Jump to content

Για μια αποτελεσματικοτερη ψυξη


Rik

Recommended Posts

Μια που φτάνει το καλοκαίρι και μετά την ωραία παρουσίαση του Δέλτα 66 με θέμα

«Ψύξη σε Rio 180 High-lite, Προαιρετικά, έλεγχος θερμοκρασίας με controller eliwell IC 915» προβληματίστηκα σχετικά με την λύση της εξατμίσεως του νερου.

Σαν πρώτη λύση που παρουσιάζω είναι η χρήση κάποιου ψυγείου από μηχανάκι με προσθήκη ανεμιστήρων. Ακόμα ποιο αποτελεσματική λύση, θα μπορούσε να υπάρχει ένα είδος ψεκαστήρας νερού πάνω στο ψυγείο έτσι ώστε με τον αέρα των ανεμιστήρων να παγώνει περισσότερο το ψυγείο.

Το πρόβλημα μου είναι αν το νερό που περνά απτό ψυγείο θα είναι υγείες για τα ψάρια και θα ήθελα να ακούσω γνώμες μήπως και φτάσουμε σε μια λογική και οικονομική λύση μειώνοντας έτσι το φαινόμενο της εξατμίσεως του νερού.

Σαν δεύτερη λύση σκέφτηκα τα water cooling που χρησιμοποιούνται στα pc.

Η σκέψη μου είναι να τοποθετηθεί το ψυγείο ψήκτρα πριν την εξαγωγή του αέρα απτό ενυδρείο, έτσι ώστε το ζεστό και υγρό ρεύμα του αέρα που έρχεται απτών ανεμιστήρα εισαγωγής αέρα να υγροποιείτε με την επαφή του αέρα στην ψήκτρα με αποτέλεσμα να στάζει πάλι το νερό μέσα στο ενυδρείο μειώνοντας κατά αυτόν τον τρόπο την εξάτμιση του νερού.

Περιμένω τις απόψεις σας, τι λέτε;

post-16909-1270063019_thumb.jpg

post-16909-1270063048_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θυμισε μου ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο.Νομιζω ειναι πανω απο 600?

Να διευκρινίσω ότι στην δεύτερη λύση η λογική είναι το water cooling να ψύχη μια ψήκτρα αντί ενός επεξεργαστή και αυτή η ψήκτρα να βρίσκεται πριν την εξαγωγή του αέρα απτό ενυδρείο.

Το ενυδρειο ειναι γυρω στα 500.

water_cool.bmp

Link to comment
Share on other sites

Να σου εξηγησω τι ακριβως συμβαινει.

Υπαρχει ενας νομος της θερμοδυναμικης που λεει οτι δυο σωματα με διαφορετικη θερμοκρασια τεινουν να εξισωσουν την θερμοκρασια τους, το ψυχροτερο θα θερμανθει, και το θερμοτερο θα ψυχθει, ουσιαστικα ανταλλασουν ενεργεια μεχρι να ισορροπησουν. Αυτο το φαινομενο ειναι εντονοτερο οταν η διαφορα θερμοκρασιας ειναι μεγαλη και ηπιοτερο οταν εχουμε μικρη διαφορα.

Εστω οτι εχεις το ενυδρειο σου και επιθυμεις μια σταθερη θερμοκρασια 28°C. Οταν το καλοκαιρι η θερμοκρασια στο δωματιο θα ειναι ας πουμε 29°C, τοτε με οποιον απο τους τροπους που αναλυεις και να προσπαθησεις να ψυξεις θα εχεις πολυ μικρα αποτελεσματα, μαλιστα σε μερικες περιπτωσεις θα εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα. Ετσι με θερμοκρασια 29°C στο δωματιο και 28°C στο ενυδρειο καταλαβαινεις οτι θα αυξησεις την θερμοκρασια του. Ας υποθεσουμε οτι η θερμοκρασια του δωματιου ειναι 25°C τοτε παλι το αποτελεσμα θα ειναι πολυ μικρο, γιατι η διαφορα θερμοκρασιας ειναι πολυ μικρη.

Αυτες οι λυσεις κανουν πολυ καλη δουλεια σε υπολογιστες. Γιατι εκει εχουμε θερμοκρασια επεξεργαστη πχ 60°C και με θερμοκρασια δωματιου 29°C καταλαβαινεις οτι η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη και σιγουρα θα μειωθει η θερμοκρασια του επεξεργαστη και θα αυξηθει λιγο η θερμοκρασια του δωματιου.

Link to comment
Share on other sites

Μια που φτάνει το καλοκαίρι και μετά την ωραία παρουσίαση του Δέλτα 66 με θέμα

«Ψύξη σε Rio 180 High-lite, Προαιρετικά, έλεγχος θερμοκρασίας με controller eliwell IC 915» προβληματίστηκα σχετικά με την λύση της εξατμίσεως του νερου.

Σαν πρώτη λύση που παρουσιάζω είναι η χρήση κάποιου ψυγείου από μηχανάκι με προσθήκη ανεμιστήρων. Ακόμα ποιο αποτελεσματική λύση, θα μπορούσε να υπάρχει ένα είδος ψεκαστήρας νερού πάνω στο ψυγείο έτσι ώστε με τον αέρα των ανεμιστήρων να παγώνει περισσότερο το ψυγείο.

Το πρόβλημα μου είναι αν το νερό που περνά απτό ψυγείο θα είναι υγείες για τα ψάρια και θα ήθελα να ακούσω γνώμες μήπως και φτάσουμε σε μια λογική και οικονομική λύση μειώνοντας έτσι το φαινόμενο της εξατμίσεως του νερού.

Σαν δεύτερη λύση σκέφτηκα τα water cooling που χρησιμοποιούνται στα pc.

Η σκέψη μου είναι να τοποθετηθεί το ψυγείο ψήκτρα πριν την εξαγωγή του αέρα απτό ενυδρείο, έτσι ώστε το ζεστό και υγρό ρεύμα του αέρα που έρχεται απτών ανεμιστήρα εισαγωγής αέρα να υγροποιείτε με την επαφή του αέρα στην ψήκτρα με αποτέλεσμα να στάζει πάλι το νερό μέσα στο ενυδρείο μειώνοντας κατά αυτόν τον τρόπο την εξάτμιση του νερού.

Περιμένω τις απόψεις σας, τι λέτε;

Ωραία σκέψη φιλε μου :) ....αλλα....

αν με το ψυγείο απο μηχανακι εννοεις ψυγείο απο κινητηρα εσωτερικής καυσης 2τροχου....τοτε ξεχνας πως αυτό ψύχεται πρώτα με τον αέρα καθώς προχωρά και όταν περάσει μια συγκεκριμένη θερμοκρασία, τότε ανάβουν τα βεντιλατέρ(ανεμιστηράκια) και ανοίγει και ο θερμοστάτης για κυκλοφορία νερού για να σταθεροποιήσουν την θερμοκρασία στους 90 βαθμούς πχ

Μεταχειρησμένο ψυγείο δεν βαζεις αφου πριν περνουσε απο μεσα παραφλού......εστω οτι πας σε καινούργιο...θα είναι αρκετή η ροη του αερα μονο απο τα ανεμιστηράκια??

ξέρεις οτι το μέταλο του ψυγείου δεν θα σκουριάσει εσωτερικά???

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις οτι το μέταλο του ψυγείου δεν θα σκουριάσει εσωτερικά???

θα σκουριάσει σίγουρα αλλά υπάρχει και το ότι θα βουλώσει πριν καν προλάβει να σκουριάσει...

εδώ μετά από μερικούς μήνες θέλουν καθάρισμα σωλήνες 12/16 φαντάσου τι θα γίνει μέσα στο ψυγείο :)

Link to comment
Share on other sites

θα σκουριάσει σίγουρα αλλά υπάρχει και το ότι θα βουλώσει πριν καν προλάβει να σκουριάσει...

εδώ μετά από μερικούς μήνες θέλουν καθάρισμα σωλήνες 12/16 φαντάσου τι θα γίνει μέσα στο ψυγείο :)

Δεν έχεις άδικο.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την συμμετοχή σας, αυτοί είναι προβληματισμοί που με απασχολούν και εμένα γιαυτο και μοιράζομαι τις σκέψεις μου με εσάς για να δούμε τη μπορούμε να κάνουμε.

Όσο αφορά όταν έχουμε θερμοκρασίες της τάξεως από 25 έως 28 τότε δεν έχουμε και ιδιαίτερο πρόβλημα για το ενυδρείο μας, το πρόβλημα είναι αν έχουμε μεγαλύτερες θερμοκρασίες, και ναι όντως στα pc οι θερμοκρασίες είναι υψηλές αλλά σκέφτηκα τα air condition που κάνουν υγροποίηση και μου ήρθε η ιδέα. Λέτε να μην έχουμε σοβαρά αποτελέσματα με αυτόν τον τρόπο;

Μετά όσο αφορά την πρώτη λύση εννοείτε για καινούριο ψυγείο η δεν ξέρω και εγώ τη άλλο σώμα θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε για να ψύξουμε το νερό με ασφάλεια.

Η ψύξη αξιοποιείτε με τους ανεμιστήρες όπως ανέφερα καταλαβαίνω ότι τα μηχανάκια ψύχονται άπτον αέρα κατά την κίνηση τους αλλά με την χρήση ενός elliwel controller θα μπορούν να θέσουν σε λειτουργία όταν χρειάζεται τους ανεμιστήρες γιαυτο αναφέρθηκα και στην παρουσίαση του Δέλτα.

Για να ακουσω και καμια λυση η ιδεα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου είσαι Rik?... Προσεχώς...Ψύξη με intercooler! ;):)

Link to comment
Share on other sites

Στα αυτοκίνητα και στις μηχανές το νερό ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες και σε συνδυασμό των διαστολών και συστολών, οξειδώνετε, σκουριάζει και τρυπά. Τι λέτε είναι όντως η περίπτωση μας; Τα ψυγεία αυτά δεν είναι ανοξείδωτα; Και όσο αφορά το βούλωμα το βλέπω δύσκολο αλλά πιστεύω πως με ένα προφιλτρο λύνετε και αυτή η σπαζοκεφαλιά.

Τι άλλο έχετε να προτείνετε σαν σώμα ψύξεις και ότι άλλη ιδέα έχετε;

:)

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου είσαι Rik?... Προσεχώς...Ψύξη με intercooler! :thumbup::)

Φωτη περιμενω με αγωνια το ενχυρημα σου αν οντως το κανεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

θα σκουριάσει σίγουρα αλλά υπάρχει και το ότι θα βουλώσει πριν καν προλάβει να σκουριάσει...

εδώ μετά από μερικούς μήνες θέλουν καθάρισμα σωλήνες 12/16 φαντάσου τι θα γίνει μέσα στο ψυγείο ;)

Στο μυαλό μου είσαι Rik?... Προσεχώς...Ψύξη με intercooler! :thumbup::)

εστω οτι δεν σκουριασει και δεν βουλωσει ή στην περιπτωση του intercooler μπει κατι αλουμινιενο,

δεν θα εχουμε προβλημα στην χημεια του νερου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έρχεται σε επαφή με το νερό.... όπως και να χει είναι εκτός θέματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έρχεται σε επαφή με το νερό.... όπως και να χει είναι εκτός θέματος. :)

Δηλαδη πως ακριβος το σκεφτεσε το ολο θεμα να λειτουργηση;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως ακριβος το σκεφτεσε το ολο θεμα να λειτουργηση;

Εγω ΔΕ θελω να μας απαντησει.... αλλα να μας δειξει με φωτογραφιες!!!

Δλδ.... ξεκίνα... και ασε την πισινα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι ένα πείραμα,τίποτα δε θεωρείται δεδομένο.2 φωτογραφίες μόνο και μένω εδώ.... :)

P3315576.jpg

P3315578.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι ένα πείραμα,τίποτα δε θεωρείται δεδομένο.2 φωτογραφίες μόνο και μένω εδώ.... ;)

P3315576.jpg

P3315578.jpg

Ολο εκπληξεις μου εισαι, αντε να δουμε τη θα δουμε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικα after market ψυγειο νερου για μηχανακι.

http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=19825

http://www.e-moto.gr/gr/details.asp?ProductID=1282

post-16909-1270072815_thumb.jpg

post-16909-1270072832_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έρχεται σε επαφή με το νερό.... όπως και να χει είναι εκτός θέματος. :)

Νομιζω πως καταλαβα τη θελεις να κανεις ;):thumbup::thumbup: αλλα πιστευω πως ο τροπος που προτεινω θα ειναι αποτελεσματικοτερος εαν καταληξουμε στο σωμα που μπορει να χρησιμοποιηθει για την ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

ΠεριγραφήBlack Ice Radiator GTS 360 for PC

Απο την καινούρια σειρά ψυγείων της Black Ice,GTS, με 67% πρισσότερη πυκνότητα fins , 100% μεγαλύτερη επιφάνεια και 50% μείωση της ροής του αέρα, είναι ενα απο τα καλύτερα ψυγεία που κυκλοφόρησαν ποτε!

Δυνατότητα τοποθέτησης 3 Χ 120mm ανεμιστήρων ή 6 σε διάταξη push-pull!

Χαρακτηριστικά :

Two-pass U-flow tank configuration.

Custom MaxFin 25 micron Copper Splitter Fin Configuration utilizing 45% thinner fin material yielding up to 50% less pressure drop even with twice the fin density.

Unique fin configuration eliminates intra-louver accumulation of dust particles for trouble free operation.

Unprecedented Ultra-high 30 FPI (Fins Per Inch) fin density providing dramatically increased heat transfer surface area.

Custom low-profile 19.0 x 1.2mm MaxFlow™ tubes with 15% more waterside surface area and 60% frontal area reduction for superior low air-resistance aerodynamics and lower internal flow requirements.

Yields up to 20% more heat exchange capacity than the Black Ice Pro III in both Stealth or Performance modes.

Achieves Black Ice Xtreme III level performance in stealth mode (low-noise/low-airflow conditions).

M4 Threaded Screw Holes for easier mounting and greater adaptability.

Now standard G 1/4" female threaded fittings.

Full high-temper brass structural construction for weight reduction and superior corrosion resistance.

High performance compact radiator compatible as an upgrade to the Black Ice Pro III and most 360mm form factor radiators.

Uses 100% Non-corrosive water-soluble fluxing process.

Lead-free construction for environmental protection and RoHS compliance.

Full electrostatic polyurethane painting finish for uniform coating with high temperature curing for increased finish durability.

Renowned Black Ice quality.

Patent Pending Design

Dimensions - W = 133mm, H=397, D=29.60

Προσοχή : Στην συσκευασία δεν περιέχονται ρακόρ.

post-16909-1270074524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το project θα γίνει εξ ολοκλήρου από γυαλί, εδώ επισυνάπτω ένα πρώτο εγχείρημα της κατασκευής. :)

post-16909-1270107220_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχουμε καμια εξελιξη επι του θεματος. Η θερμοκρασια ανεβαινει... :wacko:

Εχεις δικιο φιλε μου αλλα δυστηχως ο χρονος που μου απομενει ειναι λιγος.

Μολις τελιωσα το Background και επετε συνεχεια με το στισημο του νεου ενυδρειου.

Οταν θα ειμαι ετοιμος θα το παρουσιασω.

Ο Φωτης δεν ξερω τη εκανε με το intercooler? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...