Jump to content

Βιβλίο


Recommended Posts

Μήπως κάποιος ξέρει εαν υπάρχει κάποιο forum (κατά προτίμηση ελληνικό) το οποίο να ασχολείται με το βιβλίο.

Δηλαδή συζητήσεις και θέματα γύρω από βιβλία λογοτεχνικά ή όχι , ελληνικά ή ξένα , με κριτικές , γνώμες, προτάσεις κλπ.

Εψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι και απορώ. Εδώ υπάρχουν forum για οτιδήποτε μπορεις να φανταστεις να μην υπάρχει ένα για το βιβλίο ???

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Κάποτε είχα βρεί σε ένα site ένα forum σχετικο με την ανάγνωση βιβλίων και την αξιολόγηση τους καθώς επίσης και με γενικές συζητήσεις με θέμα τα βιβλία.Θα ψάξω λίγο και αν καταφέρω να το ξαναβρώ θα σου απαντήσω..
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα αυτό που έψαχνα αλλά απο μία ματιά που έριξα υπάρχουν αρκετά sites που έχουν θέμα το βιβλίο. Εδώ είναι μερικά:

freestuff,gr

in,gr

booksinfo.gr

:wootwoot: Ελπίζω να σε βοήθήσα λιγάκι..

Link to comment
Share on other sites

elle ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια. Τα sites που μου αναφέρεις τα ξέρω όπως και διάφορα άλλα τα οποία έχουν παρουσιάσεις βιβλίων, κριτικές κλπ. Αυτο που έψαχνα και δυστυχώς μάλλον δεν υπάρχει είναι ένα forum, όπως το aquazone, όπου θα μπορεις να μιλήσεις με άλλους για βιβλία που έχεις και έχουν διαβάσει.

Για την ιστορία ήθελα να αναφέρω γιατι έχω κολήσει τώρα έτσι με αυτό .

Για όσους δεν το ξέρουν ο ΟΕΕ(οργανισμός εργατικής εστίας) δίνει αυτη την περίοδο σ'όσους διακαιούνται κουπόνια για αγορά βιβλίων αξίας 15€ ανά διακαιούχο. Πήρα λοιπον με τη γυναίκα μου κουπόνια 30€ και πήγα σε μεγάλο βιβλιοπωλείο στο κέντρο της Αθηνας να πάρω βιβλία. Μην έχοντας στο μυαλό μου κάτι συγκεκριμένο είπα θα ψάξω και ότι μου αρέσει. Χάθηκα σε χιλιάδες τίτλους βιβλίων , λογοτεχνία , ιστορία, επιστήμες ...

και έτσι σκέφτηκα να ψάξω για κάποιο forum όπου θα μπορούσα να ακούσω καμια πρόταση. Αλλά δυστυχώς δε βρήκα.

Αν υπάρχει κόσμος εδώ στο forum που του αρέσει το διάβασμα , ίσως να μπορούσαμε να διατηρήσουμε εδώ ανοιχτό ενα thread και να ανταλλάσουμε γνώμες για βιβλία. Νομίζω ότι στο χώρο του Aquazone cafe υπάρχει λίγος χώρος για το βιβλίο. Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς αρχηγέ παντού υπάρχει χώρος για ένα βιβλίο!

Τι θεματική σε ενδιαφέρει περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς αρχηγέ παντού υπάρχει χώρος για ένα βιβλίο!

Τι θεματική σε ενδιαφέρει περισσότερο;

26490[/snapback]

Λογοτεχνία ξένη και ελληνική , ιστορία , θετικες επιστήμες ... οτιδήποτε. Εσύ φίλε kouzman τι σ'αρέσει να διαβάζεις περισσότερο? Ποιο είναι το τελευταίο βιβλίο που διάβασες ?

τελικά με τα κουπονια που είπα παραπανω πηρα τα εξης :

- Οταν έκλαψε ο Νίτσε (Irvin Yalom)

- Αλμπατρος (Σώτη Τρανταφύλλου)

- και ένα Αστεριξ (Αστερίξ και οι δάφνες του καίσαρα) :wootwoot:

Αν κανεις τα έχει διαβασει ας πει πως του φάνηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι πολύ καλό!

Το δεύτερο δεν είναι στα ενδιαφέροντα μου!

Το τρίτο είναι αρκετά καλό!

Εγώ φίλε μου έχω μια τάση στην Φαντασία αλλά διαβάζω οτιδήποτε θεωρώ καλό (ποιοτικό, κάτι που είναι πολύ σχετικό)!

Εγώ με τα κουπόνια πήρα Clive Barker - Abarat, έναν συγγραφέα που σου προτείνω αν θέλεις λίγο από όλα (τρόμος, φαντασία, περιπέτεια, ψυχολογία κ.λ.π.) είναι πολύ καλός!

Από επιστήμη πάρε τον "ανυποψίαστο ανθρωπολόγο" θα γελάσεις πολύ και θα μάθεις τι έχω σπουδάσει (κοινωνική ανθρωπολογία) και νομίζω πολλά περισσότερα

Είναι απ' τα λίγα βιβλία που προτείνω σε όλους! Αλλιώς πάρε Μ. Φουκώ που είναι πολύ δυνατός και λέει τρομερά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατι δεν μπορώ να διαβάσω ούτε περιοδικό πλέον :wootwoot:

Να φανταστείτε ότι έκοψα περιοδικά που είχα σε αρχείο από το πρώτο τεύχος....

:wootwoot::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Το Αλμπατρος της Τριανταφυλλου ειναι καλό..

Εμένα τουλάχιστον προσωπικά μου άρεσε αρκετά όταν το διάβασα..Απλά η Σώτη Τριανταφύλου μου αφήνει πάντα μια μικρή μελαγχολία όταν διαβάζω βιβλίο της. Μή φανταστείς πως έχω διαβάσει όλά της τα βιβλία , μόνο το Άλματρος ,το Εργοστάσιο των μολυβιών και το Φτωχή Μαργκό έχω διαβάσει..:wootwoot:

Εγώ, επειδή μου ήταν ασύμφορο το να αγοράζω συνέχεια βιβλία γιατί διαβάζω αρκετά, γράφτηκα στη βιβλιοθήκη της πόλης μου και βρήκα τη χαρά μου.

Βέβαια δέν είχει όλους τους τίτλους που κυκλοφορούν, αλλα αγοράζω και μερικά που θέλω να διαβάσω και δέν τα έχει..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατι δεν μπορώ να διαβάσω ούτε περιοδικό πλέον  :wootwoot:

Να φανταστείτε ότι έκοψα περιοδικά που είχα σε αρχείο από το πρώτο τεύχος....

:wootwoot:  :wootwoot:  ;)

26563[/snapback]

φίλε μου και εγώ πριν από δύο χρόνια ακριβώς έτσι ήμουνα. Δεν διάβαζα τίποτα , ούτε αθλητική εφημερίδα που λέει ο λόγος. Αλλά κάποια στιγμή όταν η γυναίκα μου έμεινε έγκυος και αρχίσαμε να μένουμε πιο πολύ σπίτι, ξεκίνησα το διάβασμα. Αν θυμάμαι καλά το πρώτο βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου τότε ήταν 'Το Άρωμα' του Πατρίκ Ζισκίντ. Μικρό βιβλίο , εύκολο τελείωσε γρήγορα χωρίς να με κουράσει. Το επόμενο ήταν 'Ο Τρυποκάρυδος' του Τομ Ρόμπινς και από εκει και πέρα πολλά και διάφορα. Τώρα θέλω πάντα να έχω κάτι να διαβάζω. Αυτο που θέλω να πω είναι ότι και το διάβασμα όπως και πολλά άλλα πράγματα είναι θέμα συνήθειας. Αν θα ήθελες πάντως να αρχισεις να διαβάζεις κάτι τώρα στην περίοδο των διακοπών θα σου πρότεινα τα βιβλία που αναφέρω.

Εγώ με τα κουπόνια πήρα Clive Barker - Abarat, έναν συγγραφέα που σου προτείνω αν θέλεις λίγο από όλα (τρόμος, φαντασία, περιπέτεια, ψυχολογία κ.λ.π.) είναι πολύ

καλός!

Ψήνομαι πολύ να διαβάσω κάτι τέτοιο. Πρότεινε αν θέλεις κάτι του είδους αυτου που να το έχεις διαβάσει μήπως και το πάρω για τις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πάρε τον Υφαντόκοσμο του Barker και αν σου αρέσει πές μου!

Εκδόσεις Bell (δυστυχώς μόνο αυτοί κάνουν πολλές μεταφράσεις απο Barker)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει και εγώ που έχω λίγη δεν έχω χρόνο!

Παλιά διάβαζα όλη μέρα τώρα τίποτα!

Πάντως βιβλία συνεχιζω να πέρνω (όταν υπάρχει ρευστό)!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ψάχνοντας έπεσα πάνω σ'αυτο :

http://www.allforums.gr/phpBB2/viewforum.php?f=6

για να το δούμε .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...