσματος.

Ταΐζω με flakes της ocean nutrition, τα οποία τρίβω και τα κάνω σκόνη.

Το πρόβλημα: Όταν ρίξω την σκόνη στην επιφάνεια του νερού, λόγο της κίνησης της επιφάνειας, το μεγαλύτερο μέρος της εγκλωβίζεται στο κερατόφυλλο που καλύπτει το ¼ περίπου αυτής. Τα ψαράκια αυτά δεν ανεβαίνουν ποτέ στην επιφάνεια να φάνε. Τρώνε στην μεσαία ζώνη ή στο βυθό.

Η δεύτερη διαδικασία που ακολούθησα, ήταν την τριμμένη τροφή να την βάζω με τα δάχτυλά μου μέσα στο νερό, με αποτέλεσμα μέρος της σκόνης να ξανακολλάει μεταξύ της και να πέφτει σε μεγάλα κομμάτια που τα ψάρια δεν μπορούσαν να φάνε.

Η τρίτη διαδικασία: η τριμμένη τροφή μέσα σε ποτηράκι την ανακατεύω με λίγο νερό από το ενυδρείο και μετά την ρίχνω, με αποτέλεσμα η τροφή να είναι βαριά και να πέφτει αρκετά γρήγορα στο βυθό.

Βέβαια, όταν τελειώσουν τα αιωρούμενα σωματίδια, κάποια ψαράκια κατεβαίνουν στον βυθό και τσιμπολογάνε. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω τι ποσότητα φαγητού τρώνε τελικά και αν τα υπολείμματα τα οποία εξαφανίζονται συνήθως τις επόμενες ώρες, τα τρώνε τα ψάρια ή τα σαλιγκάρια (τα σαλιγκάρια είναι λαθρεπιβάτες υπό περιορισμό).

Έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα?? :)

(Σόρυ για το κατεβατό)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είσαι και η καλύτερη μαθήτρια..αντιμετώπισα ακριβως το ιδιο πρόβλημα πριν καιρό ..θα πρότεινα να ταίσεις με τριμμένη βασική τροφή JBL Novobel η οποία αργότερα βυθίζεται με αργούς ρυθμούς..Tα δικά μου τουλάχιστον CPD ύστερα απο κάποια ώρα τρώνε και απο την επιφάνεια??Τι άλλα ψάρια έχεις μαζί τους?Πόσο καιρό τα έχεις στο ενυδρείο σου??

Link to comment
Share on other sites

Η τροφή που επιπλέει στην επιφάνεια εγκλωβίζεται μετά από 2-3 κύκλους στο κερατόφυλλο και δεν έχω δει κανένα ψάρι να ανεβαίνει εκεί για να φάει. Γι’ αυτό και την βρέχω πριν.

Όταν λες ‘αργεί να βυθιστεί’ εννοείς ότι θέλει αρκετό χρόνο από την στιγμή που αποχωρίζεται την επιφάνεια μέχρι να φτάσει το βυθό, ή ότι αργεί να ξεκινήσει να βυθίζεται? Προτείνεις να την βρέχω κι αυτή, για να προσπερνά το κερατόφυλλο?

Τα ψαράκια είναι εδώ και 1 εβδομάδα μόνα τους σε ένα rio 125.

Και μέχρι να γνωριστούμε καλύτερα και να βρω τον τρόπο να ταΐζονται σωστά, θα παραμείνουν μόνα.

Στο μέλλον θέλω να προσθέσω κάποια corys, τα οποία λογικά θα τρώνε ότι πέφτει στο βυθό οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη με διαφορα τροφη που δωκιμασα στα CPD μου ηταν το αποξιραμενο σκουλικακι.... και συγκεκριμενα το tubifex της nutrafin .... :);)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!

Παιδικές απορίες:

Τι σημαίνει «βασική τροφή» ??

Υπάρχει κάτι που τις διακρίνει σε βασικές & συμπληρωματικές??

Πως τις ξεχωρίζω??

Κατανοώ ότι πρέπει να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή.... αλλά πως επιλέγω??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα η βασική τροφή είναι η τροφή η οποία κάνει για "όλους" τους τύπους ψαριών,;όπως JBL Novobel από Sera Vipan ή Vipagran.Θα τις ξεχωρίζεις απο τις ετικέτες..υπάρχουν τροφές που είναι για χρώμα άλλες ειναι για συμπλήρωμα διατροφής,αυτη θα αναγράφει Βασικη τροφή για όλα τα ψάρια...είναι λίγο το χρονικό διάστημα...δώσε τους λίγο χρόνο...αν επιτρεπεται απο που τα πήρες??Θα σου πρότεινα να μην τα βάλεις με άλλους συγκατοικους και να κάνεις ενυδρειο ειδών..θα ανακαλύψεις την αληθινή φύση τους!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν είναι ιδανικά στημένο για τα cpd, αλλά πιο πολύ για κοινωνικό... για να είναι όλοι λίγο-πολύ ευχαριστημένοι...

Θα δω τι θα κάνω... Δεν βιάζομαι πάντως.

Τα πήρα από το “Starfish”. Η τιμή ήταν ιδιαίτερα τσιμπημένη, αλλά γενικά τα ψάρια του ήταν σε καλή κατάσταση και ήξερα ότι δεν θα τα έβρισκα εύκολα σε κατάστημα ‘εμπιστοσύνης’.

Τα συμπληρώματα διατροφής σε τι συχνότητα τα δίνουμε??

Έχουν οδηγίες πάνω τους??

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν είναι ιδανικά στημένο για τα cpd, αλλά πιο πολύ για κοινωνικό... για να είναι όλοι λίγο-πολύ ευχαριστημένοι...

Θα δω τι θα κάνω... Δεν βιάζομαι πάντως.

Τα πήρα από το “Starfish”. Η τιμή ήταν ιδιαίτερα τσιμπημένη, αλλά γενικά τα ψάρια του ήταν σε καλή κατάσταση και ήξερα ότι δεν θα τα έβρισκα εύκολα σε κατάστημα ‘εμπιστοσύνης’.

Τα συμπληρώματα διατροφής σε τι συχνότητα τα δίνουμε??

Έχουν οδηγίες πάνω τους??

Γενικα μια τιμη 3,50 ευρώ είναι καλή να ξέρεις,για αυτο το ειδος πάντα.Θα προτεινα να ταίζεις με 2-3 διαφορετικές τροφές οπου μπορεις να ταίζεις με εναλλαγές...Όλα εχουν οδηγίες πάνω τους! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έχουν 3,50, αλλά εγώ τα πήρα 5!!!

Και καταλαβαίνω ότι ένα μικρό μαγαζί δεν μπορεί να πετύχει τις τιμές ενός μεγάλου ή μιας αλυσίδας, αλλά η διαφορά είναι υπερβολική!! Και του το είπα.

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! :)

Θα δοκιμάσω εναλλακτικές τροφές και αν έχω άλλη απορία θα επανέλθω…

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτσι για την ιστορία....

Το κερατόφυλλο είχε μεγαλώσει πάρα πολύ!! Είχε γίνει μια μάζα.

Το έβγαλα, το καθάρισα και κράτησα το 20% σε μικρά κομμάτια, τα οποία τώρα κινούνται ελεύθερα και συχνά στροβιλίζονται μέσα στο νερό, συνεπώς δεν εγκλωβίζουν την τροφή.

Ταΐζω κανονικά στην επιφάνεια και όοοταν βυθιστεί την τρώνε...

Εξακολουθούν να μην τρώνε από την επιφάνεια, αλλά μόλις ρίξω τροφή υπάρχει κινητικότητα και ανυπομονησία να κατέβει...

Νομίζω ότι ταΐζω πολύ....

Novobel δεν έχω βρει ακόμα σε λογική συσκευασία (βρήκα 1λίτρο)

Άσχετη παρατήρηση: Τα θηλυκά είναι πιο θαρραλέα από τα αρσενικά ή μου φαίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έχουν 3,50, αλλά εγώ τα πήρα 5!!!

Και καταλαβαίνω ότι ένα μικρό μαγαζί δεν μπορεί να πετύχει τις τιμές ενός μεγάλου ή μιας αλυσίδας, αλλά η διαφορά είναι υπερβολική!! Και του το είπα.

Δεν θα κοιτας την τιμη αλλα την κατασταση του ψαριου.

Συνηθως μια μεγαλυτερη τιμη σημαινει καλυτερο ψαρι και οχι αισχροκερδεια.

Και εγω πηρα καποτε απο μεγαλο καταστημα 30 σμηνοψαρα σε "τιμη θανατου" που λενε και τελικα ηταν τιμη θανατου κυριολεκτικα. Σε μερικες μερες μειναν μονο 10 απο τα 30. Και δεν ηταν σιγουρα απο κακοδιατηρηση ή λαθος χειρισμο.

Ο μονος λαθος χειρισμος ηταν οτι δεχτηκα να τα παρω παρόλο που δεν ειδα να ειναι σε καλη κατασταση.

Νομιζα οτι με καλη φροντιδα απο μενα θα επανερχοταν.

Για την τροφη τωρα, ριχνε καλης ποιοτητα τροφη εσυ, σε σωστη ποσοτητα, και αν πεινανε θα φανε οπου και να παει η τροφη σε οτι μορφη και να ειναι.

Επελεξε και ζωντανες (artemia, grindal daphnia Κλπ) η κατεψυγμενες bloodworms, artemia daphnia krill κλπ

Mια φορα την εβδομαδα μουλιαζε την τροφη σε λιγες σταγονες βιταμινη fishtamine.

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο? τιμες NH3 NO2 NO3? pH gH kH?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο είχε μεγαλώσει πάρα πολύ!! Είχε γίνει μια μάζα.

Το έβγαλα, το καθάρισα και κράτησα το 20% σε μικρά κομμάτια, τα οποία τώρα κινούνται ελεύθερα και συχνά στροβιλίζονται μέσα στο νερό, συνεπώς δεν εγκλωβίζουν την τροφή.

Μη το αφηνεις να γεμιζει την επιφανεια, ιδιως αν εχεις και αλλα φυτα. Δεν αφηνει φως να φτασει σε αυτα και τους τρωει ολα τα θρεπτικα απο το νερο.

Αν δεν θελεις να στροβιλιζονται πιαστα με μια βεντουζα ενυδρειακη ή δεστα σε καποιο ξυλο πετρα με πετονια, ακομα και να τα φυτεψεις μπορεις απο τη μια ακρη, ασχετα αν δε βγαζει ριζα, Θα χαλαει το κομματι που ειναι μεσα στο βυθο αλλα δεν πειραζει θα το βγαζεις θα το πετας και θα βαζεις το φρεσκο μεσα στο βυθο παλι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τους δίνω :

Ocean Nutrition Formula One Flakes (λέει ότι περιέχει Fresh seafood??)

JBL Novobel

Fishtamines

+ θα αγοράσω Sera FD mixpur (μείγμα αποξηραμένων)

Διαφορές μεταξύ των 2 πρώτων :

Ο.Ν. : Flakes ‘βαριά’ , παραμένουν αρκετή ώρα στην επιφάνεια και πέφτουν λίγα-λίγα με πορεία προς τον βυθό.

JBL : Flakes ‘ελαφριά’, η έξοδος του φίλτρου τα κατεβάζει μαζικά, αλλά το ρεύμα του νερού τα στριφογυρνάει αρκετή ώρα πριν πέσουν στο βυθό (το θέαμα είναι σαν να χιονίζει με αέρα)

PS: Στις υπόλοιπες ερωτήσεις (delta66) δεν θα απαντήσω τώρα. Νομίζω ότι είναι εκτός θέματος, δεν με ανησυχούν άμεσα και επειδή έχω αρκετούς άλλους προβληματισμούς, θα ετοιμάσω μία αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου, όπου ελπίζω να μου δώσετε όλοι τα φώτα σας... και εσείς κύριε καθηγητά (χωρίς να είστε πολύ αυστηρός μαζί μου)!! :)

Link to comment
Share on other sites

PS: Στις υπόλοιπες ερωτήσεις (delta66) δεν θα απαντήσω τώρα. Νομίζω ότι είναι εκτός θέματος, δεν με ανησυχούν άμεσα και επειδή έχω αρκετούς άλλους προβληματισμούς...

Δεν εκανα πολλες ερωτησεις μονο αυτη

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο? τιμες NH3 NO2 NO3? pH gH kH?

Συνηθως το στρωμενο ενυδρειο ειναι το πρωτο που ανησυχει ενα χομπιστα, μετα ειναι το το καθαρο νερο και οι σωστες και σταθερες παραμετροι (ph Gh θερμ.) του νερου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την βιαστική απάντηση Σπύρο.

Το θέμα του στρωσίματος του ενυδρείου μου έχει απαντηθεί σε άλλο θέμα (17/03/10 - Διάρκεια στρωσίματος)

και επειδή πραγματικά έχω διάφορες απορίες, και θα ρώταγα κι εγώ στην συνέχεια περαιτέρω πράγματα, θα ξέφευγε...

Θα καταγράψω όλα τα δεδομένα και τις απορίες μου άμεσα, και ελπίζω να με βοηθήσετε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...