Jump to content

Νεογέννητα, τροφη και αλλαγή νερού


jimn

Recommended Posts

Εδώ και 3 ημέρες το ενυδρείο μου απέκτησε καμιά 10αριά νεογέννητα γκαπάκια,αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το τι κάνω με τις αλλαγές του νερού.Απλά δεν ξέρω μην τα επηρεάσει η αλλαγή της θερμοκρασίας μέχρι ο θερμοστάτης να το φέρει στα ίσια του.

Και κάτι ακόμα,λόγω του κερατόφυλου που επιπλέει στην επιφάνεια η τροφή που ρίχνω (flakes) ψιλοκολάει στην επιφάνεια και νομίζω ότι δεν μου τρέφεται σωστά και ο υπόλοιπος πληθυσμός του ενυδρείου.Έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο.?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 ημέρες το ενυδρείο μου απέκτησε καμιά 10αριά νεογέννητα γκαπάκια,αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το τι κάνω με τις αλλαγές του νερού.Απλά δεν ξέρω μην τα επηρεάσει η αλλαγή της θερμοκρασίας μέχρι ο θερμοστάτης να το φέρει στα ίσια του.

Και κάτι ακόμα,λόγω του κερατόφυλου που επιπλέει στην επιφάνεια η τροφή που ρίχνω (flakes) ψιλοκολάει στην επιφάνεια και νομίζω ότι δεν μου τρέφεται σωστά και ο υπόλοιπος πληθυσμός του ενυδρείου.Έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο.?

Ευχαριστώ

Μην αγχώνεσαι, περίμενε καμια 10ρια μέρες να μεγαλώσουν λίγο και στη συνέχεια κάνεις αλλαγές κανονικά.

Μετά από 10ρια γέννες δε θα δίνεις και τόσο σημασία στις λεπτομέρειες. Όσο για το κερατόφυλλο δεν κατάλαβα καλά ρίχνεις τη τροφή πάνω στο κερατόφυλλο ή λόγω κίνησης του νερού μετακινείται και κολλάει στο κερατόφυλλο. Αν είναι το δεύτερο μη σε νοιάζει κάποια στιγμή θα πέσει ή θα κινηθούν προς τα εκεί τα ψάρια και θα την "ξεκολλήσουν".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,απλά είναι η πρώτη γέννα (σε ψάρια γιατί σε παιδιά έχω 2 και έχω την εμπειρία μου χα χα χα)και τρομοκρατήθηκα λίγο.Η τροφή μετακινήτε προς το κερατοφυλο .

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι με το ταισμα δεν θα υπαρξει προβλημα.

Αν θελουν να φανε θα την βρουν τη τροφη.

Τα μικρα ομως θελουν πολυ καθαρο νερο με νιτρικα οσο πιο κοντα στο μηδεν (<10)

Οι αλλαγες λοιπον κρινονται απαραιτητες.

1. Ποσα καθαρα λιτρα νερο ειναι το ενυδρειο και ποσα λιτρα κανεις αλλαγη και φοβασαι την αλλαγη θερμοκρασιας?

2. Πως κανεις την αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι με το ταισμα δεν θα υπαρξει προβλημα.

Αν θελουν να φανε θα την βρουν τη τροφη.

Τα μικρα ομως θελουν πολυ καθαρο νερο με νιτρικα οσο πιο κοντα στο μηδεν (<10)

Οι αλλαγες λοιπον κρινονται απαραιτητες.

1. Ποσα καθαρα λιτρα νερο ειναι το ενυδρειο και ποσα λιτρα κανεις αλλαγη και φοβασαι την αλλαγη θερμοκρασιας?

2. Πως κανεις την αλλαγη?

Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα και αλλάζω το 1/3(με το μάτι φυσικά).

Την αλλαγή την κάνω με ένα μικρό κυκλοφοριτή που είναι συνδεδεμένος με ένα λάστιχο που φεύγει κατευθείαν στο λούκι στο μπαλκόνι,και γεμίζω με ένα άλλο λάστιχο από την βρύση.

Link to comment
Share on other sites

1. Απο τη στιγμη που εχεις κυκλοφορητη και αν εχει καλο μανομετρικο (να μπορει να σηκωνει το νερο απο το πατωμα στο ενυδρειο) θα προτεινα να βαζεις το νερο της αλλαγης σε ενα δοχειο προετοιμασιας, να το αφηνεις μερικες ωρες να ερχεται σε θερμοκρασιας δωματιου, λιγο πριν την αλλαγη να ριχνεις αντιχλωριο (μονο για τα λιτρα της αλλαγης και οχι για ολα τα λιτρα του ενυδρειου οπως κανουμε οταν βαζουμε νερο κατευθειαν απο τη βρυση) και να το εισαγεις αργα.

2. Η αλλη προταση ειναι να βαζεις αντιλχωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου στο ενυδρειο και να εισαγεις το νερο απο τη βρυση παρα παρα παρα πολυ αργα για να προλαβαινει ο θερμαντηρας να θερμαινει το νερο και να μη γινεται αποτομη αλλαγη συνθηκων.

Το φρεσκο νερο να πεφτει κοντα στην εξοδο του φιλτρου για να το διανεμει αμεσως σε ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

1. Απο τη στιγμη που εχεις κυκλοφορητη και αν εχει καλο μανομετρικο (να μπορει να σηκωνει το νερο απο το πατωμα στο ενυδρειο) θα προτεινα να βαζεις το νερο της αλλαγης σε ενα δοχειο προετοιμασιας, να το αφηνεις μερικες ωρες να ερχεται σε θερμοκρασιας δωματιου, λιγο πριν την αλλαγη να ριχνεις αντιχλωριο (μονο για τα λιτρα της αλλαγης και οχι για ολα τα λιτρα του ενυδρειου οπως κανουμε οταν βαζουμε νερο κατευθειαν απο τη βρυση) και να το εισαγεις αργα.

2. Η αλλη προταση ειναι να βαζεις αντιλχωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου στο ενυδρειο και να εισαγεις το νερο απο τη βρυση παρα παρα παρα πολυ αργα για να προλαβαινει ο θερμαντηρας να θερμαινει το νερο και να μη γινεται αποτομη αλλαγη συνθηκων.

Το φρεσκο νερο να πεφτει κοντα στην εξοδο του φιλτρου για να το διανεμει αμεσως σε ολο το ενυδρειο.

Θα ακολουθήσω την δεύτερη μέθοδο γιατί αν δεί η γυναίκα μου βαρέλι μέσα στο σπίτι για προετοιμασία νερού μάλλον το επόμενο ποστ στο φόρουμ θα είναι "ζητάω καλό δικηγόρο".Το αντιχλώριο μπαίνει μετά την αλλαγή του νερού σωστά? γιατί με μπέρδεψες λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσω την δεύτερη μέθοδο γιατί αν δεί η γυναίκα μου βαρέλι μέσα στο σπίτι για προετοιμασία νερού μάλλον το επόμενο ποστ στο φόρουμ θα είναι "ζητάω καλό δικηγόρο".Το αντιχλώριο μπαίνει μετά την αλλαγή του νερού σωστά? γιατί με μπέρδεψες λίγο.

Το γραφω καθαρα πριν στην πρωτη περιπτωση και στη δευτερη περιπτωση πρωτα αντιχλωριο (για ολα τα λιτρα του ενυδρειου) και μετα αργη εισαγωγη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω καθαρα πριν στην πρωτη περιπτωση και στη δευτερη περιπτωση πρωτα αντιχλωριο (για ολα τα λιτρα του ενυδρειου) και μετα αργη εισαγωγη του νερου.

Αρα βγάζω το 1/3,ρίχνω το ανάλογο αντιχλώριο και γεμίζω αργά με νερό,σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αρα βγάζω το 1/3,ρίχνω το ανάλογο αντιχλώριο και γεμίζω αργά με νερό,σωστά?

Εγω διαφωνώ καθετα με αυτη τη μέθοδο.

1.Κατευθείαν με το λάστιχο απο την βρύση μεσα στο ενυδρείο θα χασεις μερος της βιολογίας σου μεχρι το αντιχλωριο να κυκλοφορήσει σε ολο το ενυδρειο και να εξαφανίσει το χλώριο.

2.Πως θα πετύχεις κατάλληλη θερμοκρασία?(γυρο στους 25°).Το νερο θα ειναι κρύο.

Αν πας να το πετύχεις με χρίσει θερμοσίφωνα θα εχεις προβληματα.

Αρα η μόνη λύση ειναι ενα βαρελάκι προετοιμασίας και εχεις ήσυχο το κεφάλι σου

Link to comment
Share on other sites

Αρα η μόνη λύση ειναι ενα βαρελάκι προετοιμασίας και εχεις ήσυχο το κεφάλι σου

:) Συμφωνοι αυτη ειναι η καλυετερη μεθοδος.

Ομως στο συγκεκεριμενο ενυδρειο (που εχει τιμες νερου βρυσης και ψαρια καταλλληλα για αυτες τις τιμες) γινεται και με το τροπο που ειπαμε πιο πανω, δλδ πολυ πολυ πολυ αργη εισαγωγη του νερου με πολυ χαμηλη ροη απο τη βρυση και βαζουμε αντιχλωριο στο ενυδρειο πριν την αλλαγη, σε δοσολογια για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

Το καλο αντιχλωριο δρα αυτοματα και δεσμευει αμεσα το χλωριο/χλωραμινη.

Με την προυποθεση παντα, οτι ελεγχουμε τη θερμοκρασια απο το θερμομετρο να μην πεσει κατω απο 2-3 βαθμους απο τη αρχικη θερμοκρασια. Αν παρατηρησουμε κατι τετοιο κλεινουμε τελειως τη βρυση και περιμενουμε να θερμανει ο θεμαντηρας το νερο πριν προχωρησουμε και παλι.

Παρομοια μιλανε και στις οδηγιες αντιχλωριου

May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume.

Μπορει να προστεθει κατευθειαν στο ενυδρειο αν και ειναι καλυτερα να προστεθει στο φρεσκο νερο πρωτα. Αν προστεθει κατευθειαν στο ενυδρειο, η δοσολογια βασιζεται σε ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος και αναλυτικότατος ο Δ66,ευχαριστώ και τα άλλα παιδιά για το ενδιαφέρον τους και τις άμεσες απαντήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

:) Συμφωνοι αυτη ειναι η καλυετερη μεθοδος.

Ομως στο συγκεκεριμενο ενυδρειο (που εχει τιμες νερου βρυσης και ψαρια καταλλληλα για αυτες τις τιμες) γινεται και με το τροπο που ειπαμε πιο πανω, δλδ πολυ πολυ πολυ αργη εισαγωγη του νερου με πολυ χαμηλη ροη απο τη βρυση και βαζουμε αντιχλωριο στο ενυδρειο πριν την αλλαγη, σε δοσολογια για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

Το καλο αντιχλωριο δρα αυτοματα και δεσμευει αμεσα το χλωριο/χλωραμινη.

Με την προυποθεση παντα, οτι ελεγχουμε τη θερμοκρασια απο το θερμομετρο να μην πεσει κατω απο 2-3 βαθμους απο τη αρχικη θερμοκρασια. Αν παρατηρησουμε κατι τετοιο κλεινουμε τελειως τη βρυση και περιμενουμε να θερμανει ο θεμαντηρας το νερο πριν προχωρησουμε και παλι.

Παρομοια μιλανε και στις οδηγιες αντιχλωριου

May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume.

Μπορει να προστεθει κατευθειαν στο ενυδρειο αν και ειναι καλυτερα να προστεθει στο φρεσκο νερο πρωτα. Αν προστεθει κατευθειαν στο ενυδρειο, η δοσολογια βασιζεται σε ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...