Jump to content

Διάκριση Ζεύγους - Hemichromis Lifalili Jewel


Recommended Posts

Κλησπέρα!

Έχω ενα ενυδρείο 300lt και μεταξύ άλλων υπάρχει ένα Hemichromis Lifalili Jewel,ΌΜΩΣ δε γνωριζω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό...

Αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί πως μπορεί κανείς να καταλάβει το γένος του ψαριού (χρώμα ίσως, σχήμα ή καποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό).

Δηλώνω απελπισμένος!!..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Μπορείς αν θέλεις να μας πεις δυο λόγια για σένα και τη σχέση σου με το χόμπι στην κατηγορία Καλώς ήρθατε, για να σε υποδεχτούμε με όλες τις τιμές.

Στο ερώτημα σου τώρα. Τα θηλυκά του είδους έχουν συνήθως πιο ανοιχτά και πιο έντονα χρώματα, σε αντίθεση με τα αρσενικά που είναι πιο σκούρα. Είναι πάντως δύσκολο να αναγνωρίσεις ένα ψάρι μόνο από αυτό το στοιχείο. Ίσως βοηθούσε αν έβαζες καμία φωτογραφία για να πάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες και απο μένα!! :)

Καλό θα είναι να ακολουθήσεις τις συμβουλές του φίλου Karyda!

Eπίσης, έχε υπ'όψη οτι το συγκεκριμένο ψάρι προέρχεται απο ποτάμι της Αφρικής και οχι απο καποια Λίμνη!

Αυτό σημαίνει πως οι συνθήκες νερού στις οποίες ζει είναι διαφορετικές απο των λιμνών, δεν είναι το ιδιο σκληρά τα νερα στο ποτάμι!

Σκέφτεσαι να δημιουργησεις ζευγάρι???Να προσέχεις γιατι κατα την αναπαραγωγική περιόδο γινονται επιθετικά!

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα παιδιά!..

karydas,ειμαι λιγο καινούριος σε τετοια θέματα,οποτε υπομονή για λοιπές ενέργειές!

prince σε ευχαριστώ κ σένα..

Απέκτησα άλλο ένα κομμάτι σήμερα, το οποίο είναι μεν πιο μικρόσωμο από το άλλο, αλλά από την άλλη έχει πιο έντονο χρώμα αλλά δε θα το έλεγα πιο σκούρο, καθώς επίσης σ'αυτό που είχα το κούτελο πετάγεται εμφανώς περισσότερο, ενώ στο νέο απόκτημα είναι ευθύ...

Θα ανεβάσω φωτό για να πάρετε μια γεύση και αν μπορείτε να βοηθήσετε..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!!

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?g...lili&id=192

δες αυτό, ίσως να σε βοηθήσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...