Jump to content

μπορούν να κάνουν μαζί?


Perotas

Recommended Posts

μπορούν να κάνουν μαζί ο Acanthurus "λευκοστερνον" μαζί με Acanthurus "λενεατους" το διπλάσιο size από τον blue σε ενυδρείο 3 μετρα?

Ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

μπορούν να κάνουν μαζί ο Acanthurus "λευκοστερνον" μαζί με Acanthurus "λενεατους" το διπλάσιο size από τον blue σε ενυδρείο 3 μετρα?

Ευχάριστο

Καταρχας το ενυδρειο σου ειναι αρκετα μεγαλο για να δεχθει οτιδηποτε :)

αλλα καλο θα ηταν να τα βαλεις και συγχρονως για να μην τσακωθουν και καθολου..

Πρεπει να ξερεις ομως οτι τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι αρκετα δυσκολα και θελουν στρωμενο ενυδρειο.. ;)

καλη συνεχεια!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο jimskot μιλας για τα πλεον δυσκολοτερα ψαρια!! αν σ αυτα προσθεσεις και τον Αχιλλεα ενταξει ειναι η δυσκολοτερη τριαδα που υπαρχει.... πολυ τα θελουν αλλα.... αν και το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο (ποσα λιτρα εισαι?) μετα απο κανα χρονο στρωσιματος και αφου εχεις τελειωσει με κοραλλια κτλπ ωστε να μην βαζεις χερια μεσα κτλπ μπορει να χεις καπια ελπιδα για αυτα.. οσο για την συμβατοτητα δεν υπαρχει προβλημα σε μεγαλο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου είναι περίπου 1600 λίτρα καθαρό νερό έχω μέσα καμια δεκαρια κοραλία lps,

απο ψαρια eχω

4 stripe damsels

2 yellow tale damsel

1 yellow tang

1 naso tang

1 sailfin tang

1 acanthurus leucosterno

2 cardinals

2 anthias

shrims and snails

το ενυδρείο δουλεύει εδώ και 7 μήνες..

τον "λευκοστερνο" το έχω εδώ και 4 μήνες μπορώ να πω ότι είναι υγιέστατος εκτος από τα ick που είναι 99% σίγουρο ότι θα έχει.

μου βρήκε ένας φίλος έναν acanthurus liniatus άλλος clown tang περίπου 30cm

Στην κύπρο σπανια θα βρείς liniatus sohal και αχέλης

Φοβάμαι ότι αν τον βάλω στο ενυδρείο στρ τέλος θα χάσω και τους 2.. πια η γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου είναι περίπου 1600 λίτρα καθαρό νερό έχω μέσα καμια δεκαρια κοραλία lps,

απο ψαρια eχω

4 stripe damsels

2 yellow tale damsel

1 yellow tang

1 naso tang

1 sailfin tang

1 acanthurus leucosterno

2 cardinals

2 anthias

shrims and snails

το ενυδρείο δουλεύει εδώ και 7 μήνες..

τον "λευκοστερνο" το έχω εδώ και 4 μήνες μπορώ να πω ότι είναι υγιέστατος εκτος από τα ick που είναι 99% σίγουρο ότι θα έχει.

μου βρήκε ένας φίλος έναν acanthurus liniatus άλλος clown tang περίπου 30cm

Στην κύπρο σπανια θα βρείς liniatus sohal και αχέλης

Φοβάμαι ότι αν τον βάλω στο ενυδρείο στρ τέλος θα χάσω και τους 2.. πια η γνώμη σας

Καλημερα φιλε μου,

τι μεγεθος εχει ο Λευκοστερνος και γιατι εχει ick?

αυτο σημαινει οτι το ψαρι ειναι σε μονιμο στρεσαρισμα.

απο μετρησεις πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι να μην το ρισκαρεις με τον clown tang 30εκ. οταν ειναι μικρος ειναι κινητικος και ακακος οταν ομως τον βαλεις μεγαλο μολις εγκληματιστει θα θελησει να γινει το κυριαρχο (λογικα παντα)... αν μουλεγες για 5 ,6 ποντους acanthurus lineatus το συζηταγαμε, βεβαια ο lineatus μικρος εχει και μικρα ποσοστα επιβιωσης... Παντως αν εχεις τον λευκο 4μηνες και ειναι οκ γενικα μην βαλεις αλλο tang με μεγαλυτερο μεγεθος απο τον λευκο το ρισκο ειναι πολυ μεγαλο... (το χω δοκιμασει και 'εκλαψα' :) )

Link to comment
Share on other sites

ο "λεφκοστερνος" είναι περίπου 9 με 10cm και ick

έχει μονο την νύκτα την μέρα είναι καθαρός επίσης

τελευταίο καιρό κολυμπά ανάποδα στην αρχή τρόμαξα

αλλα από ότι δείχνει το πράγμα απλός του αρέσει .

η μέτρησης μου είναι πολύ καλές

nh4 0

no2 0

no3 0

πω4 0

ph 8

kh 9

sal. 1024,7

ORP/retox 310 χωρίς όζον

temp. 26.5

mag 1300

κάλσιο 420

silicates 0

Link to comment
Share on other sites

Αν εστω και σε ενα ψαρι μας υπαρχει ακομα και υπονια(ick κτλπ) οτι κατι δεν παει καλα δεν χρειαζεται να το συζηταμε, δεν προσθετουμε αλλο... το ενυδρειο μας θα πρεπει να ειναι καθαρο απο οποιαδηποτε ασθενεια ωστε να βαλουμε αλλο ψαρι... γενικα με τον λευκο πρεπει να στο ''δειξει'' οτι ειναι πληρως εξημερωμενος μαζι σου ,να τρωει απο το χερι σου ,να μην σε φοβαται κτλπ ωστε να κανεις οποιαδηποτε αλλη κινηση... ο λευκος αν θες να τον ''κρατησεις '' απαιτει θυσιες και ΥΠΟΜΟΝΗ.... πιστεψεμε κανενας δεν εχασε βαδιζοντας αργα και σταθερα στο θαλασσινο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Acanthurus Lineatus στα 30cm θα σου τσακίσει σχεδόν όλα τα ψάρια στο ενυδρείο σου άσχετα με το μέγεθος του.

Link to comment
Share on other sites

Αν εστω και σε ενα ψαρι μας υπαρχει ακομα και υπονια(ick κτλπ) οτι κατι δεν παει καλα δεν χρειαζεται να το συζηταμε, δεν προσθετουμε αλλο... το ενυδρειο μας θα πρεπει να ειναι καθαρο απο οποιαδηποτε ασθενεια ωστε να βαλουμε αλλο ψαρι... γενικα με τον λευκο πρεπει να στο ''δειξει'' οτι ειναι πληρως εξημερωμενος μαζι σου ,να τρωει απο το χερι σου ,να μην σε φοβαται κτλπ ωστε να κανεις οποιαδηποτε αλλη κινηση... ο λευκος αν θες να τον ''κρατησεις '' απαιτει θυσιες και ΥΠΟΜΟΝΗ.... πιστεψεμε κανενας δεν εχασε βαδιζοντας αργα και σταθερα στο θαλασσινο.... :)

Φιλε ick αν το έχεις στο ενυδρείο το έχεις.. δεν υπάρχει θέμα ούτε καν για συζήτηση να ρισκάρω οποιοδήποτε coral η ψάρι να κάμω θεραπεία η οποιο άλλο δήποτε πείραμα για να ξεφορτωθώ το ick

αν τα ψαρια σου μάθουν να ζουν με αυτό σίγουρα το ick δεν επηρεάζει καθόλου εκτος και αν είναι πολύ "στρεσαρισεμνα" τα ψαρια που τότε παίζουν αλλα πράγματα και όχι ick

Ο "λεφκοστερνος" μου έρχεται και τρώει μέσα από το χέρι μου όπως επίσης όλα τα ψαρια του ενυδρείου.. ο συγκεκριμένος όμως είναι πολύ καλά εγκλιματισμένος στο ενυδρείο δεν φοβάται ούτε όταν καθαρίζω το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Acanthurus Lineatus στα 30cm θα σου τσακίσει σχεδόν όλα τα ψάρια στο ενυδρείο σου άσχετα με το μέγεθος του.

για να καταλάβω αν ήταν πιο μικρός θα έκανε με τα αλλα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω αν ήταν πιο μικρός θα έκανε με τα αλλα ψαρια?

Ναι αν ήταν κάτω από 15cm.O Acanthurus Lineatus είναι μαζί με τον Acanthurus Sohal τα δυο πιο επιθετικά και εδαφικά Acanthurus και με το μεγαλύτερο άνοιγμα στις λεπίδες τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...