Jump to content

Αναγνωριση γαρίδας! βοήθεια!


Recommended Posts

Ξερει κανεις τι ειδους γαρίδα ειναι αυτη;

Την εχω εδω και καιρο και παει πολυ μεσα στο ενυδρειο μου, αλλα θα ήθελα να μαθω περισσότερα!

Ευχαριστώ.

26199_1403387083124_1185752917_31288618_1031134_n.jpg

26199_1403367922645_1185752917_31288450_2132671_n.jpg

26199_1403368002647_1185752917_31288451_3559631_n.jpgΕδω τρωει... Συνηθως τρωει ορθια! Εδω δεν ξερω τι την επιασε!

Link to comment
Share on other sites

στα πόδια μπροστά έχει δαγκάνες; μπορείς να βγάλεις τα πόδια της και την πλάτη της;

νομίζω ότι είναι κάποιο είδος καραβίδας-αστακού και όχι γαρίδας.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει δαγκανες,αυτο που βλεπεις σαν δαγκανες ειναι ενα μεγαλο ζευγος απο συλλιπτηκες "βενταλιες" με την βοηθεια του οποιου τρεφετε...εμεις στο εμπορειο την λεμε giand armound...το μεγαλυτερο μεγεθος που την εχω δει ειναι στους 15 ποντους,με διαβιωση σε ενα ενυδρειο 1 τοννου με περισσια φαγητου μετα απο εναν χρονο διαμονης....δεν την εχω παρατηρισει ποτε να πειραζει κατι σε οποιο ενυδρειο και να τις εβαζα

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι Atya gabonensis :)

Υπεροχη γαριδα, γινεται τεραστια και ζει πολλα χρονια. Ηθελα να παρω ενα ζευγαρι καποτε που ειδα στο WInn αλλα τις ειχαν 45ευρω τη μια !

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι Atya gabonensis ;)

Υπεροχη γαριδα, γινεται τεραστια και ζει πολλα χρονια. Ηθελα να παρω ενα ζευγαρι καποτε που ειδα στο WInn αλλα τις ειχαν 45ευρω τη μια !

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους! Τωρα ξερω τι εχω! Θα ψαξω να βρω τι αναγκες εχει και θα κανω το καλυτερο γι αυτην!

Μακαρι να μπορεσω να της βρω και ενα ταιρι, γιατι ειναι εξαιρετικο πλασματακι!

Πριν δυο μερες αλλαξε και δερμα! (και με τρομαξε λιγακι γιατι νομιζα οτι ηταν η γαριδα και ειχε πεθανει...)

Σαν καινουργια εγινε! :)

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο "πλασματάκι" !

Πως ξεχωρίζουμε τα φύλα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...