Jump to content

Ανεξήγητός θάνατος και ασθένεια!


Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι θα ήθελα τα φώτα σας!

Πήρα 3 Dwarf Gourami (1m / 2f) και την πρώτη εβδομάδα πήγαν όλα καλά (εκτός από λίγη τρομοκρατία τις πρώτες μέρες από ένα Blue Gourami το οποίο και απελάθει)! Το δεύτερο θηλυκό μπήκε αφού αποχώρησε ο βάρβαρος!

Το ενυδρείο ελπίζω ότι το έστρωσα σωστά μια και μέχρι σήμερα μετράω τα εξής:

NO2 < 0.3 (test sera δεν πάει στο μηδέν αλλά νομίζω ότι εκεί βρίσκομαι)

NO3 =5

NH3-4 =0

pH =7

kH =3

gH =7

Προχθές πρόσεξα κάποια μικρά άσπρα στίγματα στον αρσενικό στην ουρά!

Χθες παρατήρησα ότι η πρώτη θηλυκή είχε μια περίεργη συμπεριφορά και δεν έφαγε το μεσημεριανό της!

Είχα μια εντύπωση ότι είχε και αυτή άσπρα στίγματα αλλά δεν το εξακρίβωσα κατά την νεκροψία.

Μέχρι το βράδυ είχε περάσει σε μια φάση στασιμότητας (ήταν σχετικά ακίνητη) και με έντονη αναπνοή. Τελικά την άφησα στην επιφάνεια να παίρνει αέρα.

Σήμερα το πρωί την βρήκα νεκρή στον βυθό!

Κατά την νεκροψία δεν εντόπισα κάποια εμφανή σημάδια ασθένειας.

Κάτι που νομίζω φαίνεται και απ’ την φωτογραφία!

Επισημαίνω ότι η ουρά της ήταν φαγωμένη όταν την πήρα (από διαμάχες στο ενυδρείο του pet shop) και είχε ήδη τα κόκκινα σημάδια που βλέπετε!

Παράλληλα, σήμερα ο αρσενικός έχει πολλά περισσότερα άσπρα στίγματα στα «πτερύγια» και την ουρά και έχει παρουσιάσει μια πληγή στο ένα του πλευρό!

Ίσως από την διακόσμηση???????????

Μετά από πολλές προσπάθειες σας παραθέτω και φώτο!

Το δεύτερο θηλυκό δεν έχει κανένα εμφανές πρόβλημα!

Σκέφτομαι να βάλω costapur αν και θα ήθελα τις απόψεις σας!

Για να σας βοηθήσω έχω τα εξής φάρμακα:

Cyprinopur

Costapur

Mycopur

Baktopur

Baktopur Direct

Ectopur

esHa Exit

esHa 2000

Ektozon

Και μπορώ να πάρω το Melafix που το έχω δει στο κατάστημα!

Τι κάνω με τα ασπρα στίγματα είναι ich;

Τι να βάλω για την πληγή;

Από τι άλλο μπορεί να προήλθε η πληγή;

Καμιά γνώμη για τον θάνατο του θηλυκού;

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

post-1048-1150892851_thumb.jpg

post-1048-1150892903_thumb.jpg

post-1048-1150892962_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι πράγματι ψιλά τα στίγματα και όχι αραιά σαν ζάχαρη κρυσταλλική να Βάλης κυπρινοπουρ .

Αν είναι σαν ζάχαρη τα στίγματα να Βάλης κοσταπούρ .

Και στις δυο περιπτώσεις βάζεις ΕΚΤΟΖΟΝ και ακολουθάς τις οδηγίες που σου λένε οι εταιρίες ακριβώς .

Μέσα σε 48 ώρες θα πρέπει να φαίνονται σημάδια βελτίωσης αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιήσαμε το σωστό φάρμακο , φυσικά εσύ συνεχίζεις για όσες μέρες σου λένε οι οδηγίες .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Σταμάτη!

Δεν είναι Velvet!

Είναι λίγα και τυχαία στίγματα!

Αρχίζω σε λίγο θεραπεία!

Θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Σταμάτη θα ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με την χρήση του Ektozon!

Υπάρχουν 4 διαφορετικές περιπτώσεις στις οποίες έχει διαφορετικές δοσολογίες (προληπτικά, σε ασθένεια, νέα ψάρια κ.λ.π.)!

Εγώ θα προτιμούσα να εφαρμόσω μια παραλλαγή όλων και να βάλω το φάρμακο στο ενυδρείο (σύμφωνα με τις οδηγίες για την πρόληψη) και να μην κάνω μπάνιο το ψάρι σε διάλυμα όπως αναφέρει στην περίπτωση των ασθενειών!

Δεν ξέρω αν θα έχω τα ίδια αποτελέσματα απλά δεν θέλω να ταλαιπωρήσω το ψάρι και παράλληλα θέλω να καθαρίσει και το ενυδρείο!

Τι γνώμη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ρίξεις δόση θεραπείας στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Σταμάτη!

Απλά απ' ότι βλέπω θα βάλω 5-6 γρ ανα 50 λίτρα !

Σωστά;

Και για πόσες μέρες θα πρέπει να το κάνω αυτό;

Μόνο σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΟΖΟΝ ναι μόνο σήμερα και κάθε 20 ημέρες προληπτικά αν θέλεις .

Τα άλλα φάρμακα ότι γράφουν ακριβώς .

Περιμένω ενημέρωση .

Link to comment
Share on other sites

Οκ

Μπήκαν όλα και περιμένω να δω εξελίξεις θα σας κρατάω ενήμερους!

Ευχαριστώ πολύ για όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η απάντηση μου αυτή δεν έχει πλέον κανένα νόημα για εμένα αλλά ίσως να βοηθήσει κάποιον άλλο στη συνέχεια οπότε την καταθέτω για να κλείσει αυτό το θέμα!

Το Ich εξαφανίστηκε με την χρήση του Sera Costapur (σύμφωνα πάντα με την αναγραφόμενη δοσολογία)!

Δυστυχώς, όμως οι εξελίξεις στη συνέχεια ήταν δραματικές και αποδείχτηκε ότι απλά ήταν μια δευτερογενείς μόλυνση, η οποία δεν ξαναέκανε την εμφάνιση της!

Το ψάρι άμεσος μετά σταμάτησε να τρώει και να είναι δραστήριο και εμφάνισε σημάδια Dropsy!

Δυστυχώς, η εξέλιξη της ασθένειας αυτής είναι συνήθως θανατηφόρα και η περίπτωση μου δεν αποτέλεσε εξαίρεση!

Το ψάρι απεβίωσε μετά από τρομερή διόγκωση και η απώλεια του με στεναχώρησε αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

...και αποδείχτηκε ότι απλά ήταν μια δευτερογενείς μόλυνση, η οποία δεν ξαναέκανε την εμφάνιση της!

Το ψάρι άμεσος μετά σταμάτησε να τρώει και να είναι δραστήριο και εμφάνισε σημάδια Dropsy!

34282[/snapback]

Κατ' αρχήν λυπάμαι πολύ για την απώλεια... ;)

Ομως δεν είμαι σίγουρος για το συμπέρασμα που έβγαλες ότι ήταν δευτερογενής... Τείνω να πιστέψω το εξής:

Τα διάφορα φάρμακα που κυκλοφορούν στην αγορά, πολλές φορές κάνουν αυτό που υπόσχονται. Πολλές άλλες φορές όμως, λειτουργούν σαν θανατηφόρα εκχυλίσματα, για κάποια ψάρια, τα οποία δεν ανέχονται την παρουσία τους και αντιδρούν σε αυτά, τις περισσότερες φορές με υδρωπικία, γιατί τα εσωτερικά όργανα κακοποιούνται από την χρήση του φαρμάκου, για λόγους που δεν ξέρω.

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά από αρκετό διάβασμα σχετικά, παρατήρηση και κάποια στατιστική περιστατικών, τείνω να πιστέψω κάτι τέτοιο. Απλά βάλτο και αυτό σαν ενδεχόμενο... Το ψάρι μπορεί να θεραπεύτηκε από τα φάρμακα για τις κιλίδες, αλλά η χρήση τους κατέστρεψε τα όργανά του και επακολούθησε το dropsy και η απώλεια... B)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ντίνο έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές το φάρμακο αυτό και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο!

Η εμφάνιση Ich στο ενυδρείο είναι μια πολύ κοινή ασθένεια, η οποία εμφανίζεται κυρίως όταν υπάρχει έντονο στρες ή κάποια άλλη αιτία (ασθένεια)!

«Το ψάρι μπορεί να θεραπεύτηκε από τα φάρμακα για τις κιλίδες, αλλά η …»

Δεν νομίζω ότι το φάρμακο αυτό είναι μόνο για Κιχλίδες!

Link to comment
Share on other sites

Κιλίδες = ich... όχι κιχλίδες (ορθογραφικό λάθος λόγω ταχύτητας... Σωστό = κηλίδες ;) )

Λευκές κηλίδες = λευκά στίγματα = ich

Απλά εξέτασέ το σαν πιθανότητα. Αν ένα ψάρι έχει για κάποιο λόγο επιβαρυμένο σύστημα, μπορεί να αντιδράσει αρνητικά ο οργανισμός του στην παρουσία κάποιου φαρμάκου και τα όργανά του να μην λειτουργούν κανονικά, οπότε αρχίζει η εμφάνιση των συμπτωμάτων της υδρωπικίας (φούσκωμα - πρήξιμο), αρχίζει να εξασθενεί, σιγά-σιγά χειροτερεύει και τέλος καταλήγει. Λέω, μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ρίξεις δόση θεραπείας στο ενυδρείο .

26542[/snapback]

Φίλε Σταμάτη

Έχω ένα ενυδρείο 25 lt με 3 Guppy και ένα Apple Snail. Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την δοσολογία του EKTOZON (προληπτική)

Α. κάθε πότε μπορώ να βάζω

Β. πόση ποσότητα (σε κουταλάκι του γλυκού)

Σε ευχαριστώ

Άρης

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη Ντίνο!

Είδες τι μπορεί να κάνει ένα «Χ»!

Έχεις δίκιο για τις κηλίδες αλλά με μπέρδεψε το γιώτα!

Τελικά η όραση είναι ένα πολύ υποκειμενικό πράγμα που βασίζεται στην επεξεργασία που κάνει ο εγκέφαλος στα διάφορα οπτικά ερεθίσματα!

Θα έχω υπόψη μου στο μέλλον την παρατήρηση σου και ελπίζω να μην επαληθευτείς μια και η ασθένεια αυτή εμφανίζεται πολύ εύκολα και νόμιζα ότι γιατρεύεται το ίδιο εύκολα (αν δράσεις σωστά) και χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες στο ενυδρείο (τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει από τις μετρήσεις που έχω κάνει μετά από θεραπείες με αυτό το φάρμακο)!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη

Έχω ένα ενυδρείο 25 lt με 3 Guppy και ένα Apple Snail. Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την δοσολογία του EKTOZON (προληπτική)

Α. κάθε πότε μπορώ να βάζω

Β. πόση ποσότητα (σε κουταλάκι του γλυκού)

Σε ευχαριστώ

Άρης

34342[/snapback]

Επεμβαίνω στην ερώτηση, αν και δεν απευθύνεσαι σε εμένα, επειδή έχω αρκετό καιρό καλλιέργεια γκάππυς και συστηματικές αναπαραγωγές σε αυτά τα ψάρια.

Σου προτείνω λοιπόν να αποφεύγεις τις προληπτικές θεραπείες με οποιαδήποτε ουσία. Ακόμα και το απλό ενυδρειακό αλάτι - το χρησιμοποιούσα στις αρχές μόνιμα στα γκαπποενυδρεία μου - καλύτερα να μην το βάζεις μόνιμα στη στήλη του νερού.

Απλά φρόντισε να έχεις σκληρότητες σχετικά υψηλές, το ανάλογο ρΗ και καλές και σταθερές αλλαγές νερού με καλό καθάρισμα βυθού. Αυτά είναι αρκετά για να διατηρήσεις υγιή τα γκαππάκια σου.

Το ΕΚΤΟΖΟΝ καλό θα είναι να χρησιμοποιείται μόνο σε νέα ψάρια ή φυτά, σαν κάποιο είδος απολύμανσης, πριν την εισαγωγή τους στο ενυδρείο, κατά τη περίοδο της καραντίνας. Μπορεί να προστατέψει από πρωτόζωα και κάποιους άλλους μικροοργανισμούς, το ενυδρείο σου.

Χωρίς σοβαρό λόγο να μην χρησιμοποιείς φάρμακα και ουσίες, γιατί και το ανοσιοποιητικό των ψαριών εξασθενείς, αλλά και η ουσία χάνει τη δυναμική της όταν τη συνηθίζει ο οργανισμός του ψαριού.

Η σύνηθισμένη δοσολογία πάντως του ΕΚΤΟΖΟΝ, είναι ένα κουταλάκι του γλυκού ανά 50 λίτρα νερό - ΠΡΟΣΟΧΗ: το ΕΚΤΟΖΟΝ δενείναι αλάτι... Επίσης θα πρέπει να βγάλεις τον άνθρακα από το φίλτρο σου. ;)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη

Έχω ένα ενυδρείο 25 lt με 3 Guppy και ένα Apple Snail. Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την δοσολογία του EKTOZON (προληπτική)

Α. κάθε πότε μπορώ να βάζω

Β. πόση ποσότητα (σε κουταλάκι του γλυκού)

Σε ευχαριστώ

Άρης

34342[/snapback]

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...indpost&p=23206

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...indpost&p=21424

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...