Jump to content

Ερωτήσεις αρχάριου


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Είμαι νέος στην παρέα σας.

Καταρχή συγχωρέστε κάποια λαθάκια αλλα το pc δεν υποστηρίζει ελληνικά με μεταφράζω online από greeklish σε ελληνικά.

Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο περίπου 200-250 λίτρα.

Skimmer: Κατάλληλο για 500 λίτρα

2 Powerheads: η μια 2000 lph και η άλλη νομίζω 2500-3000 lph.

Άμμο: Shallow Sand Bed με ψιλή άμμο

Βράχος: Έχω 20kg DIY βράχο ο οποιος πέρασε ένα μηνα σε νερό που άλλαζα κάθε 2-3 μέρες και μετά μπήκε σε ενυδρείο γλυκού νερού χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα(αν και τα ψαρια του γλυκού νερού είναι πιο ανθεκτικά στις αυξομειώσεις του ph).

Λοιπόν το pH αυτή την στιγμή είναι στο 8.6 και θα ήθελα να το ρίξω λίγο. Ποίες μέθοδοι υπάρχουν?

Επίσης έχω βρει κουραρισμενο ζωντανό βράχο για 20 euro το κιλό ή αν περιμένω θα έρθει "φρέσκος" βράχος με περίπου 15 euro το κιλό. Σκοπεύω να πάρω βράχο αξιας 100 euro.

Αυτό που με απασχολεί είναι η βιοποικιλία που θα έχει η καινούρια παραλαβή βράχου σε σύγκριση με αυτή του κουραρισμενου βράχου καθώς και ότι θα μπορέσω να βάλω 2 κιλά επιπλέον από τον ακουραριστο.

Αν πάρω τον ακουραριστο 1-2 μέρες μετά την παραλαβή του στο κατάστημα, είναι λογικό να περιμένω ότι πιθανών να έχει περισσότερη ζωή πάνω σε σχέση με βράχο που έχει μείνει αρκετό χρόνο σε ένα κατάστημα και πιθανόν ότι ενδιαφέρον και αξίας να έχει αφαιρεθεί από τον βράχο από το κατάστημα για να πουληθεί χωριστά?

Η ποιότητα βράχου είναι Fiji Premium και στα δυο καταστήματα. Ο πρώτος όμως με τον κουραρισμενο δείχνει να κατέχει το αντικείμενο καλά και να έχει αρκετά περιποιημένο το κατάστημα και τα ενυδρεία του ενώ με τον δεύτερο που δίνει καλύτερη τιμή μίλησα μονο στο τηλέφωνο. Τον βράχο μέχρι στιγμής δεν τον έχω δει σε κανένα από τα δυο καταστήματα.

Τέλος στα 200 λίτρα με 25 κιλά βράχο (20% ζωντανός και 80% νεκρός) θα μπορέσω να βάλω 1-2 μικρά ψαρια(εφόσον έχω μηδενική αμμωνία(ΝH3)/διοξείδιο αζώτου(NO2) και έχω παρουσία νιτρικών(NO3))?

Αν όχι, ποσο καιρό θα πρέπει να περιμένω να κάνει seed ο ζωντανός βράχος τον νεκρό για να υποστηρίξει 1-2 μικρά ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.για να δικαιολογησουν τα 20 ευρω/κιλο,σου αναφερουν πως ο βραχος ειναι φιτζι.........................

δεν υπαρχει πλεον προς πωληση τετοιος βραχος φιλε μου.εχει εδω και λιγα χρονακια απαγορευθει η εξορυξη του.

θα παρεις(οπως ολοι μας) βραχο απο ινδονησια,ο οποιος ειναι σαφως πιο φτηνος....

απο εκει και μετα ειναι καλυτερο να βρεις κουραρισμενο βραχο για να επιταχυνεις το στησιμο του ενυδρειου σου.

οσο βεβαια μπορεις να πιστεψεις οτι σου τον δινουν κουραρισμενο,επειτα απο τα παραπανω.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Αν επιλέξω να περιμένω λόγο τιμής, και ρίξω μέσα μια κατεψυγμένη γαριδούλα, μέχρι να περάσει ο μηνας θα έχει κάνει κάποια διαφορα στο θέμα δημιουργίας βακτηριδίων στον νεκρό βράχο? Δηλαδή θα έχω επίσπευση κάπως την διαδικασία? Η μήπως η παρουσία αμμωνίας και διοξειδίου του αζώτου θα έχουν αρνητική επίπτωση όταν μπει ο ακουραριστος βράχος μέσα?

Επίσης έχεις κάποια συμβουλή για το pH? Είναι στο 8.6. Πρέπει να το ρίξω? Και αν ναι απλά ρίχνω λευκό ξύδι μέσα η υπάρχει άλλη μέθοδος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι νέος στην παρέα σας.

Καταρχή συγχωρέστε κάποια λαθάκια αλλα το pc δεν υποστηρίζει ελληνικά με μεταφράζω online από greeklish σε ελληνικά.

Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο περίπου 200-250 λίτρα.

Skimmer: Κατάλληλο για 500 λίτρα

2 Powerheads: η μια 2000 lph και η άλλη νομίζω 2500-3000 lph.

Άμμο: Shallow Sand Bed με ψιλή άμμο

Βράχος: Έχω 20kg DIY βράχο ο οποιος πέρασε ένα μηνα σε νερό που άλλαζα κάθε 2-3 μέρες και μετά μπήκε σε ενυδρείο γλυκού νερού χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα(αν και τα ψαρια του γλυκού νερού είναι πιο ανθεκτικά στις αυξομειώσεις του ph). Οταν λες DIY,τι ακριβως εννοεις?Νεκρος τροπικος βραχος?Αν ναι γιατι τον εβαλες σε ενυδρειο γλυκου νερου?

Λοιπόν το pH αυτή την στιγμή είναι στο 8.6 και θα ήθελα να το ρίξω λίγο. Ποίες μέθοδοι υπάρχουν? Μην εμπιστευεσαι και πολυ την ενδειξη των τεστ με σταγονες.Αν μετρας με ηλεκτονικο οργανο,ειναι καλυμπραρισμενο σε ph 7 και ph 10?Μην κανεις τιποτα προς το παρον για το ph.

Επίσης έχω βρει κουραρισμενο ζωντανό βράχο για 20 euro το κιλό ή αν περιμένω θα έρθει "φρέσκος" βράχος με περίπου 15 euro το κιλό. Σκοπεύω να πάρω βράχο αξιας 100 euro.

Αυτό που με απασχολεί είναι η βιοποικιλία που θα έχει η καινούρια παραλαβή βράχου σε σύγκριση με αυτή του κουραρισμενου βράχου καθώς και ότι θα μπορέσω να βάλω 2 κιλά επιπλέον από τον ακουραριστο.

Αν πάρω τον ακουραριστο 1-2 μέρες μετά την παραλαβή του στο κατάστημα, είναι λογικό να περιμένω ότι πιθανών να έχει περισσότερη ζωή πάνω σε σχέση με βράχο που έχει μείνει αρκετό χρόνο σε ένα κατάστημα και πιθανόν ότι ενδιαφέρον και αξίας να έχει αφαιρεθεί από τον βράχο από το κατάστημα για να πουληθεί χωριστά?

Η ποιότητα βράχου είναι Fiji Premium και στα δυο καταστήματα. Ο πρώτος όμως με τον κουραρισμενο δείχνει να κατέχει το αντικείμενο καλά και να έχει αρκετά περιποιημένο το κατάστημα και τα ενυδρεία του ενώ με τον δεύτερο που δίνει καλύτερη τιμή μίλησα μονο στο τηλέφωνο. Τον βράχο μέχρι στιγμής δεν τον έχω δει σε κανένα από τα δυο καταστήματα. Εδω εχεις λαβει απαντηση απο τον klaz

Τέλος στα 200 λίτρα με 25 κιλά βράχο (20% ζωντανός και 80% νεκρός) θα μπορέσω να βάλω 1-2 μικρά ψαρια(εφόσον έχω μηδενική αμμωνία(ΝH3)/διοξείδιο αζώτου(NO2) και έχω παρουσία νιτρικών(NO3))?

Αν όχι, ποσο καιρό θα πρέπει να περιμένω να κάνει seed ο ζωντανός βράχος τον νεκρό για να υποστηρίξει 1-2 μικρά ψαρια? 2 μικρα ψαρακια θα μπορεις να βαλεις χωρις προβλημα απο τη στιγμη που θα μετρας μονιμως αμμωνια και ΝΟ2 μηδενικα,ακομα και αφου ριξεις λιγη τροφουλα και μετα απο μια μερα εξακολουθουν να ειναι μηδεν.Προσοχη ομως!Αν προσθεσεις μετα απο μερες και αλλη ποσοτητα ζωντανου βραχου,θα ξαναεχεις αμμωνια και ΝΟ2 και θα πρεπει να περιμενεις κιαλλο.Γιαυτο οσο πιο συντομα βαλεις ολη την ποσοτητα ζωντανου βραχου,τοσο καλητερα.

Το να ριξεις γαριδα,δεν βοηθαει στο να στρωσει ο βραχος πιο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα!

Λοιπόν ο DIY βράχος είναι DIY βράχος.

Ακολούθησα τις οδηγίες απο το φόρουμ στο reefcentral και έφτιαξα βράχο βάσης.

Αν θυμάμαι καλά ήταν 3-4 μέρη θρυματισμένο κοράλι (crushed coral), 0.5-1 μέρος άμμο και 1 μέρος λευκό portland cement.

Λόγο περιέργειας αλλά και για να κάνει leech-out ότι μπορούσε να επηρεάσει το pH τον έβαλα σε γλυκό νερό. Όταν ξήλωσα το γλυκό νερό, τον άφησα να στεγνώσει και τον έτριψα σε ένα-δυο σημεία να καθαρίσει.

Τώρα τον έχω μέσα στο ενυδρείο με την θερμάστρα, το σκίμμερ και τους κυκλοφορητές να δουλεύουν.

Μάλλον θα περιμένω ένα μήνα να πάρω τον ακουράριστο βράχο, για να πάρω και περισσότερη ποσότητα.

Αυτό τον ένα μήνα που θα κάθετε το ενυδρείο, αν δεν ρίξω γαρίδα, πώς θα αρχίσει να δημιουργείται αμμωνία για να αναπτυχθούν και βακτηρίδια? Όση προλάβει να αναπτυχθεί δηλαδή μέσα σε ένα μήνα.

Επίσης πριν βάλω ζωντανό βράχο μέσα, έχω διαβάσει ότι η αμμωνία πρέπει να είναι κάτω απο 4 ppm για να μην έχει αρνητικές επιπτώσεις στην βιολογία του βράχου. Αληθεύει ή οποιαδήποτε μέτρηση αμμωνίας είναι απαγορευτική?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα το ταισμα αυτην τη στιγμη εφοσον σε λιγο θα βαλεις ζωντανο.Μονο φωσφορικα θα σου γεμισει ο βραχος και τιποτε αλλο.

Ο κυκλος του αζωτου θα ξεκινησει βαζοντας τον ζωντανο βραχο.

Επειτα περιμενεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα περιμένω ένα μήνα να πάρω τον ακουράριστο βράχο, για να πάρω και περισσότερη ποσότητα.

Αυτό τον ένα μήνα που θα κάθετε το ενυδρείο, αν δεν ρίξω γαρίδα, πώς θα αρχίσει να δημιουργείται αμμωνία για να αναπτυχθούν και βακτηρίδια? Όση προλάβει να αναπτυχθεί δηλαδή μέσα σε ένα μήνα.

Επίσης πριν βάλω ζωντανό βράχο μέσα, έχω διαβάσει ότι η αμμωνία πρέπει να είναι κάτω απο 4 ppm για να μην έχει αρνητικές επιπτώσεις στην βιολογία του βράχου. Αληθεύει ή οποιαδήποτε μέτρηση αμμωνίας είναι απαγορευτική?

ο ακουράριστος βράχος είναι καλύτερη επιλογή φτάνει να είσαι υπομονετικός ,

πρέπει να το κουράρεις σωστά για να έχεις το μαξιμουμ που μπορεί να σου δώσει ,σε αυτή τη περίπτωση

ξέχνα τις αμμωνίες και πάρε ένα καλό τεστ για νιτρικά και φωσφορικά

γνωμη μου

φτιάξε το νερό σου 1-2 μέρες πριν παραλάβεις το ζωντανό βράχο σε μια πλαστικό βαρέλι

βάλε όλο το βράχο ( μαζι με τον diy ) στο ενυδρείο και στήσε τον όπως πρέπει σε σχέση πάντα και με τα γούστα σου , έχεις χρόνο να διαβάσεις τι έχουν κάνει άλλοι χομπιστες εδώ και να ρωτήσεις απορίες

γέμισε το ενυδρείο με το νερό , βάλε σε λειτουργία θέρμανση – ψυξη , skimmer και κυκλοφορία νερού

μη βάλεις ακόμα την άμμο γιατί ο βράχος θα βγάλει πολλές <βρωμιές > που θα συφωναρεις κατά διαστήματα μαζί με αλλαγές νερού

και μετά θα καααθεσε :)

αυτά μπορούν να είναι τα πρώτα σου βήματα αν θέλεις να κάνεις καλή δουλειά χωρίς πολλές σκοτούρες , απαιτεί όμως υπομονή ;)

Link to comment
Share on other sites

:)

Το έχω ήδη στήσει με τον νεκρό βράχο και την άμμο.

Το νερό είναι μέσα με αλατότητα 1.025, σκίμμερ και κυκλοφορητές.

Προσπαθώ να ρυθμίσω την θερμοκρασία τώρα μιας και έχει ανεβεί κοντά στους 29C.

Link to comment
Share on other sites

όταν θα έρθει ο ζωντανός βράχος θα τον βάλεις όπως κάτσει πάνω στον diy ?

μπορείς να το κάνεις και αυτό αλλά θα έχεις περιορισμένες επιλογές στη τελική μορφή του βράχου

έχεις χρόνο να κάνεις ότι θέλεις μέχρι να έρθει ο ζ .βράχος χωρίς συνέπειες για το ενυδρείο , φτάνει να υπάρχει όρεξη

για να μειώσεις τη θερμοκρασία υπάρχουν τα chiller και τα ανεμιστηράκια

προσοχή στην εξάτμιση του νερού

όσο εξατμίζεται το νερό αυξάνεται η αλατότητα στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος θα μπει μαζί με τον DIY. Η μια επιλογή είναι να κάτσει πάνω στον DIY. Η άλλη είναι να γίνει ανάμιξη ούτως ώστε όταν καλυφθεί με κοραλιογενή άλγη να μην ξεχωρίζει πολύ ότι είναι τεχνητός.

Η θερμοκρασία ήταν ανεβασμένη λόγω θερμάστρας. Μείωσα τον θερμοστάτη και περιμένω να πέσει. Φυσικά καλοκαίρι και Κύπρος... θα χρειαστώ σίγουρα ανεμιστηράκια. Για chiller μάλλον θα γίνει σιγά-σιγά αποταμίευση για μελλοντική αγορά.

Για διατήρηση της αλατότητας έχω υπόψη ότι χρειάζεται αναπλήρωση. Το νερό είναι από αντίθετη όσμωση με απιονισμό.

Τα βασικά τα έχω υπόψη. Μελετούσα ήδη για 2 χρόνια σε διάφορα sites/forums και στο reefkeeping το περιοδικό πριν αποφασίσω τον τελευταίο χρόνο να αγοράζω σιγά-σιγά εξοπλισμό. Απλά είναι κάποια πράγματα που άλλο να τα διαβάζεις και άλλο να τα συναντάς εσύ στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως. Μπορείς να μου προτείνεις και ένα καλό ρεφρακτόμετρο που να μην χρειαστεί να σπάσω τον κουμπαρά?

Άλλοι μου έχουν προτείνει το Sybon.

http://www.amazon.com/Sybon-Refractometer-...n/dp/B00204I4I4

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχω και εγώ

είμαι ευχαριστημένος

ψάξε στα ελληνικά μαγαζιά να δεις αν και τι έχουνε

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το ίδιο είναι. Περιμένω ένα φίλο να έρθει από USA το καλοκαίρι και θα του ζητήσω να μου φέρει μερικά πραγματάκια. Μέσα σε αυτά και το ρεφρακτόμετρο.

Σήμερα έκανα μετρήσεις.

Μετά από μια εβδομάδα με τη γαρίδα μέσα έχω:

NH3/NH4: 0,5mg/l

NO2-N: 0,5mg/l

NO2:1,6mg/l

NO3: 25mg/l(ίσως είναι και 30mg/l)

Τα τεστάκια είναι της Sera.

Τι λέει ο κύκλος;

Μου φαίνετε παράξενο που ανέβασε τα νιτρικά άλατα τόσο γρήγορα.

Η αμμωνία και τα νιτρώδη πόσο σύντομα να αναμένω να πέσουν;

Την γαρίδα να την αφαιρέσω τώρα ή όταν πέσει η αμμωνία στο μηδέν?

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλεω,οτι το να βαλεις ενα κοματακι γαριδα,δεν εξυπηρετει κατι σε αυτη τη φαση.

Να την αφαιρεσεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλεω,οτι το να βαλεις ενα κοματακι γαριδα,δεν εξυπηρετει κατι σε αυτη τη φαση.

Να την αφαιρεσεις καλυτερα.

κανε και μια μεγάλη αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Η γαρίδα έχει αφαιρεθεί σήμερα.

Ο λόγος που την έβαλα δεν είναι για να γίνει επίσπευση του κύκλου αλλα για δημιουργηθεί και κάποια επιπλέον βιολογία στον τεχνητό βράχο μέχρι να μπει και ο ζωντανός.

Επίσης κάποια διαφορα θα υπάρχει στον κύκλο, ίσως ελαχιστη, αλλα αφού υπάρχουν ήδη τα βακτηρίδια που διασπούν αμμωνία και νιτρώδη, δεν θα χρειαστεί να περιμένω τόσο να αναπτυχθούν στον ζωντανό οι αποικίες βακτηριδίων που πιθανών να έχουν μειωθεί σημαντικά κατά την διάρκεια που έμεινε εκτος νερού για να έρθει στο petshop.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...