Jump to content

οι κιχλιδες μου γεννανε συνεχεια..


georot1981

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους....οι κιχλιδες μου και συγκεκριμενα η θηλυκια pseudotropheus acei ειναι συνεχως μπουκωμενη..στην 1η γεννα επεζησε μονο 1 μικρο το οποιο και κρατησα..στη 2η μπορω να διακρινω 7 και ειναι παλι μπουκωμενη...πλεον μπουκωμενη για 1η φορα ειναι και η θηλυκια cynotilapia afra white top..και αρχιζω τις ερωτησεις μου..

-υπαρχει κινδυνος για την μια θηλυκια που μενει συνεχεια εγκυος?αντεχει συνεχεια αυτο το πραγμα?

-υπαρχει περιπτωση η δευτερη θηλυκια που εμεινε εγκυος να εμεινε εγκυος πχ απο τον αρσενικο pseudotropheus acei μιας και ο αρσενικος cynotilapia afra white top ειναι στο μισο μεγεθος της θηλυκιας?

-τα μικρα ποτε πρεπει να τα βγαλω ετσι ωστε να μην εχω προβλημα με την ιχθυοφορτιση?

-τα μικρα πως θα καταφερω να τα βγαλω με τοσες πετρες που εχει μεσα το ενυδρειο?να φανταστω τις βγαζω και ξεκιναω το ψαρεμα ετσι?

υγ αυτοματα αυτο το τοπικ γινεται και αγγελια(χαριζονται)μιας και αγχωνομαι με το τι θα απογινουνε

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους....οι κιχλιδες μου και συγκεκριμενα η θηλυκια pseudotropheus acei ειναι συνεχως μπουκωμενη..στην 1η γεννα επεζησε μονο 1 μικρο το οποιο και κρατησα..στη 2η μπορω να διακρινω 7 και ειναι παλι μπουκωμενη...πλεον μπουκωμενη για 1η φορα ειναι και η θηλυκια cynotilapia afra white top..και αρχιζω τις ερωτησεις μου..

-υπαρχει κινδυνος για την μια θηλυκια που μενει συνεχεια εγκυος?αντεχει συνεχεια αυτο το πραγμα?

Όχι (στον κίνδυνο). Αυτή ξέρει (αν αντέχει).

-υπαρχει περιπτωση η δευτερη θηλυκια που εμεινε εγκυος να εμεινε εγκυος πχ απο τον αρσενικο pseudotropheus acei μιας και ο αρσενικος cynotilapia afra white top ειναι στο μισο μεγεθος της θηλυκιας?

Αν εννοείς υβριδισμό acei με cynotilapia δεν νομίζω. Έχω διαβάσει για υβριδισμό Cynotilapia με π.χ metriaclima zebra ή Pseudotropheus estherae αλλά όχι με acei (αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

-τα μικρα ποτε πρεπει να τα βγαλω ετσι ωστε να μην εχω προβλημα με την ιχθυοφορτιση?

Τα μικρά για να τα βγάλεις πρέπει πρώτα να μπορείς να τα πιάσεις και για να γίνει αυτό πρέπει να γίνουν 1-2 εκατοστά. Από κει και πέραη ιχθυοφόρτωση αυξάνει με τις γέννες και καλό είναι να δίνουμε μωρά για να μην γεμίσει το ενυδρείο.

-τα μικρα πως θα καταφερω να τα βγαλω με τοσες πετρες που εχει μεσα το ενυδρειο?να φανταστω τις βγαζω και ξεκιναω το ψαρεμα ετσι?

Αν μπορείς ναι, αν όχι με διχτάκι, υπομονή, τροφή μετά από νηστεία και παγίδα κλπ κλπ

υγ αυτοματα αυτο το τοπικ γινεται και αγγελια(χαριζονται)μιας και αγχωνομαι με το τι θα απογινουνε

Μην αγχώνεσαι :)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μικρά Αcei με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση...αρα θα τα αφησω λιγο να μεγαλωσουνε τα μικρα και μετα θα παρουνε το δρομο τους... :) οσο για το afra υπαρχει περιπτωση να εμεινε δηλαδη εγκυος απο τον πολυ μικροτερο σε μεγεθος αρσενικο afra ?και κατι τελευταιο..μεσα σε ποσο καιρο παιρνει μια κιχλιδα το τελικο της μεγεθος..πχ εγω τις εχω 7 μηνες και μονο τα νεογεννητα μεγαλωνουνε γρηγορα.. ;)

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις συχνές γέννες σημαίνει ότι τα ψάρια σου έχουν βρει καλές συνθήκες και βγάζουν άνετα την συμπεριφορά τους. Οπότε μην σε αγχώνει και να είσαι ευχαριστημένος που τους παρέχεις το κατάλληλο περιβάλλον για να ζήσουν. Φρόντισε να διαχειρίζεσαι σωστά τα μικρά που προκύπτουν από τις γέννες για να έχεις σε έλεγχο το πληθυσμό του ενυδρείου σου και καλύτερα ότι ψάρι είναι να δώσεις να το βάζεις σε αγγελία εδώ για να το βλέπουν περισσότερα μέλη. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...